2017: סיכום חצי גמר ראשון

אמש נערך חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2017, ובסופו העפילו 10 מדינות מאושרות אל הגמר שייערך במוצאי שבת הקרובה.

הערב היה מאכזב ברובו, כאשר תלונות רבות נשמעו ברשתות החברתיות, אצל החובבים ואצל הנון-חובבים. ההפקה נראתה חלשה מתמיד כאשר שלושת המנחים נראו נרגשים במיוחד, התקשו לדבר בטבעיות ולאורך כל הערב נצמדו לכרטיסיות שלהם. ההפקה נראתה דלה ו"צנועה" ממה שהורגלנו עד כה, הבמה נראתה כמו פיל לבן והזכירה שילוב של במות 2003, 2008 ו-2010, עבודות המצלמה היו רעות להפליא והגלויות, גם שלא היו רעות כל כך, הזכירו את הגלויות של תכניות כמו אקס פקטור או The Voice… והשירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בנו השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם.

sweden שבדיה: Robin Bengtsson – I Can't Go On
רובין פתח את הערב בשיר שהוא להיט ובהופעה מהוקצעת ואנרגטית. המקצוענות וההקפדה על הפרטים יבלטו ככל שהערב יימשך ויתברר כי רבים מהמתמודדים לא מצליחים למכור את השיר ברגע האמת, לעומת רובין והצוות השבדי. ההופעה הייתה, עם זאת, מעט פחות טובה וסוחפת מזו בקדם המקומי והוא נראה מעט לחוץ, אך לא מספיק כדי להרוס את ההופעה. הימורי המוקדם: "שבדיה צפויה להפליג לגמר…. זה לא נשמע כמו משהו שינצח אירוויזיון, ואף חובבים ציינו שמעולם לא היה שיר שניצח באירוויזיון לאחר שבקדם שלו עצמו הקהל לא בחר בו." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

georgia גאורגיה: Tamara Gachechiladze – Keep the Faith
תמרה, הלא היא טאקו, היא אחת הזמרות המרשימות השנה. הייתה… ההופעה הייתה אחת המאכזבות השנה. לא שהפאוור בלאד שלה היא איזו מאסטרפיס מדהימה, אבל ההופעה שלה בגמר הגאורגי הייתה כובשת, עם מלאי של כריזמה, דרמה, אטיטוד ומראה כללי של דיווה. כל אלו עבדו על הבמה בקייב. את השמלה היחסית פשוטה החליפה שמלה של נערת שעשועים בווגאס, שיערה היה פחוס ועבודת המצלמות עשתה בה שמות. אני הימרתי עד הרגע האחרון שהיא תעלה אף על פי כן ולמרות הכל. הימורי המוקדם: "אני יכול לראות את השיר הולך לאירוויזיון כמות שהוא ומקבל שדרוג בוידאוארט ובהופעה הבימתית על ידי הפקת התחרות, טאקו לא צריכה יותר מידי כדי להעביר את השיר. ועדיין, סביר שהשיר יעבור מאסטרינג מסוים, מאחר והגאורגים לא תמיד סומכים על עצמם כשזה נוגע לייצוג בתחרות… מבחינת סיכויי זכייה, אני אופתע אם השיר יגיע לטופ 3, אבל אני בהחלט רואה מיקום בטופ 10 עם תמיכה הן של השופטים והן של הקהל. האמפטיה המערבית למדינה, הבלוק הסובייטי והעובדה שהשיר באמת יכול לדבר להרבה מאד אנשים, יעשו את שלהם". תוצאה: לא העפילה לגמר.

au אוסטרליה: Isaiah – Don't Come Easy
מה גורם לאירופים, שאין להם קשר ממשי עם היבשת האוסטרלית להצביע לאוסטרליה? בשנתיים שקדמו אוסטרליה הגיעה עם להיטים שכבשו את הבמה, וההייפ והתוצאה הסופית היו מובנים. אך השנה, אוי השנה, אייזאה עלה עם מבט מפוחד, כשל ווקלית עד כאב, נע בחוסר טבעיות על הבמה ונראה חובבני למדי. נעתי בחוסר נוחות בכסאי וטמנתי את ראשי בכפות ידי. איך קרה שהשיר הזה הצליח להעפיל לגמר? ההימור שלי הוא שהשופטים הטו את הכף לטובתו. הימורי המוקדם: "השיר צפוי, כדרכה של אוסטרליה להשתחל בקלות לגמר. בגמר כבר תהיה לו משימה יותר קשה, לסיים בטופ 5 כדי לא לבייש את הפירמה…טופ 10 מקסימום". תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

