2017: ישראל – אימרי זיו מציג את שירו לאירוויזיון, "I Feel Alive"

ישראל חותמת שנה שלישית שבה זוכה "הכוכב הבא" זוכה לייצג את ישראל באירוויזיון, או כמו שהם אוהבים לקרוא לזה "נציג הכוכב הבא לאירוויזיון"….. אימרי זיו ייצג את ישראל בשיר שבחרה וועדה פנימית ממש ברגע האחרון. אז הישראלים לא לומדים וכנראה לעולם לא ילמדו, אבל למה יש סיבה לאופטימיות? וגם למי באמת שר אימרי את השיר?

המבצע
כתבתי על אימרי זיו כאן, אך אחזור לטובת המתקשים: זיו נולד ב-1991 בהוד השרון. הוא למד במגמת מוזיקה בתיכון, שר בלהקת "צעירי הוד השרון" ושירת בצה"ל בלהקת חיל החינוך. ב-2012 בהיותו בן 21 השתתף בעונה הראשונה של "The Voice", עבר את האודישן, הצטרף לנבחרת של רמי קליינשטיין, אך הודח לאחר הופעה אחת. בשנים 2015 ו-2016 השתתף באירוויזיון כזמר הליווי של נדב גדג' ולאחר מכן של חובי סטאר. הוא הוזמן לקחת חלק בעונה החדשה של "הכוכב הבא"' היה לאחד הפייבוריטים לאורך העונה וסיים אותה כמנצח, כאשר הוא מביס את דיאנה גולבי וג'ולייטה. הוא הביע את רצונו עוד לפני שניצח לשיר שיר קצבי באירוויזיון. בתכנית עצמה בחר לשיר רק המנוני פופ ומיתג את עצמו מבחינה מוזיקלית בתוך הז'אנר המאוד בעייתי ברמה המקומית.

