2018: לטביה – סקירת שירי הקדם

הליך הבחירה הלטבי מתחיל הערב. 21 שירים יתחרו ב-3 מקצים (שלישי גמר?). מכל שליש גמר יעפילו רק שני שירים, מה שאומר שכמו בשנה שעברה מדובר בקדם קניבלי במיוחד, שבו רוב המתמודדים מנופים מהר ורק שניים מובחרים עולים לגמר, בלי גלגלי הצלה ובלי נעלי אדידס. ההצבעה מידי שלב היא שילוב של שופטים וקהל. בשנה שעברה לטביה הביאה את הקדם המשובח ביותר מבחינה מוזיקלית, ובחרה ב-"Line" האינדי-פופי והאדג'י. אירופה לא ידעה איך לבלוע את השורה הלטבית, והשיר סיים במקום האחרון בחצי הגמר. האם הפעם לטביה תשכיל לבחור שיר שידבר לשאר היבשת? להלן סקירת 21 שירי הקדם:

Agnese Stengrevics – You Are My World – אלקטרו-פופ נגיש, עם נגינת פסנתר שמנסה לתת לשיר סאונד מעט יותר אורגני. זה להיט מועדונים עם פזמון מאד חזק והמנוני. בניגוד להרבה פופים גנריים ועלובים שאנחנו שומעים בקדמים השונים, זה פופ פשוט ונחמד. לשלילה אומר שזה קצת פחות 2018 וקצת יותר מועדון בשנת 2004 3/5.

DVINES – More Than Meets the Eye – בניגוד לשיר הקודם, השיר הזה נעדר כל אלמנט פרשי. זה נשמע כמו שיר משנות התשעים המאוחרות, מאליס דיג'יי או כל מיני has beens אחרים. שיר שאין לו זכות קיום מעבר לקדם, וספק אם הופעה טובה יכולה להציל אותו. אין שום כריזמה, שום השראה ושום עניין ששיר זה יכול לעורר 2/5.

Ed Rallidae – What I Had with You – מי שעומדת מאחורי השיר היא לא אחרת מאמינטה, אשר הביאה ללטביה את המקום החמישי לפני 3 שנים. השנה היא נכשלה חרוצות בקדם הליטאי ולא נראה שהשיר הזה הולך להציל אותה. זו מיד טמפו אלקטרו-פופ עם אווירת ניצחונות וקצב מארשי. אד נשמע טוב, אבל השיר נשמע מעט מאולתר, מנסה לרקוד על שתי חתונות, להיות פופי ונגיש מחד ולהיות אדג'י מספיק לסופרנובה מאידך. זה מסיים קירח מכאן ומכאן 3/5.

Edgars Kreilis – Younger Days – האם זה מקרי או שהפעם נבחרו באמת רק שירי אלקטרו-פופ והרבה פחות שירי אינדי? השיר של אדגרס מזכיר מאד את The Chainsmokers והוא אפילו נשמע כמו הזמרים שהצמד עובד עמם. שיר אפקטיבי, עדכני, אבל לא ווינרי. כמו כל השירים של הצמד הנ"ל הוא באנרגיה יחסית נמוכה, אולי זה מה שמדבר לדור ה-Z, העצלות הזו 3/5.

Hypnotic – Pray – את השיר מעטר לופ אלקטרוני, אחת מזמרות הצמד מפתיעה בסלסולים עדיניים והשיר כולו הוא RnB ניינטיזי בהפקה עדכנית. המילים הופכות את השיר לשיר שלום ו"הבה נתאחד, כולנו שווים". יש חוסר הלימה בין ההפקה לבין השיר עצמו. מקהלת ילדים ששרים על תפילות ושלום רק מגחיכות את החבילה השלמה 2/5.

In My Head – Sunset – האם חזרנו לאינדי סוף סוף? הללויה! הלהקה נותנת לי וייבים של טריאנה פארק בשיר בהפקת אלקטרו-Fאנק מגניבה ומרעננת. המעברים מפתיעים, הבית בונה לפיזמון הדיסקו-אי המגניב. חוץ ממגניבות אין פה הרבה. זה פחות המנוני ואפקטיבי משירם של טריאנה פארק בשנה שעברה. אם לטביה רוצה ללכת על אינדי, היא צריכה משהו חזק יותר 3/5.

Jenny May – Soledad – הגענו לאחד השירים היותר מדוברים של השנה, אך לא לחיוב. השיר נשמע כמו חיקוי חיוור של השיר ההו-כה-מעצבן "Despecito". זה פשוט העתקה בוטה בהפקה זולה. השיר כולו בספרדית, כאילו להדגיש גם שאין להם בושה, הכותבים הם, כמובן, שבדים 1/5.

