2018: ספרד – סיקור Operación Triunfo רטרואקטיבי, חלק 3

ב

לאחרונה התבשרנו כי תכנית הריאליטי שירה Operación Triunfo, תתפקד כפלטפורמה לבחירת הנציג הספרדי לאירוויזיון 2018 בפורטוגל. להזכירכם, הפורמט הושק ב-2001, עת תפקדה כפלטורמה לבחירת הנציג הספרדי לאירוויזיון 2002. היא מבוססת על הריאליטי-שירה ההולנדי, Star Academy, אך בטוויסט הספרדי שלה היא מאד לא יעילה בלשון המעטה. כל פרק עומד על למעלה מ-3 שעות לא כולל פרסומות. התכנית גם כוללת פרק נוסף על כל פרק לייב, שהוא פרק על המתרחש מאחורי הקלעים ובבית בו גרים המתחרים. בהיעדר זמן, או עניין, לא נסקר את הריאליטי, אלא יותר את השירה.

אז מה היה לנו כבר? 16 ספרדים צעירים ותמימים נכלאו בבית אחד, "האקדמיה", בה הם מעונים במיני עינויים שונים על ידי מאמני כושר, פיתוח קול וכיראוגרפים, ונאלצים להיפגש עם כל מי שההפקה חפצה ביקרו, לרבות נציגי ספרד ב-2009, 2012, 2016 ו-2017.

כרגע, קיימת בספרד תנועת מחאה המתנגדת לתכנית כפלטפורמה לבחירת הנציג לאירוויזיון ומצביעה בכוונה להשאיר את Cepeda, הזמר הבינוני, בתכנית. אותו Cepeda מסכן מועמד מדי שבוע להדחה, אך ניצל בהצבעת הקהל, רק כדי להיות מועמד שוב להדחה בתכנית הבאה, וחוזר חלילה.

ניתן לקרוא את סקירת 4 התכנית הראשונות כאן.
ניתן לקרוא על התכנית הששית עד השמינית כאן.

גאלה 8
הערב נפתח בשירה משותפת, והפעם השיר "Shake It Off" של Taylor Swift. כנראה שזו תגובת ההפקה למחאה כנגד התכנית.

מיד לאחר מכן, אנו עוברים לדו קרב של Cepeda ו-Raoul, שהועמדו להדחה בתכנית הקודמת.

ראשית, עולה Cepeda עם השיר "Vencer al amor" של India Martínez. זה הדו הקרב השלישי ברציפות של ספדה ונראה שכולם, כולל הוא, כבר מבינים מה קורה. הוא לא צריך להתאמץ ושוב חוזר עם בלדה ספרדית והופעה בלתי מושקעת בעליל. הוא יודע שיבחרו בו לא משנה מה ויש תחושת דז'ה וו קשה מהשבועות הקודמים. במקומו, הייתי פורש מיוזמתי וזהו. זה מביך לצפייה.

שני, עולה Raoul, אחד מהמתמודדים שאני יותר מחבב בתחרות הנוראית הזו, ושר את "Every Breath You Take" של The Police.
נראה שראול יודע אף הוא שגורלו נחתם, ולכן בוחר לחקות את Cepeda ולהגיש ביצוע דומה של בלדה עם קול מתבכיין. אין ספק שהוא זמר טוב וכריזמטי יותר, אבל השיר והסגנון הזה לא מחמיאים לו כלל. הוא די מתחנן שיציל אותו הקהל. זה טוב יותר מ-Cepeda, אך זה לא אומר הרבה.

הערב כולם ישירו סולו.

ראשונה לעלות, Ana Guerra עם השיר "Sax" של Fleur East.
המבטא שלה כל כך כבד שזה נשמע כאילו היא שרה בג'יבריש ולא באנגלית. עודף המילים בשיר  והריכוז שלה בהן גורם לכך שהיא שוכחת לשיר. היא בעיקר עסוקה בלרקוד. היא אכן רוקדת היטב, אבל אין כאן שירה. זה בעיקר "שעת כושר". אין לי מושג מדוע, אך הקהל יוצא מגדרו והיאי חביבת הקהל הערב.

שני, עולה Alfred עם השיר "Vete de mí" של Bola de Nieve.
אלפרד שר בלדה ג'אזית עם פסנתר ומקווה לשחזר את התהילה שלו מלפני כמה תכניות, אבל זה לא מצליח. נראה שהוא לא שמע את עצמו כמו שצריך ואף מוציא את אזניית המוניטור במהלך השיר. זה די מחרב לו את הביצוע. השיר ממש לא מתאים לפורמט שכזה ואלפרד לא מצליח ליצור "רגע". ואכן, הוא מועמד להדחה, אך ניצל בהצבעת המתמודדים.

