2018: אסטוניה – חצי גמר שני

שנתיים קשות עברו על אסטוניה ועל חובבי האירוויזיון. למרות קדמים נהדרים ב-2016 ו-2017 (כאשר האחרון היה לטעמי טוב מהמלודיפסטיבלן), לא הצליחה אסטוניה לתרגם את חיבת חובבי האירוויזיון לנקודות על במת האירוויזיון ונשארה שנתיים בסמי. ב-2016 אף זכתה לכבוד המפוקפק של להגיע אחרונה בהחלט.

עם זאת, האסטונים לא מתייאשים ודובקים בפורמט ה-Eesti Laul (שיר אסטוני) הוותיק. למעשה, השנה אנחנו סוגרים עשור של הפורמט הזה, אשר החליף את ה-Euro Laul.

כמו בכל שנה, האסטונים לוקחים את הקדם ברצינות ומביאים מגוון של סגנונות וטעמים, משהו לכל אחד. השנה שוב נערך מחנה לכתיבת שירים במיוחד לקדם, אולם טרם חשפו אילו מהשירים נבעו כתוצאה מאותו מחנה. השנה נתקבלו שירים שלפחות 50% מהכותבים שלהם הם אסטוניים. 15 שירים נבחרו על ידי צוות מומחים בינלאומי (לרבות אלון אמיר הישראלי) וה-5 הנוספים נבחרו על ידי עורך הקדם עצמו.

בכל חצי גמר נגלה עשרה שירים, מתוכם יעלו לגמר חמישה. ארבעה מהשירים ייבחרו בשילוב הצבעה של קהל (50%) וצוות מומחים (50%), בעוד החמישי ייבחר אך ורק על ידי הקהל.

בחצי הגמר הראשון, חמישה מועמדים כבר הבטיחו את מקומם בגמר. למי שפספס, ניתן להשלים כאן. מיהם חמשת המועמדים שיצטרפו אליהם בגמר? תיכף נדע.

