דף מלחין: Borislav Milanov

אני גאה להשיק את הפרויקט החדש של הבלוג – דפי מלחינים. המטרה היא כפולה; מצד אחד, לתת מקום של כבוד לאנשים, שאחראים לשירים הבולטים בתחרות. מצד שני, בנוגע למלחינים פעילים, לזהות כיוונים וסגנונות, ואולי לזהות את המלחין הבא שיכתוב את זוכה האירוויזיון.

הדף הראשון יוקדש לכותב, למפיק ולמלחין הבולגרי, Borislav Milanov. הוא נולד בסופיה, בוגלריה ב-1983. ב-2018 הקים את Symphonix International, אשר לה משרדים בסופיה, וינה ולונדון. תחת המטריה של החברה הוא מעסיק כותבים, מפיקים וזמרי ליווי, שלוקחים חלק בהקלטת השירים שהוא בין כותביהם. באירוויזיון 2017 בקייב, אוקראינה, הוא פגש בנציגת גאורגיה, Tamara Gachechiladze. ב-2018 השניים התחתנו, והם היום (2020) גרים בוינה, אוסטריה ומגדלים שני ילדים.

את שיר האירוויזיון הראשון שלו כתב Milanov ב-2011, עת התקיים האירוויזיון בדיסלדורף, גרמניה. Milanov היה מכותבי השיר "Na inat" בביצוע Poli Genova. השיר זכה בקדם הבולגרי, עם 12 נקודות מהשופטים ו-12 נקודות מהקהל. לצערם, השיר סיים במקום ה-12 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2011, ולא העפיל לגמר האירוויזיון. השיר היה רוק-פופ בועט וכועס, שלא בישר על הסגנון שנשמע מ-Milanov בהמשך. הקליטות של השיר גרמה לו להישמע כמו להיט רדיו.

חמש שנים לאחר מכן, גם Milanov וגם המבצעת Poli Genova זכו להכרה ולהצלחה. השיר "If Love Was a Crime" נבחר בבולגריה בבחירה פנימית, עלה לגמר אירוויזיון 2016, אשר התקיים במאלמו, שבדיה, וסיים בו במקום הרביעי. זה היה המיקום הגבוה ביותר עבור בולגריה בתחרות עד אותה עת. הבתים של השיר קצת גנריים, אבל הגשר והפזמון הקליטים והמקפיצים מכפרים על כך. עיבוד מצוין ומדויק, שמוסיף את העוקץ לשיר וביחד עם המבצעת עוזר לו להתבלט.

השיר אף זכה לגרסה ביוונית בביצוע הזמרת היווניה Demy:

שנה לאחר מכן, בקייב, אוקראינה, הטביע Milanov את חותמו על האירוויזיון, כאשר היה אחראי לראשונה, בשיתוף כותבים אחרים כמובן, לשלושה שירים בתחרות. שתי מדינות יוגוסלביות לשעבר בחרו פנימית בשירים שהוא היה שותף בכתיבתם. לצערן של מקדוניה ושל סרביה, שתיהן נשארו בקדם. מדובר ב-"In Too Deep" של Tijana Bogićević עבור סרביה וב-"Dance Alone" של Jana Burčeska עבור מקדוניה. השיר הסרבי היה מהשירים החלשים שיצאו תחת ידו של Milanov. השיר נשמע כמו משהו מטרום הגמר של המלודיפסטיבלן. מזכיר יותר ממעט את "Firework" של קייטי פרי. פופ מיינסטרימי למדי, המורכב על פי נוסחה מיושנת. לעומתו, השיר המקדוני היה אלקטרו-פופ רפטטיבי, עם הפקה סינת'פופית ויותר עדכנית.

למרות שתי אי-ההצלחות הנ"ל, באותה שנה הוא הביא לשיא בולגרי חדש בתחרות. "Beautiful Mess" של Kristian Kostov זכה בחצי הגמר השני, והגיע בגמר אירוויזיון 2017 למקום השני, עם 12 נקודות מ-4 צוותי שיפוט ומ-7 נקודות טלווטינג.  בלדת Dream-Pop פריכה ונעימה, אך גם קודרת ועצובה. השיר מעובד לעילא בהפקה סוחפת והיה השיר המודרני ביותר מבין שירי התחרות ההיא.

