2017: פולין – הקדם

גמר מסקרן נוסף שנערך מבין שלל האירועים של שבת, ה-18 בפברואר, 2017, הוא הקדם הפולני.

כולם זוכרים את הדרמה של הקדם הפולני שנה שעברה, כאשר מיכאל שפאק ניצח, בניגוד לכל התחזיות, הן את מרגרט (זוכת ה-OGAE SECOND CHANCE 2016) והן את אדיטה גורניאק, נציגת פולין 1994 ומי שהשיגה עד היום את התוצאה הכי טובה לפולין, שהואילה לחזור לנסות לייצג את פולין לאחר שנים של סירוב.

השנה מתמודדים עשרה שירים על ההזדמנות לייצג את פולין לאירוויזיון 2017, ולמרות שמרגרט נעדרת מהרשימה, לצער החובבים, מדובר בקדם מוצלח למדי, הכולל מגוון שירים טובים.

המנצח ייבחר בהצבעה משותפת של השופטים והקהל, 50%-50%.

לאחר דברי המנחה, הערב נפתח עם זמרת מקומית בשם אוליביה, אם הבנתי נכון, שאינה קשורה לתחרות….למה צריך את זה? מיד אחריה התחרות מתחילה:

1. Martin Fitch – Fight for Us – בגרסת הסטודיו: מרטין, כידוע, ייצג את פולין ב-2010. הוא זכור בזכות ההופעה המטרידה מעט. בזמנו לא הצליח להביא את פולין לגמר. השיר הנוכחי שלו נעדר את המקוריות שהיה לשיר הקודם.. זה מידטמפו-פופ. האינטרו זהה ל-"Treat you better" של שון מנדז, ולמעשה ככל שהשיר ממשיך ניכר כי השיר הוא למעשה גרסה חיוורת שלו. מאכזב כמו תמיד לשמוע שיר שמעתיק באופן כמעט בוטה משיר אחר ורוכב על הצלחתו. 1/5. בהופעה החיה: מרטין עולה עם חולצה לבנה ותאורה בוהקת ששוטפת אותו. ההופעה טובה, אך כפי שכבר ציינתי השיר מועתק מתחילתו ועד סופו.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

2. Lanberry – Only Human – בגרסת הסטודיו: הגרסה הפולנית של השיר הזה, Piatek, שוחררה ליוטיוב כבר ב-5 באוגוסט, 2017, וצברה מאז יותר מ-6 מיליון צפיות, ועל כן, לא ברור גורלו של השיר הזה, במידה וייבחר,, כיוון שעובר על חוקי התחרות, לפיהם יש להציג את השיר לכל המוקדם ב-1 בספטמבר של השנה שקדמה לתחרות. נראה מה יקרה. המארגנים של הקדם טוענים שהתייעצו עם ה-EBU והם נתנו לשיר אור ירוק, לא ברור איך. למרות שהוא נמצא במקום לא גבוה בטבלת ההימורים, יש המהמרים שהוא יגיע גבוה מאד בקדם ואולי אף ייזכה. אלקטרו-פופ מעצבן עד מאד, להיט רדיו עכשווי, אך טיפוסי. לא מצליח להבין את השירים העצלנים האלה, שנשמעים אותו דבר ואין בהם לא מלודיה ולא מילים מקוריות. אחרי דקה מבינים לאן השיר הזה הולך וזה לא לשום מקום מעניין 2/5. בהופעה החיה: הופעה די חובבנית, הסולנית מופיעה, כשאסופת רקדנים וזמרי ליווי מנסים להרים לה את ההופעה, אבל זה נראה כמו משהו שלא השקיעו בו יותר מידי. ההופעה לא מתרוממת לשום מקום.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

3. Isabell Otrebus – Voiceless – בגרסת הסטודיו: עם חשיפת השיר הפך לחביב חובבים, בין היתר כי הוא מאד שבדי. השיר נכתב על ידי המלחין פרדריק שמפה עבור ליסה אייקס למטרת התחרות במלודיפסטיבלן השבדי,, אך לא התקבל וליסה הלכה עם שיר אחר. בהאזנה הראשונה לשיר זה נשמע הרבה יותר טוב ממה שציפיתי. הבתים קצת נשכחיים, אבל הפזמון מאד המנוני ובהופעה טובה יכול להיות מאד אפקטיבי. שיר על האנשים החלשים בחברה, חסרי הקול 3/5. בהופעה החיה: טרם ההופעה מראיינים את שמפה השבדי, כותב השיר. מעניין שקוראים לשיר "חסר קול", שכן זה מה שחסר כרגע לאיזבל… הופעה ווקלית חלשה. היא לבושה כאילו באה מהופעת רחוב, והדרופים האלקטרוניים האלה בשיר כל כך לא מתאימים. המלוות עוברות לקידמת הבמה לקראת סוף השיר, משל היה זה הקדם אירוויזיוון הישראלי באייטיז. 2/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

