2018: לטביה – הגמר

הערב לטביה בוחרת! 8 יתמודדו הערב בגמר הלטבי על הכרטיס לליסבון. האם לאורה ריזוטו תיקח את התחרות? האם MADARA תגנוב את ההצגה? ניתן לצפות בשידור החי כאן. ההצבעה היא שילוב של שופטים וקהל. והערב מתחיל…

המנחים הם Justs Sirmais ו-Dagmāra Legante המצוינים. השופטים הערב כמו בחצאי הגמר הם DJ Rudd, Jolanta Gulbe-Paškeviča ו-Jānis Lūsēns. אליהם יצטרף מידי שבוע שופט אורח. הערב זה Petri Mannonens מיונברסל מיוזיק.

הזמר Ralfs Eilands עולה לשיר שיר הומוריסטי בשם "Eirovīziju", אליו מצטרף Justs. הם שוזרים בשיר שירים לטבים שונים שייצגו את המדינה בתחרות. Dagmāra מצטרפת אליהם בסוף השיר.

אחרי כל שיר, השופטים נותנים את הפידבק שלהם. לאחר מכן יוסטס מראיין את המתמודדים אחרי שהם יורדים מן הבמה. מתחילים בהופעות:

Sudden Lights – Just Fine – בסקירת השירים ציינתי: "…בלדת אינדי-רוק יומרנית, אך חביבה. השיר קצר, רק 2:30 דקות, אך ממצה. השירה נמוכת אנרגיה וכך גם המוזיקה. אין הרבה התפתחות, אבל זה טוב מספיק, מעביר אווירה אורבנית מנוכרת בבירה בלטית גשומה וקודרת 3/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "אני חושב שזו ההופעה הראשונה שאני רואה הערב וחושב "ווינר". זה מצליח להעביר את כל מה שציינתי בסקירה, קדרות וניכור אורבני אירופאי. מדובר בחבורה של גברים נאי מראה וקפואי מבט. ההגשה מלאת כוונה והסטייל מדויק ופורמלי מאד. יופי של דבר." בהופעה בגמר: ההופעה זהה לזו של שליש הגמר, אך העובדה שהם wildcard של השופטים ושובצו ראשונים בסדר ההשמעה כבר די חרצו את גורלם.

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

Ritvars – Who's Counting? – בסקירת השירים ציינתי: "…לא פחות מ-9 אנשים חותמים על השיר הזה, אמביינט ניו-אייג'י יומרני למדי, מינימליסטי ונפוח מחשיבות עצמית. השיר מתיימר להיות מניפסט המעודד הורים לא לוותר על הילדים שלהם. אי אפשר להמציא משהו יותר יומרני מזה. איזה קשקוש 2/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "ריטבארס עולה בחליפה כחולה של פעם ומלווה בשתי זמרות ליווי בשמלות כחולות. זה נראה יותר טוב ממה שחשבתי, הוא נראה כמו פקיד אפרורי וזה תורם לאפיל של השיר ומנקה אותו מהיומרה שראיתי בו. מודה שהשיר גדל עליי, כרגע ב-3/5 בעקבות ההופעה וזו כנראה ההופעה החביבה עליי הערב. השיר מסתיים בנגינת סקסופון נוסטלגית." בהופעה בגמר: נדמה כי הם שמו ראשונים את השירים בעלי הסיכוי הנמוך ביותר לקחת את הקדם. ריטווארס הגיע לגמר בטעות עקב טעות בחישוב הקולות. הוא סיים רק שלישי בשליש הגמר שלו, אבל כפי שג'נטלמנים נוהגים לעמוד מאחורי הטעויות שלהם, כך גם הלטבים והוא זכה מן ההפקר. ההופעה טובה כמו בשליש הגמר, אך כאמור זה חסר סיכוי לחלוטין.

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

MADARA – Esamība – בסקירת השירים ציינתי: ""קיום" זה התרגום לכותרת השיר. עכשיו, זה ה-שיר הכי מדובר בקדם הזה, אשר הרבה חובבים המטירו עליו שבחים. מדובר בשיר היחיד בקדם המושר בלטבית ולא באנגלית (או ספרדית) וזה נקודה מאד גדולה לזכותו. השיר עצמו הוא אופרה יומרנית עם הפקה אקוסטית ועשירה בכלי מיתר, ויומרנית גם כן. מישהו ציין כי המוזיקה מזכירה את זו ששמים בפרסומות למכוניות, והוא מאד צודק. אני מאמין בכנות הכוונות של הזמרת-יוצרת הזו, לעומת למשל, זו של מקבילתה האסטונית השנה, אבל זה פשוט לא הסגנון אותו אני מעריך. אם לטביה רוצה להיות אסטוניה, שתבחר בזה. אני מעדיף שירים אחרים 3/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "מדארה נותנת הופעה מאד אפקטיבית ומלאת אווירה. היא יושבת ומנגנת בצ'לו, לבושה בשמלת תחרה ארוכת שובל כחול-ירוק. שירת הסופרן שלה מדויקת והיא לחלוטין כובשת את הבמה. זה עדיין לא הסגנון שלי, אבל לאור הבחירות התמוהות של לטביה בשבוע שעבר, הם צריכים כל דבר שיוכל להציל אותם. הקהל באולם מאד אוהב." בהופעה בגמר: אחת הפייבוריטיות הגדולות של הערב. ההופעה זהה לזו שבשליש הגמר, כאשר מדארה יושבת ומנגנת בצ'לו על רקע וידאוארט של גלקסיות בחלל האינסופי. ההופעה טובה מאד, אין מה לומר, אבל לתחשותי השופטים יגמרו אותה ויעניקו את הניצחון דווקא ללאורה. Mannonens דווקא די מרים לה. נראה כיצד יגיב אחרי לאורה…