albania אלבניה:
כיצד נפלו גיבורות? השיר המקסים בקדם האלבני לבלדת טראש מטופשת באנגלית. לינדיטה דייקה קולית ואם לא מאזין להופעה ברדיו ייתכן וזה היה עובר. אבל לינדיטה היא לא רק זמרת מפחידה מבחינת הכישרון שלה, היא זמרת מפחידה נקודה. השוט הראשון של ההופעה היה מדיום שוט, כשהיא מביטה למצלמה במבט פעור עיניים מטורף. המבט הזה חזר על עצמו לאורך ההופעה והסיט את תשומת הלב מהשיר. להוסיף חטא על פשע, הדיקציה שלה הייתה גרועה. לא אתפלא אם סיימה מקום אחרון בחצי הגמר. הימורי המוקדם: "הנטייה של האלבנים לסרס את השירים של עצמם טרם התחרות עשויה לעמוד בעוכריה. אם האלבנים יבצעו את ה-Revamp הקבוע שלהם, הם צפויים להפוך את השיר לחלבי, כמו תמיד, ולהפוך אותו למן בלדת רוק חסרת ייחוד ועוד עם מילים באנגלית, שיוציאו ממנו את כל העוקץ". תוצאה: לא העפילה לגמר.

belgium1 בלגיה: Blanche – City Lights
אחת התוצאות ההזויות של הערב. בלאנש הייתה הפייבוריטית עם חשיפת השיר, אך התדרדרה בסיכויי הזכייה ככל שהזמן עבר, לאחר שלא הצליחה להרשים בהופעותיה בטלוויזיה הבלגית ובהופעות חיות אחרות. השיא הגיע עם תחילת החזרות לחצי הגמר. ההופעה כך נאמר, הייתה מעבר למאכזבת. ואכן, בלאנש נראתה מפוחדת, קולה רעד, היא נראתה כמו ילדה קטנה ואבודה על הבמה. האם גם כאן הרימו השופטים את השיר החלש הזה עם הזמרת החלשה הזו? תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

montenegro מונטנגרו:  Slavko Kalezić – Space
ההופעה הקאמפית והמשעשעת של הערב. זו שלא ברור האם בוצעה ברצינות תהומית או שמא יש איזושהי בדיחה מאחורי זה. אותו האפיל העלה את סזר ממקום ראשון בטלווטינג של חצי גמר 2013, אבל כנראה שסלבקו היה מוחצן מידי ולהט"בי מידי לחלק השמרני באירופה. חוץ מזה שהשמרנות היא באופנה עכשיו והשיר הזה היה בדיוק קונטרה לאותה תרבות פוליטית. חוץ מזה ההופעה הייתה זולה זולה, ללא שקל או דינר שהושקע בה. אם שוב יסתבר שהקהל רצה את מונטנגרו, אך השופטים חשבו אחרת, אקח זאת מאד קשה. הימורי המוקדם: "לטעמי הקהל האירופאי חובב הקיטש והגלאם יאהב את זה. אבל כמו ב-2013, גם הפעם, חוששני שהשופטים יהיו הפארטי-פופרס שישאירו את השיר בחצי הגמר". תוצאה: לא העפיל לגמר.

finland פינלנד: Norma John – Blackbird
זה משעשע, כי שמתי לב, שהייתה תמימות דעים כי ההופעה הייתה לא מרשימה, אבל כולם הפנימו את ההייפ שנוצר בשלב החזרות, שכבר הייתה התנייה של כולם של "כן, זה הולך לעלות בכל מקרה". אף אחד לא העלה על דעתו שזה עשוי למות בסמי. זו הוכחה כמה חזקים ההייפים בהשפעה על תודעתנו. הופעה חלשה ווקלית וויזואלית מזו המופלאה שהייתה בקדם הפיני. הסלונית נראתה לחוצה עד אימה ושידרה אפיל של גברת מסוימת מקיסריה. הימורי המוקדם: "אני חושב שפינלנד תראה שוב גמר אחרי שנתיים של היעדרות, אבל אני עדיין לא מוכן להמר על מיקום בגמר, קשה לדעת בשלב זה. זה מסוג השירים שלא שומעים כל שנה וקשה לדעת איך אנשים יגיבו אליהם". תוצאה: לא העפילו לגמר.

