2017: סיכום חצי גמר שני

אמש נערך חצי הגמר השני של אירוויזיון 2017, ובסופו העפילו 10 מדינות מאושרות אל הגמר שייערך במוצאי שבת הקרובה. אלו מצטרפות ל-10 המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון, שהתקיים ביום שלישי, לביג 5 (5 המדינות המממנות) ולמארחת, אוקראינה.

הקונצנזוס הכללי של כל מי שדיברתי איתו היה שחצי הגמר השני היה טוב בהרבה מזה הראשון, הן ברמת השירים והן ברמת השירים. מה שגר לכך שהעפלה של ישראל נראתה בלתי אפשרית ככל שהערב התקדם. זאת עד שאמרי עלה להופיע כמובן. להלן סיקור קצר של ההופעות מחצי הגמר השני, וכמו בפוסט על חצי הגמר הראשון, נביט אחורה על הרושם שהותירו בנו השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם. האם צדקתי בניבוי שלי או שדווקא כשלתי בו?

serbia סרביה: Tijana Bogićević – In Too Deep
טיאנה נתנה הופעה לא משכנעת. בעוד שווקלית היא נשמעה מצוין, ויזואלית ההופעה לא עברה מסך וטיאנה עצמה נראתה לחוצה, לא כריזמטית ולצערי גם לא עברה מסך. להשתמש במכונת רוח כגימיק זה כל כך 2006. ועדיין האמנתי שהיא תעלה בזכות הבלקניות +שווייץ, אוסטריה והולנד שמצביעות ומשופעות במהגרים מהבלקן. תוצאה: לא העפילה לגמר.

austria אוסטריה: Nathan Trent – Running on Air
נת'ן שפע קסם אישי והצליח להציל את השיר הדלוח הזה בהופעה מרשימה הן ווקלית והן מבחינת ההתנהלות שלו על הבמה. הוא עמד על ירח ענק על הבמה, כאשר מאחוריו וידואארט של שמיים ועננים. אתסטית זה היה מצוין ונתן היה חמוד ומשכנע לבוש כולו בלבן, כובש לבדו את הבמה. השיר עצמו, רע ככל שיהיה, פונה למכנה משותף רחב והצלחתו הייתה ברורה. הימורי המוקדם: "נת'ן יתמודד בחצי הגמר השני ולא צפוי להתמודד על מיקום גבוה במיוחד. אם ייתן הופעה טובה והשופטים ייטו לטובתו, הוא עשוי להעפיל לגמר, אך אני מעריך שבגמר יתקשה להיכנס לטופ 15. ישנם מקרים של שירים דומים שהצליחו דוגמת מלטה 2013, שירים דומים שהעפילו לגמר ולא הצליחו דוגמת מלטה 2014 ושירים דומים שלא הצליחו להפעיל לגמר, דוגמת אוסטריה 2013. אני מהמר על תרחיש מלטה 2014 ובעיקר שמח שהוא לוקח חלק בחצי הגמר של אימרי זיו. מצד שני, כמעט את כל מה שכתבתי למעלה חשבתי וכתבתי גם עם טום דייס ב-2010 (נציג בלגיה), וכולנו יודעים איך זה נגמר". תוצאה: טופ 10, העפיל לגמר.