4. Paulla – Chce Tam Z Toba Byc – בגרסת הסטודיו: השיר היחיד בפולנית שמתמודד בתחרות השנה. תרגום שם השיא הוא "אני רוצה להיות שם איתך". השיר נפתח בביט אלקטרוני אגרסיבי שנשמע כמו "Ka Ka Ka Ka Ka",, אך ממשיך כבלדת פסנתר. אחרי הפזמון הביט הזה חוזר ולא ברור מה מקומו בשיר הדי מסורתי הזה. אז זו בלדה אקוסטית שניסו לשדרג קצת. חבל שהשיר היחיד בפולנית לא מצליח להותיר רושם רב, שיר באנרגיות נמוכות, קצת עייף לי, למרות שהמלודיה עצמה לא רעה 3/5. בהופעה החיה: וואו, קודם כל היא יפהפייה, מזכירה מאד במראה את אדיטה גורניאק ונותנת הופעה טובה ומכובדת. פאולה בשמלה לבנה מלכותית, מכוסה כולה ואז שסע עמוק. הראשונה שיש לה שיק בערב הזה.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

הפסקה מתודית, במסגרתה נותנים לנו לצפות בסרטון קלישאתי המציג את כל הכוכבים הגדולים שיצאו מהאירוויזיון: סלין, אבבא, אוליביה וקליף….ממשיכים בתחרות:

5. Olaf Bressa – You Look Good – בגרסת הסטודיו: שיר שמושך למוזיקת הפיפטיז-סיקסטיז שחזרה לאופנה בשנים האחרונות בחסות זמרים כמו מייגן טריינר וצ'רלי פוט'. פופ חמוד, Bubbly מאד, קצת להקת בנים פינת השנים הראשונות של ג'סטין ביבר מינוס הפקה האלקטרו. אכן ההפקה כאן הא מעט יותר מסורתית, וזה בעיקר לחובבי הפופ הבסיסי יותר בלי כל השטיקים העכשוויים. 3/5. בהופעה החיה: ההופעה איומה ונוראה. חשבתי שזה חמוד בסטודיו, אך ההופעה החיה כל כך נוראית שזה פשוט הורס את המעט שהיה בשיר הזה. זה נראה כמו הופעה במועדון זול. רקדניות במכנסונים רוקדות סביב אולף חסר החן, הכריזמה או הכישרון. 1/5

גרסת האולפן:

הופעה החיה:


6. Kasia Moś – Flashlight – בגרסת הסטודיו: כרגע הפייבוריט הגדול לניצחון, לפחות לפי הסקרים. פאוור-בלאד מודרנית. הבתים בונים לדרמה והפזמון מפתיע במבנה שלו. שיר מודרני, מלא כוח, קומפטטיבי מאד. מבין השירים ששמעתי עד כה הוא בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להביא את פולין גבוה בתחרות. העיבוד כולל שילוב בין כלים אלקטרוניים לכלי מיתר אקוסטיים, יפה ומיוחד. בלדת ג'יימס בונד מודרנית 3/5. בהופעה החיה: היא עולה כמו מנצחת לצלילי התשואות מהקהל. היא מצוינת ווקלית, והחבילה הכללית נראית ברמה אחת מעל כל מה שראינו עד כה. הופעה פשוטה, אך מלאת אטיטוד, נשמעת נפלא, מלודיה מקורית לא מתחנפת. היא מסיימת בתו אחד מדויק. נראה ונשמע כמו ווינר! הקהל משתגע על זה.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

7. Aneta Sablik – Ulalala – בגרסת הסטודיו: גם זה נשמע כמו משהו שכבר שמענו בעבר… אני צריך עוד קצת זמן כדי לשים את האצבע על זה. זה פופ-דאנס, אבל לאונג'י ורגוע מאד, מהסוג שמשמיעים בתחילת המסיבה לפני שמביאים את הלהיטים הכבדים או כאלה שמשמיעים ברדיו בסביבות 3:00. לא יודע איך יעבירו את זה על הבמה, זה חמוד, הפקה מודרנית עם דרופים וביטים של באס. חביב, אך לא מתרומם יותר מידי. שוב, מבטא טוב מאד של אנייטה. 3/5. בהופעה החיה: אנייטה מצליחה להרים הופעה יפה ובוטחת עם כל החובבנות שמסביב. היא לובשת חולצה לבנה נטולת כתפיות, שתי רקדניות מתלוות עליה והן מצליחות להיראות מקצועיות יחדיו. שני זמרי ליווי מנסים להרים את הקהל, אבל אחרי ההופעה של קאשיה לא נראה שזה יקרה. יש לה קול נפלא של זמרת נשמה.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

קטע מעבר נוסף בו אנו מקבלים הצצה לכל השירים שנבחרו עד כה מצרפת, גרמניה, בלרוס, גאורגיה ועוד.