Marju Länik – Täna otsuseid ei tee – בסקירת השירים, ערן ציין כי "השיר שייפתח את חצי הגמר השני שייך למבצעת המבוגרת בקדם הזה, זקנת השבע אם תרצו, שלה קריירה ענפה שמתחילה עוד בברה"מ. זה פופ-קאנטרי חצי כוח, מיד טמפו, קצת משעמם, לא לחלוטין רע, אבל גם לא משהו שהייתי רוצה להאזין לו שוב. מוזיקת נסיעה קלילה להעביר את הזמן. הקול של מריו נעים, אבל לא מספיק כדי להפוך את השיר למשהו טוב באמת. 3/5."
זה שיר פופ-קאנטרי חביב ומאריו נראית ושרה היטב לגילה, בייחוד לאור ההתבזויות שזמרים מבוגרים עברו לאחרונה במלודיפסטיבלן, לדוגמה. אולם, ברור שהקול שלה, כמו הקריירה שלה, כבר ראתה ימים טובים יותר. גם בשנות ה-90 זה לא היה עושה הרבה באירוויזיון. זו מוסיקת מעליות בעיקרה. 2/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Rolf Roosalu – Show a Little Love – בסקירת השירים, ערן ציין כי "פופ-דיסקו עם השפעות ניינטיזיות חזקות. מאד מאכזב, נשמע כמו פופ בריטי מלפני עשרים שנים של להקת בנים כושלת. גם פעם זה היה נחשב ממוצע, אז היום? המילים מטופשות להחריד וקלישאתיות, זה מאד מנותק ממה שהולך היום ולא ברור מה רולף, שכבר חולם להגיע לאירוויזיון הרבה שנים, חושב שהוא ישיג עם זה. 2/5."
רולף ניסה פעמים רבות לייצג את אסטוניה, בין בעצמו ובין במגוון הרכבים, להקות, צמדים וכד'. בשנתיים האחרונות, הוא גם הצטרף למשלחת האסטונית באירוויזיון. השנה, הוא מגיש לנו שיר פופ דיסקו קצבי, אבל מאוד מיושן. ערן צודק, זה מאוד Take That ומאוד ארכאי. לא אהבתי, למרות חיבתי לזמר 2/5.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Frankie Animal – (Can’t Keep Calling) Misty – בסקירת השירים, ערן ציין כי "להקת אינדי-רוק בשיר תואם, מגניב למדי. זה פאנקי, אנדר פרודוסד, מלודי למרות שהוא אינדי, ממש חביב. אני מאמין שככל שאאזין לו יותר אחבב אותו יותר. זה מאד Laid back. הקול של הזמרת והמבטא מושלם. הברייק של הגיטרה שמנסרת את הלילה לקראת סוף השיר מושלם. אוהב מאד. 4/5."
זה מסוג השירים הקוליים שבגללם אני מאוד אוהב לראות את הקדם האסטוני. זה לא מתאמץ, זה נעים, כיפי וקולי מאוד. ההופעה עצמה לא ממש קיימת ורק נסמכת על עבודת מצלמה מתוחכמת. סולו הגיטרה החשמלית מוסיף לשיר ולגרוביות. אני לא בטוח שהשיר מתאים לאירוויזיון, אבל מגיע להם בהחלט להגיע לגמר לפחות. 4/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Eliis Pärna & Gerli Padar – Sky – בסקירת השירים, ערן ציין כי "גרלי היא נציגת אסטוניה ב-2007 שלא הצליחה לעלות לגמר והזמן לא היטיב עמה… זו בלדת דיסני מיושנת וחסרת קסם. זה נורא, לא הבנתי באיזה עולם מוזיקה כזו היא עדיין רלבנטית. בלדת פופ רפה, אקוסטית עם פסנתר עייף וגיטרה מותשת. המילים קיטשיות כמו שכותרת השיר מרמזת. לא עולה לגמר בשום צורה. 1/5"
אליס וגרלי שרות לנו בלדת דיסני מיושנת, שהיתה מתאימה יותר בקדם בלרוסי. השימוש במראה גם היא גימיק מיושן. אין לי מושג מה השיר עושה בקדם קולי ומגניב כמו האסטוני, כנראה מפאת המעמד של גרלי. הן שרות היטב, אבל זה מעיק. בתקווה, זה לא יגיע לגמר. 1/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Indrek Ventmann – Tempel – בסקירת השירים, ערן ציין כי "אינדרק הוא בחור חביב מראה עם שיר מפתיע. אלקטרו-פופ מידטמפו ממש טוב עם הפקה עדינה מאד, שמדגישה את קולו המחוספס שעומד בניגוד גמור למלודיה המתקתקה. זה חמוד ומצליח להיות אינדי וקומיוניקטיבי בנשימה אחת. לפזמון יש הוק חזק, אבל אני מודה שהשיר יכול מנומנם לאנשים מסוימים. מסתיים בדיוק כשהוא מתחיל טיפה להתיש… 3/5."
אינדרק נראה נהדר וההופעה שלו די מגניבה – הוא יושב והמלווים שלו מנסים להתעלל בו ולהסיח את דעתו. הוא אפילו מתייחס לשיר שייצג את אסטוניה שנה שעברה, עם ספל של Verona. מלבד ההופעה המאוד מוצלחת, הוא לא יודע לשיר היטב והשיר מונוטוני מדי ולא מתפתח לשום מקום. הייתי רוצה שיעלה לגמר, רק כדי לראות את ההופעה ואותו שוב, אבל זה חסר סיכוי באירוויזיון 3/5.