fyr_macedonia מקדוניה: Jana Burčeska – Dance Alone
יאנה קיבלה בסוף הערב הצעת נישואין, מה שוודאי ניחם אותה… ניכר שהיא חובבנית באופן התנהלותה על הבמה, אבל היה בזה משהו בוסרי וחמוד. אחד השירים הטובים של הערב לטעמי, ובעוד רבים מאנשים שדיברתי איתם חשבו שעבודת המצלמה הייתה איומה, אני חשבתי שהיא הייתה מצוינת והעבירה את רוח השיר. בקושי שמעו אותה שרה, ואלו היו בעיקר המלוות שעשו את השיר מבחינה ווקלית. הן גם הוסיפו "Go go go" מגניב במהלך השיר. נתתי לשיר הצבעה אחת, שאני מניח שלא עזרה לו במיוחד. הימורי המוקדם: "מקדוניה לא ידועה בהרמת הפקות אירוויזיון מורכבות והם בחרו בזמרת שמעולם לא הוכיחה עצמה כפרפורמרית טובה. אז בסטודיו זה נשמע נכון מאד, אבל קיים חשש שזה לא יעבוד על הבמה. אם זו הייתה שבדיה, הייתי סמוך ובטוח שתקום כאן הופעה מופקת לעילא, אבל כאן החשש הוא שמקדוניה לא תדע להקצות את המשאבים הנדרשים". תוצאה: לא העפילה לגמר.

malta מלטה: Claudia Faniello – Breathlessly
קלאודיה נתנה הופעה כמעט זהה לזו שנתנה בקדם המלטי, שזה מאד לא אופייני למלטה, שבדרך כלל משדרגת את ההופעה (אבל כנראה הם עדיין סובלים מכך שאירה רוקנה להם את הקופה בשנה שעברה…). ווקלית היא נשמעה מעולה, אבל נראתה רע עם איפור ושמלה שהזכירו מראה של אם הכלה ביום חתונתה. היה אפשר לעשות עם השיר הזה הרבה יותר מבחינה ויזואלית. לא ברור מה הם חשבו להשיג עם וידאוארט של הפנים והגוף של קלאודיה עצמה. זה הרגיש קצת כמו שיר נושא של אופרת סבון משנות התשעים. הימורי המוקדם: ולטעמי אפשר להכניס לרשימה הזו (רשימת המעפילות לגמר) גם את מלטה. העפלה כמעט וודאית לגמר, בשיר שהוא מאד נכון מבחינת קריאת הקהל הצופה בתחרות. בנוגע למיקום השיר בגמר עוד מוקדם מידי וגדול עליי להגיד". תוצאה: לא העפילה לגמר.

romania רומניה: Ilinca and Alex Florea – Yodel It!
אילינצה ואלכס נתנו לטעמי את אחד ההופעות המאכזבות של הערב, ואני אומר זאת בתור מי שמחבב מאד את השיר. שניהם לחצו חזק מידי ומשהו שם באנרגיה לא זרם והפריע לי להנות מהשיר. אלכס היה אגריסיבי מידי והעפיל על אלינצה, שנראתה נפלא, אבל ההתרגשות מהמעמד ניכרה על שניהם. שני תותחים גדולים הוכנסו לבמה באמצע השיר, על אחד מהם רכב אלכס. ההעפלה לגמר הייתה ברורה למרות המגרעות שבהופעה החיה. לקראת סוף השיר הם כבר לוחצים נורא חזק שהם מזייפים. הימורי המוקדם: "השיר לא רק הולך לצלוח את חצי הגמר בקלילות רבה, הוא אף יכול להשיג לרומניה תוצאה של טופ 5. השיר יבלוט כאמור על רקע הבלדות והכבדות הכללית, ויצליח לחבר מצביעים מכל רחבי היבשת. ניתן לשער כי השופטים יתמכו בשיר במידה כזו או אחרת, מאחר והוא "להיט" והם הרי מתבקשים על ידי ה-EBU לתגמל להיטים פוטנציאלים". תוצאה: טופ 10, העפילו לגמר.

netherlands הולנד: OG3NE – Lights and Shadows
אוג'ין נתנו הופעה טובה מאד ווקלית, לבושות בשמלות מיני/חליפת מכנסיים מבד שחור עטוי נצנצים. התלבושות ביחד עם השיר המיושן נתנו לי תחושה של הופעה זולה בווגאס, משהו מאד פסטיגלי. עם זאת, היה לי ברור שהם יעפילו לגמר. החלק האחרון של השיר מאד אפקטיבי, ועבודת המצלמות ממקסמת את הכריזמה והמקצוענות של הבנות. כרגע הן מקום תשיעי בסיכויי הזכייה ב-William Hill. הימורי המוקדם: "לטעמי השיר יעפיל לגמר די בוודאות, אך על המיקום בגמר קשה לי להמר, ואני לא בטוח שהולנד יראו השנה טופ 10, אבל אין לדעת. מה שאני כן מוכן להמר, הוא שהשופטים ייתנו להן מיקום בטופ 10". תוצאה: טופ 10, העפילו לגמר.