כעת, הערב, מתארח בתכנית לא פחות מאגדה אירוויזיונית, Sergio Dalma, שייצג את ספרד עוד ב-1991, הגיע למקום הרביעי (אחרי דץ ודצה) ומאז מתחזק קריירה מוזיקלית מפוארת. הוא שר את השיר "Este amor no se toca". מדהים שהוא מצליח לשיר עם קול כל כך צרוד.

שלישית, עולה Aitana עם השיר "Chasing Pavements" של Adele.

מדובר בסיכון לא קטן, שכן הקול של אייטנה לא מתקרב לעצמה של אדל, אבל, למרבה ההפתעה, זה עובד. הקול של אייטנה מסתדר טוב עם השיר ואף האנגלית לא רעה. העובדה שהיא צריכה רק לעמוד ולא לזוז תמיד תורמת להופעה של אייטנה. כשהיא מנסה לחקות את אדל, היא נכשלת, אבל כשהיא שרה את השיר כמו שהיא רוצה, זה אפילו חביב.
רביעית, עולה Nerea עם השיר "Superstar" של Marta Sánchez.
ניריאה עושה כמיטב יכולתה להיות דיסקו דיווה וזה מצליח לה יחסית. השיא פשוט מאוד לשירה ומאפשר לה להפגין נוכחות בימתית ואפילו, שומו שמיים.. כריזמה. זה הכי טוב שראיתי את ניריאה עד כה.
חמישית, עולה Amaia עם השיר "Me conformo" של Marisol.
נראה שהמעבר לסולואים בלבד מיטיב עם כולם, שכן הם לא צריכים להתפשר על הסגנון שלהם לטובת דואט בינוני. אמאיה מביאה בלדה משנות ה-50 שיושבת היטב על הקול שלה ומאפשרת לה לזרוח. היא נשמעת נהדר וגם מתנהלת בבטחה על הבמה. אהבתי.
ששית, עולה Miriam עם השיר "(I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me" של Whitney Houston.
שוב מבטא ספרדי כבד הופך הופעה לקריוקי. הם לא לומדים. מרים לא משדרת את אותה קלילות וביטחון שהרגע ראינו אצל אמאיה, למרות שהיא מנסה לזייף נינוחות. לפחות הקול נשמע היטב בשיר הזה והכיראגרפיה העודפת מסתירה על חוסר הביטחון שלה.
שביעי, עולה Agoney עם השיר "Je suis venu te dire que je m'en vais" של Serge Gainsbourg.
גם אגוניי, כמו אלפרד, הלך על בלדה עם ליווי פסנתר. עם זאת, הבחירה בצרפתית מעניינת. אחרי הביצועיים הקצביים המהנים של הערב, הבלדה נראית טיפה מאולצת. הצרפתית מתובלת במבטא ספרדי מעיק ואגוניי טיפה צווח בגבוהים. לא משהו. הוא אכן מועמד להדחה, אך ניצל בהצבעת צוות האקדמיה.

שמיני ואחרון, עולה Roi עם השיר "Versace on the Floor" של Bruno Mars.

עובד בלדה עם מבטא ספרדי כבד. הקול של רוי ממש לא מתאים לשיר והתנועות שלו לא סקסיות בעליל, למרות שהוא נאה. זו ממש הופעה מביכה. לא מפתיע שהוא מועמד להדחה ומועמד כמעט ודאי לסילוק בתכנית הבאה, שכן יתמודד מול Cepeda הבלתי נלאה.
כעת, מפנקים אותנו בהופעה של הלהקה La Oreja de Van Gogh עם השיר "Estoy contigo".
כעת, אנו זוכים לגלות את תוצאות הדו-קרב הידועות מראש. שיא של 3,000,000 קולות התקבלו רק כדי להשאיר את Cepeda הבינוני בתכנית. נראה שהקמפיין נגד התכנית מרוויח לה לא מעט כסף מהצבעות. הוא אכן זוכה, כצפוי, ו-Raoul החמוד מודח מהתכנית. |נר|

כעת מוכרז חביב הקהל. השלושה שקיבלו הכי הרבה קולות הם Aitana, Ana Guerra ו-Roi. לבסוף, Ana Guerra מתגלה כחביבת הקהל.

