2017: ארמניה – האודישנים ממשיכים

רק תכנית שנייה לריאליטי השירה הארמני, וכבר מספר הבחנות שברצוני לעשות:
* ברמה התרבותית, הכבוד בין השופטים למתמודדים, בין המתמודדים לשופטים ובין המתמודדים לבין עצמם הוא כמעט מוזר לישראלי כמוני. בעוד בתכניות הכישרונות הבריטיות והאמריקאיות לשופטים מותר לצחוק ולהשפיל מתמודדים, ובזו הישראלית גם אין כבוד של המתמודדים כלפי השופטים או של אף אחד כלפי הצופים, התכנית הארמנית הנידונה, ואין בזה כדי להכליל אך בהחלט כדי ליצור הבחנה, מציגה כבוד ופורמליות ברמות שהיינו רגילים לראות טרום עידן הרייטינג. התכנית לא קצרה, אך היא לעניין, אתה לא מרגיש שמורחים אותך, אין בילד אפ של הסיפורים של המתמודדים. גוהר המנחה מדברת עניינית בלבד, היא לא צוחקת על המנחים או המתמודדים, היא מופיעה רק לדברי קישור ולהסברים על החוקים וההליך הכללי. וזאת למרות שמדובר באדם ששולט בתכנית ביד רמה, היא לא סתם בובה, אבל היא מבינה את מקומה בתור מנחה. נסו להסביר את זה למנחים הישראלים. המתמודדים עצמם לא קוטעים את דברי השופטים, מקבלים את ההערות שלהם, מביעים הערכה כלפי המתמודדים האחרים ובאופן כללי נראים מאד צנועים. השופטים לא קוטעים זה את זה, וגם כשהם מביעים ביקורת המתמודדים הם עושים את זה עם המון הערכה והערכת תודה לאלה שהגיעו ממדינות רחוקות.
* עוד עניין תרבותי מעניין ומשעשע הוא הבגדים השחורים. כולם לבושים בשחור. עד עכשיו חשבתי שזה קטע גיאורגי, אך משיחה קצרה עם בחור ארמני הסתבר לי שזה עניין קווקזי. הבגדים השחורים נתפסים באזור כיותר מכובדים ומתאימים לאירוע. במובן זה המתמודדים המעזים הם אלו שבאים לבושים בצבעים אחרים. בדרך כלל לכאלה שגדלו ברוסיה, אוקראינה או צרפת זה טבעי יותר ללבוש צבעוני. מבחינת מראה חיצוני 4 מבין 6 השופטים עברו שיזוף בהתזה או תחת מיטת שיזוף ונראה שכולם בחרו בקטלוג את "שקיעת סן טרופז" כדי לבחור את גוון העור שלהם. כולם מאופרים בכבדות והנשים, כולל המנחה, אופרו בצבע לבן באזור העיניים, זה קריפי.
* מבחינת המנחים עצמם, אינגה ואנוש הן אדם אחד עם שני ראשים. הן גם שתי המנחות החביבות ביותר ונותנות לרוב פידבקים ייחודיים ומעניינים. אסיי חמוד גם כן, אבל נראה שהוא מחוץ ללופ, הוא לא מבין בדיחות פנימיות ומתקשה להתבטא. ההסבר לשני הנקודות הללו בהמשך. הייקו הזוי, יש לו ראש עצום, הוא נראה כמו שומר ראש אימתני ומפחיד, לא תורם דבר לפאנל ויש לו שתי הבעות פנים. הבחור נוטה גם להצביע לבחורות שנראות טוב, בלי קשר לאיך הן שרות. לגברים יותר קשה אצלו. איווטה מביאה קצת שחרור ואווירה לא מענובת, היא לא לוקחת עצמה ברצינות. הבעיה היא שגם ההערות שלה לא רציניות ונורא גנריות. אראם MP3 נהנה מההערות של עצמו, חלקן נכונות ומקצועיות, אך הוא, כמו רבים מהשופטים, שבויים בקונספט של האמן המתאים לבמה כמו האירוויזיון