Katrīna Gupalo and The Black Birds – Intoxicating Caramel – וחזרנו למוזיקת השוליים! זהו פופ קברטי או Art pop פלצני ונהדר, ג'אזי, לא להיטי בעליל, מיוחד ושונה. הבתים והפזמון נשמעים כמו שני שירים שונים לגמרי, וזה מדגיש כל אחד מהם בנפרד. השיר משנה מקצבים, שירים מסוג זה הופכים את הקדם הלטבי לכל כך טוב 4/5.

Katrine Lukins – Running Red Lights – עוד שיר שישי סביבו דיבור מסוים. ניגשתי לראות על מה מדובר. קתרין היא לטבית ילידת שבדיה. השיר הוא בלדה עד מידטמפו אלקטרונית, נגישה מאד, נכונה מאד, עכשווית ומוכוונת מצעדים. מסוג השירים שהייתי בהחלט מצפה לראות בגמר התחרות 3/5.

Kris & Oz – Morning Flight – השיר נפתח בצלילים דרמטיים שמפנים את המקום לטובת גיטרה אקוסטית . השיר משלב בין האמביינטי האלקטרוני לבין האקוסטי. בפזמון השיר כבר לוקח מקצב Fאנקי והופך מעט גנרי. זהו אינדי-פופ ראוי ונחמד לשמיעה, ההפקה דווקא מכוונת למיינסטרים והשיר נותר חסר עוקץ 3/5.

Laura Rizzotto – Funny Girl – עוד שיר מדובר הוא שירה של לאורה הלטבית-ברזילאית. לא הייתי פוסל לראות אותו על בימת האירוויזיון. היא מזכירה לי מעט את לורין בקולה ובסגנון המוזיקה שהאחרונה אימצה באלבומה האחרון. בפזמון היא חוזרת יותר למיינסטרים וזו בחירה אסטרטגית חכמה שיכולה להביא אותה רחוק בקדם. הסגנון הוא בלדת פופ-קברטית ודרמטית, בעוד השיר הוא שיר אהבה שנשמע לא גנרי, אלא כזה שחשבו עליו יותר מכמה דקות. מעניין 3/5

Lauris Valters – Lovers Bliss – השיר מאכזב, כי בשנה שעברה לאוריס הביא את אחד השירים היותר חביבים עליי. זה שיר בסדר, סטנדרטי, הפקה אייטיזית מסונתזת שעומדת בניגוד לשיר הפולקי-חצי אקוסטי הזה. זה נחמד, אבל ממצה עצמו מהר מאד 3/5. ניתן להאזין לשיר כאן.

Liene Greifāne – Walk the Talk – עם מילים שמורכבות מאסופת קלישאות נבובה ועם מראה הדודה המגניבה מהסיקסטיז, ליאן מציגה את אחד השירים היותר מביכים והפחות ראויים בתחרות. היא מנסה להיות מייגן טריינר, אבל מסיימת דנה דבורין. ההפקה עמוסה מידי לשיר כל כך פשוט וסתמי וההרגשה היא של משהו מאד לא מגניב 2/5.

MADARA – Esamība – "קיום" זה התרגום לכותרת השיר. עכשיו, זה ה-שיר הכי מדובר בקדם הזה, אשר הרבה חובבים המטירו עליו שבחים. מדובר בשיר היחיד בקדם המושר בלטבית ולא באנגלית (או ספרדית) וזה נקודה מאד גדולה לזכותו. השיר עצמו הוא אופרה יומרנית עם הפקה אקוסטית ועשירה בכלי מיתר, ויומרנית גם כן. מישהו ציין כי המוזיקה מזכירה את זו ששמים בפרסומות למכוניות, והוא מאד צודק. אני מאמין בכנות הכוונות של הזמרת-יוצרת הזו, לעומת למשל, זו של מקבילתה האסטונית השנה, אבל זה פשוט לא הסגנון אותו אני מעריך. אם לטביה רוצה להיות אסטוניה, שתבחר בזה. אני מעדיף שירים אחרים 3/5.

Markus Riva – This Time – מרקוס הנאה והבלתי נלאה מחזיר אותנו למוזיקת הפופ ובחזרה למצעדים. מזכיר לי את "Paris" של The Chainsmokers מאד, זה יותר משואב השראה מהאחרון… מרקוס מנסה את מזלו מידי שנה והשתתף בכל קדם לטבי מ-2014 ואילך. הייתי מציע לו לפרוש השנה ולחזור בשנה שהבאה עם המנון פופ נכון ומקורי יותר 2/5.

MIONIA – You – מיוניה היא Maija Līcīte והיא כתבה והלחינה את השיר בעצמה. בלדת פסנתר יומרנית שלא בצדק. המילים לא עושות שכל, יש טעויות באנגלית והגברת משתמשת במבטא בריטי מזויף. זה על גבול המגוחך. אני מעריך את המלודיה הנעימה והעגולה, אבל מישהי צריכה בדיקת מציאות, התמקדות במה שהיא חזקה בו ולא לנסות להיות משהו שהיא לא 2/5.