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Evestus – Welcome to My World – בסקירת השירים, ערן ציין כי "התמונה ביוטיוב מבטיחה להקת פאנק-רוק. האנרגיה לא ממש קיימת בשיר והשיר לא בועט כמו שקיוויתי שהוא יהיה. המילים ילדותיות ומעידות על להקת נערים שלא התבגרה. האם הם מודעים שהיו לפניהם ויהיו גם אחריהם וונביז רוקרים? זה מאד למלמ"י בשביל להיות שיר רוק וזה נגמר אחרי 2 דקות. מאכזב. 3/5."
ההופעה היא אכן הופעת פאנק-רוק, עם הקפדה על הלוק של כל אחד מחברי הלהקה (הקלידן הורס), לרבות זמרי הליווי בדראג מלא וזקנים. יש הרבה זיקוקים וצלצולים, אבל שיר ממש אין. זה הרבה מהומה על לא מאומה. 1/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Karl Kristjan & Karl Killing feat. Wateva – Young – בסקירת השירים, ערן ציין כי "פופ מידטמפו קצת פרווה. הסולן הוא גם מלחין השיר, שהוא מאד רזה מבחינה מלודית. זו מן מוזיקת נערים מתבגרים שרוצים להיות סינגרים-סונגרייטרים. הברייק בין המיליים בפזמון מעט מאולץ ונדמה שהוא רוצה להפוך את השיר ליותר מודרני ממה שהוא. זה קצת נשמע כמו ה-Chainsmokers, שהם די אוברייטד בפני עצמם… 3/5."
ההופעה מאוד מתאימה לשיר ונראית בעיקר כמו כמה תלמידי תיכון בהופעת סיום בית ספר. יש שימוש בכתוביות על גבי השידור. זה שיר חמוד וקיצי וכיפי ופשוט ותו לא. לפחות השיר לא מתיימר להיות יותר רציני ממה שהוא וזה נותן לו נקודות בעיניי. 3/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Metsakutsu – Koplifornia – בסקירת השירים, ערן ציין כי "טריפ-הופ וראפ אסטוני הוא בדיוק מה שהיה חסר לי בקדם הזה! ברצינות. אסטונית היא אחלה שפה לשיר בה ראפ והשיר הזה, הכולל הפקה שנעה בין הדרים-פופ לטריפ-הופ מרעננת ומעניינת. לא משעמם באוזן לשנייה וההפקה חולנית בקטע מפגר. סביר שזה יישאר בחצי הגמר וחבל, אבל כן, זה לא יביא את אסטוניה לגמר לצערי. 4/5."
זו הופעת ראפ קלאסית שגם היא נסמכת כולה על בימוי מוצלח. אני אישית אוהב ראפ באסטונית, אך זה פחות מוצלח מהראפ שהיה בחצי הקודם, שלא עלה לגמר. אני לא רואה את זה עושה הרבה וגם אם יגיע לגמר, אין לא שום סיכוי, אבל שאפו לבמאי ולצלמים, שעושים ממש קליפ בשידור חי. 3/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

Girls in Pearls – Spellbound – בסקירת השירים, ערן ציין כי "אחד השירים המפתיעים של הקדם. ציפיתי למשהו קיטשי ממש, אבל התאומות מגישות בשיר טראש אלקטרו-פופ סבנטיזי-אייטיזי מקסים. ההפקה לא הכי מקורית אבל ממש כיפית. זה מסוג הז'אנרים שחזקים במדינות הבלטיות, ושהייתי מצפה לשמוע בקדם הלטבי למשל. עם זאת, לשיר חסר הוק והשירה של הבנות עצלה. שמעתי שירים טובים מזה בז'אנר, וכאמור זה חסר סיכוי לחלוטין. 3/5."
איזה שיר כיפי. ההופעה מבוססת על משחק של הזמרות, שנראות כמו תאומות. זה פופ סקנדינבי קר, עם ביט חזק וקולות מלאכיים. ההופעה גם היא מלאכית ומעושנת, אך לא אפקטיבית לטעמי. השיר עצמו נהדר, לטעמי, אבל חסר סיכוי באירוויזיון. גמר מגיע להן. 4/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

 Nika – Knock Knock – בסקירת השירים, ערן ציין כי "ניקה מנסה להיות ריהאנה האסטונית? זה מתחיל כפופ ממוצע עם הפקה הנשענת על פסנתר קולח וממשיך כראפ בינוני למדי. הפזמון כולל שתי מילים וחצי וצלילי תיפוף על דרבוקות. זה מעניין כרעיון, אבל נכשל בביצוע. הרבה יומרות ויותר מידי שירים יש בדבר המסורבל הזה. לא סבלתי מזה, אבל לא התרשמתי יותר מידי. 3/5."
ניקה שרה שיר פופ כוחני קלאסי עם ראפ במבטא שמנסה להיות בריטי עם רקדנים חתיכים מאוד חשופי חזה. ההופעה שלה כוחנית בהתאם והיא שולטת ברקדנים שלצידה. הבימוי והצילום שוב נפלאים ותורמים הרבה לשיר. הביצוע הקולי טוב, אבל לא מושלם. אין ספק שזה בגמר, אבל אני לא חושב שזה ייבחר לבסוף. 4/5

גרסת האולפן:

ההופעה החיה:

לפני התוצאות, אנחנו מקבלים ביצוע אופרה של ורונה, השיר של אסטוניה לאירוויזיון 2017.

ארבעת השירים שעולים לגמר מתוצאה משוקללת של קהל ושופטים הם –

Nika – Knock Knock
Frankie Animal – (Can’t Keep Calling) Misty
Karl Kristjan & Karl Killing feat. Wateva – Young
Evestus – Welcome to My World

הקווים נפתחים שוב כדי לבחור את השיר החמישי, שייבחר כולו על ידי הקהל, והוא –

Eliis Pärna & Gerli Padar – Sky

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.