2017: מיוחד – כותבי ועורכי EurovisionPops ממליצים על שירי הקדמים של השנה

עם סיומה של עונת הקדמים לשנת 2017, כותבי ועורכי ומנהלי הבלוג EurovisionPops גאים להציג בפניכם את המלצותיהם לשירי הקדמים הטובים ביותר של השנה. ישבנו וצפינו בכל הקדמים וליקטנו מתוכם את השירים שבלטו לטובה, בעיננו כמובן. תגלו מהר מאד כי מדובר בארבעה חובבי אירוויזיון עם טעמים שונים לגמרי, כל אחד מביא את השריטה שלו…. בדירוגים של כולנו לא הכנסנו את זוכי הקדמים, וזה בכוונה כי רצינו להתמקד בשירים שנשארו מאחור ושאולי חלקכם לא מכיר ירצה להכיר.

אז נתחיל בנבו. נבו הוא עורך בבלוג החל מתחילת עונת הקדמים וכתב פוסטים רבים המסקרים את הקדמים השונים. מעבר להיותו חבר צוות ושחקן נשמה, הוא גם חובב אירוויזיון מלא אהבה לתחרות ולתרבות האירוויזיון. הוא כתב את אחד הפוסטים היותר פופולריים בבלוג "הגברים של עונת הקדמים" (שעומד להפוך לפופולרי ביותר מבחינת כמות הצפיות…). להלן הטופ 10 של נבו:

10. Ermal Meta – Vietato Morire (איטליה)
השיר הראשון שאמליץ עליו הוא מהסן רמו האיטלקי השנה, שהיה מלא בשירים טובים. נכון שרוב הזמרים והזמרות נשמעו לי בדיוק אותו דבר, עם קול מחוספס ועודף דרמטיות, והשירים כולם נעו על רצף הקולדפליי, אבל זה לא בהכרח דבר רע. ייצג את הפופ האיטלקי הקלאסי ארמל מטה, שהשיר שלנו היה אינדיקטיבי למוזיקה של הסן רמו השנה. מאחר ולא קיימת ההופעה ביוטיוב, צירפתי את הקליפ:

09. Lanberry – Only Human (פולין)
הנציג היחיד בדירוג שלי מהקדם הפולני הוא דווקא לא הזוכה, אלא לנברי, שהביאו שיר מודרני, נעים, וקליט, שמאוד מתכתב עם להיטי רדיו שונים ששמענו בשנה האחרונה, ולי אישית, מאוד עושה את זה.
ההופעה היתה פחות מעניינת, אבל בוצע היטב, והשיר עצמו נהדר בעיניי.

08. Ace Wilder – Wild Child (שוודיה)
השיר הראשון משניים שנכנסו לשירים הטובים של השנה מגיע מאייס. נכון שזה השיר הגרוע משלושת השירים שזו הציגה במלודיפסטיבלן לאורך השנים, אבל הוא עדיין נהדר, ממכר וממריץ. לבי יוצא אל אייס, שמי יודע אם יום אחד עוד תזכה לייצג את שוודיה. עד אז, נמשיך להתענג על שיריה בקדם.

07. Emma – Circle Of Light (פינלנד)
הנציגה היחידה של הקדם הפיני בדירוג שלי היא אמה. נכון, היא פישלה ברגע האמת, אבל השיר עצמוו עדיין נהדר וההופעה, כמו זו של החזרה הגנרלית, היא מאוד אירוויזיונית; שיר עם אלמנטים אתניים וקצביים, מרומם, משובב נפש, מעניין. מדובר בפלופ החובבים הגדול ביותר של עונת קדמים 2017 ולי עדיין שמורה אהבתי וחמלתי.

06. Gabi Tóth & Freddie Shuman feat. Begi Lotfi- Hosszú idők (הונגריה)
השיר שהכי אהבתי מהונגריה הוא דווקא של גבי. טענות ששמעתי מהונגרים גורסות שמאחר ורשתת הטלוויזיה DUNA לא עובדת עם חברת התקליטים של גבי, העדיפו את השיר של יוצי פאפאי. שני השירים אכן מזכירים זה את זה, שכן שניהם נשמעים כמו שיר עם הונגרי, ולכן היה ברור שרק לאחד מהם יש סיכוי לנצח, אם יבחרו בז'אנר הזה. אני העדפתי את ההופעה של גבי, שלדעתי היתה נראית הרבה יותר טוב על במה ענקית כמו זו של האירוויזיון, מאשר ההופעה המאופקת של יוצי. חבל.