Monta – 1000 Roses – עוד מישהי שכתבה את השיר בעצמה היא המוזיקאית Monta Ķimene, אשר מציגה adult contemporary אמריקאי, מעט מתקתק וסכריני, אבל בהחלט אכיל. אם היא מנסה לחקות את הסגנון האמריקאי המיינסטרימי הזה, היא עושה זאת בהצלחה ועל כך ראויה להערכה, אבל זה שיר גלגל"צי שנחמד לשמוע ברכב תוך כדי נסיעה, לא משהו שיש לו משמעות או חיי מדף ארוכים 3/5.

Rahu the Fool – Oh Longriver – ואם במוזיקה אמריקאית עסקינן, מגיע Rahu האוויל עם שיר בלוגראס לפנים. שיר קליל, מרענן, אקוסטי לחלוטין, שלוקח אותי לארה"ב שכוחת האל שבסרט "O Brother, Where Art Thou?". זה יהיה נחמד לקבל שיר רטרו-אי שכזה שמושך לשנות העשרים ולמוזיקת נישה לא יומרנית, אלא פשוטה ומסקרנת 3/5.

Riga Reggae – Stop the War U2 – ומהאמריקנה הלבנה של שנות העשרים, אנחנו עוברים לקינגסטון של… באיזו שנה אנחנו? זה שיר על גבול המגוחך בקצב הרגאיי (עם חמת חלילים?!) הסולן נשמע מטופש לחלוטין בנסיונו להישמע ג'מייקני, המילים בסיסיות ביותר ומדברות על שלום אהבה והפסקת המלחמה. אני לא סגור על האם מדובר בחוסר מודעות מוחלט או בעודף מודעות מרהיב… 3/5.

Ritvars – Who's Counting? – אנחנו כבר בשיר ה-20, אבל מי סופר. יש בקדם הזה יותר סגנונות משציפיתי. לא פחות מ-9 אנשים חותמים על השיר הזה, אמביינט ניו-אייג'י יומרני למדי, מינימליסטי ונפוח מחשיבות עצמית. השיר מתיימר להיות מניפסט המעודד הורים לא לוותר על הילדים שלהם. אי אפשר להמציא משהו יותר יומרני מזה. איזה קשקוש 2/5.

Sudden Lights – Just Fine – מסיימים בבלדת אינדי-רוק יומרנית, אך חביבה. השיר קצר, רק 2:30 דקות, אך ממצה. השירה נמוכת אנרגיה וכך גם המוזיקה. אין הרבה התפתחות, אבל זה טוב מספיק, מעביר אווירה אורבנית מנוכרת בבירה בלטית גשומה וקודרת 3/5.

נדמה שלא משנה מה תבחר לטביה השנה, זה הולך להיות מעניין. להלן התקוות  וההימורים שלי לגבי המעפילים בכל שליש גמר:
שליש גמר 1
מקווה – Katrīna Gupalo and The Black Birds ו-Rahu the Fool
מהמר – Agnese Stengrevics ו-Edgars Kreilis

שליש גמר 2
מקווה – In My Head ו-Riga Reggae
מהמר – MADARA ו-Markus Riva

שליש גמר 3
מקווה – Katrine Lukins ו- Laura Rizzotto
מהמר – Katrine Lukins ו- Laura Rizzotto

בגמר עצמו אני מאמין ש-Laura Rizzotto יכולה להפתיע. עוד מועמדים לניצחון הם Katrine Lukins, MADARA ו-Edgars Kreilis.

להלן דירוגי לשירי הקדם:

 1. Katrīna Gupalo and The Black Birds – Intoxicating Caramel
 2. Laura Rizzotto – Funny Girl
 3. Rahu the Fool – Oh Longriver
 4. Sudden Lights – Just Fine
 5. Katrine Lukins – Running Red Lights
 6. In My Head – Sunset
 7. Agnese Stengrevics – You Are My World
 8. Edgars Kreilis – Younger Days
 9. Riga Reggae – Stop the War U2
 10. Monta – 1000 Roses
 11. Ed Rallidae – What I Had with You
 12. MADARA – Esamība
 13. Kris & Oz – Morning Flight
 14. Lauris Valters – Lovers Bliss
 15. Markus Riva – This Time
 16. DVINES – More Than Meets the Eye
 17. MIONIA – You
 18. Liene Greifāne – Walk the Talk
 19. Ritvars – Who's Counting?
 20. Hypnotic – Pray
 21. Jenny May – Soledad

הצטרפו אלינו הערב לסיקור השלישי הראשון של הקדם הלטבי!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.