2017: ליטא – רבע גמר 1

רק 16 שירים נותרו במירוץ לייצוג ליטא באירוויזיון. אחרי אינספור סימני שאלה, התברר שלמעשה השלב הראשון בתחרות של ליטא היה 1/16 הגמר, ורק עכשיו הגענו לרבע הגמר. אדושם, הקדם הזה לא ייגמר לעולם.

כמו בשבועות הקודמים הטלווטינג נפתח עוד לפני שהופיע השיר הראשון, והשופטים עצמם הצביעו בלילה בו צולמה התכנית (3 לילות לפני השידור). להלן ניקוד השופטים:

Aistė Pilvelytė – 12p
Greta Zazza – 10p
Ieva Zasimauskaitė – 8p
Sasha Song – 7p
Edgaras Lubys – 6p
E.G.O. – 5p
Gražvydas – 4p
Gytis Ivanauskas – 3p

Ieva Zasimauskaitė – You saved me – "בלדת פופ-רוק מודרנית, אבל כזו שיכלה להיחשב מודרנית החל מסוף הניינטיז ועד ימינו. במובן הזה מדובר בשמאלץ במסווה של שיר איכותי. בלדה אקוסטית עם ביטים עדינים ברקע. ההופעה הווקלית רחוקה מלהדהים והשיר עצמו, שמענו כבר כמוהו, ובכן, מהניינטיז. 2/5." היא החליפה תלבושת לשמלה שחורה קלאסית ומראה כללי ניינטיזי. היא שרה מהגרון ועולה לי על העצבים. זה שיר לא מעניין, והוא יביא לאפקט אפסי עד לא קיים באירוויזיון.

בטלווטינג, גיטיס הדראגיסט מוביל. קרוב אליו סשה סונג. גרטה זזה שלישית ואייסטה רק במקום השישי.76.png

E.G.O. – My story – "להקת בנים בבלדת פאוור-פופ בהפקה אלקטרונית. זה נשמע מאד אירוויזיוני, מסוג השירים שלא ימצאו עצמם במצעדים בלי הדחיפה של התחרות, וגם אז… הופעה טובה של השלישייה, נראים שיקיים. השיר עצמו בנוי נכון, קליט, גם אם לא מדהים מוזיקלית. 3/5" אפשר לשנות את שם הלהקה לשלישיית אמרי זיו… הם שוב החליפו תלבושות לחולצות לבנות וז'קטים שחורים, קצת גנרי, כמעט כמו השיר שלהם.

בטלווטינג, גיטיס ממשיך להוביל ו-Ieva שהופיעה ראשונה קופצת למקום השני.77.png

Greta Zazza – Like I love you – "אחד הפייבוריטים הגדולים של הקדם, לפחות בקרב החובבים. זה הפופ-אלקטרו עם הדרופים ברקע שאנחנו מכירים מ-MO או ג'סטין ביבר. היא זזה קצת כמו דודה בחתונה, היא שרה את זה בסדר, אבל זה לחלוטין לא ממצה את הפוטנציאל שנשמע בסטודיו. זה קליט, פופי ויכול להיות follow-up טוב לדוני מונטל, אבל לא ככה. הפזמון סוחף ונתקע במוח 3/5" היא דובקת בהופעת הבורדל משמינית הגמר, אבל נפטרה מהראסטות ולמדה קצת לזוז. זה פחות מביך לצפייה מהפעמים הקודמות. חייב לציין שהשיר נשמע פחות ופחות טוב עם כל הופעה.

בטלווטינג, סשה סונג (!!!!) עולה למקום הראשון וגיטיס יורד לשני. כל השאר ללא שינוי78.png

Gražvydas – Paint the sky blue – "השיר הוא מיד טמפו להקות בנים טיפוסי לחלוטין, אבל עם מלודיה מתקתקה שמתחלקת בגרון. מאד פופי. לקח לי זמן להבין שהזמר עוור וזה פתר לי כמה שאלות לגבי ההופעה. אני מודה שזה מקבל גם ממני קצת סימפתיה עקב כך. אבל אז ראיתי שהוא נכתב על ידי שבדי… שיר שבדי טיפוסי אם כך, שנשמע כאילו נדלה מהמלודיפסטיבלן ונחת היישר לזרועות הליטאים 2/5." זה נורא מיושן, קצת דנמרק 1999 ו-2000… הזמר, שאת שמו אני לא אנסה לבטא, עולה עם חליפה אפורה אלגנטית ונותן הופעה ווקלית נחמדה, אבל הגיע הזמן להיפרד מהשיר הזה.

