2018: רומניה – חמישית גמר 1

ברוכים הבאים לקדם הגדול ביותר באירופה לשנת 2018, הקדם הרומני. לא פחות מ-60 שירים מתחרים בקדם, והם יתפרסו על פני 5 שלבים מקדימים. 3 שירים יעברו מכל חמישית גמר לחצי הגמר לפי הצבעת השופטים. בחצי הגמר יתחרו 15 שירים והזוכה ייקבע על ידי טלווטינג. הסיבה לקדם המפואר הוא חגיגות המאה לאיחוד בין ממלכת רומניה לטרנסילבניה.
Tom Hartis, שהיה אמור להתחרות בחמישית הגמר היום, ביטל השתתפותו עקב בעיות בריאות.

הערב נפתח בהצגת המנחים, Diana Dumitrescu ו-Cezar Ouatu, נציג רומניה הזכור מ-2013. אחרי הפסקת פרסומות ארוכה הערב נפתח בהופעה של לומיניצה אנגל, מי שהביאה לרומניה את המקום השלישי, ועדיין הכי טוב שלה, ב-2005. היא שרה את "Hora din Moldova" ביחד עם ה-Țara Vrancei Folk Ensemble. זהו כזכור השיר שייצג את מולדובה ב-2009 של
Nelly Ciobanu, אשר סיים במקום ה-14. בחירה מעניינת של שיר לפתוח איתו את הערב.
צמד המנחים מציגים את השופטים של הערב, מוזיקאים מקומיים כל נראה, כולל אילינקה, נציגת רומניה לאירוויזיון 2017. השופטים יושבים להם בנוח ביציע התיאטרון, שנראה כמו שריד היסטורי מימי שלטונו של נילקולאו צ'אוצ'סקו. בסיום כל שיר, שופט אחד מביע דעתו על השיר וההופעה. התחרות מתחילה.

Alex Florea – Nobody Told Me It Would Hurt – בסקירת השירים כתבתי: "…Jonas Thander, שכבר כתב לכמה קדמים, לאירוויזיון עצמו ולאמנים בינלאומיים מהשורה הראשונה הביא כאן בלדה מאד מהודקת, בעלת מנגינה עגולה, נגישה ופריכה. השיר הזה…צפוי להתמודד על הבכורה. 3/5." אלכס עולה בחליפת שחור-לבן מסורתית ולצידו להקת ליווי וזמר ליווי. ההופעה המיושנת נותנת לשיר וייב של בלדת פופ אמריקאית מהניינטיז, ועדיין הוא אחד המתמודדים החזקים הערב. הוא נתן הופעה טובה ובוטחץ בהתחשב בתנאים הקשים באולם…. אם יזכה, הוא יהיה חייב להיפטר מהמראה הנער מבוקרשט…

Lina – A Love Worth Falling For – בסקירת השירים כתבתי: "לא שאפשר להבין משהו מהשיר, זה דמו ממש מהרצפה. כרגע זה מורכב מפיזמון בלבד, שנשמע חביב מבחינה מלודית. גם לינה עצמה נשמעת כמשהו שניתן להאזין לו מבלי לדפוק את הראש בקיר. מחכה לגרסה הסופית 3/5." לינה עולה בשמלה רומנית, שנראה כמו שאריות של השמלה של הזוכה מהתכנית הליטאית של אתמול… חוץ מהמראה הבובתי המוגזם, היא כריזמתית וחמודה מאד, אבל השיר קצת גנרי, שלא לומר מוכר, מוזיקת אמצע הדרך, פילר של תכנית רדיו. אליה מתלוות 3 מלוות קשות מראה. בראיון אחרי השיר מובהר שהיא לא מקומית, למרות שהיא מדברת מעט רומנית.

CornEL – Take Me Away – בסקירת השירים כתבתי: "השיר נפתח באווירה קריבית, מה שנותן את התחשובה ששיר מודרני לפנינו, אבל אז הזמר מתחיל לשיר. זה נשמע כמו קריוקי. המבטא שלו בלתי נסבל, המוזיקה שלו נשמע קצת כמו מוזיקה מזרחית שעברה סירוס. זה רע וזול מכל כיוון, מריח מניסיון להיות מודרני ולהיטי. התוצאה: קיץ על החוף. 1/5." קורנל לבדו על הבמה ונע במוגשמותו. זה נורא כמו שחשבתי שזה יהיה בגרסת הסטודיו. לא הבנתי מה החובבים עפו על זה, ואני מקווה שעכשיו תהיה התפכחות. זו הופעת קריוקי פינת צוות בידור בקלאב מד. מביך לצפייה.

אחרי שלושה שירים, אנו מתלווים לאנקה בגרין רום, שם היא מראיינת את שלושת המתמודדים שזה עתה הופיעו, אלכס, לינה וקורנל.

