2018: רומניה – חמישית גמר 2

ברוכים השבים לקדם הגדול ביותר באירופה לשנת 2018, הקדם הרומני. לא פחות מ-60 שירים מתחרים בקדם, והם יתפרסו על פני 5 שלבים מקדימים. 3 שירים יעברו מכל חמישית גמר לחצי הגמר לפי הצבעת השופטים. ניתן לקרוא על סיקור התוכנית הראשונה בקישור הבא. בחצי הגמר יתחרו 15 שירים והזוכה ייקבע על ידי טלווטינג. הסיבה לקדם המפואר הוא חגיגות המאה לאיחוד בין ממלכת רומניה לטרנסילבניה. הערב בסימן Timișoara, עיר במערב רומניה שנבחרה להיות בירת התרבות האירופית לשנת 2021.

הצטרפו אלינו לשידור החי! ניתן לצפות בו בקישור הבא או ביוטיוב. גם הערב המנחים, Diana Dumitrescu ו-Cezar Ouatu, נציג רומניה מ-2013.

המופע נפתח בגירסא של האומן Ricardo Caria, יליד פורטוגל, לשיר הזוכה של האירוויזיון האחרון Amar pelos dois. מיד לאחר מכן מתחילה התחרות.

Pragu’ de Sus – Te voi chema
ערן כתב: רוק אמצע הדרך ברומנית, שמתחיל מבטיח, אך קצת מתדרדר. זה מאד נישתי, חסר קהל, לא להיטי. לא הצלחתי לגבש יותר מידי רושם מהקטע המאד בסיסי ובוסרי הזה. זה קצת ניינטיזי. 3/5.
סיקור התוכנית החיה: בייסליין מונוטוני וכל כך ניינטיז שאפילו הסולו של הגיטרה החשמלית לא מצליחה להציל אותו. במהלך ההופעה הסולן, שחולצת פלנל קשורה לו למותניים, מוחא כפיים באויר כדי להלהיב את הקהל. זה לא מצליח לו. אני לא רואה את זה עולה שלב.

Miruna Diaconescu – Run for you
ערן כתב: חמוד מאד. אני מחבב את הקול של מירונה. הפופ עם החצוצרה הרומנית א-לה Sunstroke Project הוא ממש במקום. אלקטרו-פופ עדין, נשי, מופק נכון, גם אם לא הכי מקורי, זה מרענן בקדם הזה. לאור מיקומה של רומניה בסצנית הדאנס העולמית ציפיתי לשמוע עוד כאלו. מודאג מאיך שזה יראה על הבמה 3/5.
סיקור התוכנית החיה: מירונה, עם בגד שנראה כאילו נתפק משאריות שקים ובדים, מלווה בזוג רקדנים לבושים בשחור שרוקדים רוב הזמן בחוסר סינכרון מכוון, מזייפת את עצמה לדעת. זה נראה ונשמע לא טוב. קשה לי להאמין שזה יעלה שלב.

MIHAI – Heaven
ערן כתב: שיר שיש בו הכל ואין בו כלום. הקול של מיהאיי מזוהה מייד. הוא לא מרים ידיים הבחור, ואני מכבד אותו לפחות בשל כך. השיר כולל נבחרת כותבים מאכזבת למדי, הכוללת את Michael James Down, Will Taylor ו-Jonas Gladnikoff. עבור האחרון זה שיפור משמעותי מהשירים האחרונים ששלח לקדמים. בגדול, זה שיר שאפשר לצפות שיגיע מאד גבוה בקדם. באירוויזיון אני לא רואה את זה עושה משהו משמעותי. שיר גנרי ומשמעותי עם הפקה צפויה מראש. 2/5.
סיקוד התוכנית החיה: מיהאיי לבוש חליפה לבנה ושיערו משוך לקוקו קצר, טיפה מזייף בהתחלה, אך בהמשך מצליח להחזיק את השיר למרות שהוא לבד על הבמה. הבעיה היא שהכל מאוד משעמם חוץ מה-HOOK שבו מיהאיי מפליא בפלצט האיקוני שלו ומאחוריו מופיעות זוג כנפיים (באמת שדי עם זה). הופעה טובה יותר מאלה שקדמו לה, אולי יעלה שלב, אבל מיהאיי חייב לשדרג את ההופעה כדי להגיע לאירוויזיון.

Othello – Noi suntem padur
ערן כתב: איזו תמונה מלחיצה אדושם. דואט קיטשי שגורד מהרצפה של מועדון רומני ב-1991. זה משהו שראלף זיגל היה מתנער ממנו. בלדת שלאגר לא להיטית שנכתבה בחוסר כישרון ומוכיחה, שבקדם הזה יש מקום מכולם, רק לשירים ממש ממש גרועים. 1/5.
סיקור התוכנית החיה: זוג הזמרים מופיעים בבגדים מסורתיים כאשר הגבר ברקע מאחורי אורגנית (!) והאשה במרכז הבמה. זה שיר שאם היה מופיע באירוויזיון 1996 היה מתחרה על מקום טוב באמצע, אבל כיום זה יותר מיושן מהמילניום. לצערי הסולנית לא מצליחה "להגיע לגבוהים" וכל ההופעה מתרסקת. אם זה יעלה שלב אהיה מופתע.

Alessandro Danescu – Breaking up
ערן כתב: אלסנדרו קול מעט גבוה. הייתי בטוח בתחילה שמדובר בזמרת. מאחורי השיר המאד סתמי הזה עומד בין היתר John Ballard, שלא הבנתי עדיין אם הוא אחראי רק על הטקסטים או גם על לחנים. בכל מקרה, מדובר על שיר שלא הושקעה בו מחשבה, הכל מאד צפוי ועובר מבלי שהותיר ולו רושם חיובי יחיד… 2/5.
סיקור התוכנית החיה: הופעה חזקה מאוד מהרגע הראשון, עם חבורת רקדנים שמלווים את אלסנדרו ונותנים לו גב. לאלסנדרו יש מנעד קול מדהים אבל עושה רושם שיש לו בעיות עם האוזניה והוא כל הזמן מתעסק איתה. זה נשמע לא טוב אבל נראה לא רע. לדעתי יש מצב שהוא יעלה שלב.

Jessie Banes – Lightning strikes
ערן כתב: בלדת פופ-אלקטרונית, שמתפתחת לפופ-דאנס זול ומיושן. הקול של ג'סי לחלוטין מרוטש וממוחשב לעייפה. אין לי מושג על מה היא שרה. מצד שני, זה סוג המוזיקה שמייחד את הפופ הרומני המפורסם. זה נשמע כמו משהו שיכול להרים מועדון, אבל פחות להיות מתורגם להופעת אירוויזיון. נדרשת הפקה עדכנית יותר וזמרת שמבינים על מה היא שרה. 3/5
סיקור התוכנית החיה: ג'סי עומדת על הבמה בשמלת כלה ומלוות אותה זוג רקדניות בלבוש שחור. ללא ספק העיבוד הטוב ביותר עד כה הערב. ג'סי נותנת הופעה טובה ואפילו המילים הקיצ'יות מצליחות לעבוד. מתמודד בטוח לעליה לשלב הבא.

Romeo Zaharia – Maybe this time
ערן כתב: אוי ואבוי לי. הקול של רומאו מקריפ אותי ברמות. השיר נפתח בשירה חושנית המתפתחת למין שלאגר לא מזמין ולא אכיל. כותבי השיר נשמעים שבדיים, וזה אכן נשמע כמו משהו שלא התקבל לשום קדם אחר ביבשת, ונזרק לאשפה, כלומר לקדם הרומני. 2/5.
סיקור התוכנית החיה: רומאו בז'קט מוזהב וצווארון גולף מוקף שלישיית רקדניות חשופות רגליים ומעוטרות בנוצות אווז. ההופעה מהודקת ועובדת, ואפילו רומאו נראה כי הוא נהנה. המצלמה מתמקדת בזמרות הליווי לזמן מוגזם, אבל זה נותן הרגשה שהבמה מלאה. השופטים מצליחים לשכוח לרגע את הרגעים הקריפיים ומשבחים. יש מצב טוב שזה מתמודד חזק לגמר.

RAFAEL & ANDY – We are one
ערן כתב: כמו איזה אמן בריטי הוא מנסה להישמע? דיויד בואי? שמישהו יעזור לי.. האינטרו ארוך מידי, הטונציה בעייתית, הפזמון מביך, למרות שעם המלודיה אני עוד יכול איכשהו לחיות. אולי אפשר לשנות לשיר לחלוטין את המילים, ואת הזמר, ואז אולי איכשהו אצליח להחליק את זה במורד הגרון. 2/5.
סיקור התוכנית החיה: אי אפשר לומר שההופעה הזו לא מצליחה להסב תשומת לב. רפאל על במרכז הבמה במעיל עור ארוך וסביבו שאר ההרכב, גם הם בעור ולבוש שחור. הגיטרה החשמלית עושה את השיר הזה והיא פשוט מצויינת. רפאל שר בדרמטיות והוא מתכוון לכל מילה. בעיני זה מצויין וראוי להגיע לגמר. גם השופטים מתלהבים.