בטלווטינג, גרטה זזה עולה למקום הראשון. כל השאר פשוט יורדים מקום אחד למטה. בשלב הזה כשכבר רוב השירים קומפטטיבים במידה כזו או אחרת, לא מפתיע שיש תזוזה כזו בקולות והפרשים קטנים.79.png

Gytis Ivanauskas – Get frighten – "הפגאנים הגיעו! דמות דראג לבושה קרניים עצומות מלווה בחמישה רקדנים, בהופעה ושיר שהם ספק פארודיה ספק מחאה. רוב השירים היא צווחת "Ain't nothing obvious' get frighten". זה סטודיו 644, פוסט-דיסקו. לשיר שאיפות גדולות, שכן היא צועקת "Hello Europe" משל הייתה על הבמה בקייב. זה מטופש, אך חביב וקאלטי במידה. היא מנפצת אבטיחים על הבמה… 3/5." זה מגיע כפייבוריט גדול וכמי שמאיים על אייסטה בדרכה אל הניצחון. זה מסוג השירים שקהל מקומי עשוי לבחור, ועל כן השופטים דואגים לקבור את השיר בתחתית הדירוג שלהם, וכך צפויי גם לעשות צוות השיפוט הבינלאומי.

בטלווטינג, גיטיס קופץ בחזרה לראש. אייסטה מקום לפני אחרון.80.png

Aistė Pilvelytė – I'm like a wolf –  "השיר המדובר של הערב, בביצוע אייסטה למודת הקדמים (קרוב ל-20 שנים של נסיונות) עם שיר שכתבה לה אמינטה, נציגת לטביה באירוויזיון 20155 ..אינדי-פופ מופק כהלכה, מודרני, שראוי להופעה יותר טובה מהקשקוש הזה. אייסטה עולה עם שמלה וחולצת בטן שחורות, כשעל בטנה קעקוע עגול ולא ברור. זה נשמע כמו שילוב השיר של אמינטה מ-2015 עם השיר שהיא הלחינה ב-2016 עבור Justs. זה טוב, אך קצת underwhelming. השיר מסתיים בקטע אקפלה, זה קצת פלצני 3/5". ההופעה נשארת זהה, כולל התלבושת. היא מוותרת על המבטים המפחידים ובמקום זה מחייכת בחמידות. עדיין יש מבטים מטורפים פה ושם, אבל הם הופחתו והיא נותנת צרחה בסוף כדי להזכיר לכולנו שהיא כמו זאב.

בטלווטינג, אייסטה עולה למקום החמישי.81.png

Edgaras Lubys – Could it be? – "האמת? שיר נורא. אם זה זוכה זה חייב לעבור ריוואמפ עצבני. שום חלק בשיר הזה לא מתחבר לי לאחר, רק ביטים חדים ושטיקים אלקטרוניים. הבתים דווקא מבטיחים איזה אינדי-פופ מיוחד, אבל הפזמון שכולו לה-לה-לה הוא פשוט בלתי נסבל ומזכיר לי קצת את מלטה 2012… 2/5." הוא לבוש בווסט שחור מנצנץ וממשיך בתנועות מוזרות לאורך השיר. הצדעיים שלו צבועות בתכלת והוא באמת חייב להפסיק לרקד ולהסתובב על הבמה כמו איזה אדיוט. מזל שכרגע הוא מקום אחרון בטלווטינג.