hungary הונגריה: Joci Pápai – Origo
הפייבוריט שלי, לא רק של הערב, אלא של אירוויזיון 2017 כולו. יוצי התרגש מאד, אך נתן הופעה חזקה. לבוש בתלבושת צוענית ועליה מעיל דמוי עור, מלווה ברקדנית צועניה, ממש כמו בקדם המקומי. זה היה מרענן לשמוע שיר בשפת המקור, ומעניין אותי לראות כיצד אירופה הגיבה לזה ואיך הצביעו המדינות השונות לשיר. ליוצי והרקדנית הצטרפה כנרית, שנתנה לשיר את האפיל האתני, שמחזיר אותנו קצת לעשור הקודם בתחרות. קטע הראפ היה נפלא לטעמי, ואני שמח ששיר עם מסר חזק עבר לשלב הבא, אפילו שאני מניח שרוב אירופה לא הבינה על מה השיר מדבר. הימורי המוקדם: "העפלה וודאית לגמר". תוצאה: טופ 10, העפיל לגמר.

denmark דנמרק: Anja – Where I Am
מה שעבד מאד חזק ביזראל קולינג פחות עבד כאן, ולא הייתי בכלל בטוח שאניה מעפילה לגמר אחרי שראיתי את ההופעה. אניה לבשה את השמלה האדומה המאוסה שלה מהקדם, ובעצם מכל ההופעות שנתנה מאז. אני מקווה שהיא עברה כביסה לפחות… אחת המלוות זייפה והשיר עצמו נשמע כמו שלוש דקות של צרחות בלתי פסקות. הכריזמה והכשרון של אניה אבדו על המסך לטעמי, אבל כנראה אירופה חשבה אחרת. הימורי המוקדם: "מאחר והיא מופיעה בחצי הגמר השני הנחשב קל יחסית, אני רואה אותה מעפילה לגמר, ושם? קשה לומר. זה נשמע לי כמו שיר שופטים, שכן הם אוהבים ווקליסטים חזקים ונוטים לתגמל אותם. אוסטרליה בוודאי תפרגן בנקודות, וכך גם סקנדינביה, והדנים יכולים לסמוך על אניה המנוסה שתיתן הופעה טובה משכנעת". תוצאה: טופ 10, העפילה לגמר.

ireland אירלנד:  Brendan Murray – Dying to Try
מדובר באחת האכזבות הגדולות של הערב מבחינתי. ברנדן עלה בטישרט וז'קט לבנים ועמד לאורך כל השיר מתחת לכדור פורח. הקול הגבוה שלו רעד במשך 3 דקות שלמות, והמלודיה הטובה והחזקה שיש לשיר הזה חמקה מהצופים. הייתי בטוח לפני ההופעה שמדובר בשיר שיעפיל בקלות לגמר, בזכות הבימוי של לואי וולש. ואז נזכרתי בהופעות הכושלות שהעמיד וולש באקס פקטור הבריטי… הם עשו כאן כל טעות אפשרית, החל מעבודת המצלמות והעמדה, וכלה אפילו בבחירת הזמר, שלא ראוי עדיין לעמוד על הבמה כסולן. הימורי המוקדם: "לדעתי מדובר בשיר שיפתיע רבים, ולא רק יעפיל לגמר, אלא גם יצליח להחזיר את הצבע ללחיים האיריות".תוצאה: לא העפיל לגמר.

