2018: פורטוגל – חצי גמר 1

אחרי הזכייה בשנה שעברה, פורטוגל נערכת לבחירת השיר שייצג אותה בבית. הליך הבחירה הוא הבתחרות המסורתית, Festival da Canção, שזו הפעם ה-52 (!) שהיא נערכת.

סה"כ יתמודדו 26 שירים בתחרות,  כאשר הערב, 18 בפברואר, 2018, נצפה ב-13 מהם.
מתוך ה-13, רק 7 יעלו לגמר שייערך ב-4 במרץ, בהצבעה משותפת של הקהל והשופטים. השירים טרם נחשפו במלואם ובעמוד היוטיוב של התחרות קיימות דגימות קצרות של השירים המשתתפים הערב.

המנחים הם Jorge Gabriel, מגיש טלוויזיה, ו-José Carlos Malato, מגיש, שדרן רדיו ומרצה. הערב מתחיל! הבמה היא אותה הבמה הקטנה והעגולה מהשנה שעברה. אחרי הצגת כל המתמודדים הערב בסדרת שקופיות, מנוגן שירה של מגדלנה איגלסיאס מ-1966, לכבודה של האחרונה שנפטרה לא מזמן. המנחים עולים לבמה ופותחים בדברים. אחרי הסבר על הליך ההצבעה, הם מציגים את צוות השיפוט. בין השופטים לואיזה סוברל, כותבת השיר הזוכה באירוויזיון 2017 ושרה טברש, נציגת פורטוגל באירוויזיון 1994. לפני כל שיר גלויה, שבה מלחין השיר מציג את האמן שבחר לבצע את השיר.

Bruno Vasconcelos – Austrália – שיר על שם היבשת המרוחקת. לברונו קול עמוק של זמר פאדו, אבל השיר הוא לגמרי פופ ג'אז רטרואי מהסיקסטיז כמו שהפורטוגלים אוהבים. הפיזמון כבר הרבה פחות ג'אז ויותר באבלגאם פופ של לפני 50 שנים. הנוכחות שלו לא קיימת, אבל השיר מתוק וגם הוא 3/5.

Rui David – Sem medo – פירוש שם השיר הוא "ללא פחד". רוי עולה בלבוש פשוט וסתמי למדי, כולל ג'ינס, ז'קט וצעיף. אם הוא מנסה להעביר וייב סלבדורי לא הולך לו, אבל רואים מה מקורות ההשראה שלו. מידטמפו ג'אזי, מאד easy listening, אבל לא מעניין במיוחד. זה הכי אמצע הדרך שאמצע הדרך יכול להיות. גם הוא נעדר כריזמה, עוד יותר מברונו…השיר לוקח אותי ללובי של בית מלון 3/5.

Beatriz Pessoa – Eu te amo – פירוש שם השיר הוא "אני אוהבת אותך". עוד מוזיקת לאונג'-מעליות, בוסה נובה שכזו. אם כל השירים בקדם הם כאלה, אני לא אשרוד את הלילה. זה חמוד, מלודי ומרגיע. הקול של ביאטריז מלטף וכך גם של המלוות. יש לה קסם מסוים והיא מפליאה בפלצטים בפיזמון. זה עובד יפה על הבמה, אבל השיר עצמו ממצה עצמו מהר מאד 3/5.

אחרי ראיונות של שלושת הפרפורמרים הראשונים, אנו חוזרים לתחרות.

Anabela – Para te dar abrigo – פליטת אירוויזיון 1993 חוזרת. פירוש כותרת השיר הוא "לתת לך מקלט". כותב השיר הוא פרננדו טורדו, נציג פורטוגל לאירוויזיון 1973 ו-1977. זמרת עם נוכחות בעלת ותק של למעלה מ-20 שנים על הבמה. השיר מתחיל כבוסה נובה וממשיך כהמנון בוסה קייצי ומתוק. זה מקסים על הבמה והיא נראית נהדר עם שמלה לא יומרנית, אך מאד פורטוגלית. הביצוע הקולי נהדר. ועדיין, השיר לא חזק מספיק כדי להתמודד באולם האירוויזיון 3/5.

Catarina Miranda – Para sorrir não preciso de nada – השיר נפתח בצלילי פסנתר נוגה, בעוד קטרינה פוסעת בטיפשות רבה על הבמה. היא נראית נורא עם שיער מרושל ושמלה מסמורטטת. היא מנסה לשחק איזשהו משחק על הבמה, ונראה שכל אחד מנסה לעשות סיבוב על סלבדור. גם זה שיר פופ-ג'אזי נוגה ולאונג'י. לפרקים זה נשמע כמו "Be My Baby" של ונסה פרדי 3/5.

Joana Espadim – Zero a zero – "מאפס לאפס" זו'אנה היא תואמת לואיזה סוברל. היא מופיעה עם חליפת נצנצים תכולה. זה פופ-Fאנק בגרסה פורטוגלית, שאומרת שלמרות שהוא דיסקו הוא מאד רדום. לא הצלחתי להבין את המבנה של השיר ויש מצב שזה הדיסקו היחיד בעולם שהוא לא קליט. בשיר השפעות סינתפופיות מובהקות ומוזיקת אייטיזית שונה. אני נותן לזה נקודות על הנינוחות, על חוסר המודעות ועל המקוריות 3/5.

