2018: ישראל – תכנית אודישנים 13, 14 ו-15.

אז השבוע הפתיעו אותנו עם שלוש תכניות בשבוע. האודישנים הולכים וחלשים אצל הצופים בבית, כאשר התכנית של יום ראשון מסיימת עם 17.3% רייטינג והתכנית הקצרה יותר ביום שני מסיימת עם שיא שלילי של 10.6% רייטינג. הסחיטה עד הסוף של לימון האודישנים נותן את אותותיו. בעוד אנחנו צופים ביותר ויותר מדינות מתקדמות ומתקרבות למאי, נדמה שישראל, שהתחילה מוקדם השנה, נתקע באותו השלב בחודשיים הקרובים. או שאולי מאחורי הקלעים קורים דברים שאנחנו לא רואים עדיין….

המתמודד הראשון להערב היא מייק אוזן, בת 28 מתל אביב. עוד אוזני ועוד צרפתי. אחרי קטע משעשע למדי שבו אנו נחשפים להבדלי תרבויות, בין יהודי התפוצות לישראלים גסי רוח, הגיע זמן האודישן. מייק בחור דעתן למדי, שלא לומר שחצן. הוא בוחר לשיר את "Earth Song" של מייקל ג'קסון. השופטים עומדים על כך שהקול שלו מפתיע, ואכן הקול מלא גוונים, אך המבטא הצרפתי מורגש מאד גם בשיר. בחלק השני של השיר הוא לוחץ ומגיע לסולם גבוה משהוא יכול לו. הראל וקרן מצביעים "אדום", לעומת סטטיק ובן אל. הקהל מאד אוהב, אבל זה אסף ששם את ה"כחול" האחרון מעלה אותו לשלב הבא עם 72%.

המתמודד הבא הוא אוריאן רפאל, בן 24 מנתניה/מושב פורת. הוא בוחר לשיר את "בשבילך נוצרתי" של אייל גולן. יש לו קול יפה, הוא לא מנסה להיות מישהו אחר. עם זאת, הוא מאד מאד בוסרי. הוא בוחר שיר קריוקי, אבל מבצע אותו טוב. אין לו ניסיון וזה ניכר באופן שהוא מופיע, אבל ההופעה יציבה. רק אסף מצביע "אדום" וברגע האחרון הוא מסיים את האודישן עם 71%. סטטיק ובן אל נמנעים מלהצביע.

המתמודדת הבאה היא ג'ני פולוצקי, בת 19 מתל אביב. זמרת וכנרית. היא בוחרת לשיר את "When We Were Young" של אדל. בחירה אמיצה של שיר. את הביצוע כולו עושה עם עיניים עצומות. השיר נשמע בהתחלה באנרגיות נמוכות, שהיא מנסה להטעין בפזמון, אבל ייתכן שהשיר מכשיל אותה מעט. הראל מצביע "אדום", בעוד השאר מצביעים "כחול" והיא עולה (גם) ברגע האחרון עם 81%. לטעמי היא נשארה מעט טכנית מידי ולא מספיק מרגשת.

המתמודדת הבאה היא שיר מזרחי, בת 21 ממעלה אדומים. מהר מאד מתחיל הדיון על המיניות שלה ומשם על המיניות של אסי. זה חודרני מידי, זה מציצני ומבטא בצורה המושלמת את חוסר המרחב האישי והפרטיות במרחב הישראלי. שיר בוחרת לשיר את "לוח וגיר" של שמוליק קראוס. היא מאד כריזמטית ומלאת ביטחון, רוקיסטית, אבל לא בטוח שהיא טובה מספיק לבמה גדולה או שהקול שלה ייחודי מספיק כדי להיות זמרת במלוא מובן המילה, לא רק כזו שעושה חלטורות, אלא כזו שעושה מזה קריירה. כרגע זה נראה כמו חלטורה. היא מסיימת עם 58% ותמיכה של קרן והראל בלבד. אחרי מסע שכנועים קצר למדי, המנחים מחליטים לתת לה "סייב" ולהעלות אותה לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא שי גל, בן 28 מאור יהודה. הוא שר שיר מקורי שנכתב עבורו בגאורגית, פירוש הכותרת "החיים היפים". הקול אכן מזכיר את ליאור נרקיס, כמו שמציין אסי, וגם את שימיתבורי, אבל הפיל הכללי הוא של זמר חתונות. הוא מאד מגובש בתוך השטאנץ שלו שלא נראה שאפשר ללמד אותו טריקים חדשים. השופטים כולם מצביעים "אדום" ושי מסיים את דרכו בתחרות עם 43%.

המתמודד הבא הוא ליאור הלוי, בן 26 מכפר סבא ועובד בבנק. הוא בוחר לשיר את "כל יום הוא כמו נס" של אמיר דדון. אני נוטה להאמין שהעבודה שאין סיפור מרגש מאחורי הבחור מעידה על נטו כישרון… הוא בחור מאד חמוד, אבל לוקח לו זמן להתניע. לא ברור למה הוא בוחר בשיר כל כך אנמי. ההופעה מתאימה להופעות של כוכב נולד מלפני עשור וחצי, וזה לא בהכרח רע. אני חושב שיש כאן פוטנציאל לעבוד איתו. הוא מצליח להגיע לתווים הגבוהים וזה משהו שרבים אחרים לא הצליחו. השיר מסתיים עם 49% כאשר סטטיק ובן אל מצביעים "אדום". שלושת השופטים האחרים נדרשים להצביע "כחול" על מנת שהוא יעבור. הם אכן עושים כל והוא מסיים עם 79%.

המתמודד הבא הוא ג'וני קורן, בן 31 מתל אביב/חיפה. השיחה המקדימה מתמקדת במראה הפלואידי מגדרית של ג'וני. עכשיו נשאלת השאלה האם הביאו את ג'וני כי הוא יודע לשיר או על תקן הגימיק. הוא שר את "Let It Go" של אדינה מנזל מהסרט "Frozen". הוא יודע להופיע, אבל קולית אין שם יותר מידי. אז אולי הביאו אותו על תקן הגימיק, אבל המסר חשוב מספיק בעיני. רק קרן מצביעה בעדו והוא מסיים עם 29% ואת דרכו בתחרות.

המתמודדת האחרונה להערב, הוא זוהר רזיאל, בן 16 מעץ אפרים. זוג של יוצאת בשאלה בגיל צעיר. היא בוחרת לשיר שיר מקורי שלה בשם "Empty Heart", אך עד אז מקרינה הרבה רוח נעורים ועליצות. השיר נשמע כמו ריפ-אוף משיר של סיה. סטטיק ובן אל, הראל וקרן מצביעים כולם אדום ודי חותמים את גורלה. היא פותחת מבערים בפזמון והשופטים מתחרטים על ה"אדום". אסף מצביע "כחול" והיא ומסיימת עם 52%. קרן עושה הצגה כאילו היא לא ידעה שהבחרוה עלתה עם שיר מקורי וכעת היא מתחרטת על הצבעתה. עקב הבושה שהייתה עכשיו בשולחן השופטים, הם מבקשים ממנה לשיר שיר נוסף. למה אגב? אם כולם מתחרטים למה צריך לשמוע אותה שוב. היא שרה את "Back to Black". היא מצליחה להעלות את המסך מאד מהר ומסיימת עם 97%, שחזור השיא של דיאנה גולבי מהשנה שעברה. השופטים אכן עשו לה מסע יח"צ עצבני.

המתמודדים שעלו לשלב הבא:

 1. זוהר רזיאל – 97%
 2. ג'ני פולוצקי – 81%
 3. ליאור הלוי – 79%
 4. מייק אוזן – 72%
 5. אוריאן רפאל – 71%
 6. שיר מזרחי – 58%

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

וכעת לתכנית הקצרה. המתמודד הראשון הוא ברק מזרחי, בן 22 מחולון. זמר חתונות ואירועים במקצועו. ברק חושב שבאירוויזיון ישראל צריכה לשיר בעברית, אבל זה פחות מעניין. מה שיותר מעניין הוא האופן שבו הוא יודע להלהיב את הקהל, כמו זמר חתונות אמיתי ומנוסה. הוא בוחר לשיר את "Aramam" של איברהים טאטליסס בגרסה העברית והטורקית. הקול שלו מצוין, הוא זמר מזרחי של פעם, דיכאון טורקי של הניינטיז, אבל הוא עושה את זה טוב. גם השליטה שלו בטורקית מרשימה. כל השופטים מצביעים "כחול", גם קרן לאחר התלבטות קלה לאור התמקדות ברק באחוזי ההצבעה במקום השיר. הוא עובר לשלב הבא עם 76%.