המועמדים להדחה הם Alfred, שניצל על ידי שאר המתמודדים, Agoney שניצל על ידי צוות האקדמיה, וכן Cepeda ו-Roi, שיצטרכו להתמודד בדו קרב על הישרדותם בתכנית הבאה.

לאחר מכן, שרות Ana Guerra ו-Mimi מהעונה הנוכחית, יחד עם Gisela ו-Verónica Romero מהעונה הראשונה, את השיר "Lady Marmalade" של Labelle. חדי העין ודאי יזהו את Gisela כנציגת אנדורה לאירוויזיון 2008 עם השיר "Casanova". לא ידעתי שגם היא תוצר של התכנית הזו.
לעניין הביצוע, הארבע מנסות לשדר מיניות, אך לטעמי, רק Mimi נותנת ביצוע טוב. השאר נראות עייפות בעליל. המבטא של Ana Guerra כבד ולא מבינים מילה שהיא שרה.
שניים, עולים Alfred מהעונה הנוכחית עם Naím Thomas מהעונה הראשונה, לבצע את "Adoro" של הזמר Armando Manzanero.
מדובר בבלדת חיתוך ורידים ספרדית בינונית. הקול של אלפרד דווקא נשמע טוב יותר על השיר מזה של נאים, אבל בכל מקרה, זו הפסקת שירותים קלאסית של שיר שני.

שלישיות, עולות Aitana מהעונה הנוכחית עם Natalia מהעונה הראשונה, לבצע השיר "Walking on Sunshine", של זוכי אירוויזיון 1997, Katrina and the Waves.
כידוע, אייטנה לא יודעת לזוז. אבל נטליה והרקדנים מצילים את המצב. נטליה הרבה יותר טובה מאייטנה, אבל לא מבינים מילה שהיא שרה, בשל המבטא הספרדי הכבד.

רביעיים, עולים Nerea מהעונה הנוכחית עם Àlex Casademunt מהעונה הראשונה, לבצע את השיר "Vivo per lei", דואט של Andrea Bocelli ו-Giorgia, בגרסתו הספרדית, "Vivo per Ella".
אלכס נראה לא רע, אבל ניתן להבין מדוע אין לו קריירת שירה, והוא מאפשר לניריאה לזרוח ולהישמע טוב בהרבה. עדיין, הופעת קריוקי לא מושקעת.

חמישיים, עולים Raoul מהעונה הנוכחית עם Alejandro Parreño מהעונה הראשונה, לבצע את השיר "Don't Let the Sun Go Down on Me" של Elton John.
עוד בלדה, שנייה ברצף. הקול של אלחנדרו מתאים יותר לשיר הרוקי הזה ונראה שראול עדיין כועס על ההדחה שלו מהתכנית רק לפני מספר ימים. הקולות של השניים משתלבים יפה, אבל זו עדיין הפסקת שירותים.

שישיים, עולים Cepeda מהעונה הנוכחית עם Manu Tenorio מהעונה הראשונה, לבצע את השיר "Lucía".
עוד בלדה, הפעם בתיבול ספרדי. דווקא הביצוע הזה יותר אותנטי ומוצלח. השיר יושב יפה מאוד על הקולות וסגנון השירה של השניים ו-Cepeda  לראשונה נשמע כמו זמר, גם א זה הסגנון היחיד שהוא מסוגל לבצע. עדיין, מוצלח.

שביעיים, עולים Agoney מהעונה הנוכחית עם Gisela מהעונה הראשונה, לבצע את "Somebody Else's Guy" של Jocelyn Brown.
לשניים קול דומה למדי ואותו סטייל, ולכן החיבור עם השיר הפאנקי היה אמור להיות מוצלח, אבל השיר עצמו לא מוצלח במיוחד והכיראוגרפיה לא משכנעת. זה פספוס, כי השניים שרים היטב. שיר פאנקי אחר היה עובד טוב יותר. עדיין, לפחות זו לא בלדה.

שמיניים, עולים Juan Antonio ו-Ricky מהעונה הנוכחית עם Àlex Casademunt ו-Javián מהעונה הראשונה, לבצע את "Corazón Espinado" של Santana ולהקת Maná.
הארבעה מנסים לשדר וייב של להקת בנים, אבל אין להם שום כימיה, לא ביניהם ולא בינהם לבין הרקדניות. זה מה שנקרא חלטורה.

תשעיות, עולות Mireya מהעונה הנוכחית עם Nuria Fergó מהעונה הראשונה, לבצע את "Noches de bohemia" של הלהקה Navajita Plateá.
בלדת פלמנקו ספרדית, דומה מאוד לשיר שביצע Cepeda מוקדם יותר. השתיים שרות את השיר היטב, אבל נוריה די משפילה את מירייה, שכבר הודחה מהתכנית, ומבצעת את השיר טוב יותר.

