2017: ליטא – הקדם המקומי יוצא לדרך!

לא רק לישראל יש ריאלטי-שירה לבחירת הנציג לאירוויזיון, גם לליטא. המדינה נוקטת בשיטת בחירה זו מ-2014, ובשנה שעברה אף הגיעה למקום התשיעי באירוויזיון בשיר שנבחר בשיטה זו, מה שהיה להישג השני הגבוה ביותר עבור ליטא באירוויזיון. שמו הרשמי: "Eurovizijos" dainų konkurso nacionalinė atranka.

הקדם מחולק לשתי קבוצות: קבוצה א – זמרים ללא שירים שלהם, אלא שירים שהוצמדו להם על ידי רשות השידור הליטאית, וקבוצה ב – זמרים ששרים שירים שהם כתבו או שבאו עם שירים מוכנים, שכתבו להם אחרים.
תכניות 1 ו-2 תוקדשנה לקבוצה א', תכניות 3 ו-4 תוקדשנה לקבוצה ב'. לפחות 10 שירים יוצגו בכל תכנית. על פי הצבעת השופטים והקהל, חצי מהמתמודדים יודחו בכל תכנית.
תכניות 5, 6 , 7 ו-8 יהיו כנ"ל, ובסופו של דבר יוותרו 12 שירים, 6 מכל קבוצה. תכנית 9 היא חצי הגמר שבו יוצגו שוב כל השירים וחצי מהם (6) יעלו לגמר. תכנית 10 היא הגמר אשר יכיל 6 שירים ובו ייקבע הזוכה, שוב לפי החלטת השופטים והקהל. במקרה של שוויון, הצבעת השופטים היא זו שתכריע את הכף. שבוע אחר הגמר תיערך תכנית נוספת למטרת גיוס כספים לצדקה, ובה יופיעו הטופ 5.

אז למי כדאי לשים לב בקדם? (ניתן לראות את רשימת השירים, המבצעים, הכותבים והמלחינים כאן). מבחינת המבצעים Vilija Matačiūnaitė נציגת 2014 שרה שיר שהיא כתבה בעצמה. Sasha Song נציג 2009 חוזר לניסיון נוסף, גם הפעם כתב את השיר בעצמו. Samanta Tīna משתתפת וותיקה בקדמים הלטביים "ערקה" השנה לקדם הליטאי. ישנם גם כמה שועלי קדמים וותיקים בקדם השנה: Aistė Pilvelytė הבלתי נלאית ו-Edgaras Lubys שהיה ידוע בתור Amberlife והגיע קרוב לייצג את המדינה בתחרות במספר קדמים, אך ללא הצלחה. הזמרת Mia אשר ניסתה את מזלה פעמיים בקדמים של 2014 ו-2015 ובשניהם סיימה במקום השני, חוזרת כעת לנסות לכבוש את המקום הראשון.
מבחינת הכותבים Leonid Gutkin, מי שעומד מאחורי רוסיה 2013 ("What if we") ומולדובה 2016 ("Falling stars"), כתב את השיר שמבצע Dovydas Petrošius בתכנית 3. Jonas Gladnikoff מכותבי אירלנד 2009, 2010 ו-2014 נמצא בצוות כותבי השיר של Virgis Valuntonis בתכנית 3. Jonas Thander כותב השיר הליטאי בשנה שעברה ("I've been waiting for this night") ומי שכתב עבור אריאנה גרנדה, דמי לובטו, Fifth Harmony ולכוכבי אירוויזיון כמו טינה קרול, סרגיי לזרב ולנה פיליפסון, כתב את השיר של Greta Sliaužytė בתכנית 3. Aminata Savadogo, נציגת לטביה לאירוויזיון 2015 (שגם כתבה אז את השיר של עצמה, "Love injected") וכותבת השיר של לטביה ב-2016 ("Heartbeat"), כתבה השנה לקדם הליטאי את השיר של Aistė Pilvelytė בתכנית 4, שזו לה ההשתתפות ה-11 בקדם ליטאי כלשהו! האם אמינטה המוכשרת והמוצלחת תביא לאייסטה את ההצלחה? Vytautas Bikus, מי שעומד מאחורי השיר הליטאי ב-2015 "This time" הלחין את השיר של Neringa Šiaudikytė בתכנית 4.