בשנת 2018 התקיים האירוויזיון בליסבון, פורטוגל. Borislav Milanov היה מעורב בכתיבת שני שירים: האחד עבור בולגריה, "Bones" בביצוע ההרכב Equinox. השיר עולה לגמר ומסיים בו במקום ה-14 בלבד, לאכזבת הבולגרים. דארק פופ אלקטרוני וקודר, שיש בו השפעת מוזיקת Soul, האוס וטכנו. האווירה בשיר היא קודרת-מתכתית, שילוב של קור וחום, אווירה חללית לצד חוויה מאד ארצית.

דווקא השיר שלא בנה עליו, "Nobody But You" בביצוע Cesar Sampson עבור אוסטריה, זוכה בהצבעת השופטים בגמר האירוויזיון, ומסיים במקום השלישי הכללי. השיר מקבל 12 נקודות מ-9 צוותי שיפוט. השיר הוא מידטמפו מסוגת ה-Neo soul בצירוף מוזיקת גוספל ו-RnB, עם השפעות אלקטרוניות עדינות. לשיר יש דרמה, המשתמשת באלמנטים פשוטים כדי למכור את השיר בהצלחה.

באותה שנה, לראשונה מאז 2011, שיר של Milanov משתתף בקדם כלשהו. "Heart of Gold" בביצוע Brooke Borg מגיע למקום השלישי בקדם המלטי. המלטים הפסידו כאן להיט. השיר, שמופק כהלכה, כולל לופים אלקטרוניים א-לה MO, ג'סטין ביבר וחבריהם.

ב-2019 מגיע Milanov לאירוויזיון בתל-אביב, ישראל, עם שני שירים, שנבחרו בבחירה פנימית. בולגריה באותה שנה פרשה מן התחרות עקב בעיות תקציב, אך שתי מדינות בחרו בשירותיו של Milanov ככותב. אזרבייג'ן עם "Truth" בביצוע Chingiz מסיימת במקום השמיני, עם 24 נקודות מרוסיה. דאנס-פופ-האוס בעל צלילי אמביינט, הנפתח בצלילים אוריינטליים, או יותר נכון קישוטים, הנעלמים ככל שוייב המסיבה מתעצם.

מלטה עם "Chameleon" בביצוע Michela מסיימת במקום ה-14, עם 12 נקודות מצוות השיפוט של בלרוס (ניקוד פיקטיבי). השיר הוא פופ RnB עם אפרו-פיוז'ן. הפקה מדויקת, הכוללת מריאצ'י מקסקיני, צלילים קאריביים ודרופ אלקטרוני עם בס כבד.

אירוויזיון 2020 היה אמור להתקיים ברוטרדם, הולנד. לצער כולנו, האירוויזיון בוטל. אם היה מתקיים, היה Milanov משחזר את שיאו האישי ושולח 3 שירים לתחרות, אשר כולם נבחרו בבחירה פנימית. בולגריה הייתה אמורה לעשות את הקאמבק שלה לתחרות, עם שיר שכיכב בטבלאות ההימורים, והיה אחד המועמדים לניצחון, "Tears Getting Sober" בביצוע Victoria. בלדה שקטה שנשמעת כמו שיר חג מולד או שיר דיסני.

"All of My Love" בביצוע Destiny היה אמור להיות שיר שני מטעם מלטה עבור Milanov בתחרות. השיר המקורי נכתב על ידי Bernarda Brunovic, ונדחה על ידי וועדת הקדם בקרואטיה. אחרי ש-Milanov וצוותו נתקלו בו, הם ערכו בו שינויים באישור הכותבת המקורית, והשיר נבחר על ידי המלטים לייצגם בתחרות. המנון פופ-גוספל קליט עם צליל מסחרי חזק.

לבסוף, השיר הגרמני "Violent Thing" בביצוע Ben Dolic נבחר על ידי גרמניה לייצגם באותה שנה. אלקטרופופ קליט וקצבי. הפיזמון נשמע מוכר ומושך לרחבת הריקודים. Dolic צפוי לשלוח שיר גם עבור הבחירה הפנימית של 2021, וגם הפעם יהיה מדובר בשיר שיהיה פרי עטם של Milanov וצוותו.

Milanov לא כתב רק עבור האירוויזיון. ב-2016 הוא כתב לזמרת הרומניה Alexandra Stan את "9 Lives" עבור אלבומה "Alesta":

באותה שנה הוא כותב את "Ladidadi" עבור הזמרת הרומניה Lariss: