2018: פולין – הקדם

הערב 3 במרץ 2018 יתקיים בוורשה הקדם הפולני Krajowe Eliminacja. המנחה הוא ארתור אוזרץ ובמהלך הערב צפויות הופעות אורח של מאנס זלמרלוב זוכה אירוויזיון 2015, של קאשה מוש נציגת פולין לאירוויזיון 2017 ושל ההרכב Blue Café שייצגו את פולין באירוויזיון 2004.

עשרה שירים יתמודדו על הבכורה בקדם קלאסי בעל שלב אחד בלבד. ניתן להאזין ולקרוא עליהם בסקירת השירים. 50% ממשקל מהקולות ינתנו על ידי צוות שיפוט שמורכב מקאסיה מוס מיודעתנו, הגיטריסט יאן בוריסביץ', הזמרת מרילה רודוויץ', המפיק המוסיקלי טאב והרקדן-כוריאוגרף סטפנו טראזינו. 50% הקולות הנותרים ינתנו על ידי הקהל בבית.

הצטרפו אלינו לשידור החי! ניתן לצפות בו לבד ובחושך בקישור הבא.

הערב נפתח בהופעה של מאנס לשירו הירוז בליווי סקסופון.

הקהל באולפן קורא "ססזן" שוב ושוב. ארתור מציג את השופטים ומתחילים בתחרות. מאוחר יותר ארתור יציג את השירים שכבר נבחרו לאירוויזיון במדינות אחרות וכצפוי, האזכור של אלכסייב מבלרוס מקבל מחיאות כפיים סוערות.

Pablosson – Sunflower
ערן כתב: הו, הנה המבטא הפולני שכל כך התגעגעתי אליו… השיר, כמו שמו, קייצי, אופטימי ומחוייך. הבתים אקוסטיים ואז בפיזמון הוא עובר לקצב דאנס ניינטיזי בהפקה ירודה. עם ההיכרות שלי עם הקדם המקומי, זה שיר שכולם יירדו עליו טרם הקדם, אבל יש לו פוטנציאל בקדם עצמו עם הופעה כריזמטית להגיע למיקום מפתיע. זה מסוג השירים הפשוטים האלה שקל לגרום לך להתחבר אליהם 3/5.
דיווח מההופעה החיה: הסולן גנב את המעיל למרטי מקפליי, וזמרי הרקע במעילי עור. העמדה מאוד מיושנת וליריקה מטופשת עם מבטא כבד. לא פתיחה נהדרת לערב הזה. 2/5

Marta Gałuszewska – Why don’t we go
ערן כתב: גם שיר מתהדר ברשימת כותבים ארוכה, כמו Steven Manovski, שכתב בעבר לסיגלה. למרתה מבטא מצוין והשיר נשמע מאד עדכני, באבלגאם פופ, שמזכיר קצת את החומרים האחרונים של ריטה אורה וכמו שרבות ואחרות מנסות להישמע בשנים האחרונות. מרתה עושה את זה בחן בשיר פופ קצבי, לא יומרני, קייצי ומרים 3/5.
דיווח מההופעה החיה: בשיער ורוד ומעיל צהוב זוהר וארבעה רקדנים חשופי חזה מרתה נותנת את הופעת הפתיחה שחיכיתי לה. השיר חמוד לאללה גם אם העיבוד טיפה מיושן. פופ נערות שמוגש מצויין ועושה את העבודה. היא מסיימת את השיר עם ההאשטאג "ורוד זה הכי טוב" וזה נהדר. 4/5

Maja Hyży – Skin
ערן כתב: השיר הזמין הוא בגרסתו הפולנית, ולא ברור אם זו הגרסה שמיה תלך עליה. זה מיד-טמפו עד אפ-טמפו חביב, אוורירי וחסר חשיבות. זה שמיע בהחלט, ועובר טוב בפולנית, בעוד שבאנגלית אני די בטוח שיעבור ליד האוזן. כפי שהסקתם, מדובר בשיר לא מאד קומפטטיבי, אבל כזה עם רשימת כותבים ארוכה, כולל Lanberry, שהתמודדה בקדם בשנה שעברה 3/5.
דיווח מההופעה החיה: מאיה עם תספורת הכוללת צמה קטנה ועגיל עצום ובלבוש של נערת מים פריזאית שרה שיר עם ניחוח צרפתי. היא וסוללת המלווים שלה לא זזים אך השפה הפולנית עושה את העבודה ואני מופתע לטובה. 3/5

Future Folk – Krakowiacy i górale
ערן כתב: פירוש שם השיר הוא "תושבי קראקוב וההרריים". שיר אתנו-רוק שמח ומשובב נפש בעל אווירה פולנית שמחה (כן, זה קיים). האווירה היא מחויכת וקלילה, השיר לא לוקח את עצמו יותר מידי ברצינות, אבל מצליח להיות כיפי להאזנה, גם בזכות הפקה טובה, שכוללת לופים אלקטרוניים פה ושם, כשהשיר לוקח הפסקה מהקטע הפולקלוריסטי. חמוד מאד 3/5.
דיווח מההופעה החיה: וואו. יש פה את כל המרכיבים שאני אוהב: רוק, פולק, שפת מקור, כינור וניחוח אתני. אין לדעת אם דבר כזה יצליח באירוויזיון אבל אני בהחלט אשמח לראות אותו בליסבון. ההרכב נראה מאוד נינוח על הבמה כאילו זה הבית השני שלהם והם פשוט עושים חיים. 4/5

Isabel Otrebus – Delirium
ערן כתב: עוד פייבוריטית היא איזבל, אשר בשנה שעברה סיימה רביעית בקדם עם שיר של פרדריק שמפה. את השיר כתב Jonas Thander, מכותבי הפופ היותר חזקים שמנסים מידי שנה לשלוח שירים לכמה קדמים במקביל. בניגוד לאחרים הוא עושה זאת יחסית באלגנטיות. הוא הלחין את השיר הליטאי לאירוויזיון 2016, "I've Been Waiting for This Night". באמתחתו שירים שכתב לאריאנה גרנדה, דמי לובאטו ו-Fifth Harmony. הוא גם כתב השנה שירים לקדמים הרומני, המלטי והשבדי. איתו כתבה את השיר גם Elize Ryd השבדית שכבר הספיקה לכתוב שיר למלודיפסטיבלן ב-2015 (One by one). השיר הוא מסוגת ה"שירים השבדיים חסרי הנשמה" שחובבים אוהבים לאהוב. בהצלחה אני אומר 2/5.
דיווח מההופעה החיה: צעקות, זיופים ומניירות. איזבלה לבושה בז'קט סגול מטאלי מעל מה שנראה כמו וואנזי פאייטים שחורים. אני לא מבין איך זה יכול להיות פייבוריט. ההופעה כל כך יומרנית, מתחנפת ונטולת כריזמה שקשה להתחבר. 1/5

Gromee feat. Lukas Meijer – Light me up
ערן כתב: אחד הפייבוריטים הגדולים לניצחון בקדם. השיר מתחיל נחמד, אך נופל בפיזמון חלש וחסר הוק. ה-Millennial Woop והלופ האלקטרוני אחרי הפיזמון מוזילים את השיר והופכים אותו לגנרי יותר מכפי שהוא. אם לשיר אין הוק, אין טעם ליצור אותו בכל מיני קישוטים קוסמטיים. המבטא של הזמר טוב, אך מעבר לכך אין לי משהו טוב לומר. Mahan Moin השבדית שותפה לקשקוש הזה 2/5.
דיווח מההופעה החיה: השיר הזה מתחיל ונגמר בסי פארט. הסולן מופיע עם גיטרה, מעיל עור וכובע רחב שוליים. המילים לא רעות ואין זיופים או מבטא כבד אבל מצאתי את עצמי מתחנן שהזמרים יסתמו קצת וייתנו שוב לדי ג'יי גרומיי לנגן את המוזיקה המעולה שהוא יצר. ובכל זאת, מדובר ב-hook ברור. 3/5

Happy Prince – Don’t let go
ערן כתב: בלדת פופ א-לה סיה, רק בביצוע גברי. הפיזמון מאד מלודי וקליט, אך נעדר מילים וזה חבל. השיר מאד נמוך מבחינת האנרגיה שלו וספק אם יוכל להיות אפקטיבי על הבמה. עם זאת, מדובר בשיר טוב בעל פוטנציאל וכזה שלא נכתב מתוך נוסחה מסוימת. נחמד מאד 3/5.
דיווח מההופעה החיה: הסולן מופיע במרכז הבמה בלבוש שחור כאילו הוא מופיע בזאפה. זוג הרקדנים לובשים לבן וההופעה שלהם נותנת קונטראסט חזק לכל השיר. מבחינה ווקאלית הכל עובד אבל השיר מיועד להיות פילר בהופעת רוק, בעיני לא מוצלח. 2/5

Saszan – Nie chcę ciebie mniej
ערן כתב: "אני לא רוצה אותך פחות". עוד שיר בשפת המקור. גם כאן שותפה לכתיבה Lanberry. הפעם התוצאה הרבה יותר משביעת רצון, אלקטרו-פופ מידטמפו בבתים ואפטמפו מועדוני בפיזמון. השיר מופק לעילא, הקול של ססזן עובר מצוין, לפחות בסטודיו, והמלודיה נגישה וקלה לעיכול. בהיעדר דרמה, השיר ייצטרך כנראה קצת יותר כדי לשכנע, לא רק את הפולנים, אלא גם את האירופאיים, אם יגיע לבמה בליסבון. בגדול בהחלט משביע רצון 3/5.
דיווח מההופעה החיה: גם ססזן מופיעה עם שיער ורוד אך לובשת מעיל טרנץ' לבן וארוך מעל בגד גוף ומגפיים עד הברך. פופ ניינטיז בפולנית שזרק אותי לשיר של אימאני ב-1998. הקהל יוצא מגידרו ושר איתה ואפילו ארתור פונה לג'אסטין ביבר ואומר "היזהר!". אני לא מבין על מה המהומה, זה טוב אך מיושן. 3/5.