san_marino סן מרינו: Valentina Monetta and Jimmie Wilson – Spirit of the Night
"הרוח של הליל"…. השיר הפתטי של השנה, מושר על ידי צמד מביך במיוחד, שנראו על הבמה כמו שני טמבלים. ג'ימי מלוקק עד אימה, וולנטינה מוזרה וחסרת מודעות עצמית. מי שקרא את הפוסט שלי על השיר יודע כמה אני מתעב את השיר הזה ואת מה שעומד מאחוריו. הכל היה גרוע עד מגוחך בהופעה, המלווים, התלבושות הזולות והאווירה הכללית של מועדון קריוקי. תוצאה: לא העפילו לגמר.

croatia קרואטיה: Jacques Houdek – My Friend
איזה שיר מגוחך אללי, מופת של קיטש וחוסר מודעות עצמית. ועדיין ז'ק נתן הופעה ווקלית מושלמת, אולי הטובה ביותר של הערב. אני מאמין שהשיר מצא עצמו כחביב בקרב אלו שהצביעו למיכל שפאק בשנה שעברה, כמו גם בקרב חובבי קאמפ וקיטש. נון-חובבים שסימסו לחברים שציפיתי איתם בתחרות טענו שזה הפייבוריט שלהם בערב זה. הכל היה מוגזם על הבמה, שזה היה חייב לעבוד איכשהו. ז'ק נוסק בסיכויי הזכייה והוא כרגע במקום העשירי בסיכויים של William Hill, לצד צרפת ודנמרק. מזעזע. הימורי המוקדם: לקרואטיה יש מזל. היא נמצאת בחצי הגמר עם סרביה ומקדוניה האקס יוגוסלביות, בעוד שווייץ, אוסטריה והולנד צפויות לספק את קולות המהגרים הבלקניים הנמצאים שם. כמו תמיד, אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שחלק מהשופטים יאהבו את הבלדה האיומה הזו, ולכן לא הייתי פוסל העפלה לגמר. ציינתי בפוסט הקודם כי "הסיכוי שלו להביא הישג משמעותי לקרואטיה השנה תלוי במידת ההתחברות של הקהל לסגנונו המיושן. ממש כמו מיכל שפאק הפולני באירוויזיון 2016 הוא עשוי לקבל תמיכה מהצופים היותר מבוגרים או מהקהל שמחפש מוזיקת אירוויזיון מסורתית". תוצאה: טופ 10, העפיל לגמר.

norway נורבגיה: JOWST – Grab the Moment
כל מי שדיבר איתי על האירוויזיון בחודש האחרון שמע ממני כמה אלכסנדר יפה בעיני… ואחרי שהבהרנו את הנקודה הזו, מדובר באחד השירים הטובים של הערב לצד הונגריה. אלכס שידר קוליות וטבעיות, והשיר בלט מאד אחרי הזוועה הקוראטית. אנימציה ממוחשבת התווספה לשיר ושדרגה את ההופעה עבור מי שצופה בה מהבית. זה היה מקסים, אך עד הרגע האחרון לא האמנתי שזה יעבוד, אני שמח שטעיתי. הימורי המוקדם: "סיכוייו להפעיל לגמר כרגע לא ברורים והוא בוודאי יירד ויעלה בטבלאות ההימורים בשבועות הקרובים. לטעמי השיר יקבל חיבוק מהשופטים, אבל הקהל כנראה יפנה לו גב וייתכן ויימנע ממנו את הגמר". תוצאה: טופ 10, העפילו לגמר.

