2018: ישראל – מיהו הנציג האופטימלי לאירוויזיון?

עונת "הכוכב הבא לאירוויזיון" מגיעה לסיומה מחר, כאשר אחד מארבעת הפיינסליטים יוכתר כנציג ישראל לאירוויזיון וינסה להמשיך את דרכם של אימרי זיו, חובי סטאר ונדב גדג', שלושת המתמודדים שנבחרו מתוך התכנית היישר לייצוג ישראל בתחרות. הסטנדרט שהציבו האחרונים ברור – העפלה לגמר.

יהונתן, נטע וחן סומנו די מהתחלה כחומר לגמר, בעוד ריקי בן ארי מגיעה לגמר כאנדרדוג שאיש לא הימר עליו, אבל מצליחה להוכיח פופולאריות ברשתות החברתיות. אם בוחנים את דעת הקהל, על סמך ההצבעה באולם ועל סמך התגובות בפייסבוק, הכל פתוח, כאשר יהונתן מרגי is the one to beat, עם תמיכה גדולה של בני נוער וצופים צעירים יותר. נטע ברזילי מקבלת תמיכה מהתעשייה המקומית וגם זו שעשתה את הרושם הרב ביותר בקרב הקהל מחוץ לישראל. חן אהרוני זוכה לתמיכה מסוימת, מכיוון שהוא שם מוכר בעשר השנים האחרונות ועושה רושם של פרפורמר מקצועי ומדויק שיוכל לייצג את ישראל בכבוד, אך אין לו בייס גדול של תומכים. ריקי בן ארי זוכה להרבה אהבה ברשתות החברתיות, מאחר ומדובר בדמות ריאליטי שקל מאד להתחבר אליה, האימא בת ה-50+, שהיא השכנה של כולנו, שרוצה להגשים חלום ולהופיע באירוויזיון. והיא גם מגבה את הרצון שלה בהופעות מדויקות ובקול גדול, שלא נופל מקולות הצעירים ואף עולה עליהם. חובבי האירויזיון חולקים בדעתם וקשה למצוא מישהו שיש להם עליו קונצנזוס. יצוין שנטע נסחבה כמעט כל העונה על ידי השופטים ולא ברור איך הקהל בבית וצוותי השיפוט בגמר יידע לאכול אותה. יהונתן הוא ההימור הבטוח של הצבעת הקהל בבית ולטעמי גם ריקי יכולה להפתיע בהצבעת הקהל. מי שפחות מעורר אמוציות ואני לא רואה את הקהל תומך בו כל כך הוא חן אהרוני.

אך את מי כדאי לשלוח? מי יכול להביא את ישראל להישג הגבוה ביותר? להלן טיעונים בעד ונגד כל מתמודד:

חן אהרוני
2_7.jpg

נולד ב-1990 בחולון. ב-2007, בגיל 17, התקבל לעונה החמישית של "כוכב נולד" והיה לאחד מהמתמודדים הצעירים בתכנית. חן סיים את התכנית כשהוא במקום הרביעי, אחרי בועז מעודה, ומרינה מקסימיליאן. במאי 2009, בעודו חייל, החל את העבודה על אלבום הבכורה שלו, הנושא את שמו, שהופק על ידי ניצן קייקוב. בסוף 2010 הוציא לאור אהרוני את אלבום הבכורה שלו. השיר "נשימה" מהאלבום, אותו שר אהרוני בדואט עם הדוגמנית אסתי גינזבורג, זכה להצלחה והגיע לצמרות מצעדי הפזמונים. זהו השיר המצליח ביותר שלו עד היום. בתחילת שנת 2011 השתתף בתחרות הקדם-אירוויזיון עם השיר "אור" אותו כתב סהר חגי והלחין/הפיק ניצן קייקוב. השיר הגיע למקום הרביעי. באוקטובר 2012 הוציא אהרוני לאור את אלבומו השני ("נוסע רחוק"). במהלך 2013 נבחן חן אהרוני לעונתה העשירית של "אקס פקטור" בגרסתה הבריטית. הוא עבר שלושה אודישנים מול מפיקי התוכנית ואחריהם הגיע לאודישן הראשון מול השופטים. לפי מקורות שונים, חן היה אמור להתקבל לנבחרת ההופעות החיות של התכנית, אך מאחר ובסביבתו חשפו את הדבר בתקשורת הישראלית עוד טרם הוכרזו המתמודדים, השתתפותו בתכנית בוטלה. בהמשך הוציא את EP בשם Crazy. בין היתר עסק בהנחיה.
למה כן חן? כי הוא מקצוען, רגיל לבמות גדולות, יודע להופיע מול מצלמה והוא מאד מאד רוצה את זה. כי הוא לא מתכופף ומקליט שירים לפי מה שאפנתי, אלא דובק במוזיקה שאותה רצה לעשות מתחילת דרכו. במהלך הופעותיו בתכנית הוכיח כי למרות שהשטיק שלו די ברור והוא בנישה מאד ספציפית של זמר פופ, הוא בעל מקצועיות ולא מפחד מעבודה קשה. הגרסה שלו ל"שקט" של עומר אדם היא לטעמי הביצוע המצטיין של העונה כולה.
למה לא חן? כי במהלך עשר השנים האחרונות לא הצליח ליצור לעצמו שם בתעשייה הישראלית ואף אלבום או סינגל, למעט "נשימה", לא הצליח בתחנות הרדיו. כי כוכבי וכוכבות פופ עכשוויים הוכיחו כי כשעושים את זה נכון ועדכני, יש קהל לפופ בישראל. חן לא הצליח לפרוץ במשך זמן רב את המחסום הזה ואין לו בייס של מעריצים. כי הגרסאות שלו לשירי פופ עכשוויות מאד גנריות וחסרות נשמה וכי זמרים כמוהו יש עשרות אם לא מאות ברחבי אירופה.

