2017: אוקראינה – הגמר

אז אחרי שלוש תכניות ו-24 שירים, הגענו למעמד המכובד של גמר הקדם האוקראיני, שיבחר מי ייכנס בנעליה של ג'מאלה ובתקווה (שלהם, לא שלי), יביא ניצחון נוסף לאוקראינה. מסופקני אם כך אכן יקרה. אולם, כמדינה המארחת, לאור 100% ההצלחה של אוקראינה עם עליה לגמר, וכמי שטבעה את המונח "אוקראיניזציה", סביר שגם השנה נראה את אוקראינה במקום טוב בראש הטבלה, לא משנה אילו מהשירים המתמודדים ייבחר.

רק ששה מועמדים צלחו את הסינון הראשוני והגיעו למעמד הגמר, כשהם מותירים מאחור כמה שירים שאני, אישית, מאוד אהבתי.
ניתן להשלים את התכנית הראשונה כאן.
ניתן להשלים את התכנית השנייה כאן.
ניתן להשלים את התכנית השלישית כאן.

הערב נפתח בסרטון דרמטי המראה את תקציר חצאי הגמר הקודמים (או שלישי הגמר, אם תשאלו את נבו…ואת האקדמיה ללשון עברית). המנחה המאד חמוד, Serhiy Prytula, מקבל את פנינו. באמת מאד חמוד. הוא מעביר לסרטון בו נראים מתמודדי הערב פוסעים על השטיח האדום. שאפו גדול לאוקראינה על הקדם הזה, אמנם הם מתחו כל סיבוב כמו מסטיק, אבל ההפקה ראויה. המנחה מציג את המתמודדים אחד אחרי השני, לפי סדר ההופעה, בעודם פוסעים בינות הקהל ועולים על הבמה. בולדת בהיעדרה, הפייבוריטית הענקית של החובבים, טיאנה… מה קרה לה? מניח שמייד נגלה. המנחה מציג את שני השופטים הגברים, ואחר כך סרטון המציג את הזמרת הבאמת ענקית, שהביאה את האירוויזיון לאוקראינה, ג'מאלה. אז זמן להזכיר מיהם שלושת השופטים שלנו להערב, שלהם 50% מהניקוד הסופי:

שלושת השופטים, כמו לכל העונה, הם:
1. Konstantin Meladze – מלחין ומפיק.
2. Jamala – הזוכה של האירוויזיון ב-2016.
3. Andriy Danylko, המוכר לכם יותר כ-Verka Serduchka, נציג אוקראינה לאירוויזיון 2007.

מיד לאחר הסרטון ג'מאלה עולה להופיע עם שירה, "Zamanyly". היא ממשיכה בקו האתנו-אינדי-פופ, מקסים. בניגוד לשיר הזוכה שלה מהשנה שעברה, זה שיר יחסית קצבי, אבל דרמטי באותה מידה.

וכעת, לתחרות. סדר השירים הערב נקבע בהגרלה שנערכה בתום התכנית השלישית:

1. Salto Nazad – O, mamo! – סלטו עלה מהתכנית הראשונה. בגרסת הסטודיו: זה לא יכול להיות קדם של Ex-USSR בלי שיר על אימא.. זה מקסים ומפתיע מאד. בלוז-RnB עם ביטים אלקטרוניים, מאד דרום ארה"ב ואם זאת באוקראיניתת מלאה. כמה נפלא מתגלה הקדם הזה. השיר הזה הוא הכי טוב עד כה בעיני. פאנקי, רגשני, מלא נשמה, מגניב ומלא תעוזה. נשמע ישן, אך גם חדש. יפהפה, אך חסר סיכוי. השיר הזה יישאר איתי גם לאחר עונת האירוויזיון הנוכחי. 4/5 בחצי הגמר: הלייב נותן תחושה סיקסטיזית חזקה, עם וידאוארט של צורות פסיכדליות בשלל צבעים. הסולן בסטייל מדויק, כשברקע ארבע זמרות נשמה. מוזיקאי אמיתי, מחובר לשיר שלו. הכל היה נפלא, עד שהוא החליט שהוא צריך לפצוח במחול, אני מודה שיש לזה את הקטע שלו. השיר עצמו נפלא! השופטים כולם התאהבו. ההופעה בגמר קצת נעדרת את האנגריה שהיה לשיר בחצי הגמר. באמצע ההופעה הסולן מעלה איזו סבתא או אימא לבמה, לא ברור אם היא שלו. היא פוצחת בריקוד ברייקדאנס, שמשלהב את הקהל. אז סלטו נזאד באו לזכות. השופטים מתים עליהם ויש מצב שהם קנו עכשיו את לב הקהל. יהיה מעניין. מסתבר שהיא רקדנית שבדית, שבאה לתמוך ססלטו נזאד. במהלך הראיון שאחרי היא והסולן עושים קולות של חיות.