התכנית נפתחת בתקציר התכנית הראשונה. בניגוד ל"הכוכב הבא" ושאר תכניות הכשרונות מארצנו הקטנטונת אין שטיקים, אין סיפורים אישיים כוכבי לב, אין בדיחות והערות ביניים, עוברים ישר לאודישנים, כלומר אחרי שגוהר תסיים לנאום ולהסביר על חוקי האודישנים: כל מתמודד שר במשך 2 דקות עם פלייבק של הבזול, אם הוא מקבל 4 קולות ומעלה מבין 6 הקולות השופטים האפשריים הוא עובר הלאה. במידה והוא מקבל 1-2 קולות הוא לא עובר לשלב הבא. אם הוא מקבל 3 קולות, כלומר בדיוק חצי מהקולות, הוא זוכה לשיר עוד דקה אחת שיר אחר באקפלה כדי לשכנע את השופטים שלא הצביעו לו. השופטים למי ששכח הם (לפי סדר הישיבה משמאל לימין): אנוש (2009), הייקו (2007), איווטה מוקצ'יאן (2016), אראם MP3 (2014), אינגה (2009, 2015) ואסיי (2015).

המתמודדת הראשונה היא Lilith Harutyunyan, ששרה את "Heaven" של אמילי סנדה הנפלאה. היא נשמעת כמו זמרת נשמה אמיתית, אבל צריכה להשתפר מבחינת השטיקים, למרות שלכו תדעו, באירוויזיון זה יכול ללכת. נראה שגם היא עברה תחת מיטת השיזוף…היא מקבלת 6 קולות מתוך 6 ועוברת לשלב הבא בקלות, השופטים מצביעים לה תוך שניות. הייקו טוען שהיא הציבה רף חדש בתחרות. אסיי מתקשה קצת בארמנית, מסתבר שהוא מדבר בניב ארמני של מערב ארמניה, בניגוד לשאר ששולטים בשני הניבים, ולכן עובר לאנגלית. הדבר יחזור על עצמו מספר פעמים במהלך הערב. כשהוא רוצה לתת הערות ארוכות ומורכבות הוא עובר לאנגלית במבטא צרפתי או לצרפתית.

המתמודד השני הוא Aksel Paveyan. הוא שר את "Questa melodia", ולמרות שהוא נראה קצת נוקשה, הוא נותן הופעה טובה. יצוין שמדובר בפופרה שהוא עושה בצורה מקצועית ומרשימה, אבל הבחור לא עובר מסך בשום צורה, וצר לי על כך. הוא מקבל 3 ועובר לשיר שיר ארמני באקפלה, תוך שנייה אראם מצביע עבורו והוא עובר לשלב הבא. אראם ממליץ לו לשיר יותר פופ ולעבוד על ההופעה הבימתית שלו, הוא גם מעיר לו על המבטא שיש לו כשהוא שר באיטלקית.

הבאה בתור היא Jujo (Julietta Grigoryan), ששרה את "we found love" של קלווין האריס וריהאנה. יש לה קול מלא נשמה שמתאים לז'אנר ה-soul והיא נותנת הופעה שמעידה על המון פוטנציאל, הרבה ביטחון, אבל לא יותר מידי. היא משחקת בקול שלה ויודעת בדיוק למה היא מסוגלת. עם 6 קולות השופטים היא עוברת בקלות לשלב הבא. אראם מעיר שהוא מכיר אותה הרבה שנים ויודע למה היא מסוגלת ושהיא מוכנה לצעד הזה… אסיי מעיר שהיא התחילה בתו הלא נכון, אבל ההמשך הרשים אותו

המתמודד הרביעי הוא Davit Paronikyan , הסולן של להקת Compass Band, ההרכב שייצג את ארמניה ב- JESC 2012. הוא שר את "Superstition" של סטיבי וונדר. הוא קצת ילדון, מסתכל על הרצפה כל הזמן ומורד בכך שהוא היחיד שעולה לבמה עם חולצה אפורה וג'ינס ולא אאוטפיט שלם בשחור, אבל נראה שהשופטים לא מתרשמים והוא לא עובר לשלב הבא. אראם טוען שהוא עדיין צעיר מידי וזה ניכר בקולו. איווטה, אנוש ואסיי ממשיכים באותו קו וטוענים שיש לו קול מצוין, אבל שהוא צעיר מידי. מאחורי הקלעים דאביט אומר שהכל הלך טוב ושהשופטים צודקים, עדיין יש לו לאן להתפתח.

