2018: איסלנד: חצי גמר ראשון

ברוכים הבאים לחצי הגמר הראשון של הקדם האיסלנדי. זוהי הפעם ה-13 שאיסלנד משתמש בפורמט הקדם שלה, ה-Söngvakeppnin ("בחירת השיר", ממש כמו שם הקדם בשוויץ, להבדיל אלף אלפי הבדלות). השנה, הפורמט התעדכן קלות, ולחבר שופטים מיוחד (קרי, ה"הפקה"), תהא הזכות להעלות לגמר שיר נוסף מכל חצי גמר בנוסף ל-3 שיעלו בהצבעת הקהל. זה אומר קדם נרחב של 8 שירים מתוך 12 המתמודדים. 

איסלנד תנסה השנה לשבור 3 שנים שחונות: המדינה לא העפילה לגמר האירוויזיון מאז 2015. מזה 3 שנים שאיסלנד בוחרת שירים נהדרים ומתרסקת בסמי, לאכזבתי המרה. סביר להניח שגם השנה יקרה אותו דבר, שכן איסלנד הוגרלה לסמי הראשון, בעוד רוב התומכות הקלאסיות בה (מדינות סקנדינביה) הוגרלו להופיע דווקא בסמי השני.

זה לא ימנע מאיתנו לגלות את השירים הנהדרים שגם השנה יש בקדם האיסלנדי.

בשלב חצאי הגמר, כולם ישירו באיסלנדית. רק בגמר, יוכלו לבחור אם לשיר באנגלית, אולם, אם ישירו באיסלנדית, לא יוכלו לשיר לאחר מכן באנגלית באירוויזיון.

הערב האיסלנדי נפתח ללא דרמה וצלצולים וללא שיר. כנראה אין טעם להשקיע השנה. מאחורי הקלעים, נראה שהזמרים דווקא נהנים ושרים יחד את השיר הראשון של איסלנד באירוויזיון ב-1986.

Þórunn Antonía – Ég mun skína – ערן כתב בסקירת השירים: "פורון בעלת המראה הגרייס קלי-אי מגישה בלדת אלקטרו-פופ, שמעט מזכירה לנו שוב את סבאלה מהשנה שעברה. זה פחות סוחף, קצת פחות בעל משמעות, יותר מחויך ואופטימי, אבל המבנה מאד דומה. הפזמון מאד קליט והמנוני. המלודיה מפתיעה; פשוטה, אך מקורית. יש ברייק של האוס לקראת סוף השיר, שכדאי להם לנצל על הבמה. זה סביר, למרות שאין לשיר סיכוי באירוויזיון עצמו 3/5."
בהופעה, פורון נראית כמו רובוט חייזרית, לבושה בתלבושת סקס מכסף, ממש כמו בסטאר טרק של שנות ה-70. היא משתמשת בנצנצים ובפזמון שתי רולות מחזיקת אותה בזמן שהיא יושבת על כורסת זהב. מוטיב החוזקה הנשית ממשיך כשהשתיים תומכות בה כשהיא שרה על סולם את הפזמון השני. מסתבר שהזמרת די גמישה.  אני מאוד אהבתי את השיר. הוא מזכיר לי את שנות ה-90, פשוט ונעים. חבל שהמיקרופון של פורון לא עבד היטב במהלך השיר או שהיא לא נשמעה מספיק עצמתית, אבל זו הופעה מעניינת והשיר עצמו מעניין מספיק כדי להתקדם לדעתי. 4/5

גרסת האולפן:

בהופעה החיה:

Tómas & Sólborg – Ég og þú – ערן כתב בסקירת השירים: "בהתחלה הייתי בטוח שמדובר בטעות וזה קאבר. איזה שיר זה מזכיר לי? בכל מקרה, זה עוד פופ-קאנטרי-בלוגראס אמריקנה רע ורדוד. מה יש לאיסלנד עם שירי הקאנטרי האלה מידי שנה? 2/5 לשתי הגרסאות והייתי עוד נדיב. גיליתי את מה זה מזכיר לי: "The Only Exception" של להקת Paramore, ללא בושה."
בהופעה, השניים מתחילים את ההופעה זה מאחורי זה, כך שהמצלמה מתמקדת רק באחד מהם והשני מטושטש. זה חביב. השיר נשמע כמו שיר ערש בשנקל ולצערי, הקולות של השניים לא משתלבים היטב. זה נשמע חובבני וקריוקי למשעי. הרסו לי את השיר. 1/5

גרסת האולפן:

בהופעה החיה:

Ari Ólafsson – Heim – ערן כתב בסקירת השירים: "כותבת השיר היא זו שכתבה את "Coming Home" השיר האיסלנדי לאירוויזיון 2011, וגם אלמנתו של Sjonni ז"ל. השיר הזה יותר טוב מההוא מ-2011, אבל לא בהרבה. בלדת פופ דרמטית, שמאלצית. לארי יש קול מצוין, אבל זה מסוג השירים שיכולים להפיל את הקהל המקומי שדוד ולהתרסק לחלוטין באירוויזיון. זה מאד אייטיזי, פינת אמריקן-איידול, שיר שמרני מאד, 3/5 לגרסה האיסלנדית."
בהצגה של הזמר לפני השיר, ראינו שהוא זמר לא רע בכלל, אבל חבל מאוד שזה השיר שהוא בחר. שיר משעמם ומיושן. כזמר, הוא ארי חביב ויש לו פרצופים חמודים למצלמה, שמתמקדת כמעט רק בו עד הפזמון. בפזמון רואים שיש להקה שלמה איתו על הבמה. הייתי שמח לשמוע אותו שר משהו מודרני יותר. 2/5

גרסת האולפן:

בהופעה החיה:

לפני שלושת השירים הנותרים, אנחנו עוברים אל מאחורי הקלעים לריאיון עם הזמרים שכבר שרו.

Heimilistónar – Kúst og fæjó – ערן כתב בסקירת השירים: "התמונה ביוטיוב מפתיעה משהו, שכן היא מציגה 4 עקרות בית מתבגרות במראה תחילת הסיקסטיז. כותרת השר מדברת על "מטאטא ונוצה", האם הן שרות על עצמן כעקרות בית שמנקות את הבית כל היום? זה חמוד מאד, הפיל הוא אכן פיפטיזי-סיקסטיזי, אבל לצערי נטול האנרגיה שהייתי מצפה משיר כזה, אך אולי הן יפתיעו על הבמה כמו דאדי בשנה שעברה, אשר סיים שני. לשיר אין גרסה אנגלית 3/5."
בהופעה, מעט יורד לי מהשיר. הן חמודות, אבל זה ממש לא מקצועי. הן לבושות כאילו הן עדיין בשנות ה-60 ולא כמו כאלו שתיכף בשנות ה-60 לחייהן. הקול של הסולנית לא מספיק עצמתי ומדויק ויש תחושת חפיפניקיות מובהקת. אפילו כגימיק זה לא כזה מוצלח. 2/5

גרסת האולפן:

בהופעה החיה:

Fókus – Aldrei gefast upp – ערן כתב בסקירת השירים: "גם בשיר זו מעורבת  Þórunn Erna Clausen, שכתבה את שירו של ארי. בנוסף אליה ישנו גם Primoz Poglajen הסלובני שכתב שיר לקדם הפיני ב-2014 ו-Jonas Gladnikoff ו-Michael James Down הבלתי נלאים. זה נראה כאילו ניסו לדחוף את כל השטיקים האפשריים של המנוני פופ כדי להפוך את זה למשהו אפקטיבי באירוויזיון. ובכן, זה לא. כמו השיר של ארי וזה האחרון של דאגור, מדובר בשיר העצמה בשקל. זה נשמע כמו משהו שהיינו יכולים לשמוע בקדמים סקנדינביים לפני 17 שנים ויותר, זה מאד חלש, שיר של פתיחת אולימפיאדה, זה קיטשי ורוכב על קלישאות שמיצו עצמן. 2/5"
בהופעה, החמישה לבושים כל אחד אחרת, מנסים כל אחד לתפוס את המצלמה ומרגישים מלאי חשיבות עצמית כמו שראינו לאחרונה רק בגאורגיה 2015. זה מה שקורה כשמחברים זמרים שונים ללהקה אחת. אני אוהב את השיר הרבה יותר מערן. נכון שזה שיר נוסחתי שכתוב כמו המון שירים סקנדינביים ששמענו כבר, אבל עלי זה עדיין עובד. הפזמון נפלא ועצמתי. הקולות של כולם משתלבים נהדר וזה ממש ממלא אותי אנרגיה. עם זאת, ההופעה צריכה שדרוג רציני. 4/5 

