2018: פינלנד – Saara Aalto תשיר באירוויזיון את "Monsters"

פינלנד הפתיעה השנה ובחרה ב-Saara Aalto, כנראה הכוכבת המפורסמת ביותר שעתידה להשתתף באירוויזיון 2018. במוצ"ש האחרון נערך הקדם הפרטי של האחרונה, אשר תרה את היבשת בחיפוש אחר שירים שיכולים לנצח בתחרות ולהביא את אירוח 2019 לפינלנד. היא הביאה 3 כאלו, שהתחרו בקדם ומתוכם זכה הפייבוריט המוקדם, "Monsters". קצת על שרה, המסר מאחורי השיר והסיכויים בליסבון. ניתן לקרוא את סיקור הקדם הפרטי כאן.

המבצעים
על Saara Aalto כתבתי כאן, אך אחזור עבור כולם: Saara Sofia Aalto נולדה ב-1987, ב-Oulunsalo, פינלנד. היא גדלה למשפחה מוזיקלית ולמדה מוזיקה מגיל צעיר. את שירה הראשון כתבה בגיל חמש. בגיל 11 זכתה בפסטיבל מוזיקה לילדים עם שיר שכתבה בעצמה. בגיל 17 זכתה בתחרות שירה בינלאומית בארה"ב, גם כאן עם שיר שכתבה בעצמה. את לימודי התיכון סיימה בבית הספר למוזיקה Madetoja. אחרי התיכון היא עברה להלסינקי, שם למדה מוזיקה ב-Sibelius Academy ובמקביל למדה שירה בקוטנסרבטיון של הלסינקי לפופ וג'אז. בשנים שחלפו לאחר מכן היא הופיעה בקונצרטים, תכניות טלוויזיה ומחזות זמר והופיעה ברחבי פינלנד עם תזמורות מוזיקליות.
ב-2007 השתתפה ב- Talent Suomi (מקבילה ל-Britain Got Talent) וסיימה בין שלושת הראשונים. ב-2011 השתתפה בקדם הפיני עם שיר פרי עטה, "Blessed with Love". היא סיימה במקום השני עם 40.7% מהקולות. היא הוציאה את הסינגל בחברת תקליטים שהקימה בשותפות באותה השנה. היא השתתפה לאחר מכן בתחרות  Santa Claus Season's Greetings Song Contest, שבו שרה את שירה מהקדם הפיני בגרסתו הסינית. בשנים שחלפו מאז התפרסמה בסין והופיעה שם מספר פעמים. ההצלחה הייתה כה רבה, שהיא הוציאה ב-2013 אלבום אשר כולו בסינית ויועד לקהל הסיני. ב-2012 השתתפה בעונה הראשונה של "The Voice of Finland", הגיעה לגמר וסיימה במקום השני. ב-2013 דיבבה את קולה של הנסיכה אנה בגרסה הפינית של "לשבור את הקרח" (Frozen) ב-2016 חזרה לקדם הפיני וסיימה שוב במקום השני עם השיר "No Fear", וזאת למרות שזכתה למרבית הקולות מהקהל בבית.
בהמשך אותה שנה חל מפנה בקריירה של אלטו. היא נבחנה ל-The X Factor UK וצלחה את שלב האודישנים. ב-six-chair challenge שלחה אותה השופטת שרון אוסבורן הביתה (פעמיים) לאחר שבפעם השנייה שעלתה לשיר הקהל צעק לה בוז. השופטת ניקול שרזינגר החליטה לתת לה הזדמנות נוספת והיא קיבלה Wildcard לשלב הבא. בבית השופטים דעתה של אוסבורן עליה השתנתה והיא העפילה לשלב ההופעות החיות. בשבועיים הראשונים להופעות החיות מוקמה פעמיים ב-3 המקומות הנמוכים, אך נשארה בתחרות. מאותה נקודה כוכבה דרך בתחרות והיא נעשתה יותר ויותר פופלארית על ידי הקהל הבריטי, שלא ממש ידע איך לאכול את המתמודדת הפינית. שרה הצליחה להגיע עד לגמר, שם סיימה עם מירב הקולות בערב הראשון. בערב השני עקף אותה Matt Terry והיא סיימה במקום השני (שוב) עם 40.4% מהקולות. שרה חתמה על חוזה הקלטות עם סוני מיוזיק, אך בהמשך עברה לוורנר מיוזיק גרופ. במהלך 2018 היא צפויה להצטרף לפאנל השופטים של "X Factor" בפינלנד. היא חיה היום בלונדון עם ארוסתה.
בחודש האחרון פרסמה כי היא במשא ומתן עם ה-BBC על האפשרות לייצג את בריטניה באירוויזיון, אך בנובמבר הודיעה רשות השידור הפינית כי שרה תתחרה מטעמה בליסבון. 