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

Liene Greifāne – Walk the Talk – בסקירת השירים ציינתי: "עם מילים שמורכבות מאסופת קלישאות נבובה ועם מראה הדודה המגניבה מהסיקסטיז, ליאן מציגה את אחד השירים היותר מביכים והפחות ראויים בתחרות. היא מנסה להיות מייגן טריינר, אבל מסיימת דנה דבורין. ההפקה עמוסה מידי לשיר כל כך פשוט וסתמי וההרגשה היא של משהו מאד לא מגניב 2/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "ההופעה היא בסגנון עקרות בית נואשות של ריגה. זה פתטי אף יותר בלייב מאשר מסטודיו. היא מנסה להיות fierce וזה בעיקר קשה לצפייה. לחיוב הגיד שזה נשמע טוב ווקלית, למרות שהיא מאבדת אוויר פה ושם. הדבר הכי טוב בשיר זה שהוא נגמר אחרי 3 דקות." בהופעה בגמר: זה השיר הנורא ביותר בגמר וכולי תקווה שהוא ייקבר בהצבעה כמה שיותר נמוך. ההופעה הווקלית היא מתחת לכל ביקורת. היא וויתרה על לבוש עקרת הבית הנואשת ועכשיו לובשת שמלה לבנה מטופשת וזולה, עם נוצות ומראה קרקסי כללי.

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

Lauris Valters – Lovers Bliss – בסקירת השירים כתבתי על זה: "השיר מאכזב, כי בשנה שעברה לאוריס הביא את אחד השירים היותר חביבים עליי. זה שיר בסדר, סטנדרטי, הפקה אייטיזית מסונתזת שעומדת בניגוד לשיר הפולקי-חצי אקוסטי הזה. זה נחמד, אבל ממצה עצמו מהר מאד 3/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "לאוריס עולה לבמה בלבוש של ברמן בבר תל-אביבי ממוצע. ההופעה טובה מצוינת ווקלית, צנועה וטובה ויזואלית. זה חמוד מאד, אבל ממצה את עצמו מהר מאד. הוא עוד מסוגל לעלות לגמר במקום קתרין…" בהופעה בגמר: ההופעה זהה לזו שבשליש הגמר. לא התלהבתי אז וגם היום אני אומר שזה חביב ולא מעבר. לא יודע אם זה אני, אבל ההופעה נראית טיפה יותר מבולגנת ממה שזכרתי.

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

Edgars Kreilis – Younger Days – בסקירת השירים ציינתי: "האם זה מקרי או שהפעם נבחרו באמת רק שירי אלקטרו-פופ והרבה פחות שירי אינדי? השיר של אדגרס מזכיר מאד את The Chainsmokers והוא אפילו נשמע כמו הזמרים שהצמד עובד עמם. שיר אפקטיבי, עדכני, אבל לא ווינרי. כמו כל השירים של הצמד הנ"ל הוא באנרגיה יחסית נמוכה, אולי זה מה שמדבר לדור ה-Z, העצלות הזו 3/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "המלודיה וההפקה סופר אפקטיביים. אדגרס מעט מלחיץ עם תנועות הריקוד הלא ברורות שלו. זה כנראה השיר הקומפטטיבי ביותר הערב והוא מבצע אותה כהלכה, שכן זה שיר שדורש אנרגיה גבוהה לכל אורכו. מקצועי מאד." בהופעה בגמר: אדגרס החליף לבוש משליש הגמר ונראה כעת הרבה יותר אטרקטיבי. האם יצליח לחסום את לאורה ומדארה? אליו מתלווה מתופפת ו-4 מלווים. הופעה טובה, אך לא מספיק כדי לקחת את השיר לניצחון לטעמי.