השיר
"I Feel Alive"  נכתב על ידי דולב רם ופן חזות. השניים פרצו לפני כשנתיים והפכו לשמות החמים ביותר ככותבים בפופ המזרחי ולאחר מכן בפופ הישראלי המתהווה. כתבו לעדן בן זקן את "מלכת השושנים", "שיכורים מאהבה" ועוד, כמו גם לאייל גולן, שרית חדד, פאר טסי, עדי ביטי, נועה קירל ורבים אחרים. הבחירה בצמד היא טבעית ואף העלתה את רמת הציפיות. מדובר בכותבי להיטים, שכמו דורון מדלי, שכתב את שני שירי האירוויזיון הישראלים האחרונים, מחוברים מאד למה שקורה בפופ הישראלי ומחזיקים ברפרטואר עשיר, ולא בכזה שהסתיים לפני עשרים שנה. הם הדבר החם בפופ הישראלי. אז איך יצא להם השיר הזה? ראשית, כי השיר נכתב בחופזה (אני מקווה, כי זה ההסבר המניח את הדעת), מאחר וכמו תמיד, חיכו האחראים על הליך בחירת השיר לרגע האחרון על מנת לחפש שיר מתאים. ממש כמו בשנתיים האחרונות. אז פעם אחת זה עבד לכם, פעם שנייה נמלטתם בשן ועין. מי אמר לכם שזה יעבוד תמיד? שנית, כי ההיצע היה דל, לפחות ממה ששמעתי, והוועדה העדיפה לא ללכת עם שיר של מדלי שנה שלישית ברציפות מטעמים של מראית עין. יש מצב שהם יתחרטו על זה.
השיר הוא פופ EDM שנשמע כמו משהו שהיה באופנה לפני 6 שנים. המלודיה פופית ושבלונית למדי. העיבוד מחזיק דרמה ובונה אותה, כולל כלים דמויי כינורות אלקטרוניים, שמביאים לפיזמון שלא קורה בו כלום. העיבוד האלקטרוני מגביר קצב ועובר כבר לפופ-טראנס בפיזמון השני. אבל כל זה לא מצליח לחפות על לחן גנרי מאד, רזה וחסר תחכום. השיר מנסה להרים ולהפוך ללהיט, אבל אין לו את המימד ההומוריסטי, מחד, והמרים, מאידך, של "גולדן בוי". השיר סובל ממאמץ יתר להיות להיט ומרוב שהוא מנסה להיות כזה, הוא נשמע כמו עשרות או יותר שירים אחרים, שבאים והולכים ולא מותירים רושם רב. אחרי 2 דקות ו-14 שניות נכנס הלופ המזרחי, אך הוא חלק קטן מאד בשיר וגורם רק להצטער שלא נשלח משהו ממש בסגנון הזה כדי להרים לאירופה.
הקליפ נופל מהקודמים שהופקו במסגרת זוכי "הכוכב הבא". הוא לא אייקוני כמו הקליפ של "גולדן בוי" והוא לא קלאסי ואמנותי כמו הקליפ של "Made of stars". הוא מנסה מאד לחקות את הראשון, אבל נופל חזק. הקליפ כולו מבוסס על הזיכרון של הצופים את זוכי הכוכב הבא הקודמים. בחלקו יושב אימרי בבר וצופה בעצמו באירוויזיון כמלווה של נדב וחובי וברגעי הזכייה שלו ב"כוכב הבא". אבל נראה שזה מה שזה, התרפקות על השנתיים האחרונות וניסיון לעשות הקשר בין השלושה כדי למכור את הקונספציה של נוסחה מנצחת. התוצאה, אפעס, נראית מאד לא ייחודית, חסרת אופי וחסרת אמירה. כמעט כמו השיר עצמו. כמו תמיד, יש ניסיון למתג את תל-אביב בתור עיר מגניבה וצעירה. רק חבל שהאתרים שנבחרו הם טיילת צ'רלס קלור ופאקינג מרכז שרונה.
מבחינת המילים, השיר דרמטי מידי ביחס לז'אנר הקליל שהוא מתיימר לייצג. אימרי שר לאהובה, שרק עכשיו הוא מרגיש קרוב אליה. הוא מציין שהוא חוזר להתחלה שם הוא "ניצח איתה". מה שגורם לשאול מדוע לקח לך כל כך הרבה זמן להיות קרוב למישהי שאתה מכיר כל כך הרבה זמן והיה לך איתה רגע אינטימי שכזה? הוא מציין שהיא שוברת אותו לחתיכות שמורכבות ממנה. הזהות שלו מחוקה לגמרי והיא כולה בנויה מאותה גברת מיסתורית. קריאת המשך הטקסט מובילה למסקנה מעניינת. אותה אחת היא מי שגורמת לו להרגיש חי, הוא מציין שהוא מנסה, ושהשהות רחוק מהבית מזכירה לו אותה. מה שמוביל אותי למסקנה שהוא לא מדבר על אישה, הוא מדבר על האירוויזיון! השיר משקף התמכרות של מי שהשתתף פעמיים בתחרות ולא יכול להיגמל. השהות הרחוקה מהבית היא במדינות אירופה, הקירבה אליה היא על הבמה בקייב, החתיכות שמרכיבות אותו הן הזכרונות שהוא נושא מתחרויות העבר. ועדיין הוא לא זכה בתחרות מה שהופך אותו לשברירי. התסביך הבעייתי הזה יכול להסביר במעט למה השיר מריח מעודף מאמץ ומקורטוב של נואשות.
ישראל תתמודד בחצי הגמר השני, שנחשב לחצי הגמר ה"קל" יותר. על פי אתר ההימורים וויליאם היל, ישראל ממוקמת במקום ה-25 בסיכויי הזכייה. מבין השירים בחצי הגמר השני, ישראל במקום ה-12, מה שאומר סבירות גבוהה לאי העפלה, אם לסמוך על המהמרים. נותר לנו רק לקוות שהעובדה שאנו שולחים שיר EDM יעזור לנו לבלוט ושההופעה תהיה מספיק טובה כדי להצדיק ההעפלה.
אם כן, ישראל מגיעה לאירוויזיון 2017 מעמדת נחיתות. מבחינת הליריקה השיר מנסה לרגש לשווא, אך מותיר אווירה קריפית. מבחינת המלודיה, ההפקה והקליפ, השיר סובל מתסביך אב. "גולדן בוי" הוא האבא הרוחני של השיר, שכמותו הוא מנסה להיות, אבל נוגע בקושי. הוא נעדר את הקסם הראשוני, הבוסריות והשכונתיות שאפיינו אותו ופיזרו קסם ישראלי על הבמה בוינה. הוא מזיע מאמץ ומניסיון להתנחמד על כולם, עם צלילי מועדונים מוכרים ונגיעות מזרחיות קלות. אם ייכשל להעפיל לגמר, או יעפיל ויסיים בתחתית נוכל לפחות להתנחם בכך שזו העונה האחרונה של "הכוכב הבא לאירוויזיון" בעז"ה.

מילות השיר, מתוך האתר 4lyrics.eu (מקור):

I Feel Alive

The secret of my life is never giving up
Now I’m close to you
Walking through the stars brings me to the start
When I won with you
I was waiting way too much for something good to come
And I’m a bit fragile
Was waiting way too much, it’s like an hourglass
And you’re like troubleBreaking me to pieces
I wanted you to know that every piece broke from you
Breaking me to pieces
‘Cause every time you come around
I feel aliveNow I’m trying, I’m trying
I feel alive
I feel alive

The years I’ve been alone far away from home
Reminded me of you
My job is almost done
Baby I can now escape away with you

I was waiting way too much for something good to come
And I’m a bit fragile
Was waiting way too much, it’s like an hourglass
And you’re like trouble

Breaking me to pieces
I wanted you to know that every piece broke from you
Breaking me to pieces
‘Cause every time you come around
I feel alive

Now I’m trying, I’m trying
I feel alive
So alive

Alive, alive, alive
Alive, alive, alive

Breaking me to pieces
I wanted you to know that every piece broke from you
Breaking me to pieces
‘Cause every time you come around
I feel alive

הקליפ הרשמי לשיר:

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.