גרסת האולפן:

בהופעה החיה:

Guðmundur Þórarinsson – Litir – ערן כתב בסקירת השירים: "מדובר בכדורגלן שמשחק בנבחרת איסלנד. הוא השתתף בין היתר בקדם לפני שנתיים. הוא רק בן 25 ומדובר בגבר נאה למדי. מההייפ ציפיתי ליותר. זה שיר לא רע, אבל בהחלט לא אחד כזה שהייתי מגדיר כסוחף. זו בלדת גיטרה סינגר-סונגרייטר פשוטה וחביבה. זה נעדר קיטש, מה שאי אפשר להגיד על הרבה שירים כאן. לא הייתי פוסל את זה כזוכה אפשרי, גומונדור יכול להמיס כמה לבבות באיסלנד 3/5" מאחר וגודמונדור הוא גם כדורגלן ובשבוע הבא נקבע לאיסלנדים משחק כדורגל, הוא התחלף ויופיע בחצי הגמר הראשון ולא בשני, כפי שהוגרל. ככה זה באיסלנד, אין מספיק תושבים לכל המקצועות… נראה שלכדורגלן יש הרבה מעריצות צעירות במיוחד בקהל ואפשר להבין. הוא יושב טוב מאוד על משבצת ה-Heartthrob. ההופעה שלו מוצלחת מאוד – סוג של ריקוד מודרני עם רקדנית שדוחה את חיזוריו. חבל שהקול שלו לא מספיק חזק והוא מסתמך קשות על זמר הליווי שלו. מפאת מעמדו באיסלנד וההופעה המוצלחת, אין סיכוי שזה לא רואה גמר ואפילו מתמודד על ניצחון באיסלנד, לצערי. 3/5

גרסת האולפן:

בהופעה החיה:

 

הדירוג שלי:
1. Fókus – Aldrei gefast upp
2. Þórunn Antonía – Ég mun skína
3. Guðmundur Þórarinsson – Litir
4. Ari Ólafsson – Heim
5. Heimilistónar – Kúst og fæjó
6. Tómas & Sólborg – Ég og þú

לפני התוצאות, אנחנו זוכים לביצוע הגרסה האיסלנדית של זוכה אירוויזיון 2017. זה עדיף על הגרסה שהוצגה בגמר השוויצרי, אבל עדיין לא עולה על המקור, לטעמי.
מה שכן, איסלנדית היא שפה קסומה והגיע הזמן שאיסלנד יחזרו להשתמש בה באירוויזיון, לטעמי.

אנחנו גם זוכים למערכון ושיר חדש של הזוכה במקום השני בקדם האיסלנדי ב-2017, Daði Freyr Pétursson. כולי תקווה שישוב לקדם האיסלנדי יום אחד. אני אוהב את הסגנון שלו.

והעולים לגמר הם:

Fókus – Aldrei gefast upp
Ari Ólafsson – Heim
Heimilistónar – Kúst og fæjó

ביזיון. שיר אחד נוסף יוכל לקבל כרטיס לגמר מטעם ההפקה ואת זה נגלה לפני הגמר.

ניתן לראות את התכנית המלאה כאן.

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.