אז תכנית ראשונה….הטלווטינג נפתח עוד לפני שהופיע השיר הראשון, והשופטים עצמם הצביעו בלילה בו צולמה התכנית (3 לילות לפני השידור). להלן ניקוד השופטים:

Edgaras Lubys – 12
Sasha Song – 10
Benas Malakauskas – 8
Golden Monkeys – 7
Otreya – 6
Paula Valentaitė – 5
Audrius Petrauskas – 5
Dagna Kondratavičiūtė – 4
Augustė Vedrickaitė – 3
Tadas Rimgaila & Samanta Tīna – 2
Justin3 – 1
Rūta Andruškevičiūtė – 0

כמו שרואות עיניכם השופטים נתנו פעמיים 5 נקודות, לא ברורה מה הסיבה. ההופעות החיות מתחילות:

Justin3 – Streets of Vilnius – בלדת אמצע הדרך, הכי אמצע הדרך שיכול להיות. זה נשמע כמו חיקוי של להקות אמריקאיות מתחילת העשור הקודם ועד ל-OneRepublic של ימינו. חלש, גנרי, לא מעניין, שמענו שירים כאלה בקדמים הליטאיים כבר יותר מעשור. ג'סטין, או איך שלא קוראים לו לא מסוגל לעמוד בתווים הגבוהים הבודדים שיש בשיר הזה 2/5.

לאחר השיר הראשון, פאולה מובילה בגדול, אחריה הגולדן מקניז וסשה סונג מקום שלישי. אדגרס לייבה, תזכרו, כרגע במקום האחרון.

1.png

Rūta Andruškevičiūtė – The way to your heaven – אני מרגיש שחזרנו ל-1999. לא רק הכותרת, גם המוזיקה עצמה, שלאגר סוג ג'. היא לבושה איום ונורא, אין לי אפילו איך לתאר את זה… כאילו יצאה מאירוויזיון 1999. זה לוקח אקורדים מכמה שירים של ABBA בבתים, ובפזמון נופל בדליחות איומה. אין לתאר כמה זה גרוע ומיושן 1/5.

אחרי הופעתה האיומה של רוסיה, ג'סטין3 עולים למקום הראשון בטלווטינג, כנראה הקהל מפחד מהרמה של הערב והוא חושב שג'סטין היו הכי טובים שנקבל עד כה… אדגרס מטפס למקום ה-11.

2.png

Paula Valentaitė – Never let you go – מצילה את הערב עם הופעה ווקלית לא רעה, לעומת הזוועות שהיו עד כה. האמת? ציפיתי ליותר. השיר רוכב על ההצלחה של שירים כמו "Lean on" ו"Let me love you" של ג'סטין ביבר. הלופ האלקטרוני הזה יצא מכל החורים. זה בולט ועוד יבלוט בקדם הליטאי, אך יילך לאיבוד לחלוטין על בימת האירוויזיון. חיקוי של להיט רדיו 2/5.

מבחינת הטלווטינג פאולה ממשיכה להוביל. רוצה עולה, משום מה, למקום השישי.

3.png

Golden Monkeys – Septyni dievai – השיר נפתח בזיוף צורמני, אך הסולן מתעשת ונסגר על עצמו מהר מאד. בלדת רוק-פופ עם דגש על הרוק. השיר מקורי והלחן נשמע מגובש וכזה שמכבד את מבצעיו ושומעיו. יש שם כנרית שבאמצע השיר מחליטה שהיא נכנסת לאמוק והופכת לרקדנית. השיר לא מתרומם יותר מידי לצערי. הסולן לוקח את הכינור והופך אותו לשטיק של ההופעה 3/5.

בטלווטינג Benas עולה לטופ 5 אפילו שטרם הופיע… פאולה קוראת את השאר, כשמקבלת כמעט פי 3 מ-Justin3 במקום השני.