8. Rafał Brzozowski – Sky Over Europeֿ  – בגרסת הסטודיו: בלדה אקוסטית ניינטיזית מאד ולא מעניינת במיוחד. כלי מיתר מנסים להעשיר את השיר בפזמון. המילים מביכות מעט "God is money", "Yes we're open but invitations are fading"…האם השיר הוא ביקורת על אירופה? לא ברור. העיבוד מתקתק נורא ונשמע כמעט כמו פארודיה. חלש מאד 2/5. בהופעה החיה: איזה שיר נורא, הוא נראה כמו אחיו הלא נאה של מייקל בובלה. יושב ליד הפסנתר ואיתו נגן גיטרה ששר איתו את השיר עם מימיקה מהגיהנום. זה באמת שיר נוראי ואני לא יודע למה פירגנתי לזה ב-2, זה לבטח 1/5. כמה קיטש, אללי.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

9. Carmell – Faces – בגרסת הסטודיו: זה כבר יותר אירוויזיוני ודרמטי, ומצליח לשלב את האלמנטים האירוויזיונים שבו עם מוזיקת רדיו פרנדלית מודרנית. הפזמון מזכיר שיר של לנה דל ריי, ששכחתי את שמו, ואכן הסגנון הכלליי הוא לנה דל ריי בגרסה מעט יותר גנרית. גם בקול שלה הסולנית מנסה להישמע כמו האחרונה. אני רואה את זה נשלח לתחרות. שוב שיר חמוד, אך לא כזה שמשאיר אחריו אפקט משמעותי 3/5. בהופעה החיה: הגברת עולה עם זר פרחים עצום לראשה. כמה זיופים אלוהים. הזמרת גם לא עוברת מסך, ואני מתנצל שאני אומר את זה. שיר לא רע, אבל ההופעה לא הייתה כלום ושום דבר.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

אנו זוכים להצצה חטופה בחמשת השופטים היושבים ומנקדים את השירים.

10. Agata Nizińska – Reason – בגרסת הסטודיו: בלדת פופ מלודית, בנויה נכון ונשמעת מודרנית. אגתה נשמעת טבעית וקצת מזכירה בהגייה שלה את סלין דיון. זה מתחיל כבלדת פסנתר, אך העיבוד הופך מודרני. זה שיר חביב, אני רואה את זה כפוטניאל לרמיקס מועדני, כי כמות שהוא השיר הוא לא להיט והוא נגמר ללא קטע שיא או איזשהו אפקט חוץ מהיותו נעים לשמיעה. 3/5. בהופעה החיה: אגטה עולה בחליפה לבנה ואיפור כבד והרבה מידי אטיטוד. יש לה קול טוב, אבל היא לא מצליחה לתקשר ולהעביר איזושהי כנות בהופעה. גם זיופים לא חסר שם. זה מסיים מבחינתי סביר בלבד.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

להלן דירוגי לשירי הקדם:

  1. Kasia Moś – Flashlight
  2. Aneta Sablik – Ulalala
  3. Paulla – Chce Tam Z Toba Byc
  4. Carmell – Faces
  5. Agata Nizińska – Reason
  6. Isabell Otrebus – Voiceless
  7. Lanberry – Only Human
  8. Martin Fitch – Fight for Us
  9. Rafał Brzozowski – Sky Over Europeֿ
  10. Olaf Bressa – You Look Good

אחרי ריקאפ של עשרת השירים, אנו זוכים למבט על האמנים המחכים בגרין רום.

עוברים למופע האמנותי של הערב: Doda במחרוזת שירי אירוויזיון: "Heroes" של מונס זלמרלב, "My number one" של הלנה פפריזו, "Waterloo" של ABBA. מה יהיה עם קלישאות האירוויזיון בקדם הזה? מיד לאחר מכן כמה שירים מקוריים וחביבים מאד שלה. ניתן לראות את המחרוזת כאן.

מיד אחריה מיכל שפאק בשירו הנוראי מאירוויזיון 2016, "Color of your life". ניתן לראות את ההופעה כאן.

השופטת הראשונה מציבה את קאשה במקום הראשון ואת איזבל במקום השני. השופט השני והשופטת השלישית מעניקים את מירב הנקודות לקאשה ואחריה לאיזבל.

POLAND.png

POLAND2.png

קאשה מובילה בגדול. השופטים הרביעי והחמישי גם הם שמים את קאשה בראש ואת איזבל שנייה.

POLAND3.png

קאשה מובילה ו-6 נקודות אחריה איזבל. הניקוד של השופטים "מתאפס" לניקוד רגיל של 1-10. הגיע הזמן לתוצאות הקהל……

הקהל העניק את המקום החמישי לאיזבל.
במקום הרביעי של הקהל – אגתה, שקופצת למקום השני.
רפאל עולה למקום הראשון לאחר שהגיע שלישי בקהל.
קאשה מגיעה רק שנייה בקהל…..
וכרמל מגיעה למקום הראשון בקהל.

אך בזכות הצבעת השופטים קאשה היא הזוכה ותייצג את פולין באירוויזיון עם השיר "Flashlight"!

תוצאות מלאות:

POLANDEND.png

ניתן לראות את המשדר כולו בשידור חוזר כאן.

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.