השיר
עם חשיפתו הפך "Monsters" לפייבוריט ענק בקרב החובבים. השיר נכתב על ידי Saara Aalto עצמה. עוד בצוות הכותבים האחים השבדים שהם אימפריה ,Joy ו-Linnea Deb, כאשר לינאה הייתה בצוות הכותבים של שירה של Dotter שכשל במלודיפסטיבלן השנה. לינאה וג'וי היו בצוות הכותבים של "Statements" של Loreen ממלודיפסטיבלן 2017, שהגיע לשלב ההזדמנות השנייה ושל "I Don't Give A" של Lisa Ajax, שעלה משלב ההזדמנות השנייה לגמר וסיים במקום התשיעי. ב-2016 היו מהכותבים של "Don't Worry" של Ace Wilder, שסיים במקום השלישי, "Hunger" של Molly Pettersson Hammar, ו-"I Will Wait" של ISA, שהגיעו לשלב "ההזדמנות הנוספת" ו-"My Heart Wants Me Dead" של Lisa Ajax, שסיים במקום השביעי. הם היו מהכותבים של זוכה האירוויזיון האחרון מטעם שבדיה, "Heroes" של Måns Zelmerlöw ושל השיר השבדי לאירוויזיון 2013, "You". ב-2014 היו בצוות הכותבים של "Busy Doin' Nothin'" של Ace Wilder, שסיים במקום השני במלודיפסטיבלן, של "Glow" של Manda ו-"Red" של EKO, שלא עלו משלב רבע הגמר ו-"Echo" של Outtrigger, שסיים בשלב "ההזדמנות הנוספת". הם כתבו גם לאלבום הראשון של Fifth Harmony. האחרון ברשימת הכותבים הוא Ki Fitzgerald ההולנדי, שזהו לו שיר האירוויזיון הראשון, אחרי שכתב ל-Madcon, Lawson, Il Volo ועוד.
בקדם הפרטי שלה הציגה שרה שלושה שירים, אחרי שתרה במשך חודשים אחרי שירים פוטנציאלים שיכולים לזכות בתחרות. "Monsters" נחשף ראשון והיה לפייבוריט הגדול, ואחריו יצאו "Domino" ו-"Queens". בקדם עצמו סיים "Monsters" במקום הראשון אצל השופטים עם 88 נקודות, בעוד "Domino" לא רחוק עם 84 נקודות, ו-"Queens" רחוק משניהם במקום השלישי והאחרון. הקהל נתן לשיר את מירב הנקודות – 95 בסך הכל, בעוד "Domino" קיבל 75 נקודות בלבד, מה ששם את הדובדבן על קצפת הניצחון.
בסיקור הקדם כתב נבו "מדובר בשיר דאנס בסגנון שכמוהו כבר שמענו, לרבות ה-Millennial Loop בפזמון. אני מניח שהקליפ המוצלח תרם רבות להתלהבות מהשיר הזה, מתוך הנחה שהרבה מהקליפ יתורגם להופעה על הבמה. אין ספק שמדובר בשיר קליט, נעים, והביצוע הקולי של שרה מתאים לו מאוד. עם זאת, מאחר והשיר כה קצבי, הופעה משעממת עלולה לקבור אותו די מהר. בהופעה, שרה מתחילה עם גלימה שחורה שתיחשף בהמשך, כפי שראינו פעמים רבות בקדמים רבים. היא בכלוב. מלווים אותה רקדנים בנוצות שחורות ושתי מלוות. ההופעה לא מיוחדת וכבר ראינו הופעות מסעירות יותר באירוויזיון. אין מסיבה על הבמה, כפי שהקליפ רמז. לפני הפזמון האחרון, יש משחק באורות זוהרים ודגלים. השירה של שרה מושלמת, כצפוי, אבל אין ממש "אירוע" בשיר וזה לא מתרומם. 3/5 ."
השיר הוא פופ-דאנס אירו-פופי, קליט להחריד, להיטי, פופ-האוס בעל הפקה מהוקצעת, עדכנית במידה, אך לא אדג'ית, עם השפעת מוזיקת דאנס ניינטיזית ברורה. הבעיה שלי, כאשר האזנתי לשלושת שירי הקדם שלה, הוא שכולם הריחו ממאמץ יתר. קיוויתי שלשרה, אשר חתומה על ידי אחת מחברות התקליטים הגדולות בעולם, יש כבר שירים באמתחתה אשר הקליטה והיא צפויה לשחרר לאוויר העולם, אך המציאות הייתה אחרת. שרה, שכבר עשתה לעצמה שם בקרב הקהל והמוזיקאים בפינלנד, סקנדינביה ובריטניה, יכלה לבוא עם משהו אחר. במקום זה היא סיימה עם שני שירים שנכתבו על ידי מוזיקאים ששולחים מידי שנה שירים לקדמים ברחבי היבשת, שולטים ביד רמה במלודיפסטיבלן השבדי וחלקם אף זכו באירוויזיון עם המנוני פופ. שרה הכריזה בבחירות השירים שלה, במידה מסוימת, כי הדומיננטיות השבדית בתחרות לא ניתנת לערעור, גם כאשר מדובר בזמרת כמותה. דין זמר שבדי אנונימי כדין שרה אלטו, וחבל. במידה רבה זהו רגע ה-make or break של אלטו. המומנטום שלה מאז ההגעה למקום השני באקס פקטור הבריטי הולך ונשחק, הבחירה שלה להתחרות באירוויזיון בלי שהיה לה שיר ביד הוא הימור ענק והעובדה שמאז ה-X לא הוציאה שירים יכול להפוך את האירוויזיון ואת "Monsters" לנקודת התחלה חדשה עבורה ולאו דווקא לכזו חיובית. מצד שני, העובדה שלא הצליחה להגיע לאירוויזיון טרם החשיפה בבריטניה וניצול הרגע הספציפי הזה שבו היא עדיין שם דבר על מנת לכפות במידה מסוימת על רשות השידור הפינית את הבחירה הישירה בה, יכולה להיות גם רגע אסטרטגי מכונן עבורה. הכל באמת תלוי ביכולת שלה למנף את השיר הזה למשהו משמעותי בעוד חודשיים בליסבון.
דווקא מילות השיר דוחפות אותו מעט קדימה, עם דימויים שהמילניאלים אוהבים. משמעות השיר הייתה די ברורה מן ההתחלה. שרה, בתור חלק מהקהילה הלהט"בית, הקדישה את השיר לקהילה ולנושא הזהות המינית, כאשר המפלצות המתוארות בשיר הן השדים הרוחשים בראשו של כל מי שאי פעם חשש לצאת מהארון. שרה מתארת בשיר את הניסיון לעצום את העיניים ולהתעלם מן המפלצות, לאחר מכן היא מחליטה להתיידד עמן, שזהו שלב המעבר שבו אתה מודה כי הן קיימות ומנסה לחיות עמן בין אם בארון או מחוצה לו. בשלב האחרון היא מחליטה להשתחרר מן המפלצות, להאיר את החדר החשוך ולתת לאור לעשות את שלו. במצב הגרוע ביותר, המפלצות יישארו שם, אבל מאחוריה קהילה שלמה, צבא שתומך בה. במקרה הטוב, השמיים הם הגבול. בבית השני שרה כבר שולטת בגורלה, גאה בבחירות שלה ומוכנה להסתער על העולם עם האמת הפנימית שלה. אז מצד אחד יש כאן אמירה מאד ברורה ומעוררת הערכה, מצד שני זה נראה לפרקים כמו בחירה מאד קלה, כשזה מגיע ממדינה כמו פינלנד, מזמרת כמו שרה ומשיר שנוסע לתחרות שהיא להט"בית במהותה. מצד שלישי, אני מאמין לה. שרה היא לא סטרייטית שמנסה להתחנף לקהילה, היא באה מתוך הקהילה עצמה וההרגשה הוא שכשזה בא ממנה זה אותנטי, בניגוד למשל לקריסטה זיגפריד ב-2013.
פינלנד תתמודד בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2018, ב-8/05 וצפויה להעפיל לגמר די בקלות. אחרי ההופעה בקדם, חלק מהחובבים בקדם השתעשעו ברעיון שזה עלול להישאר בחצי הגמר. אני חושב שהתרחיש הזה לא סביר. השיר הוא להיט, גם אם נורא מתאמץ. זהו אינו זוכה אירוויזיון, אבל לגמר זה יגיע כנראה.