05. Paula – Let U Go (ליטא)
למרות שאהבתי כמה וכמה שירים בקדם הליטאי השנה, רק אחד הגיע לדירוג שלי. פאולה נראיתת ונשמעת נהדר, כריזמטית ורוקדת נפלא. השיר מודרני ולמרות ששמענו ברדיו כמה שירים שמזכירים את השיר הזה, באירוויזיון עוד לא הופיע הסגנון הזה, ולדעתי, פאולה היתה יכולה בקלות להגיע לגר ולהמשיך את הרף של דוני מונטל מ-2016, בטוח שיותר מהזוועה שנבחרה לבסוף בליטא.

04. LENNA KUURMAA – Slingshot (אסטוניה)
לנה, שכבר הגיעה להישגים יפים באסטי לאול, ואף הופיעה באירוויזיון (מטעם שוויץ), הגיעה השנהה לראשונה עם שיר באנגלית והופעת מחול מודרני, לרבות גימיק אירוויזיוני מרשים (שירה תוך כדי מעוף). לדעתי, כשלון השיר נובע מהאיפוק שלו, אבל הלחן וההפקה עושים לי את זה לגמרי.

03. RAIVEN – ZAŽARIM (סלובניה)
הקדם הסלובני היה נהדר השנה, אך רק השיר שהכי אהבתי ממנו הגיע לדירוג שלי. מדובר שוב בהפקה קודרת ואלקטרונית עם קול חם של זמרת, כמו שאני אוהב. רייבן, שהיתה צריכה להישלח מטעם סלובניה כבר ב-2016 וגם השנה נכשלה, נוטפת כריזה ונראית נהדר. הבתים של השיר לא חזקים מספיק, אבל זו עדיין ההופעה הטובה ביותר שהיתה לסלובניה השנה, לטעמי.

02. KERLI – Spirit Animal (אסטוניה)
השיר שמבחינתי היה צריך לזכות באסטוניה הוא של קרלי. זה שיר נהדר עם הפקה מושחזת, זמרת עםם קול מעניין והופעה אירוויזיונית בעליל, בעלת מוטיבים אינדיאניים. נכון שההופעה הווקאלית לא היתה מושלמת בגמר, אבל זה מודרני, זה קליט וזה נהדר; השיר המפוספס של אסטוניה.

01. Loreen – Statements (שוודיה)
מדובר באירוע ויזואלי הרבה יותר מאודיובילי. זו בעיקר הופעת מחול מודרנית, אולם, כשקוראים את המילים ומבינים את המימד הביקורתי, השיר מקבל מימד נוסף. זה חדיש, מעניין ומרתק. אין לי מושג מה עבר על השוודים, כי בקייב זה היה מנצח.

השנייה להציג את שירי הקדמים האהובים עליה היא נועה. נועה סייעה לנו בסיקור הקדם המלטי, שהוא אחד הקדמים היותר מתישים של השנה. אז היא מקבלת את אות הגבורה ועוז הרוח על שם משפחת פניילו. נועה היא גם אדמינית בקבוצת חובבי האירוויזיון הישראלית הרשמית של התחרות בפייסבוק ובאופן כללי אישה רבת פעלים. להלן הטופ 10 שלה:

10. Kerli – Spirit Animal (אסטוניה)

09. Ellla – Mamma boy (נורבגיה)

08. Greta zazza – Like I love you (ליטא)

07. Wiktoria – As I Lay Me Down (שבדיה)

06. Leklein – Ouch (ספרד)

05. Brequette – No enemy (ספרד)

04. Ermal Meta – Vietato Morire (איטליה)

03. Zühlke – Perfect villain (פינלנד)

02. Vlad Kurasov – Follow the Play (בלרוס)

01. Jon Henrik Fjällgren Aninia – En värld full av strider (שבדיה)

הבא בתור הוא גיא. גיא הוא לא רק מנהל מסור בקבוצת חובבי האירוויזיון הישראלית הרשמית של התחרות בפייסבוק, הוא חבר ואח. גיא ביקר את גמר הקדם ההונגרי, אחד הקדמים המשובחים של השנה. להלן הטופ 10 שלו והערותיו על השירים שבחר:

10. Jeanette Bonde – Hurricane (דנמרק)
השיר הטוב בקדם הדני שכן חורג קלות מהשטאנץ של אמצע הדרך. מבנה מעט שונה, צילום מיוחד וביצוע בימתי מלא בכריזמה.