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

Laura Rizzotto – Funny Girl – בסקירת השירים כתבתי על זה: "עוד שיר מדובר הוא שירה של לאורה הלטבית-ברזילאית. לא הייתי פוסל לראות אותו על בימת האירוויזיון. היא מזכירה לי מעט את לורין בקולה ובסגנון המוזיקה שהאחרונה אימצה באלבומה האחרון. בפזמון היא חוזרת יותר למיינסטרים וזו בחירה אסטרטגית חכמה שיכולה להביא אותה רחוק בקדם. הסגנון הוא בלדת פופ-קברטית ודרמטית, בעוד השיר הוא שיר אהבה שנשמע לא גנרי, אלא כזה שחשבו עליו יותר מכמה דקות. מעניין 3/5". על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: " זו כנראה ההופעה שהכי חיכיתי לה הערב. לאורה עולה עם שמלה אדומה מגעילה, אבל עם הרבה כריזמה. השיר חזק מאד והיא מצליחה להעמיד הופעה אפקטיבית. זה פשוט קובר את כל השירים שהופיעו הערב. היא נותנת הופעה ווקלית מצוינת, ההפקה מדויקת והיא מצליחה להעביר את הדמות של הידידה הממורמרת כדברי מילות השיר. אחרי מפח הנפש שעברתי עם Dotter בקדם השבדי, מגיע לי קצת נחת. תנו לה גמר!" בהופעה בגמר: היא החליפה שמלה לשמלה אדומה סטאנית כעורה ולא מחמיאה. ההופעה, כמו תמיד, מהפנטת, אבל נדמה שהיא מתנפלת מידי על השיר ולא יזיק קצת להוריד רגל מהגז. כשהיא עושה זאת, הקסם עובר במלואו. Mannonens ממש משתפך ונדמה שהוא מצא את הפייבוריטית שלו. הוא מציין שזו ההופעה הווקלית הטובה של הערב ושההופעה הייתה כובשת. הידד!

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

Markus Riva – This Time – בסקירת השירים ציינתי: "מרקוס הנאה והבלתי נלאה מחזיר אותנו למוזיקת הפופ ובחזרה למצעדים. מזכיר לי את "Paris" של The Chainsmokers מאד, זה יותר משואב השראה מהאחרון… מרקוס מנסה את מזלו מידי שנה והשתתף בכל קדם לטבי מ-2014 ואילך. הייתי מציע לו לפרוש השנה ולחזור בשנה שהבאה עם המנון פופ נכון ומקורי יותר 2/5." על ההופעה בשליש הגמר כתבתי: "מרקוס עולה לבמה בחליפה, כאשר הצילום הוא כולו בשחור ולבן. אני מהמר שזה ישתנה בפיזמון….ו….צדקתי. היש קלישאה שלא תשתמש בה? הוא עובר מסך מאד טוב, אבל השיר לא טוב בשום צורה. זה בינוני מאד, גם אם הוא מנסה להזריק לו המון כוח בשירה שלו. יש גבול לכריזמה, הגם כך מוגבלת שלך." בהופעה בגמר: השיר האחרון של הערב הוא זה שעלה אחרי שהתברר שהייתה טעות בספירת הקולות בשליש הגמר שלו, וחבל שכך…. השיר הוא כזה ירידת מתח אחרי ההופעה של לאורה. ההופעה זהה לזו בשליש הגמר. ווקלית זו ההופעה הגרועה של הערב והוא לא מפסיק לזייף.

ההופעה בגמר:

ההופעה החיה בשליש הגמר:

 

 

 

 

 

 

להלן דירוגי לשירים המתמודדים הערב:

  1. Laura Rizzotto – Funny Girl
  2. Sudden Lights – Just Fine
  3. Ritvars – Who's Counting?
  4. Edgars Kreilis – Younger Days
  5. Lauris Valters – Lovers Bliss
  6. MADARA – Esamība
  7. Markus Riva – This Time
  8. Liene Greifāne – Walk the Talk

הקווים נפתחים לטובת הצבעת הצופים. הגיע הזמן לחלק האמנותי של הערב בו מופיע ההרכב Instrumenti עם השיר "HES un Tu".

לאחר מכן מופיע ההרכב Brainstorm, נציגי המדינה ב-2000 עם הגרסה הלטבית של להיטם בשפה האנגלית "My Mind’s So Lost (On you)", בלטבית: "Pašu dārgāko".

הגיע זמן ההכרזה על התוצאות…..
במקום האחרון – Lauris Valters
במקום השביעי – Liene Greifāne
במקום השישי – Edgars Kreilis
במקום החמישי – Markus Riva
במקום הרביעי – Ritvars
במקום השלישי – MADARA

נציג לטביה לאירוויזיון 2018 הוא/היא/הם………….

Laura Rizzotto

מה שאומר, ש-Sudden Lights סיימו במקום השני. בהצלחה ללאורה ריזוטו בליסבון, פורטוגל!

ניתן לצפות שוב בתכנית המלאה כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.