2018: ליטא – Ieva Zasimauskaitė תייצג את המדינה באירוויזיון עם "When We're Old"

הקדם הליטאי הארוך הסתיים בניצחון של הפייבוריט המוקדם, וזאת בניגוד למצופה מליטא…. בשנה שעברה סיימה ליטא נמוך מאד כאשר Fusedmarc הגיעו למקום השני מהסוף בחצי הגמר השני. גם השנה סוכנויות ההימורים ממקמות את ליטא ברשימת המדינות עם הסיכוי הנמוך ביותר לזכייה. האם יש סיכוי שהם יפתיעו אותנו ואת המהמרים? Ieva Zasimauskaitė תנסה לעשות את הבלתי אפשרי.

המבצעים
Ieva Zasimauskaitė-Kiltinavičienė נולדה ב-1993 בקובנה, ליטא. ב-2012 סיימה את לימודיה ב-Kaunas VDU Rasos Gymnasium וב-2015 סיימה את התואר הראשון שלה במלונאות ב-International School of Law and Business וב-2015 סיימה את הסטאז' שלה במלון בקובנה. החל מגיל שבע היא למדה שירה ב-Kaunas Aleksandras Kačanauskas Music School. במסגרת הלהקה של בית הספר היא שרה במקהלת הילדים וניגנה על פסנתר. היא השתתפה במספר פסטיבלים ובשנת 2009 השתתפה בריאליטי-שירה למקהלות "Chorų karai". המקהלה שלה זכתה והיא שרה בה במשך שלוש שנים לאחר מכן. לאחר מכן החלה לעבוד לבד עם המפיק המוזיקלי Tautkus, דרכו הכירה את בעלה לעתיד. ב-2012 השתתפה ב-"The Voice" הליטאי והגיעה לגמר. היא הוציאה את הסינגל הראשון שלה לאחר מכן, "Pasiilgau", אשר היא כתבה בעצמה. היא מופיעה החל מ-2015 עם להקה בחתונות ואירועים שונים. ב-2015 התחתנה עם מאמן נבחרת ליטא בכדורסל, Marius Kiltinavičiu, אשר גם היה חבר בלהקת הבנים N.E.O.
בשנת 2013 השתתפה בקדם הליטאי עם השיר "I Fall in Love", אותו שרה בדואט עם Gabrielius Vagelis. השניים הגיעו לגמר וסיימו במקום החמישי. ב-2014 השתתפה בקדם לבדה וסיימה במקום החמישי. ב-2016 השתתפה עם  "Life (Not That Beautiful)", הגיעה לגמר וסיימה בו במקום הרביעי. ב-2017 השתתפה עם שני שירים: "You Saved Me", אשר הגיע לחצי הגמר וסיים בו במקום האחרון ושיר נוסף שלא עבר את שמינית הגמר, "I Love My Phone", אותו שרה עם  Vidas Bareikis.