azerbaijan אזרבייג'ן:  Dihaj – Skeletons
לטעמי אחד השירים הטובים של הערב, עם אחת ההופעות האפקטיביות והמקוריות ביותר. אזרבייג'ן היא מהבודדות שלהן 100% העפלה מחצאי הגמר, ורק היא יכולה לבוא עם שיר כזה ולהעפיל איתו (כמו גם לשפוך עליו ים כסף). דיהיי מפחידה קצת, אבל זה התאים לתדמית הווירדית הכללית שלה ולהופעה הסוריאליסטית עם ראש הסוס, לוחות, גירים ומלווים כועסים. אהבתי מאד. תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

portugal פורטוגל: Salvador Sobral – Amar Pelos Dois
הצטמררתי מהשיר ומהשירה של סלבדור, שלא התרגש אפילו מעט, ונתן הופעה די זהה לזו שבקדם הפורטוגלי. 3 דקות של נחת וקסם מקומי. איזה כיף שהשיר היחיד בשפת המקור עשה כברת דרך וצלח את חצי הגמר. טרם חצי הגמר הוא צמצם פערים מול פרנצ'סקו האיטלקי ועמד על יחס דצימלי של 5.5. עכשיו הוא על 2.75, בעוד איטליה עלתה ל-2.0. האם הגלגל מתהפך? מעולם לא הייתה פורטוגל כל כך חזקה בהימורים. הימורי המוקדם: "פורטוגל לקחה סיכון מאד גדול עם השיר הזה. אם יצליחו, סלבדור יהפוך לאגדה. אם לא, זו תהיה עוד שורה ברשימת הכישלונות של המדינה בתחרות".תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

greece יוון: Demy – This Is Love
אשפה מוזיקלית. השיר הגרוע של חצי הגמר וכנראה של השנה כולה (תחרות עזה מול סן מרינו). ההפקה הבימתית של פוקאס הייתה מתחת לכל ביקורת, עם שני רקדנים ללא חולצה שהיכו על בריכת מים או מה שזה לא יהיה. היה ברור שזה עולה, אך כשזה הוכרז ממה רציתי לדעת איך לעזאזל זה קרה? הייתי מביים את ההופעה קצת אחרת, חייב לציין שהתאכזבתי כי ציפיתי למשהו סטייל רוסיה 2016, מקווה שזה יתרסק בגמר. הימורי המוקדם: "כן, זה הולך להפציץ בקייב, ואני הולך עוד לסבול מזה הרבה כנראה. קודם כל כי היוונים יפגיזו בהופעה שתגרום לאנשים לא להאזין לשיר, אלא להביט במסך כמו זמובים ולהתהפנט. שנית, כי דמי מקסימה והיא תצליח למכור את השיר. שלישית, כי זה אפטמפו כמעט בודד בחצי גמר משופע בלדות. ולבסוף, כי מדובר ביוון, והיא מצליחה, כמעט תמיד, לעלות לגמר, למעט יוצא הדופן בשנה שעברה. את תקוותי אתלה בשופטים, אך כשהם יבינו שמדובר ב-Kontopoulos וייחשפו לרקורד העשיר שלו, אני בטוח שהדבר ישפיע על הצבעתם לשיר. אם גרמניה 2013 ניכשל כל כך בזמנו וזה יצליח 4 שנים לאחר מכן, מפעל האירוויזיון ייחשף (שוב) במערומיו". תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

poland פולין: Kasia Moś – Flashlight
כבר במהלך ההופעה היה לי ברור שהשיר עולה לגמר. מדוע? אם נתעלם מהטענה של הדיאספורה הפולנית ביבשת, ההופעה עצמה הייתה מעולה. קאשה היא היחידה בערב זה שהופעת האירוויזיון שלה הייתה חזקה ומרשימה יותר מהופעת הקדם המקומי שלה. וזה אומר הרבה (טוב אולי גם מולדובה). היא הייתה טובה לא רק ווקלית, אלא גם זכתה להעמדה בימתית ראויה. לבושה בלבן עם הופעה לא עמוסה, שאיפשרה להתמקד מהלודיה ובזמרת הבאמת מצוינת ומקצועית שהיא. הימורי המוקדם: "קאשה תתמודד בחצי הגמר הראשון, הנחשב החצי הקשה יותר. היא תפגוש שם את לינדיטה האלבנית וטאקו הגאורגית, ששתיהן רוכבות על אותו גל של בלדות ג'יימס בונד דרמטיות. ההפעלה לגמר תהיה קשה, אך היא אפשרית אם היא תשמור על ההופעה הווקלית שנתנה בקדם, כמו גם על הכריזמה והנוכחות הבימתית שלה. אם ידבקו בהעמדות הפולניות הפשוטות של השנתיים האחרונות, ההעפלה לגמר תהיה בסכנה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