בטלווטינג, אייסטה עולה למקום הראשון.82.png

Sasha Song – Never felt like this before  – "השיר עצמו הוא פופ לא מזיק, אך גם לא מעניין. מבנה השיר פשוט ביותר. הסתים רפטטיביים, הגשר מרים לפזמון, שלא קיים, ובמקומו אנחנו מקבלים שוב את לופ ההאוס המצעבן הזה של "Lean on" את "Let me love you". זה אמור לשיר את השיר העצל הזה, שאף אחד לא התאמץ לכתוב לו מילים או מוזיקה 2/5." אחרי שהשתכנעתי שההופעה הרבה יותר מהודקת והשיר פתאום לא נשמע כל כך נורא, זה עלה אצלי מעט בדירוג ל-3/5. סשה ומהמלווים עוברים ללבוש מעט יותר אורבני, חולצות לבנות וז'קטי ג'ינס. כותב השיר עובר לקדמת הבמה ומהווה זמר ליווי ראשי, אם יש דבר כזה.

בטלווטינג, אדגרס עולה מקום אחד למקום השביעי.83.png

אחרי ריקאפ של השירים, השופטים המקומיים מעניקים את נקודותיהם (את הסיכום של הניקוד שלהם ראיתם כבר למעלה). כל השופטים, אגב, נתנו את מירב הניקוד לאייסטה.

אנחנו עוברים לראשונה בקדם הליטאי השנה לשופטים בינלאומיים. ראשית מצביע שופט אמריקאי, מפיק מוזיקלי. הוא מעיר בין היתר לאייסטה על ההופעה החלשה שלה וחוסר הנוכחות שלה. ניכר שהוא מנקד אותם על סמך ההופעה בלבד, וכמעט לא מתייחס לשירים. לא הסבירו לו שצריך לבחור את השיר הטוב ביותר? זה לא אמריקן איידול! בגדול אין לו מושג מכלום. הוא נותן את מירב הנקודות לסשה סונג.

השופט הבינלאומי השני מפיק מוזיקלי מבריטניה. גם הוא, כמו האמריקאי, מדברים דרך מצלמה ברמה נמוכה באמצעות סקייפ. הוא מקצר בדברים ומעניק את מרב הנקודות לאדגרס.

השופט ההולנדי, שלא ברור מה מעמדו, קובר את אייסטה ואת גיטיס ומפרגן לגרטה, אבל הכי לסשה סונג, שמקבל ממנו 12 נקודות.

וכך נראה ניקוד השופטים הבינלאומיים הכללי:

Sasha Song – 12p
Edgaras Lubys – 10p
Greta Zazza – 8p
E.G.O. – 7p
Aistė Pilvelytė – 6p
Ieva Zasimauskaitė – 5p
Gražvydas – 4p
Gytis Ivanauskas – 3p

וכיצד הקהל בבית הצביע?

84.png

שקלול הנקודות של שני צוותי השיפוט והקהל בבית מוביל לתוצאה הבאה, כאשר המודגשים עולים לשלב חצי הגמר:

  1. Aistė Pilvelytė – 22
  2. Sasha Song – 18
  3. Greta Zazza – 18
  4. Ieva Zasimauskaitė – 14
  5. Gytis Ivanauskas – 14
  6. Edgaras Lubys – 13
  7. E.G.O. – 10
  8. Gražvydas – 8

שזה אומר הרבה דרמה. אייסטה אמנם זכתה, אבל ניכר שהשופטים מבחוץ לא התלהבו ממנה בכלל. האם סשה סונג מוביל כאן מהפך? האם המקומיים יראו שעדיף להם לשלוח אותו?
דרמה גדולה עוד יותר היא העובדה שאחד הפייבוריטים הגדולים, גיטיס, מסיים במקום החמישי ומודח מהתחרות. הוא מקבל את אותו הניקוד כמו איווה, אבל משום מה מוחלט שהיא עולה לשלב הבא והוא לא.

בשבוע הבא 4 שירים נוספים יעלו לשלב חצי הגמר, בעוד 4 אחרים יודחו מן התחרות.

ניתן לצפות בתחרות המלאה כאן.

4 תגובות הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.