4.png

Augustė Vedrickaitė – It's not over (not to me) – בלדת שנות ה-80 או שנות ה-90 אם אתם מכוונים לסגנונות אירוויזיונים. אני לא יודע למה, אבל גם פה אני מקבל וייבים של אירוויזיון 1999. היא לובשת את השמלה של מרלין ההולנדית מאותו אירוויזיון ושרה בלדת פופ-רוק רדיו-פרנדלית שאף אחד לא ירצה להקליט אף פעם. מיושן, משעמם\ צפוי להחריד, מנותק 1/5.

הגולדן מנקיז עוקפים את ג'סטין3, בעודם מתקמים במקום השני. אוטריה חוזרת למקום החמישי. רותה צונחת למקום ה-11, בעוד אדגרס עולה למקום העשירי.

5.png

Sasha Song – never felt like this before – סשה, הזכור בתור הנציג הליטאי לאירוויזיון 2009, חוזר והפעם הוא נראה כמו חלק מהלהק המולדבית ב-2011. השיר עצמו הוא פופ לא מזיק, אך גם לא מעניין. מבנה השיר פשוט ביותר. הסתים רפטטיביים, הגשר מרים לפזמון, שלא קיים, ובמקומו אנחנו מקבלים שוב את לופ ההאוס המצעבן הזה של "Lean on" את "Let me love you". זה אמור לשיר את השיר העצל הזה, שאף אחד לא התאמץ לכתוב לו מילים או מוזיקה 2/5.

בגזרת הטלווטינג, הגדולן מנקיז מתקמים חזק במקום השני. רותה מתרסקת למקום האחרון, בעוד אדגרס יורד למקום ה-11.

6.png

Dagna Kondratavičiūtė – Feel it – בלדת סינת'פופ שלא מבזבזת זמן עד שמגיעה לפזמון. הקולות של דאגנה והמלווים לא משתלבים כל כך עם העיבוד והלחן עצמו נשמע כמו להיט מועדונים פאנקים מתחילת שנות ה-90 וגם ההפקה נשמעת בערך מאותה תקופה. חלש מאד ונראה שהזמרת עצמה לא מאמינה בשיר 2/5.

בטלווטינג סשה סון כבר קוצר את פירות ההופעה ועולה למקום השלישי על חשבון Justin3. אדגרס קופץ למקום השביעי, עוד לפני שעלה לבמה. פאולה שוברת את הטלווטינג!

7.png

Audrius Petrauskas – Shine like gold – באמת היה לי חסר חיקוי של OneRepublic…. הוא מנסה נורא להיות מגניב, אבל נשאר ילד כאפות. זה נשמע כמו אלפי שירים אחרים שהוכנסו למג'ימיקס ועורבלו עד לאיבוד זהותם. זה כאילו בלדת רוק מעצימה, אבל זה לא, זה הכי מוריד אותי, ובעיקר נשמע כמו כל כך הרבה שירי רדיו\אירוויזיון אחרים, שיאן לי כוח אפילו למנות אותם ("Soldiers of love" של דנמרק מהשנה שעברה למשל) 2/5

ומה קורה בטלווטינג? Sahsa Son עולה למקום השני, בעוד Augustė Vedrickaitė האיומה עולה למקום החמישי. אדגרס חוזר למקום העשירי והמעליב.

8.png

Benas Malakauskas – Rolling – הוא קצת נראה איטי, אבל מחפה על זה בהרבה ביטחון, מבטא סביר ויכולת קולית טובה בלייב. שיר שנבנה בדרמה שלו, עם צליל פסנתר דרמטיים עד לפזמון השמח והמקפיץ. זה קצת מזכיר לי את One Direction, אבל מצליח לא להישמע כמו חיקוי חיוור, אלא כמו שיר מגובש ונחמד להאזנה. אני מודה כי זה חובבני, אבל עדיין בעל קסם כלשהו. 3/5

בטלווטינג אין הרבה שינוי. Audriius עולה למקום השביעי בעקבות ההופעה החלשה שלו, שזה מאד לא מרשים.