09. Amina Sewali – Mesterverk (נורבגיה)
הסאונד של אמינה מיוחד מאוד והנורווגית הופכת את השיר למעניין במיוחד. ביג לייק

08. Gigi Radics – See It Through (הונגריה)
אם גיגי היתה שרה בהונגרית ולא באנגלית בעלת מבטא דלוח שמנסה להיות אמריקאי ובעל נשמה, היא היתה מדורגת גבוה הרבה יותר שכן מדובר בשיר שמעובד בצורה מדהימה. הבתים מרגשים והחיבור בין הפזמון לגשר בחלק האחרון של השיר לא פחות ממרהיב

07. Nano – Hold On (שבדיה)
המנצח האמיתי בשוודיה שזכה בקולות הקהל בשיר מחובר ועדכני אך בעל מסרים אישיים חזקים. למרות המראה המאיים נאנו כריזמטי והשיר פוגע במטרה ונכנס היישר לנשמה.

06. Benjamin Ingrosso – Good Lovin' (שבדיה)
השיר הטוב במלודי. לכאורה, פופ רגיל בביצוע טינאייג'ר מעצבן. בפועל – פופ מלא נשמה בשל צירוף אקורדים לא שגרתי וביצוע של ילדון מאוד מוכשר שיודע לזוז ולשיר מעולה. הרבה נשמה יש לבנימין, והשיר פשוט נהדר.

05. Jenny Augusta – I Go Where You Go (נורבגיה)
אני סולד משירים בעלי השפעות מדיבליות או נורדיות במרבית המקרים, והקול של יני מעצבן, אבל הסאונד כה יחודי ושונה שאי אפשר להשאר אדיש לה. ולשיר. השפעת משחקי הכס ברורה כאן ואני אוהב את זה מאוד.

04. Franco Franco – Up (לטביה)
השיר הטוב בלטביה, שהפציצה עם קדם מודרני, בועט ומשוחרר מעכבות אירוויזיוניות. מאוד שונה מכל הרשימה שלי בשל היותו חתרני כמעט. משובח.

03. Spoon 21 – Deák (הונגריה)
קפיצה גדולה. זה התחיל באדישות מסוימת אבל ברגע שהסאונד האייטיזי והפזמון הקליט נתפסו, התמכרתי. גילטי פלז'ר טהור על טהרת ההונגרית זה תמיד כיף. רקיד, מצחיק ומשובב נפש.

02. Lauri Yrjölä – Helppo elämä (פינלנד)
פינית הולכת עם שירים מזן מאוד מסוים ולא עם כל ז'אנר וסאונד. אבל היא משולבת בשיר של לאורי בצורה נדירה. הפרייזינג בפזמון אדיר ולא טיפוסי לאוזן ובשום שפה אחרת זה לא היה עובד טוב כל כך. שיר סוחף מאוד שבוצע היטב על הבמה. הרבה קטעים קליטים מצד אחד, מקוריות מהצד השני. זה השיר שכמעט לקח את כל הקופה, בשבילי.

01. Gina Kanizsa – Fall Like Rain (הונגריה)
המקום הראשון הולך לשיר שהוא לא פחות מיצירת פאר מוזיקלית אירוויזיונית בת 3 דקות. רק לפעמים אנחנו נתקלים בשירים כה מאתגרים מוזיקלית שמכילים צירופי תוים כה לא שגרתיים והשיר של גינה קאנישה הוא בדיוק השיר הזה שבא פעם בכמה שנים ופשוט משאיר אותי המום. הליריקה פשוטה אבל מרגשת, הקליפ מהמםביופיו. אבל מעל הכל עומדת מבצעת שמבינה את הצלילים בצורה בלתי רגילה, מתפתלת יחד עם שלל פיתולי המוזיקה בשיר ומשדרת קלאסה שאין שניה לה. שיר מופלא, מרגש ובעיקר נדיר בשל כל התכונות הנדירות שמאוגדות בו יחד.