Narine Yeranosyan עולה חמישית ולא ממשיכה לשלב הבא. אנוש טוענת שיש לה קול עמוק ויפה, אבל שהיא לוחצת עליו יותר מידי.

המתמודד השישי של הערב הוא Armen Tchamitchyan, ששר את "Saturday night". אראם מעיר לו שהוא שר לעצמו, הוא לא יצר קשר עין עם הקהל. גם הוא עוזב אותנו בשלב זה…

Meline Galoyan היא עוד מתמודדת שחושבת שהיא זמרת נשמה…אבל לא מצליחה להרשים את השופטים. הייקו אומר שהוא שמע אותה שרה שירים טובים יותר (מאיפה הם מכירים אותם?). עם 3 קולות, מאינגה, אנוש והייקו היא עוברת לשיר שיר ארמני באקפלה. היא המתמודדת הראשונה שלא מצליחה לשנע אף שופט אחר לשנות את הצבעתו, כמה מביך.

Anahit Harutyunyan מגיעה אלינו מצרפת ונותנת גרסה משלה לבלדה ארמנית קורעת לב עם מוטיבים לאומיים. אסיי מצביע בעדה (אחוות צרפתים?), אבל השאר לא, אנוש טוענת שהיא מתוסכלת מההופעה שלה. לטעמי זו הייתה אחת ההופעות הטובות ביותר עד כה, שרה מקסים, קול נשמה אתני מלא אופי, חבל. ניכר שהם הולכים חזק על זמרי פופ, כי היא לא עוברת לשלב הבא.

Christina Hovsepyan עולה שמינית ושרה גרסה מזעזעת ועבשה ל-"Rehab" הנפלא של איימי ויינהאוס. אסיי אומר שזה ממש לא הסגנון שלה. אינגה טוענת שאין לה את האנרגיה הנכונה לשיר הזה. היא מן הסתם לא עוברת לשלב הבא.

המתמודדת התשיעית היא Sona Dunoyan. היא שרה את "No" של מייגן טריינר בגרסה אקוסטית, אבל מלאת אופי. זה קצת יומרני לשיר שיר כזה מטופש בגרסה אקוסטית, אבל היא עושה את זה לא רע. בשליש האחרון של השיר היא מתחילה לזייף, ניכר שאין לה הרבה אוויר. אבל אני מריע לה, שוב, על כך שהיא לובשת חולצה אפורה….הייקו, איווטה ואראם מצביעים בעדה, 3 קולות בלבד. הייקו טוען שהאירוויזיון היא סביבה מאד תחרותית וגדולה, ורומז שההופעה שלה קטנה מידי. אינגה אומרת שהיא לא הצביעה לה כי היא רצתה לשמוע אותה באקפלה, ושלמעשה היא כבר עברה לשלב הבא (wtf?). בהפתעה גמורה, או שלא, היא שרה באקפלה שיר של אינגה ואנוש….הזמרות המקוריות של השיר ושאר השופטים צוחקים מהאירוניה…חוץ מאסיי שלא ממש מבין מה קורה סביבו. סונה אומרת לאחר מכן שאבא שלה שכנע אותה לגשת לתחרות והיא עושה את זה בשבילו…really girl?

מסתבר שהשיר של אינגה ואנוש הוא השיר שיועד במקור להיות שיר האירוויזיון שלהן ב-2009. הנה, למדנו משהו חדש מהתכנית.

המתמודדת העשירית היא Armenuhi Gasparyan, ששרה את "A tisket, a tasket" של אלה פיצג'רלד. שיר ג'אז שהיא מתעקשת לשיר מהגרון ועושה כואב ראש. אבל יש לה יכולת לשחק ולנוע על הבמה, שלא תבינו אותי לא נכון הכריזמה ממנה והלאה, אבל זה עדיין משהו. אנוש, אינגה ואסיי מצביעים בעדה. אנוש טוענת שזה שיר לילדים (?), אינגה אומרת שהיא משתחצנת בקול שלה והייתה רוצה לשמוע אותה באקפלה. מה נסגר עם אינגה והאקפלה? היא עוברת לשיר באקפלה את "All by myself" עם טעויות מביכות באנגלית וחוסר יכולת למכור את השיר. היא שוב שרה מהגרון וזה נשמע בעיקר כמו זמרת נשמה בלי נשמה. זה מספיק כדי לשכנע את איווטה ואראם, שמשנים את הצבעתם, והגברת עולה לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Albert Ghazaryan ששר שיר ישן ברוסית. הוא נראה כמו פקיד ממשלתי, מה שרק תורם למחזה האנכרוניסטי. אראם נראה מזועזע, אבל מצביע בעד, כמו גם אסיי, אינגה ואנוש. הוא עולה לשלב הבא ברגע האחרון. אנוש אומרת שהם מחפשים מישהו שיכול לשיר משהו מתאים לאירוויזיון, ושישכנע את הצופים שיש להם בארמניה מוסדות אקדמיים ומוזיקליים חזקים בארמניה (את בטוחה שאת יודעת מה זה אירוויזיון?) אינגה מבקשת שיכין לחודש הבא משהו אחר לגמרי, שיוכל לזוז עמו על הבמה.

