2018: שווייץ – הקדם

הנה הקדם שכולם ציפו לו, הקדם השווייצרי. אחת המדינות העשירות והמכובדות בעולם מנסה מזה שנים להעמיד הליך בחירה נאות אשר יישפר את סיכוייה באירוויזיון, אך מידי שנה, המדינה מתרסקת בחצי הגמר, ועם כל כישלון, כמות האמנים שמוכנים לסכן את המוניטין שלהם ולייצג את המדינה הולך ופוחת. מאז 2014, שווייץ לא הצליחה להעפיל לגמר, וכדי לאתר מיקום מוצלח יחסית של המדינה בגמר האירוויזיון, יש להרחיק עד 2005.

האם השנה יחול המפנה המיוחל של שווייץ? 6 שירים ינסו לעשות זאת. ניתן לצפות במשדר גם בשידור חי ביוטיוב כאן.

השנה שוויץ החליטה לדבוק בקדם שלה, הנקרא Die Entscheidungsshow, או בתרגום לעברית "מופע הבחירה". כמה דרמתי. הפורמט הכושל הזה נערך מ-2015 והצליח להביא את שוויץ אל המקום האחרון באירוויזיון פעמיים ובשנה שעברה אל המקום ה-13 בחצי הגמר בקייב. 

את הקדם ינחה השנה (שוב) Sven Epiney, מנחה טלוויזיה מפורסם בשווייץ.

השיר ייבחר באמצעות שקלול של קולות השופטים הבינלאומיים מאלבניה, ארמניה, צרפת, גרמניה, איסלנד, איטליה, וכן, גם ישראל (50%) וקולות הקהל (50%).

הערב נפתח עם הופעה של סולנית Timebelle, מירונה, שייצגו את שווייץ באירוויזיון 2017 בליווי תזמורת נשיפה של בני תשחורת.

לאחר פתיחת המנחה, מציגים את המשתתפים הערב וסדר ההופעה.

Zibbz – Stones – בסקירת השירים, ערן כתב: "צמד המורכז מאח ואחות, אשר גם כתבו את השיר. זה תמיד טוב לקבל תוצרת מקומית אותנטית. פופ-רוק עכשווי, שהזכיר לי קצת את Imagine Dragons, זה מאד קליט, יכול לדבר להרבה אנשים, המנוני, אבל יצטרך לקבל הופעה מהוקצעת כדי לשבור את הנאחס השווייצרי. אני בעד 3/5." בגלויה המקדימה, רואים שהלהקה ממוקמת בכלל בלוס אנג'לס ולא בשווייץ. הם כתבו את השיר במחנה לכתיבה.
בהופעה, השניים מופיעים מתוך פירמידות מוארות בכחול ואדום ויש שימוש במשחקי טלוויזיה. זה מעניין, אבל ההופעה היא הופעה לפסטיבל ולא לאירוויזיון. הביצוע הווקאלי מוצלח מאוד והצמד נראים נהדר ויש כריזמה ברורה ביניהם, כבני משפחה. זה לא רע, אבל אני צריך עוד משהו בהופעה. הבעיה עם השיר הזה כמו הרבה שירים של שוויץ הוא שהוא לא רע בכלל, אבל גם לא טוב במיוחד, ולכן הוא לא זכיר, ועלול להיעלם מתחת לרדאר. כרגע זה 4/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Angie Ott – A Thousand Times – בסקירת השירים, ערן כתב: "בין כותבי השיר ניתן למצוא את Jonas Gladnikoff, מי שכתב את אירלנד 2009, 2010 ו-2014, ומנסה מידי שנה את מזלו בקדמים השונים ברחבי היבשת, ואת גלן וולה, נציג מלטה לאירוויזיון 2011. בלדה דרמטית קלישאתית, אירופופית, שלאגריסטית, מתישה. כמה קלישאות אפשר לשמוע מהכותבים האלה. בינוני לחלוטין, עצלני אפילו 2/5." בגלויה המקדימה, רואים שאנג'י לומדת ספרות ודוברת צרפתית. היא רוצה להיות ספרית וזמרת. ההופעה מיושנת כמו השיר עצמו. לאנג'י יש פרמננט סטייל פרנסין צרפת 2002 והיא מנסה לתעל אותה. היא שרה היטב, אבל אין שום הופעה. היא סתם עומדת ושרה. בשביל הופעה כזו, צריך כריזמה מינימום כמו של איווטה מארמניה 2016 והיא לא מתקרבת לרמות הכריזמה הללו. היא גם מפספסת את התווים הגבוהים והבימוי העצל לא מצילים אותה. השיר דורש זיקוקים ואלו לא מגיעים. ביי. 2/5

גרסת האולפן:


ההופעה החיה:

Naeman – Kiss Me – בסקירת השירים, ערן כתב: "שיתוף פעולה אמריקאי-שבדי. כותב המילים הוא Alejandro Reyes, שמתחרה בקדם בעצמו עם שיר אחר. אלקטרו-פופ קצבי, בויבנדי פינת שון מנדז. אני חושב ששווייץ יכולה לראות עם זה גמר, אבל לסיים בגמר מאד נמוך. הברידג' נשמע ממש כמו "Symphony" של Clean Bandit. זה לא מדהים, אבל חמוד, צפוי, כמו מנה במסעדה שלא מפילה אותך מהכיסא, אך משביעה 3/5." ניימן מנסה לתת לנו הופעה בסגנון ג'סטין ביבר פינת טימברלייק. מצטרפים אליו רקדנים בשחור שמנסים להרים הפקה. הבעיה היא שניימן לא ממש יודע לשיר. הוא נראה לחוץ ואין לו כריזמה. משיר כזה היו עושים מטעמים במלודיפסטיבלן, אבל כאן אין ממש כישרון. 2/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

לפני השיר הבא, אנחנו מקבלים סקירה של השירים שמאוד הצליחו בעולם מהאירוויזיון משנות ה-60 עד היום. מטעם שוויץ, נכללו סלין דיון, ד.ג'יי. בובו ומיקאדו, שהצליחו גם מחוץ לאירוויזיון.

Chiara Dubey – Secrets And Lies – בסקירת השירים, ערן כתב: "שיתוף פעולה שווייצרי-אמריקאי-בריטי. בין כותבי השיר ניתן למצוא את Jeroen Swinnen, שהיה בין כותבי השיר הבלגי לאירוויזיון 2010, "Me and My Guitar" בביצוע Tom Dice. עוד בין כותבי השיר Sally Herbert, אשר כתבה לאלבומים האחרונים של Liam Gallagher, Florence + The Machine, Olly Murs ועוד. כיארה ניסתה את מזלה מספר פעמים, סיימה שלישית בקדם 2012 וחמישית בקדם 2013. זו בלדת פסנתר נוגה, הקול של כיארה חנפני מעט וכך גם המלודיה, המאד ניו-אייג'ית ניינטיז סטייל, מעיין חיקוי טורי איימוס. זה פושר ומעט מאכזב 3/5." בגלויה גיארה דוברת איטלקית וציינה שהיא לומדת מוסיקה והלחנה בלוגאנו. את ההופעה היא מתחילה ללא ליווי. הקול שלה נעים, אבל היא לא כריזמתית במיוחד. היא לא מצליחה להעביר לי רגש פרט לאי נוחות. עם זאת, היא שרה היטב ויש כאן פוטנציאל אם יעבדו איתה על ההגשה. זה על הגבול של משעמם/מהפנט ותלוי מאוד בהופעה. כרגע זה בינוני. 3/5

גרסת האולפן:


ההופעה החיה:

Alejandro Reyes – Compass – בסקירת השירים, ערן כתב: "אלחנדרו הצעיר והנאה במידטמפו פושר, הפקה נקייה, אקוסטית בבתים, אלקטרו-פופ בפזמון. נשמע כמו אלפי דברים ששומעים כרגע במצעדים, אבל לא בקטע טוב. מן שילוב של אד שירן וג'סטין ביבר, אבל נשאר בבינוניות משעממת. אשמח לקצת אותנטיות ופחות ניסיון להישמע כמו. השיר סביר כ-Stand alone, אבל חסר אפקט 3/5." אלחנדרו במקור מדרום אמריקה ודובר צרפתית. הוא גם היה במחנה כתיבת השירים. בהופעה, אלחנדרו מנגן בגיטרה ומלווים אותו רקדנים עם תופי בונגו. זה מזכיר מעט את ההעמדה של שוויץ ב-2015. אלחנדרו שר היטב, אבל ההופעה לא מוצלחת במיוחד. עדיין, מדובר בשיר מודרני ורקיד מאוד, שכרגע רק מחפש הופעה.
4/5

גרסת האולפן:


ההופעה החיה:

Vanessa Iraci – Redlights – בסקירת השירים, ערן כתב: "אחד מכותבי השיר הוא Borislav Milanov הבולגרי, המוכר לחובבי האירוויזיון שכן היה בין הכותבים של השירים של בולגריה לאירוויזיון 2017 ו-2016, השירים של סרביה ומקדוניה ב-2017 והשיר הבולגרי ב-2011. עוד בין הכותבים Joacim Bo Persson, שהיה בין הכותבים של בולגריה 2016, סרביה ומקדוניה 2017 ומקדוניה 2015 וכתב גם לקלי קלרקסון ולקונצ'יטה וורסט. Johan Alkenäs, בין כותבי סרביה 2017, גם בצוות הכותבים. ולבסוף נמצאת Jessica Ashley Karpov, אשר כתבה בעבר לקלי קלרקסון ולאלבום האחרון של בריטני ספירס. שיר מאכזב משורה מכובדת של כותבים. זה מזכיר קצת את סרביה של השנה שעברה, שיר חסר נשמה, שכנראה יסיים שוב במקום ה-12 בחצי הגמר, אם יזכה בקדם. זה קצת מזכיר שירים נשכחים של קייטי פרי. הכי סתמי שיש 3/5." בהופעה, ונסה מופיעה בתוך קוביה מוארת ומאוד מרגישה את עצמה. לצערי, היא מעט מזייפת ונאנחת בצורה לא ברורה. העיניים שלה עצומות רוב הזמן או שהיא מסתכלת מטה. לא ככה מעבירים הופעה כוחנית. חסר קשר עם המצלמות. לטעמי, יש כאן פוטנציאל לא ממומש, אבל זה שיר שבהחלט אפשר לעבוד איתו. 4/5

גרסת האולפן:


ההופעה החיה:

הדירוג שלי:
1. Vanessa Iraci – Redlights
2. Alejandro Reyes – Compass
3. Zibbz – Stones
4. Chiara Dubey – Secrets And Lies
5. Naeman – Kiss Me
6. Angie Ott – A Thousand Times

לפני תחילת הניקוד, אנחנו מקבלים סקירה של מה שעבר על Timebelle מרגע הניצחון, הסיור בשמונה מדינות ברחבי אירופה, לרבות ההופעה שלהם בישראל. מירונה מאוד התלהבה שהישראלים שרו איתה בהופעה ב-Israel Calling. לאחר מכן, החזרות בקייב, השטיח האדום וההופעה באירוויזיון.

השווייצרים גם טורחים לציין שפורטוגל ניצחה בלי צלצולים, פירוטכניקה וריקודים, אולי כדי להצדיק את הקמצנות הברורה שלהם בהופעות הערב. הם גם טורחים לתרגם לגרמנית את נאום התוכחה של סלבדור לאחר זכייתו.

לקינוח, אנחנו מקבלים ביצוע נוראי של השיר של סלבדור זכה באירוויזיון 2017, Amar Pelos Dois.

ניקוד צוות השיפוט הבינלאומי:
כריסטוף, ראש המשלחת הגרמנית לאירוויזיון –
6 נק – Naeman – Kiss Me
8 נק – Angie Ott – A Thousand Times
10 – Zibbz – Stones
12 נק – Alejandro Reyes – Compass

אדוארדו גראסי מצרפת, ראש משלחת צרפת לאירוויזיון –
6 נק – Chiara Dubey – Secrets And Lies
8 נק – Vanessa Iraci – Redlights
10 נק – Zibbz – Stones
12 נק –Alejandro Reyes – Compass

דוד, ראש משלחת ארמניה לאירוויזיון –
6 נק – Angie Ott – A Thousand Times
8 נק – Zibbz – Stones
10 נק – Alejandro Reyes – Compass
12 נק – Vanessa Iraci – Redlights

קלירט מאלבניה –
6 נק – Angie Ott – A Thousand Times
8 נק – Alejandro Reyes – Compass
10 נק – Vanessa Iraci – Redlights
12 נק – Zibbz – Stones

ניקולה, ראש משלחת איטליה לאירויזיון –
6 נק – Vanessa Iraci – Redlights
8 נק – Naeman – Kiss Me
10 נק – Alejandro Reyes – Compass
12 נק – Zibbz – Stones

גיסלים מאיסלנד –
6 נק – Angie Ott – A Thousand Times
8 נק – Chiara Dubey – Secrets And Lies
10 נק – Alejandro Reyes – Compass
12 נק – Zibbz – Stones

טל ברנע, ראש משלחת ישראל לאירוויזיון –
6 נק – Vanessa Iraci – Redlights
8 נק – Chiara Dubey – Secrets And Lies
10 נק – Alejandro Reyes – Compass
12 נק – Zibbz – Stones

ולתוצאות הקהל –
מקום 6 עם  19 נקודות – שיר 3
מקום 5 עם 25 נקודות – Vanessa Iraci – Redlights
מקום 4 עם 39 נקודות – Angie Ott – A Thousand Times
מקום 3 עם 44 נקודות – Chiara Dubey – Secrets And Lies
מקום 2 עם 48 נקודות – Alejandro Reyes – Compass
מקום 1 עם 77 נקודות – Zibbz – Stones

והמנצח הוא – Zibbz – Stones

הביצוע הזוכה:

ניתן לצפות שוב במופע כולו מטה:

.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.