עשיריים, עולים Roi מהעונה הנוכחית עם Verónica Romero מהעונה הראשונה, לבצע את "I Finally Found Someone"', הדואט של Bryan Adams עם Barbra Streisand.
השניים שרים את השיר כזוג מתחתן שמכריח את כל מכריהם להקשיב להם מצהירים על אהבתם לאחר החופה. זה קיטשי, מעיק והקולות של השניים מתנגשים בצורה נוראית.
הדבר היחיד היפה בהופעה הזו זה הז'קט של רוי. זוועה.

אחד עשר, עולות Marina ו-Thalía מהעונה הנוכחית עם Geno Machado ו-Natalia מהעונה הראשונה, לבצע את השיר "Eternal Flame" של The Bangles, בגרסתו הספרדית "Déjame Soñar".
הגרסה הזו מבוססת על גרסת הכיסוי של Atomic Kitten ולא על השיר המקורי.
הארבע מחרבות את השיר וגם בבאר קריוקי היה צריך להוריד אותן מהבמה. נורא ואיום. אני לא מאמין ששילמו להן על זה.

תריסר, עולים Miriam מהעונה הנוכחית עם Javián מהעונה הראשונה, לבצע את השיר "Te quiero, te quiero" של Alejandro Fernández.
עוד בלדה ספרדית.. באמת שאני לא מצליח להבדיל ביניהן כבר. השניים שרים היטב ובאמת שמרים מתגלה בתכנית הזו כזמרת מוצלחת מאוד. סופסוף שני זמרים שבאו לשיר ולא לעשות חלטורה. אהבתי.

אחרונות חביבות, עולות חביבת ההפקה Amaia מהעונה הנוכחית, אותה צוותו עם Rosa Lopez לבצע את השיר "Thank You For The Music" של ABBA בגרסתו הספרדית, "Gracias Por La Música".
השתיים עולות עם להקת ילדים, רק כדי להגביר את אפקט הקיטש. השיר גבוה מדי לרוזה, שעסוקה בלזייף בגבוהים. אמאיה נשמעת טוב מרוזה ונשמע שהתאימו את הסולם אליה, כדי שתצטייר כמו מנצחת. ההפקה לא בוחלת בדבר כדי שהיא תהיה המנצחת של העונה. זה שקוף ופתטי.

גאלה 9
הערב נפתח בשירה משותפת, והפעם השיר "Hoy puede ser un gran día" של Joan Manuel Serrat.

מיד לאחר מכן, אנו עוברים לדו קרב של Cepeda ו-Roi, שהועמדו להדחה בתכנית הקודמת.

ראשית, עולה Roi  עם השיר "When I Was Your Man" של Bruno Mars.
המבטא של רוי פוגע מאוד באיכות השיר, אבל הוא מבצע את השיר היטב. מלא רגש ומלנכולי. רוי יודע שהוא עומד בפני משימה כמעט בלתי אפשרית, לנצח את Cepeda שכבר ניצל שלוש פעמים על ידי הקהל. היה עדיף לו לשיר בספרדית, לדעתי, אבל עדיין, הופעה כנה.

שני, עולה Cepeda עם השיר "Say You Won't Let Go" של James Arthur, אשר זכה בעצמו בתכנית כשרונות של שירה בבריטניה.
זה הדו הקרב הרביעי ברציפות של ספדה, שההפקה מנסה להדיח בכוח, והפעם הראשונה שהוא שר באנגלית בדו קרב, ועוד מנגן בגיטרה. ניתן להבין למה הא לא שר באנגלית עד כה, כי אי אפשר להבין כמעט מילה בשל המבטא הספרדי הכבד.
גם זו בלדה שקטה מאוד, דומה מאוד לזו של רוי. לדעתי, זה דווקא אחד הביצועים היותר טובים שלו, במיוחד לאור העובדה שהוא מנגן במקביל, אבל זה עדיין לא מרשים במיוחד. הוא שר רק בלדות ועוד בלדות.

הערב שוב כולם ישירו סולו.

ראשונה, עולה Aitana עם השיר "¡Chas! y aparezco a tu lado" של Supersubmarina.
לראשונה, נראה שאייטנה נהנית על הבמה ואפילו זזה היטב. כנראה נערת רוק-פופ סטייל פינק יותר מתאים לה ממה ששמענו ממנה עד היום. היא שרה את השיר היטב ונראית נהדר.
לא מפתיע, לאור הפופולריות שלה בקהל גם בביצועים גרועים, שהערב היא זכתה לחביבת הקהל.