המתמודדת הבאה היא Jinar Isoyan שמגיעה מרוסיה. היא ששרה את "I surrender" של סלין דיון. לא ברור למה היא בחרה שיר כל כך שאפתני המצריך קול גדול, שאין לה. היא בחורה יפה, עם שירה די חובבנית. אנוש והייקו (כמובן) מצביעים בעד. הייקו חושב שהיא וויתרה לעצמה באמצע השיר ושיכלה לבחור שיר אחר. אינגה מודה לה שלקחה טיסה ובאה להופיע רק בשבילם, יש לי תחושה שאנוש והייקו הצביעו לה כי לא הרגישו נעים שהיא באה כל הדרך מרוסיה. אנוש ממשיכה להחמיא לה על הקול שלה כדי שלא תרגיש שבאה לחינם. לאחר האודישן מאחורי הקלעים ג'ינר מקווה שיבחרו את המתמודד הטוב ביותר לאירוויזיון ומברכת את שאר המתמודדים שעברו לשלב הבא, כמה אצילי מצידה.

Lucy שרה את "Runnin'" של ביונסה, שוב עם שגיאות מביכות באנגלית, אבל היא מצליחה למכור את השיר. בחורה יפה עם סטיילינג מהגיהנום. חולצה חומה ללא שרוולים, חצאית כחולה חסרת צורה, שיער חום עם הקוקו האסוף בבלונד, ולא דיברנו על הנעליים השחורות המבריקות. כולם מצביעים לה ברגע האחרון, חוץ מאנוש, והיא עולה לשלב הבא. אינגה אומרת שהיא ורסטילית ושהיא "אמנית אוניברסלית". מאחורי הקלעים לוסי מאחלת בהצלחה לשאר המתמודדים, כולם נורא מנומסים שם…

המתמודד הבא הוא Artur Abgar, המגיע מספרד. הוא שר את "Go the distance" מהסרט הרקולס בגרסתו הספרדית. זמר ספרדי טיפוסי, ששר עם הרבה תשוקה ספרדית, אבל לטעמי נשמע מיושן. כל השופטים, למעט אנוש, מצביעים לו, והוא עובר לשלב הבא. אסיי אומר לו שהוא מזכיר לו כמה זמרים ספרדים גדולים, וזורק את השמות שלהם, ושהוא ישמח לעבוד איתו.

הבאה בתור היא Marissa, ששרה את "Love me again", לא מרשימה כזמרת, אבל משהו מרשים את השופטים וכולם מצביעים לה, לדעתי זה העיבוד של השיר שמקפיץ ומלהיב אותם, אני ספקני מאד בקשר ליכולת שלה להרים הופעה משכנעת. הביצוע מלא צווחות, מבטים כעוסים ואי דיוקים. אראם מעיר שצריך לעבוד טכנית על הקול שלה כי יש שם כמה בעיות, אבל שיש לה הרבה כריזמה וביטחון. מאחורי הקלעים היא מחמיאה ומודה לשופטים שהיו חמים איתה ועם שאר המתמודדים.

הבא בתור הוא Georgy Bouniatyan, ששר את "It had better be tonight" של מייקל בובלה. הוא פחות חתיך ממה שהוא חושב, ונותן הופעה קצת פרנק סינטרית, מיושנת ולא רלבנטית בכלל. הקול שלו לא רע, אבל הסגנון כל כך מיושן וזה פוגע בו. רק איווטה מצביעה בעדו ואנו נפרדים ממנו לתמיד.