Janeiro – (sem título) – "ללא כותרת" שם יומרני לשיר. תואם תם אהרון עולה מתחיל את השיר בישיבה, בעודו מנגן על גיטרה וחובש אזניות לא קטנות. זו בלדה מינימליסטית והשיר הראשון הערב שאני יכול להגיד עליו "וואו". המלודיה נוגעת ומדויקת, העיבוד אקוסטי לחלוטין, האווירה מכשפת והוא נותן לי את אותם הוייבים שקיבלתי מסלבדור בשנה שעברה. אם לפורטוגלים יש שכל, הם יילכו עליו בגדול. מקסים ורומנטי. 4/5.

José Cid – O som da guitarra é a alma de um povo – "הצליל של הגיטרה הוא הנשמה של האנשים". נציג 1980 ומי שהלחין את השיר ב-1998 חוזר. למעשה הוא מעולם לא עזב. מדובר באחד הזמרים היותר מוערכים במדינה והוותיקים שבהם. בלדה בטעם של פעם. זה חביב, אבל זה לא מרשים מספיק. הוא נהפך אלטון ג'ון הפורטוגלי, לטוב ולרע. זה נעים לשמיעה, דרמטי לפרקים, אבל הנינוחות הזו כבר מביאה לי עצבים ובלדות אייטיזיות לא עושות לי את זה 3/5.

המנחה בגרין רום שוב מראיינת את המתמודדים והמתמודדות שהופיעו, החל מאנבלה וכלה בז'ואנה.

Joana Barra Vaz – Anda estragar-me os planos – "בוא נהרוס את תוכניותיי". עוד בלדת לאונג' רומנטית ונימוחה. ז'ואנה נשמעת מצוין ונראית מחוברת לשיר, גם אהבתי את החולצה הצהובה הבוהקת שלה והמכנסיים השחורים הבוהקים אף הם. את השיר מעטר עיבוד תזמורתי עדין וצלילי גיטרה. זה קטן וחמוד, אך בשבילי הכל מתגמד אחרי השיר של ז'ניירו 3/5.

Peu Madureira – Só por ela – "רק עבורה". פאו גבר נעים מראה, אך בעל מניירות פורטוגליות מעט דרמטיות. יש לו קול גבוה מצו-סופרנו וביחד עם הבלדת דיסני לאונג' הזו זה נשמע מצוין. העיבוד מיושן ונוסטלגי. עבודת המצלמות עושה בו שמות, אבל הוא מבצע את השיר באופן מעורר כבוד, כמו הזמרים של פעם 3/5.

Rita Dias – Com gosto amigo – "בשמחה, חבר". השיר נפתח בצלילי כינור כאילו אנו מאזיהים ללהקות הצבאיות בשנות השישים. ריטה עולה בחולצה ורודה-אדומה עמוקת מחשוף וחצאית לבנה מנוקדת וארוכה. זה שיר סתמי מאד, גם אם לא רע, מיושן, אך לא כזה שיש לו ערך מוסף כדי להצדיק את עצמו ככזה. ריטה מאד נאה, אבל נדמה שמופיעה כאישה המבוגרת מגילה. זה פופ וואלסי של פעם.. ממש ממש פעם 3/5.

חוזרים לגרין רום. שם המנחה מראיינת את ז'ניירו, ז'וזה וזו'אנה.

JP Simões – Alvoroço – "להתרוצץ". השיר מתחיל כמו פסקול מסרט של היצ'קוק ונרגע עם תחילת הבית הראשון. הקול JP משוכפל והעיבוד הפסיכדלי הופך את השיר לבוסה נובה…ובכן… פסיכדלית. זה נחמד ומרענן, אחד השירים היותר מיוחדים הערב, אקספרימנטלי ובו זמנית מאד מקומי ומחובר לתרבות הפורטוגלית. JO עצמו עוטה חליפה בצבע בייבי בלו. פסיכדליה לפנים, אהבתי מאד 4/5.

Maria Amaral – A mesma canção – "אותו השיר". מריה עולה לבמה בשמלה שחורה ארוכה חושפת זרועות. השיר אקוסטי ונשמע מאד אמריקאי, כמו בלדת קאנטרי. השיר נשמע מאד מאד מוכר, אבל אני מתקשה להיזכר מה זה מזכיר לי…. אחד השירים הפחות טובים של הערב לטעמי, לא מקורי ולא מעניין 2/5.

בינתיים בגרין רום, ראיונות עם פאו, ריטה ו-JP. בהמשך מרואיינת גם מריה.

הקווים נפתחים והקהל מתבקש להצביע. במופע האמנותי מחווה למוזיקאי המנוח Carlos Paião ואז לזמרת Dina.

השופטים חושפים את הצבעתם: Janeiro מקבל מהם 12 נקודות. במקום השני שלהם נמצא Peu Madureira. קולות הקהל נחשפים. למקום הראשון בטלווטינג הגיע Peu Madureira, ואחריו Anabela. להלן התוצאות המלאות, כאשר המודגשים עלו לגמר:

 1. Peu Madureira – 22
 2. Janeiro – 16
 3. Catarina Miranda – 16
 4. Anabela – 13
 5. Joana Barra Vaz – 8
 6. Joana Espadim – 7
 7. Rui David – 7
 8. José Cid – 7
 9. Maria Amaral – 7
 10. JP Simões – 6
 11. Beatriz Pessoa – 4
 12. Rita Dias – 3
 13. Bruno Vasconcelos – 0

ניתן לצפות שוב במשדר כולו כאן.

2 תגובות הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.