שני, עולה Agoney עם השיר "Without You" של David Guetta.
זה שיר פשוט מדי מלודית ואין לו פזמון. אגוניי מנסה לאלתר כדי להוציא כמה שיותר מהמלודיה שחוזרת על עצמה, אבל זה יוצא מאולץ. הבימוי שגוי, כרגיל, והעובדה שהוא תקוע על קוביה ואין לו אינטראקציה עם הרקדנים מובילה לשעמום הכללי של השיר. לא מפתיע שהוא מועמד להדחה.

שלישי, עולה Alfred עם השיר "Insurrección" של הלהקה El Último De La Fila.
עוד שיר רוק-פופ הערב. אלפרד מנגן בגיטרה חשמלית ואף אימץ לעצמו שפם לכבוד המאורע, אבל הקול שלו לא מתאים לז'אנר הזה, הוא מתוק מדי ואין בו שום חספוס. הוא שר מדויק מדי ואין מספיק כוחניות בהופעה שלו. מוטב שיימנע מרוק. לא כל מי שיודע לנגן בגיטרה הוא רוקר (ועל כך תעיד מדונה). גם הוא מועמד להדחה, אך ניצל בהצבעת שאר המתמודדים.

רביעית, עולה Nerea עם השיר "Out Here on My Own" של Irene Cara מהסרט Fame.
נושאת מזוודה משל היתה Magdi Rúzsa, נציגת הונגריה 2007, עם אותה הופעה.
המבטא של ניריאה פוגע מעט בשיר, אבל היא מבצעת השיר היפהפה בצורה טובה וכנה והסגנון שלה מתיישב היטב על השיר. אין לי שמץ של מושג למה היא מועמדת להדחה. כנראה כי היא לא פייבוריטית של ההפקה. אין לי הסבר אחר. זו אחת ההופעות הטובות שלה עד כה.

חמישית, עולה Miriam עם השיר ""Dramas y comedias" של Fangoria.
הניסיון של מרים להיות דיוות דיסקו אינו מוצלח. השיר פשוט מדי מלודית והסגנון של מרים מתאים יותר לרוק או בלדות פלמנקו. היא לא מצליחה להתבלט בשיר הזה למרות ששרה הפוכה ובזמן שמעיפים אותה באוויר. לא מפתיע שהיא מועמדת להדחה, אך ניצלחת בהצבעת צוות האקדמיה.

ששית, עולה Amaia עם השיר "Shake It Out" של Florence and the Machine.
ההפקה לא חוסכת כדי שנבין מי הפייבוריטית והפעם, עשרות נרות אלקטרוניים על הבמה. ניסיון של ההפקה ליצור "רגע" בכוח. זה לא מצליח כי המבטא של אמאיה קשה ודי הורס את השיר. הסגנון שלה הוא לא אינדי וזה לא משדר כנות. עם זאת, היא עדיין זמרת טובה ואת הטונים הקשים היא מבצעת היטב.

אחרונה, עולה Ana Guerra עם השיר "Cabaret" מתוך הסרט Cabaret, אבל בגרסתו הספרדית.
סגנון הקברט יושב היטב על הקול והמראה של אנה גרה, והיא מבצעת את השיר היטב. אולי היא באמת צריכה להיות זמרת מחזות זמר.

כעת, אנו זוכים לגלות את תוצאות הדו-קרב. והפעם, הפתעה. 6,000,000 קולות התקבלו ו-73% מהקולות בחרו להשאיר דווקא את Roi. אנחנו סופסוף זוכים להיפטר מעונשו של Cepeda. ככה"נ ההפקה הבינה כיצד לזייף את קולות הציבור. כבר נמאס כל שבוע לקבל את אותו ביצוע של Cepeda. הגיע הזמן, רק חבל שזה לא קרה בתכנית הקודמת, כי אז Raoul עוד היה בתכנית.

כעת מוכרז חביב הקהל. השלושה שקיבלו הכי הרבה קולות הם Aitana, Amaia ו-Alfred. לבסוף, Aitana מתגלה כחביבת הקהל.

המועמדים להדחה הם Alfred, שניצל על ידי שאר המתמודדים, Miriam שניצלה על ידי צוות האקדמיה, וכן Agoney ו-Nerea, שיצטרכו להתמודד בדו קרב על הישרדותם בתכנית הבאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.