switzerland שווייץ: Timebelle – Apollo
טיימבל הם ההוכחה החיה לאיך לוקחים שיר מנצח וגורמים לו להראות ולהישמע דבילי בהופעה החיה. מלכתחילה לא מדובר באיזה שיר מודרני או להיט היסטרי, אלא שיר שנתפר לאירוויזיון. צריך היה לדבוק בהופעה דומה לזו שהייתה בקדם המקומי ושפעה קסם. במקום זאת, הסולנית, שהיא אישה יפה ופרפורמרית כריזמטית התכערה לכבוד האירוע עם שמלה, איפור ושיער שהם בית הספר לאיך הורסים הופעת אירוויזיון ויזואלית. המדרגות, הוידאוארט ועבודת המצלמות הקשה הסיחו את הדעת מהשיר ומהחלקים החזקים שבו. ואז לקראת הסוף היא החליטה לצרוח ולקבור את השיר באופן סופי. הימורי המוקדם: "עם הופעה טובה הוא יכול להפתיע בחצי הגמר, ואפילו התווים שמירונה לא הגיעה אליהם בהופעה החיה עוברים בזכות הכריזמה שלה, אך די ברור שההופעה שזכתה עבורם בקדם לא תספיק להם כדי להגיע למקום גבוה בחצי הגמר.". תוצאה: לא העפילו לגמר.

belarus בלרוס: Naviband – Story of My Life
עוד שיר והופעה שהיו מקסימים ופשוטים בקדם המקומי, בעוד באירוויזיון עצמו קיבלו הופעה עמוסה מידי. השיר עצמו הוא פופ-פולק סיקסטיזי פשוט והיו צריכים להשאיר אותו ככזה גם מבחינה ויזואלית. במקום זה, קיבלנו שני זמרים הלבושים בלבן כמו חתן וכלה מודרניים, שני מאווררים המסתובבים על במה, במה קטנה בצורת סירה לבנה (שעוד איכשהו התכתבה עם השיר) ווידאוארט לא אחיד של נופים מתחלפים. הכל ביחד היה לי עמוס מידי, ועדיין הם היו חמודים ושובי לב. שמח שזה עשה מספיק כדי לקבל מקום בגמר. הימורי המוקדם: "לצערי אינני שותף לאופטימיות שאוחזת בחובבים. כן, זה שיר נחמד, אבל מתקתק נורא, לא קומפטטיבי בעליל. כנראה ייעלה לגמר בזכות הפקה בימתית שבדית, אבל בגמר, לדעתי האישית, יתנדנד איפשהו במקומות 15-20. יש מצב סביר שהשופטים יאהבו את זה יותר מקהל, ממש כמו בקדם עצמו". תוצאה: טופ 10, העפילו לגמר.

bulgaria בולגריה: Kristian Kostov – Beautiful Mess
הפייבוריט הגדול של הערב. מסביבי אמרו שקריסטיאן קבר לאוסטרלי את הסיכויים בגמר, שכן שניהם יושבים על אותה משבצת. חבר נון-חובב סימס לי שהשיר בוודאי ניצח את חצי הגמר. קריסטיאן בן ה-17 נתן הופעה מקצועית מכל הבחינות. ההעמדה הייתה נפלאה, מינימליסטית עם צבעי לבן ושחור בלבד ואפקטים ויזואלים שנראים רק על מסך הטלוויזיה, כמו בשיר הנורבגי, רק יותר משכנע. הם מוכרים אותו כג'סטין ביבר מקומי, ועושים זאת בהצלחה. בטוח שהשיר קיבל תמיכה מסיבית מהמיעוטים הרוסיים באירופה שהצביעו לשיר בהיעדר שיר מרוסיה עצמה. קריסטיאן מצמצם סיכויים ב-William Hill אל מול שני הפייבוריטים הגדולים. הוא עם יחס של 4.5, לעומת פורטוגל עם יחד של 3.25 ואיטליה עם 2.1.  הימורי המוקדם: "השיר יצלח בקלות את חצי הגמר, אולי אפילו ינצח אותו, ובגמר ייתכן וישבור את השיא הבולגרי של השנה שעברה, וייכנס לטופ 3. כפי שאני רואה את זה, זהו השיר היחיד שיכול לערער על הדומיננטיות האיטלקית בערב עצמו". תוצאה: טופ 10, העפיל לגמר.