Serena – Safari
ערן כתב: המרענן הרשמי לאירוויזיון 2018, אם אכן ייבחר לפי כל התחזיות. זה צפוי להיות הלהיט הגדול של העונה, אולי אפילו השיר שיביא את האירוויזיון לבוקרשט ב-2019. אין בשיר הזה מילי-שנייה מקורית, אבל ההפקה האלקטרו-פופית והסאונד הבלקני-אפריקאי הם בדיוק מה שהולך היום במצעדים. הקול החושני של הזמרת והמלודיה המרימה מושך את התחרות ל-2018. 3/5.
סיקור התוכנית החיה: סרינה מופיעה בחליפת catsuit משובצת באבני סברובסקי ומלווה בארבע רקדניות בתסרוקות של סלבדור סוברל וחזיות. על הבמה זה לא מעניין אבל מבחינת שיר זה הדבר הכי טוב שנשמע על הבמה הערב. השופטים מלאים תשבוחות וסופלטיבים. זה עולה לשלב הבא ללא כל קושי.

Endless feat Maria Grosu – Thinking about you
ערן כתב: פופ קצבי שמתפתח לאלקטרו, מאד מודרני, קצת מתיילד, לא מעיז מספיק. המלודיה לא מעניינת ולא הכי מקורית, אבל ההפקה מושכת את השיר קדימה. ההרמוניה הקולית לא רעה, אבל זה שיר מאד סתמי. 3/5.
סיקור התוכנית החיה: אם מקודם היו רקדניות בחזיות, עכשיו קיבלנו רקדנים חשופי חזה. מריה מצויינת אך הסולן (אנדלס? זה שם?) הרבה פחות כריזמטי, מוכשר, זכיר או מעניין. אני בעד להיפטר ממנו לחלוטין ולשלוח את מריה לבד. השיר עצמו נחמד ועם עיבוד טוב יותר יכול להצליח. כרגע זה חצי קלאץ'.

Meriem – End the battle
ערן כתב: השיר נפתח בצלילים אוריינטליסטים וממשיך ומפתח לאתנו-פופ די טיפוסי. מאד לא אהבתי, זה נשמע כמו משהו מהקדמים של לפני עשור וקצת כשכולם ניסו להיעמ אתניים ולעשות את הסיבוב שלהם על הז'אנר. ארבעה אנשים מעורבים בכתיבת השיר הזול והמטופש הזה. חלול וריקני. 2/5.
סיקור התוכנית החיה: זה מתחיל כמו הופעה על אלאבינה, אבל מהר מאוד מתדרדר. מרים בשמלה לבנה ושסע עמוק מלווה בזוג רקדנים וזוג זמרות ליווי. החלק הכי טוב בשיר הוא הסולו של הבוזוקי שבו שאף אחת לא שרה. חוץ מזה זה נורא. מקווה לא לשמוע את זה בשלב הבא. או בכלל. אבר.

 Jukebox feat Bella Santiago – Auzi cum bate
ערן כתב: לא הבנתי עד הסוף מה יש בשיר הזה שהופך אותו לפייבוריט בקרב כל כך הרבה חובבים. הסולנית מאד טובה, אבל האווירה היא של שיר מאד סטנדרטי, אולי אפילו מעט מיושן. דרמטי שלא לצורך. המלודיה לא מרשימה וזה נשמע כמו שיר שנגמר מבלי שהותיר רושם משמעותי. 3/5.
סיקור התוכנית החיה: אני מבין למה זה פייבוריט בקרב הרבה חובבים. בלה וסולן להקת ג'וקבוקס מופיעים יחפים על הבמה ונותנים את הופעת חייהם. הם כל כך כריזמטיים והשילוב שלהם מצויין. הם נכנסים לטראנס על הבמה ועושה רושם שהם מופיעים עבור עצמם ובכלל לא עבור הקהל. אפשר לסכם את זה באופן שסיזר סיכם את זה: וואו. זה חייב לעלות שלב אם לא לנצח את הקדם הזה.

הופעות הביניים כוללות את להקת הרוק המקומית Cargo, את Lavinia Răducanu ואת Neda Ukraden.

השופטים כמעט כולם נותנים את מירב הנקודות לג'וקבוקס. באופן מפתיע, המנחים השאירו אותם לסוף בהכרזה. חבל, הם פיספסו פה רגע טלוויזיוני מותח פוטנציאלי.

העולים לגמר הם:
MIHAI – Heaven
RAFAEL & ANDY – We are one
Jukebox feat Bella Santiago – Auzi cum bate

בתום המופע, האמנים שעלו לשלב הבא קיבלו "כרטיס כניסה" פיזי לשלב הבא. המופע נחתם בשיר נוסף בפורטוגזית מפי  Ricardo Caria

ניתן לצפות שוב במשדר כולו כאן:

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.