מילות השיר, מתוך האתר 4Lyrics.eu (מקור):

Monsters

Closed my eyes
So I couldn’t see it
Felt so numb
But now I’m ready to feel it

So tonight I’m making friends
With all the creatures
That are hiding there under my bed

I ain’t gonna hold on
To these monsters anymore
Now I’m gonna let in all the light
Tear down the walls

At my worst I found my army strong
All the demons are gone
You can try and scare me now
But I ain’t scared no more

I ain’t scared no more
I ain’t, I ain’t
I ain’t scared no more

It’s my life
I’m ready to lead it
I’m gonna roll the dice
You better believe it

So tonight I’m making friends
With all the creatures
That are hiding there under my bed

I ain’t gonna hold on
To these monsters anymore
Now I’m gonna let in all the light
Tear down the walls

At my worst I found my army strong
All the demons are gone
You can try and scare me now
But I ain’t scared no more

I ain’t, I ain’t
I ain’t scared no more

I ain’t scared no more
I ain’t, I ain’t scared

I ain’t gonna hold on
To these monsters anymore
Now I’m gonna let in all the light
Tear down the walls

At my worst I found my army strong
All the demons are gone
You can try and scare me now
But I ain’t scared no more

I ain’t, I ain’t
I ain’t scared no more
I ain’t scared no more

I ain’t, I ain’t
I ain’t scared no more

הופעת השיר בגמר הקדם הפיני:
הקליפ הרשמי לשיר:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.