גרסת סטודיו:


ההופעה בתכנית הראשונה:

ההופעה בגמר:

2. Melovin – Wonder – מלווין עלה מהתכנית השלישית. לדברי נבו, "עוד שיר פופ שנשמע כמו אלף שירי פופ שוודיים אחרים. הוא לא מספיק מיוחד כדי להיות זכיר, אבל גם במקרה הזה, הכריזמה וההופעה של הזמר יכולים לעשות את כל השינוי. לצערי, במקרה הזה, הזמר לא משהו, למרות שהיה ב-X-Factor האוקראיני. הוא אמנם שר טוב, אבל נראה כמו קרואלה דה-ויל, עם שיער שחור ובלונדיני, ועדשה אחת לבנה, ולא קורה כלום על הבמה. חבל 2/5". בגמר: זו פעם ראשונה שאני שומע את השיר. מלווין זכה בהצבעת הקהל בחצי הגמר השלישי. בניגוד לנבו, אני חושב שזה שיר פופ ראוי למדי, לא מסטרפיס, אבל מודרני, עדכני ומצליח לא להיות רפטטיבי כמו רבים מהלהיטים של זמננו. הוא נשמע מצוין בחי ומופיע עם הרבה כוונה. טוב, אז אולי הפזמון כן רפטטיבי, אבל זה שיר טוב לטעמי. 3/5. מלדזה וג'מאלה לא כל כך אהבו את ההופעה, לעומת אנדרי שמפרגן לו.

גרסת אולפן:


ההופעה בתכנית השלישית:

ההופעה בגמר:

3. O.Torvald – Time – הלהקה עלתה מהתכנית השלישית. לדברי נבו, "מדובר בשיר רוק סטנדרטי עם הרבה דיסטורשן ומבטא כבד באוקראינית. תחשבו על גרסה רועשת יותר של טורקיה 2008. זה עוזר שהסולן הוא זמר טוב, כריזמטי, ונראה טוב (בסגנון מיקאל סארי מפינלנד), אבל השיר לא מספיק טוב בעיניי. הגימיק של השיר הוא שהזמר פוצץ על עצמו קפסולת דם באמצע השיר. גימיק אפקטיבי ביותר. יש להם סיכוי לעלות לגמר 3/5". בגמר: שוב שיר שאני שומע בפעם הראשונה. הם זכו בחצי הגמר השלישי, כשהגיעו למקום השני גם בקהל וגם בשופטים, כמו ג'מאלה באירוויזיון. יחסית השקיעו פה בהופעה בימתית. כל אחד מחברי הלהקה עומד על מה שנראה כמו בימה קטנה המדמה פסולת תעשייתית. הם לובשים סחבות/גופיות קרועות ומלוכלכות, ובאפקט מעניין של בגד בצבע גוף, זה נראה כאילו מחובר להם שעון עצר לחזה. מאד אמנותי וראוי להערכה. השיר בסדר, אני לא מסכים להשוואה לטורקיה 2008 האלמותי. זה שיר רוק די בסיסי, לא רע, אבל לא כזה שעושה איזשהו אפקט ראוי לציון. הופעה נהדרת אגב. 3/5

גרסת אולפן:


ההופעה בתכנית השלישית:

ההופעה בגמר:

4. Illaria – Thank You for My Way – אילריה עלתה מהתכנית השנייה. לדברי נבו, "בגרסת האולפן מדובר על שיר אווירה חביב, בסגנון וורלד מיוזיק. שיר רוחניקי כזה, שמופרע רק מהמבטא הכבד של אילריה וצרחותיה מעת לעת.  אני דווקא די אהבתי, יחסית למה שיש בשליש הזה.  בהופעה אילריה נראית נהדר, אבל הקול שלה לא מספיק עוצמתי לשיר, לטעמי. היא מאוד מנסה לחקות את ג'מאלה, אבל פחות מצליח לה. עם זאת, זה מספיק בהחלט לעלות לגמר, לו הדבר היה תלוי בי 4/5". בגמר: שוב נחשף לשיר לראשונה. היא נראית יותר טוב מהתמונות שראיתי מחצי הגמר. השיר מזכיר לי גרסת ניו-אייג' של Hotel California. או ניסיון לעשות ג'מאלה עם קיטש פופי דרמטי. גם ההופעה מזכירה את ג'מאלה, אבל השיר פשוט לא טוב, לחן חובבני לטעמי. היא נותנת הופעה טובה, גם ווקלית וגם בביטחון שהיא משדרת, אבל המבטא שלה לא משהו בכלל. 2/5

גרסת אולפן:


ההופעה בתכנית השנייה:

ההופעה בגמר:

5. Tayanna – I love you – בגרסת הסטודיו: השיר המדובר ביותר בחצי הגמר הזה ובקדם האוקראיניי כולו. זה כרגע ההימור הגדול לזכייה בקדם ועולה בטוח בקדם. השיר הוא בלדת פופ פוסט-סובייטיתת טיפוסית, רגשנית וקיטשית, כשאפילו אין ניסיון להסוות את הקיטש. זה יכול מאד לזכות ולתת לאוקראינה מיקום יפה מאד בגמר, אולי אפילו טופ 5, אבל כתוב על זה אירוטראש מהשנייה הראשונה 2/5 היא מופיעה עם המעיל האדום מהקליפ, ונראית הרבה פחות זוהרת ממה שהייתי שהיא אמורה להיראות בשיר מהסוג הזה. בגדול מדובר באסופה של צעקות והיא מתקשה שלא לזייף פה ושם. זה כנראה עולה בטוח, כי זה מאד בולט על רקע השירים האחרים, אבל ההופעה מאכזבת. הוידאוארט הוא של לב העשוי חוטים שיוצאים ונכסנים ממנו, קצת מזכיר את העץ של ג'מאלה. בניגוד למצופה, השופטים לא עפים על זה, במיוחד אנדרי שאומר שהוא שמע מאות שירים דומים ב-2004… בגמר: היא החליפה את המעיל המתוחכם בשמלה אדומה מוזרה ורב שכבתית. זה נראה כמו אוסף של וילונות שנחתו עליה. לא ברור למה לא הופיעה בתחילת המופע כמו שאר המשתתפים. האם מנסה לנתק עצמה משאר המתמודדים. גם הוידאוארט השתנה והוא כבר לא מחקה את ג'מאלה. זו עדיין אסופה של צעקות בעיני ובאזוניי. לקראת סוף השיר היא נפטרת מהווילונות וחושפת שמלה זהובה מכוערת למדי. לא אהבתי את האסתטיקה של ההופעה.

גרסת אולפן:


ההופעה בתכנית הראשונה:

ההופעה בגמר:

6. Rozhden – Saturn – הלהקה עלתה מהתכנית השנייה. לדברי נבו, "בגרסת האולפן מדובר בשיר בסגנון Happy של פארל או ברונו מארס, אם ממש מתאמצים. לאחר כמה שירי רוק, אני מעריך את השינוי, אבל זה כל כך מועתק, שאני לא יודע כמה זה יכול להצליח באירוויזיון. מצד שני, ז לא הפריע לבלגיה להגיע לטופ 10 ב-2016, אז מה אני יודע. לי זה עשה בעיקר געגועים למקור. בהופעה מסתבר שרוז'דאן הוא די חתיך, אבל עם תספורת נוראית. הוא מסתמך בעיקר על הכריזמה שלו כי לעבור לגמר ולא נראה לי שזה יקרה. 2/5. ג'מאלה טורחת להעביר לו שיעור במוזיקת סול, ומדגימה לו איך להעביר את הכיף לקהל. פרייסלס." בגמר: אני לא מתרשם מזה כל כך. שוב שיר שאני שומע לראשונה. הוא עלה מחצי הגמר השני, עם תמיכת השופטים בלבד. הוא נורא מתאמץ להישמע זמר נשמה אמריקאי. דיסקו-Fאנק-פופ אמריקאי, פארל וויליאמס פינת ברונו מארס. מיושן ולא מעניין. הזמר חסר כריזמה. שמעתי שירים טובים יותר בקדם הזה שלא הגיעו למעמד הזה… הביתה 2/5

גרסת אולפן:


ההופעה בתכנית השנייה:

ההופעה בגמר:

תמו ההופעות. אחרי ריקאפ של השיר, יוצאים להפסקה ארוכה על מנת לאפשר לקהל להצביע……ו…אחרי למעלה משעה חזרנו לשידור! אבל לא לתוצאות, קודם כל המופע האומנותי. ראשונה תעלה Alma נציגת צרפת:

המנחה קורא למשתתפים להקראת התוצאות, ראשית השופטים:

Salto Nazad – 1
Melovin – 2
Rozhden – 3
Illaria – 4
O.Torvald – 5
ו…….
Tayanna – 6

מהפך לא כל כך ברור של השופטים. הם לא רק כיסחו את טיאנה בביקורת, הם גם נתנו לה מקום שני בחצי הגמר שלה ואת הראשון ל-Salto Nazad… והפעם Salto Nazad מקום אחרון שלהם? לא ברור.

לפני הניקוד מהקהל, עוברים למופע האמנותי השני, נציגת פולין לאירוויזיון, Kasia Moś:

והגיע הזמן לגלות במי בחרו הצופים ומי ייצג את אוקראינה באירוויזיון 2017:

Illaria – 1
Rozhden – 2
Salto Nazad – 3
Tayanna – 4
O.Torvald – 5
Melovin – 6

תיקו בין טיאנה לבין O.Torvald. הקהל מריע ל-Melovin והוא נותן להם קידה. אבל מי זכה? המנחה מכריז כי הזוכה, ככל הנראה עקב הצבעת הקהל הם…..

O.Torvald

כל המתמודדים רצים לחבר אותם, חוץ מטיאנה, שבורחת אל מאחורי הקלעים. ככה לא מפסידים בכבוד! מצחיק שממש כמו ג'מאלה באירוויזיון, O.Torvald זוכים על ידי כך שהשיגו את המקום השני גם בקהל וגם בשופטים.

תוצאות סופיות:

  1. Torvald – Time – 10
  2. Tayanna – I love you – 10
  3. Melovin – Wonder – 8
  4. Rozhden – Saturn – 5
  5. Illaria – Thank you for my way – 5
  6. Salto Nazad – O, mamo! – 4

ההופעה המנצחת –

2 תגובות הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.