Liviu Anghel – Rise Up – בסקירת השירים כתבתי: "עוד שיר שנפתח בצליל גיטרה חשמלית. סוג של רוק כבד עם הפקת אלקטרו לא ברורה. הקול של הסולן טוב, המבטא פחות. הפיזמון עצמו מאד מאכזב, נשמע קלישאתי ומאד לא מורכב מבחינה מוזיקלית. זה כאילו Wig Wam רק חסר מעוף וכישרון. 2/5." בוודאי תשמחו לגלות כי מדובר בלהקה של ארבעה גברים בגיל העמידה. ההופעה לא מפתיעה, אני מתרשם מהקול של הסולן והוידאו-ארט נחמד, אבלהשיר עצמו עדיין לא טוב במיוחד. ההופעה מצוינת, עם כל הבדיחות בצד, וזה עולה אצלי ל-3/5.

Hellen – From Underneath – בסקירת השירים כתבתי: "בלדת פופ. זה מתחיל קצת כמו "A Total Eclipse of The Heart". גם כאן John Ballard מעורב. המוצר הסופי הוא בלדת דיסני לא מקורית ולא מעניינת. ניסיון לעשות גרסה ל-"Let It Go" מ-Frozen. או אם תרצו, בלדת קדם מלטי טיפוסית. 2/5." הלן עולה בשמלה לבנה עמוקת מחשוף ומראה כללי רומני מאד. אליה מתלווים שני רקדן ורקדנית, שתי זמרות ליווי ונגנית על אורגן…. זה שיר נורא ואיום, אבל אני מודה שזה אפקטיבי. יש להלן קול טוב ומבטא לא רע, אבל הפיל הכללי הוא עדיין של הקדם המלטי.

אנקה מאחורי הקלעים מראיינת את להקת ליוויו אנגל ואת הלן, שזה עתה סיימה לשיר המסכנה.

Alexia & Matei – Walking on Water – בסקירת השירים כתבתי: "דואט פופ מידטמפו עד קצבי, מנסה להיות מודרני, אבל מסיים בחצי כוח. אם זה ניסיון לשחזר את הצלחת אילינקה את אלכס מהשנה שעברה, אני לא רואה את זה קורה. לשני הזמרים קולות טובים, אבל הם נראים סופר צעירים וחסרי ניסיון. אם נבחן את השיר כשיר, זה חמוד מאד, לא משהו שיגרום לי לרקוד, אבל בהחלט מאמץ פופי ראוי. הייתי שמח לשמוע את הקולות של כל אחד מהם בשיר יותר משמעותי, הקול של מאתיי בנוי לבלדת פופ ברומנית… 3/5."ההופעה היא הכי מודרנית על כה, עם וידאוארט של בלגיה 2015 ו-4 רקדנים שמרימים לצמד. אלקסיה מאפילה בקולה של מאתיי והכימיה ביניהם לא קיימת. היא נראית כאילו היא מתאימה לשיר, אבל מזייפת המון. הוא לעומתה נראה כמו דג מחוץ למים וקולו לא נשמע. הם מתבלבלים במילים אם שמעתי נכון. זה נראה מאד חובבני, על אף כל ה"מודרנה" שהם הביאו לבמה….

ההופעה:

Johnny Bădulescu – Devoted – בסקירת השירים כתבתי: "עוד שיר של Michael James Down ו-Jonas Gladnikoff… מייאש ממש, שיר משעמם, חסר טעם וריח שאין לו זכות קיום מחוץ לקדם הזה. נראה שצמד הכותבים פשוט מצאו דרך לקדם את עצמם דרך הקדם שככל הנראה מקבל כל שיר שנשלח אליו.. בלדת בויבנד מיושנת ועלובה, ממש כלום ושום דבר. 1/5." ג'וני עולה לבמה עם ז'קט אטף וייט עם עיטורים רומניים ושרוולים בלבן, כחול וצהוב. מה זה? הוא לבוש כמו השיר שלו. באמצע השיר נכנסים 4 זמרי ליווי ונעמדים משני צידיו. זה אמור להוסיף דרמטיות לשיר, אבל זה שיר נורא והוא עושה אותו עם המון פאתוס ומבטא בלתי אפשרי.

Waleska – Renacer – בסקירת השירים כתבתי: "השיר נפתח בגיטרה חשמלית וצליל דאנס של עופר ניסים מתחילת הניינטיז פינת שלאגר שבדי מיושן. ואז מתחילה השירה, ואני אומר לא חייבים. הסולנית נשמעת כמו עקרת בית בהפסקת סיגריה. ההפקה זולה וממוחזרת לעייפה. זה משהו שנשמע כמו משהו שצביקה פיק כתב לקדם, ושם זה צריך להישאר. 1/5." וולסקה היא זמרת מקסיקנית. היא עולה עם תוספות שיער שלא נגמרות ופאתוס מכל הטלנובלות של היבשת. יש לה קול סביר ואני יכול להבין איך דבר כזה הופך לקאלט. אני לא מאמין שזה יעלה לשלב הבא, אבל אם כן, זה במעמד של קלאט לנצח נצחים! 3/5.