9.png

Tadas Rimgaila & Samanta Tīna – Tavo oda – סמתנה טינה הלטבית הבלתי נלאית מנסה את מזלה בליטא בדואט לטבי למהדרין. השיר קודק, הם לבושים בגדים אפורים והסנטר של טינה מלא בליפסטיק. השיר עצמו? הכי טוב עד כה. בלדה עגמומית, אותנטית, מקומית מאד, חסרת סיכוי ונפלאה. ההופעה יומרנית להחריד. השיר משלב יפה אינסטרומנטים אקוסטיים עם אלקטרוניים. אהבתי ביותר 4/5

בטלווטינג Augustė האיומה מטפסת למקום הרביעי ודוחפת את Justin3 למקום החמישי. Benas עולה למקום השישי לאחר הופעתו. הדואט שזה עתה ראינו מטפס למקום התשיעי, בעוד אדגרס יורד למקום ה-11.

10.png

Otreya – Last two weeks – האיטריה עולה לבמה וחושבת שהיא מינימום קורטני לאב. היא עושה המון שטיקים עם הקול שלה, שמוציאים אותי מדעתי. השיר עצמו לא רע, רוק גרנג'י אמריקאי משנות ה-90, אבל כזה שעדיין נשאר פופולרי מקרב קהלים מסוימים ועדיין יכול לרדת בגרון. הוא לא מדהים בתחומו, אבל לא לגמרי רע. הופעה מצוינת 3/5

הופעתה של אוטריה כבר מספיקה להעלות אותה למקום הרביעי בטלווטינג, בעוד הדואט מפתיע ועולה לחמישי. אדגרס עולה למקום העשירי ו-Justin3 שהתחילו טוב מתדרדרים וכעת הם במקום השביעי.

11.png

Edgaras Lubys – Could it be? – הגיע הזמן לשמוע ממה התלהבו השופטים. האמת? שיר נורא. אם זה זוכה זה חייב לעבור ריוואמפ עצבני. שופ חלק בשיר הזה לא מתחבר לי לאחר, רק ביטים חדים ושטיקים אלקטרוניים. הבתים דווקא מבטיחים איזה אינדי-פופ מיוחד, אבל הפזמון שכולו לה-לה-לה הוא פשוט בלתי נסבל ומזכיר לי קצת את מלטה 2012… 2/5

אז מה קרה בטלווטינג? לא תאמינו. אדגרס שועט קדימה ונמצא כעת במקום השביעי.

12.png

הערב מתקדם והטלווטינג נסגר… אדגרס מצליח איכשהו לעלות למקום השני, בעוד סשה שון יורד לשלישי.

13.png

קולות הקהל מתורגמים ל-1-8, 10 ו-12 ובשקלול קולות הקהל והשופטים מתקבלות התוצאות הבאות, כאשר העולים לשלב הבא מודגשים:

 1. Edgaras Lubys – 22
 2. Sasha Song – 18
 3. Paula Valentaitė – 17
 4. Golden Monkeys – 14
 5. Benas Malakauskas – 12
 6. Otreya – 12
 7. Tadas Rimgaila & Samanta Tīna – 7
 8. Augustė Vedrickaitė – 6
 9. Audrius Petrauskas – 6
 10. Dagna Kondratavičiūtė – 4
 11. Justin3 – 3
 12. Rūta Andruškevičiūtė – 0

דירוגי האישי לשירים הוא כדלקמן:

 1. Tadas Rimgaila & Samanta Tīna – Tavo oda
 2. Golden Monkeys – Septyni dievai
 3. Otreya – Last two weeks
 4. Benas Malakauskas – Rolling
 5. Paula Valentaitė – Never let you go
 6. Justin3 – Streets of Vilnius
 7. Dagna Kondratavičiūtė – Feel it
 8. Sasha Song – never felt like this before
 9. Edgaras Lubys – Could it be?
 10. Audrius Petrauskas – Shine like gold
 11. Augustė Vedrickaitė – It's not over (not to me)
 12. Rūta Andruškevičiūtė – The way to your heaven

ניתן לצפות בתכנית המלאה כאן:

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/159577?embed

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.