אני מתכבד להציג את העשירייה הפותחת של ירון. ירון אחראי לפוסט ה"ספיישל" הראשון בבלוג, כשתרם מחוויותיו ביומן המסע לגמר הקדם האסטוני.

השנה היתה מעין קיצת רטרו לניינטיז, וזה מתבטא גם בדירוג האישי שלי.

10. Tayanna – I Love You (אוקראינה)
לדעתי אוקראינה שברה השנה שיא כלשהו של ההבדל המשמעותי ביותר בין השירים המייצגים בשתי שנים עוקבות. בכל מקרה, היו להם דווקא כמה שירים חביבים השנה וזה אחד מהם. השיר למעשה כמעט ניצח (סיים בתיקו עם "טיים"), והפסיד רק כי הקהל העדיף לשלוח השנה רוק.

09. SHIU – Ylli Limani (אלבניה)
הפסטיבלי אי קנגס השנה היה מעיק אף יותר מבדרך כלל, בגלל משדר ארוך כאורך הגלות ואינסוף תקלות טכניות. יחד עם זאת, תמיד מתחבאות שם כמה פנינים לחובבי אירוויזיון אמיצים מספיק לצפות בשידור מטיראנה ולהכפיל את הרייטינג של RTSH באותן שעות.

08. Emma – Circle of Light (פינלנד)
הגמר הפיני השנה היה זוועתי, את זה ידענו מראש. אבל קיוויתי שהשיר הזה, שהזכיר מאד את הזוכים עם השירים הרוחניים של אמצע הניינטיז, יצליח לנצח. לצערי, שילוב בעייתי של הופעה גרועה וקהל פיני (שלא ידועים בבחירות הנכונות ביותר) השאירו את אמה בהלסינקי.

07. Nikita Hodas – Voices in My Head (בלרוס)
הגמר הבלרוסי השנה הפתיע מעט לטובה. אמנם אני אוהב מאד את הזוכים הנמרצים, אבל הפייבוריט שלי היה בחור אחד שהביא משהו שונה ומיוחד לתחרות. מקווה שיחזור בעתיד…

06. Spoon 21 – Deák (הונגריה)
בהונגריה היו מספר שירים שאהבתי, רובם לא הגיעו לגמר. השיר האהוב עלי היה של להקת הבנים Spoon 21 שברגע האמת כשלו (טוב, למה ציפיתי…). בכל זאת השיר זוכה למקום של כבוד ברשימת עשרת השירים האהובים עלי מהשנה.

05. Wiktoria – As I Lay Me Down
בינתיים בשבדיה, השיר שהסתמן כפייבוריט ובסוף כשל ברגע האמת, מוכיח שאין הרבה מה לסמוך על ההימורים למיניהם. בכל זאת בעיני זה היה השיר הראוי ביותר במלודי (למעשה היחיד בגמר).

04. Nika Zorjan – Fse (סלובניה)
הקדם הסלובני השנה היה סביר מינוס. סלובניה היא אחת המדינות הכי פחות מוערכות בתחרות, בשנים האחרונות הם לא עושים הרבה כדי לנסות ולתקן את זה. בכל זאת היה שיר אחד מיוחד השנה (עם יני סילבר הסלובנית!) שהיה ראוי בעיני לזכות ולהפציץ בקייב, אבל הסלובנים חשבו אחרת…

03. Aron Brink – Þú hefur dáleitt mig (איסלנד)
הגמר האיסלנדי היה הטוב ביותר השנה מקרב כל המדינות הנורדיות (אם לא כוללים בהן את אסטוניה). אני מודה שבנסיבות אחרות הייתי כנראה מעדיף לראות אותו ולא את המלודי. שיר ניינטיז –נוער טיפוסי וכיפי.