Ifi Ude – Love is stronger
ערן כתב: השיר נפתח בשירה הודית מסורתית (?) Ifi נראית בתמונה כמו אחת הבחורות היותר מגניבות בפולין וגם הקליפ המתלווה לשיר מחזק את התדמית הזו. השיר מעט מקושקש, ניסיון יומרני לעשות אינדי-פופ, שעטנז של סגנונות, חליל בלקני, קישוטים הודיים, מלמולים בפולנית ואווירה של מועדון היפסטרים. השיר לא מצליח להתחבר למאזין בשום צורה והסיכוי שלו להגיע לליסבון לא קיים, אבל הוא אכיל במנות קטנות 3/5.
דיווח מההופעה החיה: איפי מופיעה עם שמלה אדומה ותספורת אפרו, מלווה בשלושה זמרי ליווי. העיבוד של השיר עכשווי ומזכיר את השירים של לטביה בשנים האחרונות, אך חסר תחכום במילים וגם התנועות של זמרי הליווי חסרות חן ואף מאיימות. השאגות של איפי והפירואטים שלה על הבמה אולי עושים רושם על הפולנים אבל לא על אירופה. 2/5.

Monika Urlik – Momentum
ערן כתב: השיר נכתב על ידי צמד האחיות הבלתי נלאות, Ylva and Linda Persson…. הגעתי עם הציפיות הכי נמוכות שיכולתי. האמת שזו בלדה עד מידטמפו מטופשת למדי, רחוקה מלהדהים, עם חלקים סבירים בודדים. מוניקה שרה עם כל הלב והנשמה והשיר נשמע דרמטי שלא לצורך. בקדם המלטי הזה היה פורח, ואכן זה נשמע כמו ניצול הקדם ההוא… 2/5.
דיווח מההופעה החיה: מהרגע הראשון ברור שמוניקה היא זמרת ותיקה ובעלת ניסיון. אני מהמר שהיא באה מעולם מחזות הזמר. אבל השיר, אוי השיר… כפי שכתב ערן, בלדה מטופשת למדי. זמרת מצויינת עם שיר שקטן עליה בכמה מידות – קצת כמו הסיפור של קאסיה מוס מאשתקד. 3/5

בריקאפ הקהל מריע בעיקר ל- Future Folk, לגרומיי, ל-ססזן ולאיפי. הופעת האמצע הראשונה מבוצעת על ידי מאנס ששר שיר מתוך אלבומו האחרון, לאחר מכן Blue Café מבצעים גירסא משלהם ללהיט Para Macane. לסיום, קאסיה מוס מבצעת את Flashlight. אני חייב לומר שהקהל מאוד פעיל בקדם הזה.

ניקוד השופטים מ-1 עד 7 מופיע אוטומטית ואת טופ 3 נותנים בנפרד.

שני השופטים הראשונים מעניקים את המקום הראשון לגרומיי. השופט השלישי מעניק למוניקה 12 נקודות. קאסיה והשופט הבא מעניקים דוז לנסיך השמח. לסיכום הניקוד של השופטים מתורגם כך:

12 נקודות – Happy Prince – Don’t let go
10 נקודות – Ifi Ude – Love is stronger
8 נקודות – Gromee feat. Lukas Meijer – Light me up
7 נקודות – Monika Urlik – Momentum
6 נקודות – Marta Gałuszewska – Why don’t we go
5 נקודות – Saszan – Nie chcę ciebie mniej
4 נקודות – Maja Hyży – Skin
3 נקודות – Isabel Otrebus – Delirium
2 נקודות – Future Folk – Krakowiacy i górale
נקודה – Pablosson – Sunflower

הקהל בבית מעניק 8 נקודות למרתה, 10 נקודות למוניקה ודוז לגרומיי שמעלה אותו למקום הראשון בהפרש של נקודה אחת בלבד מהמקום השני. בסך הכל הניקוד של הקהל נראה כך:

12 נקודות – Gromee feat. Lukas Meijer – Light me up
10 נקודות – Monika Urlik – Momentum
8 נקודות – Marta Gałuszewska – Why don’t we go
7 נקודות – Happy Prince – Don’t let go
6 נקודות – Ifi Ude – Love is stronger
5 נקודות – Future Folk – Krakowiacy i górale
4 נקודות – Saszan – Nie chcę ciebie mniej
3 נקודות – Maja Hyży – Skin
2 נקודות – Isabel Otrebus – Delirium
נקודה – Pablosson – Sunflower

הזוכה:

Gromee feat. Lukas Meijer – Light me up

רגע הזכיה:

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.