moldova מולדובה: Sunstroke Project – Hey, Mamma!
סביבי כולם התלהבו מכמה שההופעה טובה ואיך הם לבטח יסיימו בטופ 3. אז כן, זה היה ברור שזה עולה לגמר, כי זה מאד שונה, וכיפי במידה, אבל פשוט לא יכולתי לסבול מכמה שזה סחי. השלישייה, ובמיוחד סטפנוב הסקסופוניסט, נורא מתלהבים מעצמם, כאילו הם הבחורים הכי מגניבים בקישינב. לא שזו חוכמה גדולה. הופעה אפקטיבית, שלדעתי תלך לאיבוד בגמר. הימורי המוקדם: "אמנם השיר לא קורץ מהחומר ממנו יוצרים זוכי אירוויזיון, אבל הוא יבלוט בחצי הגמר על רקע הבלדות הרבות. נכון לעכשיו הוא גם השיר היחיד ה"מרים". אין בכלל שירי מסיבות השנה בתחרות ואם המצב יישאר כך הם ירוויחו ממנו… אסתכן בהימור ואומר כי בגמר השיר יסיים במקומות 11-15. אני רואה את השופטים מצביעים לשיר במידה כזו או אחרת, במיוחד שופטים המחפשים להיטים, אך לא תמיד מעודכנים. הצופים לא צפויים להתעלם מהשיר, אך אני לא רואה אותם משתגעים עליו. שיא חדש למולדובה בתחרות לא יהיה פה, לא עם השיר הזה, אבל אפשר להמר על מקום מכובד בגמר". תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

iceland איסלנד: Svala – Paper
נשבר לי הלב. אחד מחמשת השירים הטובים של השנה פשוט זכה לטיפול גרוע ביותר של סבלה ושל הצוות האיסלנדי. לא הקשבתי לאנשים שאמרו מההתחלה שזה לא עולה לגמר, חשבתי שזה עולה בקלות. אבל אז היא התחילה לדבר על זה שהיא תופיע עם שמלה בהשראת מדע בדיוני, הבנתי שהיא לא ממש מבינה מה היא עושה ושהשיר בסכנה. ההופעה לא הותירה לי ספק. כל הקספ בסטודיו ובהופעת הקדם נעלמו כלא היו. השיר נראה חיוור והיא עצמה הייתה חסרת העוצמה שהפגינה בקדם. הימורי המוקדם: " Semi המוות אמנם אכזרי, אבל לא אחת כמו סבלה תסיים אותו ללא מאבק". תוצאה: לא העפילה לגמר.

czech_republic צ'כיה:
הופעה חלשה ביותר של שיר בינוני ומטה. לא היה לזה סיכוי מלכתחילה וזה היה אחד השירים שלכולם היה ברור שלא יראה גמר השנה. מרטינה עלתה בחליפת זהב ובאיפור שעשה אותה חיוורת וכל היופי הטבעי שלה נעלם מעיני הצופה. וידאוארט של הקליפ בו בחורים ערומים הולכים מצד לצד היה מנותק מקונטקסט. חלש ביותר, גם אם ווקלית היה בסדר. הימורי המוקדם: "הסיכויים של צ'כיה להעפיל לגמר נראים בשלב זה קלושים למדי. יש כמה מדינות שהגמר בכיס שלהן, אבל ההיסטוריה של התחרות לימדה אותנו שהכל יכול להיות. השיר עשוי מחומר של גמר, אולי מקום 22 בגמר, אבל עדיין גמר. זה שיר מאד מגובש ושלם, הוא לא מחדש שום דבר, וזה דווקא אמור לעבוד לטובתו". תוצאה: לא העפילה לגמר.