02. Roger Pontare – Himmel och hav (שבדיה)
מכל מתקמבקי המלודי/אירווויזיון השנה, רוגר היה הטוב ביותר בעיני. אמנם השיר לא חידש הרבה, אבל פתיחה דרמטית וביצוע מרשים של נציג שבדיה ב- 1994 וב- 2000 היו צריכים לזכות אותו לפחות בכרטיס לאנדרה. אבל בשנה בה נערפו ראשיהם של כל זוכי המלודי ומשתתפי האירוויזיון בעבר, לא יכולנו לצפות ליותר מדי…

01. Rasmus Rändvee – This Love (אסטוניה)
פריצת השנה והמקום הראשון שלי שייך לבחור המוכשר הזה שקרע את הבמה בטאלין והגיע לסופר פיינל בצדק רב. הוא עוד ישוב.

אחרון להציג את הטופ 10 הוא ערן…..אני. חובב אירוויזיון אדוק ומנהל הבלוג. להלן הטופ 10 שלי:

10. The Ludvig – I'm in love with you (לטביה)
היפסטר מוזר ונפלא בבלדת אהבה רומנטית, פשוטה ומקסימה. אינדי-פופ מקסים ומקורי. המלודיה לא מאד מתוחכמת, אבך הפשטות לצד הצלילים האלקטרוניים סינתטיים ברקע הופכים את השיר לשלם, שמיע ומרגש. נגמר ומשאיר טעם של עוד, ההופעה הווקלית לא מושלמת, אבל הוא מביא אותה בהיפסטריות רלבנטית לשנת 2017, הרבה קסם אישי, התכוונות ואותנטיות. השיר היה מאחורי Triana Park לאורך כל השלבים והגיע למקום השני ברבע הגמר, בחצי הגמר ובגמר.

09. Linda Leen – Who is in charge (לטביה)
תואמת שרליז ת'רון המקומית בשיר פופ-רוק פסיכדלי באווירה אגריסיבית. היא מזכירה לי קצת את המוזיקה של ג'מאלה (לא זו ששמענו ממנה באירוויזיון) עד שזה הפך לרוק. הפקה רוקיסטית טובה מאד וליריקה מחאתית, עד כמה שהצלחתי להבין. זה יופי, כי זה שונה ממה ששמענו עד כה. בהופעה החיה היא נראית כבר תואמת מירי אלוני עם איפור אדום במיוחד. המלוות תורמות למוזרות של ההופעה כשהן לבושות שמלות לבנות ומתקוטטות תוך כדי הופעה. הופעה ווקלית מצוינת ומשכנעת וההופעה נותנת וייבים של ג'ניס ג'ופלין מודרנית. הגיעה לחצי הגמר הלטבי, אך סיימה בו במקום השמיני והאחרון.

08. Jorge Benvinda – Gente bestial (פורטוגל)
זה מתחיל כמו שיר של צביקה פיק בשנות ה-70 ("הרקדן האוטומטי"). פופ פסיכדלי לפנים. פזמון אינפנטילי. אני מניח שהם מנסים לחזור על מסורת הקלרוס פאיאו מאירווזייון 1981, בכל זאת אגדה מקומית. זה כל כך משוגע, מיושן, אבל שונה, כיפי, וטייק מעניין ל"פלייבק" השיר הפורטוגלי מאירוויזיון 1981, ובכך זה מחווה מקסימה לאגדה מקומית שהלכה לעולמה.

07. Gabrielė Vilkickytė – Jūra (ליטא)
שיר בליטאית, שזה כבר טוב. גביראלה כתבה והייתה שותפה להלחנת השיר. בלדת אינדי-פופ נפלאה, שמקבלת הפקה אלקטרונית נחמדה. היא מקסימה, שרה נמוך ומקסים ונראית נפלא, אך ניכר חוסר ניסיונה על הבמה. שיר מקורי, עדכני, רק חבל שלא זוכה למעטפת הנכונה בלייב. הכי יפה ששמעתי בקדם הליטאי. היא סיימה במקום העשירי ב-1/16 הגמר השנייה והשיר סיים את דרכו בתחרות מוקדם מידי.

06. Erlind Zeraliu – Dhimbja e gëzimit (אלבניה)
"הכאב שבאושר" הוא שם מעט מזוכיסטי לא? או שאולי זה ההפך? בלדת קינה אלבנית קודרת להחריד. אני אוהב את זה כי זה מסוג הדברים שלא תראו בשום דבר אחר. זה כל כך מקומי, לא מנסה להיות משהו שהוא לא. חוץ מזה ששירים עצובים עושים לי את זה. לארלינד קול טנור מרשים ולא הרבה כריזמה. העיבוד יפהפה ודרמטי. השיר לא עבר חצי הגמר הראשון.