ריקי בן ארי
next_star2018_20_04_riki_i.jpg

בת 51, מאורנית. נשואה ואם לשני בנים. עובדת בעסק של בעלה ולפי חיפוש בגוגל זמרת חתונות לא מהיום.
למה כן ריקי? כי יש מסר מאד נכון וחיובי בשליחת זמר מעל גיל 50. כי יש לה קול גדול ומדויק. כי שלחנו גברים צעירים בשלוש השנים האחרונות והגיע הזמן לנוכחות נשית. כי היא התמידה בביצועים יציבים ועקביים לאורך כל התחרות. כי הביטחון שלה על הבמה הוא מעורר השתאות.
למה לא ריקי? כי בשורה התחתונה מדובר בזמרת חתונות, וזה ניכר גם בהופעות שלה. ברמה הווקלית ההופעות הן על גבול הוולגרי ויש פחות מוזיקליות ויותר רצון להפגין יכולת ומיומנות. כי היא לא באמת מרגשת, ומצליחה על תקן ה-novelty, כי לשלוח דיווה עם שיר גדול לאירוויזיון תהיה צעידה ענקית אחורה, שקיוויתי שנפטרנו ממנה אחרי 2013. וכי היא לא בפרופיל של recording artist, אני לא יכול לדמיין עצמי מאזין לאלבום מלא שלה, זה לחלוטין מתיש את האוזן.

נטע ברזילי
6083-e1514989480112.jpg

בת 24 מהוד השרון. זמרת חתונות ומועדונים.
למה כן נטע? כי היא הדבר הכי פרשי בתחרות השנה. כי היא הוכיחה שהיא אשת העולם הגדול, במוזיקה שהיא עושה, בסטייל שלה וכי הגיע הזמן לשלוח אישה לתחרות אחרי ששלחנו 3 גברים ברצף בשלוש השנים האחרונות. כי היא ווקליסטית מיוחדת וטובה, כי היא עושה מוזיקה בעצמה, כי היא מסקרנת, קשה להתעלם ממנה, היא תבלוט על הבמה בליסבון לעומת חן או ריקי, כי היא קול של דור חדש וכי היא הסיכוי הטוב ביותר של ישראל להביא מיקום גבוה בתחרות.
למה לא נטע? כי היכולות הווקליות שלה הוכחו כלא עקביות, כי הבחירה בה היא הימור – זה או יעבוד בענק או יתפוצץ לנו בפרצוף, כי לא ניתן יהיה לתרגם את הלופר להופעה עם פלייבק על הבמה, כי היא לא זכתה לתמיכה של הקהל עד כה, אז מה הסיכוי שהקהל באירופה יאהב אותה?

יהונתן מרגי
15180941220486_b.jpg
בן 17 מנווה מונוסון. יהונתן הוא בנה של הזמרת מיטל טרבלסי.
למה כן יהונתן? כי הוא נותן וייבים של נדב גדג' ב-2015, הטינאייג'ר שכבש את לב הקהל ויכול לעשות זאת גם על הבמה הגדולה באירופה. כי הוא עובר מסך מצוין, יש לו חיוך של מליון דולר ובניגוד למתמודדים האחרים מחובר למוזיקה שהנוער שומע היום, כי הוא יודע לרקוד וזז מצוין, כי זה ללכת על בטוח מבחינת סגנון ולוק. כי לא באמת צריך להתאמץ ו/או לחשוש כדי להעפיל איתו לגמר.
למה לא יהונתן? כי זה אולי העפלה בטוחה, אבל מקום 20 בגמר. כי זה לשלוח בפעם הרביעית ברציפות בחור צעיר כנציג ישראל. כי זה ליפול לקלישאות אירוויזיוניות של חנופה לגייז (ע"ש סרגיי לזראב). כי ניסינו את זה וזה פחות עבד לנו בשנים האחרונות, כי הרבה מדינות אירופה ככל הנראה יירכבו על הטרנד הביברי-מארסי, כי מה הסיכוי שלו לבלוט מול אינגרוסו משבדיה, תמש מהונגריה, מיקולש מצ'כיה וויילון מהולנד? אבל הסיבה העיקרית הוא שהוא ווקליסט מאד מוגבל, הדיקציה שלו לא תמיד ברורה ויש לו הבעת פנים יחידה בהופעות.

עד כאן היתרונות והחסרונות של המועמדים לייצג את ישראל באירוויזיון, כפי שאני רואה אותם. נתראה בגמר, ביום שלישי, ה-13/02.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.