lithuania ליטא: Fusedmarc – Rain of Revolution
פיוזדמרק נתנו את אותה ההפעה שהם נתנו בקדם הליטאי הבלתי נגמר, ולא היה בזה שום דבר כדי להספיק להגיע לגמר. אני עדיין לא בטוח מה שמעתי ומה ראיתי, אין בזה שום דבר טוב. הסולנית מוזרה בטירוף, ולמעט הפזמון היה קשה להבין על מה היא שרה. בעצם גם אם הבנתם מה היא שרה בפזמון מסופקני אם הבנתם על מה היא שרה… אחד המתמודדים החזקים למקום אחרון בחצי הגמר הזה. הימורי המוקדם "לטביה השכנה ובריטניה, בעלת המיעוט הליטאי המקפיד להצביע למדינה, נמצאות בחצי הגמר האחר. לטובתה של ליטא כנראה תחלצנה אסטוניה השכנה, אירלנד, רוסיה והמיעוטים הרוסיים ברחבי היבשת. לא בטוח שזה יספיק". תוצאה: לא העפילו לגמר.

estonia אסטוניה: Koit Toome and Laura – Verona
קויט ולאורה היו מהפייבוריטים להעפיל לגמר, אבל הכל, פשוט הכל, היה רע בהופעה הזו. השיר עצמו הוא אחד הדוחים בעיני השנה, בלדת אייטיז חסרת אותנטיות. אבל ההופעה…. אדושם…. המיקרופון של לאורה לא עבד בתחילת השיר וכמו תמיד היא נראתה כל כך לא חביבה וחסרת קסם. קויט היה גרוע אף יותר, זייף בכל הזדמנות ונתן מבטים מלחיצים למצלמות. ההופעה הייתה כל כך גרועה שיש מצב שתהפוך לקאלט עקב כך. עבודת מצלמה מזעזעת, מהקשות שראינו השנה. תוצאה: לא העפילו לגמר.

israel ישראל: IMRI – I Feel Alive
ובכן טעיתי ובגדול. אמרי הפתיע ונתן הופעה נהדרת, שהזכירה לי מדוע הייתי בעדו ב"כוכב הבא". ווקלית זה נשמע בסדר גמור, המלווים היו חזקים ביותר, כמיטב המסורת הישראלית המוקדמת בתחרות, אימרי שפע קסם וסקס אפיל, וההופעה הבימתית חילצה את המרב מהשיר, שהוא פופ דלוח בסך הכל. זה מסוג השירים שאתה יכול להרשות לעצמך לעלות הופעה עמוסה מהסוג הזה. נאמבר מצוין לסיים איתו את הערב. עבודה טובה של כל העוסקים במלאכה, שהפתיעו גם אותי. הימורי המוקדם: "…סבירות גבוהה לאי העפלה, אם לסמוך על המהמרים. נותר לנו רק לקוות שהעובדה שאנו שולחים שיר EDM תעזור לנו לבלוט ושההופעה תהיה מספיק טובה כדי להצדיק ההעפלה". תוצאה: טופ 10, העפיל לגמר.

אם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר השני הן (לפי סדר הא'-ב'):

austria אוסטריה
bulgaria בולגריה
belarus בלרוס
denmark דנמרק
netherlands הולנד
hungary הונגריה
israel ישראל
norway נורבגיה
croatia קרואטיה
romania רומניה

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר 3 מדינות בלקניות (בולגריה, קרואטיה ורומניה), 2 מדינות ממערב אירופה (הולנד ודנמרק), 2 מרכז אירופאיות (הונגריה ואוסטריה), סקנדינבית אחת (נורבגיה), דרומית אחת (ישראל) ומזרחית ברה"מית לשעבר אחת (בלרוס).

מבין המעפילים 5 זמרים, זמרת אחת,  ו-4 הרכבים. 8 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגלית בעוד אחד מושר בבלרוסית ואחד בהונגרית. 4 שירים ניתנים להגדרה כבלדות ו-6 כקצביים.

נתראה בגמר במוצאי שבת!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.