cyprus קפריסין: Hovig – Gravity
ביקשתי רשות מהמארח לצעוק על המסך בזמן ההופעה הקפריסאית. שיר דלוח ומועתק של זמר מרגיז שנראה בכל רגע כמו על סיפו של התקף זעם. ובכן, ההופעה הייתה מלוטשת ומשובדת להחריד. הוביג הוטבע בים של מייקאפ ועטה על עצמו חיוכים ואיכשהו הצליח לעבור מסך. שמעתי שנון חובבים אהבו את זה, גיסון בטח מרוצה. לא יכול לחשוב על הופעה יותר אפקטיבית לשיר ממה שהם נתנו אתמול. הימורי המוקדם: "כולי תקווה שאם השיר ייכשל, כפי שאני צופה שיקרה, הקפריסאים יחליטו לשנות אסטרטגיה מהשנה הבאה ויכוונו למלחין אחר". תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

armenia ארמניה:  Artsvik – Fly with Me
מבחינתי המנצחת של הערב! לא כי היה לה את השיר הטוב יותר, אלא פשוט כי היא נתנה את הופעת חייה. ההעמדה והכוריאוגרפיה היו מינימליסטיות ואפקטיביות להחריד. כמו בהופעה הארמנית של השנה שעברה, היה שימוש באפקטים ויזואלים של אור וצל. לא היה רגע משעמם בהופעה, שעשתה רושם טוב מאד. רמה גבוהה ושיר חמוד בהחלט. היא הביאה את כל הכריזמה שמעולם לא הייתה לה באופן הפוך לבחורה האמנית שזכתה בתחרות הכשרונות הארמנית Depi Ervestil. הימורי המוקדם "ארמניה צפויה להתחרות בחצי הגמר הראשון ולצלוח אותו די בקלות… התפוצה הארמנית הנרחבת לא תשאיר את ארמניה בחצי הגמר וגם השופטים צפויים לתגמל את אחד השירים המקוריים והמרעננים של השנה". תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

slovenia סלובניה: Omar Naber – On My Way
עוד זוועה אשפתית, שחששתי מהעפלתה. היה דיבור בימים האחרונים שהוא מופיע כל כך טוב והוא אחד לפני אחרון בסדר ההופעה, שאין סיכוי שהוא לא עולה. האמת, אם עומאר היה עולה עם השיר הזה בעוד היצירה הנפלאה שלו מ-2005 נשארה בחצי הגמר, זו הייתה בושה גדולה לעולם האירוויזיון. הופעה טובה ווקלית וגם ויזואלית (אני חושב שהיה פה שימוש במציאות רבודה, הם לא אמרו שביטלו את זה?). אוקיי, גם הוא נתן הופעה טובה יותר מזו שנתן בקדם. הימורי המוקדם: "כל זה הופך את ההעפלה של סלובניה עם השיר המאד בינוני ומטה הזה לכמעט בלתי אפשרית. יותר מדויק להגיד, שסלובניה כרגע מתחרה על המיקום האחרון בחצי הגמר". תוצאה: לא העפיל לגמר.

latvia לטביה: Triana Park – Line
אחד השירים הכיפיים והמיוחדים של השנה, הופעה משוחררת ובטוחה. סגירה נפלאה לערב די משעמם. ההימור שלי מול ידידיי בצפייה המשותפת, עוד לפני הקראת המעפילות לגמר, הוא שהשיר יסיים במקום ה-11…. כנראה היה אדג'י ואינדי מידי לקהל האירופי קפוץ הישבן. מקווה שזה לא יוצא את האוויר מהבלון הלטבי. הימורי המוקדם: "אם יעמידו הופעה ראויה יותר באירוויזיון, הם צפויים לצלוח את חצי הגמר ללא בעיה ולהגיע לגמר עם ראש מורם שנה שלישית ברציפות. מעניין יהיה לראות איך הקהל והשופטים יאכלו את זה. אם השופטים לא יתחברו, הם ייתפסו כמנותקים, אם הקהל לא יאהב זו תהיה עוד סיכה שתינעץ בבלון הקוסמופוליטיות, שסבל כבר מספיק השנה." תוצאה: לא העפילו לגמר.

אם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

au אוסטרליה
azerbaijan אזרבייג'ן
armenia ארמניה
belgium1 בלגיה
greece יוון
moldova מולדובה
poland פולין
portugal פורטוגל
cyprus קפריסין
sweden שבדיה

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר 2 מדינות דרומיות (יוון וקפריסין), 2 מדינות ממערב אירופה (פורטוגל ובלגיה), 2 קווקזיות (ארמניה ואזרבייג'ן), סקנדינבית אחת (שבדיה), מרכז אירופאית אחת (פולין), מזרח אירופאית אחת (מולדובה) ואאוטסיידרית אחת (אוסטרליה).
מבין המעפילים 4 זמרים, 5 זמרות והרכב אחד. 9 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגלית בעוד אחד מושר בפורטוגלית. 4 שירים ניתנים להגדרה כבלדות ו-6 כקצביים.

נתראה בחצי הגמר השני מחר בערב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.