05. Salto Nazad – O, mamo! (אוקראינה)
זה לא יכול להיות קדם של Ex-USSR בלי שיר על אימא.. זה מקסים ומפתיע מאד. בלוז-RnB עם ביטים אלקטרוניים, מאד דרום ארה"ב ואם זאת באוקראינית מלאה. פאנקי, רגשני, מלא נשמה, מגניב ומלא תעוזה. נשמע ישן, אך גם חדש. יפהפה. השיר הזה יישאר איתי גם לאחר עונת האירוויזיון הנוכחי. הלייב נותן תחושה סיקסטיזית חזקה. הסולן בסטייל מדויק, כשברקע ארבע זמרות נשמה. מוזיקאי אמיתי, מחובר לשיר שלו. השופטים כולם התאהבו. ההופעה בגמר קכללה איזו סבתא או אימא לבמה. היא פצחה בריקוד ברייקדאנס, שמשלהב את הקהל. יש גיוון מוזיקלי באוקראינה. השיר עלה לגמר וסיים בו במקום השישי.

04. Panivalkova – Don't Worry (אוקראינה)
האחיות A-WA האוקראיניות! מוזיקת עולם סלבית מעולה ומרעננת. אם ג'מאלה הביאה את האינדי-פופ לקדמת הבמה, Panivalkova היו יכולות לחבר זאת עם האפנה שאתנית של העשור הקודם וליצור חיבור מושלם ופולאו-אפ נהדר לג'מאלה באירוויזיון 2017, אך הן סיימו במקום השלישי בחצי הגמר ולא המשיכו הלאה. שילוב של מוזיקה מודרנית אקספרימינטלית עם פרוגרסיב רוק והמון סטייל.

03. Pikaso – U (can keep your cools) (לטביה)
זה טוב מאד. זה מגניב, Fאנקי בפזמון. פיקאסו נשמע מאד אותנטי בראפ שלו. זה פרשי, מתקדם, אקלקטי, אקספרימנטלי, אורבני ועוד מלא מילים מפוצצות. לפעמים כשהשיר טוב, אין מה להכביר במילים, מה גם שמה הייתה הפעם האחרונה שבה שמענו ראפ טוב בתחרות? תשובה: מונטנגרו 2013. ההופעה החיה הייתה מצויינת, נראית ונשמעת בדיוק כמו שהופעת שיר ראפ אמורה להיראות ולהישמע. לפעמים שהכל מושלם, אין טעם להכביר במילים. לצערו זה לא היה מספיק כדי לעבור את שלב רבע הגמר והוא סיים במקום החמישי ברבע הגמר מרחק ]סיעה מהשלב הבא.

02. Festina Mejzini – Atje lart (אלבניה)
אינטרו בלקני! בלדה בלקנית מלאת אופי. מיוחד, מהפנט, עם חלקים ג'אזיים, כינורות דרמטיים ואווירה כללית של סרט אימה. יופי של שיר. לפסטינה מתלווה נגן בכלי נשיפה שאינני מזהה ועוד מישהו שמתופף על משהו שאינני מזהה…

01. Inês Sousa – Se o tempo não falasse (פורטוגל)
בלדה שמתחילה אקוסטי עם צלילים פסיכדליים ברקע. אינש ומעבירה משהו מאד לא מאומץ. בלדה מכשפת וקסומה, עדינה בבתים וחושנית בפזמון. מקסים, שקט, ועם זאת סוחף. חמישה זמרי ליווי מצטרפים להמהום בפזמון. טוב, זה המאסטרפיס של עונת הקדמים מבחינתי!

אז אלו היו החוויות שאנחנו לוקחים השנה מהקדמים השונים, ואלו השירים שיישארו איתנו גם בשנים הבאות. נשמח לשמוע מי מאיתנו קלע לטעמכם הפרטי אם בכלל, האם גילינו לכם שירים שלא הכרתם ומה השירים שאתם אהבתם?

נתראה בעונת הקדמים של 2018, אבל כנראה הרבה לפני 🙂

 

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.