Ovsanna Khublaryan שרה את "He gives me love" של וויטני יוסטון בקול חלש מידי ואיפור כבד מידי. אסיי מעיר לה על כך שאם היא בוחרת שיר של וויטני יוסטון היא צריכה שהוא יישמע מיוחד ושלה, וכאן היא ניסתה להישמע כמו וויטני. היא לא עוברת הלאה.

Lucine Stepanyan שרה שיר של אמה שפלן. אינגה אומרת שהיא נראתה לא בנוח לשיר את השיר הזה. היא לא עוברת הלאה.

Henrikh Ohanyan שר את "Gangsta paradise" של קוליו בגרסה אקוסטית עם גיטרה, וצורח עצמו לדעת. אראם אומר שהסגנון הזה אהוב עליו, אבל לא מתאים לאירוויזיון. הוא לא ממשיך הלאה.

Isahak Hakobyan שר את "Feelin’ good" של נינה סימון. חתיך אש, אבל לא עולה לשלב הבא. איווטה חוזרת ואומרת שהיא הייתה שמחה לעבוד איתו…מה את אומרת…

Gohar Hovsepyan היא הבאה ברצף הנכשלים להעלות לשלב הבא. היא שרה את "Something’s got a hold on me" של אטה ג'יימס. הקול שלה רועד והיא נשמעת כאילו היא מופיעה בתיכון שלה. הייקו ואסיי מצביעים בעדה והיא הולכת הביתה. הייקו מציין שהיא צעירה מידי ושהיא צריכה לצבור ניסיון.

הבאה להופיע היא Anna Danielyan, ששרה את "Make you feel my love" של בוב דילן, בגרסתה של אדל. בחורה פשוטה, עם סטייל עדכני ויכולת להעביר שיר ולרגש. מהממת, שרה מצוין באנגלית, מבטא לא מורגש, לא מתבלבלת במילים. רק אראם ואחת האחיות, שאני כבר לא מבדיל ביניהן, לא הצביעו בעדה. אראם חיכה לתו הגדול (למה, דביל?).

הבא בתור לנסות את מזלו הוא Gevorg Harutyunyan האיום והנורא, ששר את "Give me your love" של Sigala בגרסת איורוטראש מטופש עם צעדי ריקוד של בלרוס מלפני עשור ומוזיקה של הקדם המלטי. זה הדבר הכי לא סקסי שראיתי הערב, וכמובן שכל השופטים מצביעים לו בהמוניהם. בטיפשותם הם הולכים על מה שנראה להם אירוויזיוני. אנוש מחמיאה לו על הכריזמה שלו, אראם אומר שהוא עונה על כל הקריטריונים שהם הציבו לפרפורמר. עצוב ומאכזב.

האחרונה להופיע זו Martha, ששרה את "Work it out" אחד מהקלסיקות של ביונסה, ולטעמי לא עושה עמו צדק. אנגלית שבורה וניסיון להישמע כמו זמרת נשמה, מאומץ מידי, גם אם לא רע לגמרי. היא יודעת לזוז, אבל אני מהופנט בעיקר מגוון הגזר שהיא קיבלה בשיזוף בהתזה…מה זה? איווטה מחמיאה לה על ההופעה האנרגטית ומציינת שרוצה לראות אותה מופיעה עם משהו אקוסטי. אנוש מחמיאה לה ואומרת שהיא זוכרת אותה כשהייתה ילדה והופיעה בתאטרון הציבורי. פספסתי איך, אבל הבחורה עוברת לשלב הבא…

גוהר המנחה בדברי סיום, מציינת כי בעוד שבועיים ייגמרו האודישנים ו-40 (!) המתמודדים הסופיים (!) ייחלו בתחרות. הגמר עצמו ייערך בערב חג המולד, ה-24/12/16. לא ברור אם ייבחר אז רק הזמר או הזמר ביחד עם השיר.

ברכות לכל מי שעבר לשלב הבא:

Lilith Harutyunyan
Aksel Paveyan
Jujo (Julieta Grigoryan)
Sona Dunoyan
Armenuhi Gasparyan
Albert Ghazaryan
Lucy
Arthur Abgar
Marissa
Anna Danielyan
Gevorg Harutyunyan
Martha (Kirakosyan)

לצפייה בפרק המלא:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.