המתמודד הבאה הוא סדריק, בן 26 מהרפובליקה של קונגו. הבחור החליט להגיע בלי חולצה, עם ווסט בלבד, מה שמסיח את דעתם של חלק מהמנחים/שופטים. הוא שר שיר מקורי בשם "African Boy". זה היפ-הופ עם אפרו-פיוז'ון. זה רחוק מלהיות מדהים, הוא צועק במקום לראפרפ. אם מקשיבים למילים הם מאד מחאתיות, אך שם גם נגמר הרושם מן ההופעה. זה לא מפריע לקרן ולאסף להצביע "כחול", וסדריק מסיים את דרכו בתחרות עם 45%.

המתמודדת הבאה היא מישל/טליה/אירינה, בת 28 מכפר סבא, מקייב, אוקראינה במקור. סיימה ב-2006 במקום השני בקדם האוקראיני תחת השם Irina Rosenfeld עם השיר "You give me your love". היא בוחרת לשיר את "I Feel Good" של ג'יימס בראון. יש בהופעה משהו קצת ארכאי, כמו של מישהו מבוגר שמנסה להיות מגניב, זה קצת מבתי הספר לג'אז של מזרח אירופה. אסף מצביע "אדום", אך גם בלעדיו היא עוברת ומגיעה ל-79%. אסף לוקח את התוצאה ממש קשה, וטוען שזה חילול הקודש.

המתמודד הבא הוא נתנאל סבג, בן 22 מאלוני אבא. אחרי סיפור אישי קשה, על אם המשפחה שנהרגה בתאונת דרכים (שהוא נפצע בו קשה), עוברים לאודישן. הוא שר את "שיר לאימא" של אלון עדר. הוא ממש חמוד. השיר לא ממריא לשום מקום וגם לא ההופעה, וזה נורא בעייתי לשפוט על פי שיר כזה זמר כמבצע. הייתי מעביר אותו רק על זה שהוא חמוד, אבל השופטים לא מסכימים איתי והוא מסיים עם 46% ו"כחול" מקרן בלבד. זה שקרן אמרה "זה לא אירוויזיון" מראה שאין לה מושג על מה היא מדברת, פעם נוספת.

המתמודדת האחרונה להערב היא ויקי קלייכמן, בת 32 במקור מרוסיה. היא בוחרת לשיר את "Into You" של אריאנה גרנדה. היא מתאמצת מאד להישמע כמו המקור ונשמעת מאד מאומצת. זה היה יותק מופע כשרונות מאשר כישרון אמיתי שנולד. רק קרן נותנת לה "כחול" ומאשימה את הגברים שבחבורה שלא הצביעו לה כי היא יפה מידי. היא מסיימת עם 43%. אחרי אקפלה בינונית למדי של "חורשת האקליפטוס" שבו היא מחכה את לארה פביאן, המנחים מחליטים לתת לה "סייב" והיא עוברת משום מה לשלב הבא.

המתמודדים שעלו לשלב הבא:

 1. מישל – 79%
 2. ברק מזרחי – 76%
 3. ויקי קלייכמן – 43%

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

השבוע יש תכנית שלישית השבוע. האם זה כי יש יותר מידי מתמודדים טובים או כי ערוץ 12 מחפש פילרים ל-7 ימי שידור. המתמודד הראשון להערב הוא עשהאל צנעני, בן 18 מיד בנימין. הוא בוחר לשיר את "חומות" של יגל ידעי. הקול לא בוגר מספיק, מאד מאונפף, אבל הוא שר נכון ומצליח לעמוד בתווים הגבוהים. למעשה הוא יותר טוב בתווים הנמוכים, וזה אכן מרשים ומעיד על מיומנות מוזיקלית. למעט הראל, כל השופטים מצביעים "אדום" והוא מסיים עם 52%. מסיבה שאינה מקצועית בעליל, המנחים מחליטים להשתמש ב"סייב" ולהעלות אותו לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא יקיר איצקוביץ', בן 24 מכפר סבא. הסיפור הטרגי מאחורי המתמודד מסופר בראיון המקדים, אז הוא מספר על אביו שהתאבד לפני 7 שנים. הוא בוחר לשיר את "ואם פרידה" של דיקלה. בראיון מול השופטים הוא מתגלה כבחור מלא קסם וביטחון. ההתחלה של האודישן מעט צולעת, אבל ההמשך מאכזב ומאד חובבני. קצת מתחיל למצות עצמו הרעיון של להביא אדם רק על רקע הסיפור האישי שלו. זה לא הוגן כלפיו ולא כלפי הצופים, והמתמודד הנוכחי לא מספיק טוב, בוודאי בהשוואה לאחרים שלא עברו אודישן. הקהל מאד אוהב אותו ועם ההצבעה ה"כחולה" של קרן הוא מגיע ל-61%. הראל מתרצה ויקיר מסיים משום מה עם 71% ומקום בשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא ענבל רז, בת 20 מנתניה. חיילת בלהקת חיל האוויר וכוכבת אינסטגרם. היא בוחרת לשיר את "Shape of You" של אד שירן. היא יודעת להופיע על במה ולזוז וגם נשמעת לא רע, אבל לא חזקה מספיק כדי להיות סולנית. היא צריכה אקט שלם מאחוריה. היא מסיימת את האודישן עם 36% והאודישן מסתיים..