אנקה לא נחה בגרין רום ומראיינת את אלקסיה ומתאיי, ג'וני וולסקה שמעכשיו תזכה לטייטל "אבודה ברומניה". מאחר והיא לא דוברת רומנית, קורנל מתפקד כמתרגם. לפחות מצאו לו שימוש ראוי.

Echoes – Mirror – בסקירת השירים כתבתי: "שיר רוק של פעם, מזכיר קצת בפזמון את "Move's Like Jagger" של מארון 5. אני לא מחובבי הז'אנר, אבל זה בהחלט שיר סביר, שנשמע שמי שמאחוריו יודע מה הוא עושה. הבעיה היא שהאנרגיה נמוכה וזה לא נשמע כמו משהו שיצליח להגיע גבוה בגמר, אלא אם תהיה לו הפקה אגרסיבית שתוציא אותו מהשטאנציות. 3/5." הסולן נאה, מה שלא ניתן להגיד על שאר חברי הלהקה. ההופעה לא מתרוממת לשום מקום לצערם. הסולן מתאמץ לאמץ לעצמו מבטא אמריקאי ואחד המלווים נותן בפלצט בפיזמון. זה לא נשמע טוב, מונוטוני וחסר השראה. ההופעה מורידה את השיר ל-2/5.

ההופעה:

Elena Turcu – The Perfect Fall – בסקירת השירים כתבתי: "עוד שיר שעשה סיבוב משמעותי אצל החובבים. השיר מזכיר מאד את "Let Your Tears Fall" של קלי קלרקסון. בפזמון השיר הולך לאיבוד, והקול של הלנה כמעט נשמע כמו בקריוקי ולא בסטודיו. המלודיה לא רעה, אבל זה חייב לעבור כמה שיפצורים משמעותיים כדי למצות את הפוטנציאל שלו. 3/5." הלנה עוברת התעללות תחת ידי המאפרת והמלבישה, ניסו לעשות אותה בובתית בכוח, וזה לא מתאים לאופי של השיר בכלל. הקול שלה לא מרשים, והיא לא הזמרת הכי כריזמתית, אני לא רואה את זה מגיע לשום מקום, השיר בינוני, easy listening שכזה.

Eduard Santha – Me som romales – בסקירת השירים כתבתי: "קצת אווירה צוענית בהפקה מבולגנת. האם הוא הפיק את השיר שלו בסלון ביתו? או בדירת החדר שלו בפאתי בוקרשט? איזה שעטנז של סגנונות. אלליי. עם זאת, אני מאד מעריך את המוזיקה האתנית השמחה שהוא מביא אותו. זה נשמע הרבה יותר אותנטי מהרבה משירי הפופ בתחרות. הוא מערבב את האתני-צועני עם הרגאיי הקריבי וזה מעניין. יש כאן פוטנציאל. 3/5." בחרו את השיר הטוב ביותר לסוף… בגלויה המקדימה הוא גם נראה המתמודד המשעשע ובעל הביטחון הרב ביותר. ההופעה נפתחת בו וברקדן צועני יושבים על הרצפה. אדוארד בחולצה פתוחה לרווחה נותן הופעה מלאת תשוקה צוענית. זה דאנס-הול, מוזיקה צוענית והרבה שמח. זה ללא ספק השיר הטוב של הערב ואחד הטובים של הקדם כולו. חייב לעלות לשלב הבא! הוא זוכה לתשואות הרמות ביותר מהקהל.

ההופעה:

אנקה מאחורי הקלעים מראיינת את אקוז המתישים, אלנה ואדוארד הנסיך.

להלן דירוגי לשירי הערב:

 1. Eduard Santha – Me som romales
 2. Waleska – Renacer
 3. Alex Florea – Nobody Told Me It Would Hurt
 4. Liviu Anghel – Rise Up
 5. Lina – A Love Worth Falling For
 6. Alexia & Matei – Walking on Water
 7. Elena Turcu – The Perfect Fall
 8. Echoes – Mirror
 9. Hellen – From Underneath
 10. CornEL – Take Me Away
 11. Johnny Bădulescu – Devoted

המופע האמנותי של הערב כולל הופעה של להקת Pasărea Rock, בן 30 דקות. מדובר בחמישה מוזיקאים בני 60+ שמעלים מופע רוק. האמת? נתנו בראש.

אחרי המופע המייגע הנ"ל, אנו מוכנים לשמוע את התוצאות. אנקה עושה מוראל בגרין רום.. ולאחר מכן התוצאות! כל שופט מכריז על הניקוד שלו:

תמונ48548.png

ואחרי שכל השופטים מצביעים, המנחים מכריזים על העולים לשלב הבא:

 • Eduard Santha – מקום שלישי
 • Echoes – מקום שני
 • Alexia & Matei – מקום ראשון

תמונה5871.png

Alex Florea לא העפיל לשלב הבא, מי היה מאמין. להלן התוצאות המלאות של הערב:

רומניה.png

Pasărea Rock חוזרים להדרן, תודה ולילה טוב.

ניתן לצפות בתחרות המלאה כאן:

4 תגובות הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.