המתמודד הבא הוא פריאל יהושע פיטוסי מבת ים, בן 42 סטודנט לתואר שני בעבודה סוציאלית קלינית. הוא בוחר לשיר את "עוד יהיה לי" של מרגלית צנעני. הוא שר את השיר בלחן מקורי, בעיבוד פסנתר נוגה. זה קצת מנומנם לי, למרות שכולם מאד מתרגשים. מגיע לו בהחלט לעבור לשלב הבא, יש לו כישרון מוזיקלי, גם אם לא מדובר בכוכב גדול או במישהו שיוכל לצאת מהשטנץ הפסנתרי גלגל"צי הזה. הוא מסיים את האודישן עם 75% עם "אדום" אחד מסטטיק את בן אל, ועולה לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא מאיה בנאי, בת 18, עולה חוזרת מאנגליה המתגוררת בבת ים. היא שרה את "Love on the Brain" של ריהאנה. אני אהבתי את החספוס שלה, ייתכן וזו בחירה לא טובה של שיר, אבל אני רואה הרבה פוטנציאל ויכולת שרוצה לפרוץ החוצה. הראל ואסף מצביעים "אדום" ומאיה נתקעת על 61% עם קרן שנאלצת להכריע. ברגע האחרון, האחרונה מחליטה לתמוך ומאיה עולה לשלב הבא עם 73%.

המתמודד הבא הוא יוסי מארק, בן 21 מחשמונאים, במקור מארה"ב. הוא בוחר לשיר את "Versace on the Floor" של ברונו מארס. הוא מאד חמוד, אבל הביצוע הוא קצת של חנון אמריקאי והגרסה של להקת בנים ולא פאנקית מספיק. עם תמיכה של הראל, קרן והקהל הוא מתקרב מאד לרף ומסיים ב-65% טרם אסף וסטטיק ובן אל הצביעו. אחרי בניית מתח, הצמד ואסף מצביעים "כחול" ויוסי מסיים עם 85%.

הגענו לשלב הגימיק. המתמודד הבא הוא ישראל שלום מחיפה, בחור ככל הנראה בעשור השמיני לחייו. העובדה שאין ראיון מקדים בחדר ההמתנה המפואר מצביע ככל הנראה, כל שליפה מן המותן. גם אסי בטי-שירט וללא רותם תורמים לתחושה זו. מסתבר כי ישראל היה חצי מ"צמד האלמוגים". הוא שר את "היא לימדתני את היודל" וניכר לפי הראיון עם השופטים כי הוא אכן מגיע מעולם השואו ביז של הסיקסטיז… ההופעה מבודחת וחביבה, והוא מאד מקצועי, אך כאמור זה הובא לצורך הגימיק ותו לא. בניית המתח מיותרת ולאחר הצבעת השופטים, ישראל מסיים עם 69% עם אסף בדעת מיעוט.

המתמודד הבא הוא ניסו סימן טוב, בן 35 מאור עקיבא. ניסו זכור מהשתתפות בעונה השנייה של כוכב נולד, עם הראל סקעת. הוא ניסה להתניע קריירה לאחר התחרות, לא ממש בהצלחה. הוא בוחר לשיר את "מאמי", שיר מקורי שלו. בראיון המקדים רואים שהוא למוד ניסיון, וכאמור זה ניכר גם על הבמה. הוא נשמע מאד אותנטי, לא מנסה להישמע כמו זמרים אחרים ולהרשים, כמו שאולי ניסה אי שם ב-2004. הבעיה היא שהוא לא חיית במה, כמו שהייתי מצפה שהוא יהיה בשלב זה. השופטים כולם מצביעים אדום והוא מסיים את האודישן עם 37%.

המתמודדים שעלו לשלב הבא:

 1. יוסי מארק – 85%
 2. פריאל יהושע פיטוסי – 75%
 3. מאיה בנאי – 73%
 4. יקיר איצקוביץ' – 71%
 5. עשהאל צנעני – 52%

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.