השיר
"When We're Old" נכתב על ידי Vytautas Bikus, אשר היה מכותבי השיר "This Time" בביצוע Monika & Vaidas, והיה השיר הליטאי לאירוויזיון 2015. השיר העפיל לגמר האירוויזיון וסיים בו במקום ה-18.
Ieva החלה את הקדם כפייבוריטית גדולה. היא סיימה את שמינית הגמר במקום הראשון עם 12 נקודות הן מהקהל והן מהשופטים. ברבע הגמר סיימה עם 8 נק' מהקהל ו-12 מהשופטים, ושוב במקום הראשון בניקוד המשוקלל. בחצי הגמר השני סיימה שוב ראשונה, וחזרה לקבל 12 נקודות מהקהל. בגמר, השופטים נתנו בפעם הראשונה לשיר רק 10 נקודות, אך היה זה הקהל שהצביע לשיר בהמוניו, נתן לו 12 נקודות ושלח את Ieva לליסבון.
בשמינית הגמר כתבתי על השיר "זהו השיר המדובר של הערב… שיר שזכה למחמאות מהחובבים, האם יזכה לגורל כמו השיר של אייסטה מהשנה שעברה? ההופעה מקבלת בוסט יפה מהבימוי ומעבודת המצלמות. אייווה יושבת על הבמה במראה ילדת פרחים. מדובר בשיר מעצבן למדי, שמנסה לחקות להיטי רדיו משנות התשעים. טורי איימוס הגרסה הבלטית, לא מרשים בשום צורה, אפילו מרגיז קצת. 3/5." ברבע הגמר ציין נבו: "ההופעה הערב זהה לזו בתכנית הראשונה, אך יש שיפור באיפור והלבוש. ייבה מתחילה ישובה על הבמה ומצולמת מאחור, נראית כמו עובר שזה עתה נולד. היא שרה היטב ומשדרת הרבה רגש. עם זאת, השיר לא מתפתח יותר מדי ונשאר באותו מקום. בפזמון האחרון, מוקרנות תמונות שנועדו לעורר אמוציות של אמפתיה וזה די אפקטיבי. עובדה שאחת השופטות פרצה בבכי מהביצוע. זה מוצלח, אבל לא שיר מנצח, לטעמי, למרות שכרגע מוביל בהימורים. 3/5" בחצי הגמר נבו כתב: "לפני ההופעה בחצי הגמר, ייבה משוחחת עם אימה המבוגרת שבבית אבות ומראה לה את ההופעה הקודמת שלה. זה מרגש אותה עד דמעות בסרטון. כצפוי, זה מרגש את הקהל, השפטים והצופים בבית ומכניס היטב לאווירה של השיר ומאפשר לה לרגש עם השיר וההופעה המינימליים שלה. היא תצטרך לעבוד קשה כדי להצליח להעביר את הרגש והמשמעות הזו בשלוש דקות בין עשרות שירים אחרים באירוויזיון, אבל הליטאים כבר מכורים. המשפטים האחרונים תורגמו לליטאית. כל השיר נסמך על הפחד של אנשים מזקנה. מעניין אם אנשים שרואים את ההופעה לראשונה יתחברו לרגש או יפטרו את ההופעה כמשעממת. כרגע זה משתפר. 4/5". בגמר נבו כתב: "…שמרו את הפייבוריטית לסוף. ההופעה זהה לזו שראינו כל העונה. בסוף, יש הפתעה, ומופיע לצד ייבה גבר אליו היא שרה את המשפט האחרון. ייבה מלאת ביטחון וכנראה יודעת שזה בכיס שלה. אם הרבה יצליחו להתחבר למסר של השיר והאולם ישתתק בהופעה כמו בליטא, יש לשיר סיכוי להעפיל לגמר, אחרת, הוא יסיים כהפסקת שירותים בחצי הגמר. 4/5".
השיר הוא בלדת פופ מבוססת פסנתר. Ieva משתמשת בקולה המלחשש, כמעט ילדותי, כדי להעביר תחשה אינטימית ואישית מאד בשיר. בפיזמון נכנסים כלי מיתר עדינים, מעט קישוטי אמביינט-אלקטרו, אך השיר שומר על הפקה מינימליסטית לכל אורכו. כפי שציינתי לעיל, מדובר בבלדת ניינטיז די גנרית, טורי איימוס סטייל. אין התפרצות של רגשות, אין רגע שיא. השיר כולו אמור להעביר איזושהי תחושה רומנטית, עדינה. השיר נגמר כמו שהוא מתחיל, בניגון פסנתר שקט ובקולה המלחשש של הזמרת. לטובה ניתן לציין שהשיר די זכיר למרות שמדובר בבלדה לא קומפטטיבית, מאחר והמלודיה שלו לא מורכבת כל כך. זה Adult Contemporary קצת מנותק מהזמן, שפונה לנישה הזו ביודעין.
המילים רומנטיות ודי גנריות. הדוברת שרה לאהוב ליבה, בעודה נזכרת בערגה ביום שבו נפגשו. היא מבקשת ממנו לשיר את השיר שכתבו יחד כשהם יהיו זקנים, ומכאן כותרת השיר. כל שורה בשיר זועקת קלישאת פופ, החל מ-"You make this place feel like home" וכלה ב-"I can’t let you go". המלודיה המתקתקה רק מוסיפה להרגשת השמאלץ. השיר נראה מנותק מהוויה מוזיקלית נוכחית.
ליטא תתמודד בחצי הגמר הראשוןשל אירוויזיון 2018, ב-08/5. השיר עשוי להתבלט על רקע האלקטרו-פופ והרעשים בחצי הגמר הראשון, אך כפי שכבר ציינתי מדובר בחצי גמר קומפטטיבי במיוחד, שנראה כמרחץ דמים מוזיקלי. כרגע ממקמת ליטא כבעלת הסיכויים הנמוכים ביותר לזכות בתחרות. ההעפלה לגמר אם כן נראית בלתי אפשרית כמעט מהמקום שבו היא נמצאת, אבל כבר ידענו הפתעות. השופטים יידעו לנקד את זה, אבל לא בטוח שהקהל יתחבר לזה בשמיעה ראשונה.

מילות השיר, מתוך האתר 4lyrics.eu (מקור):

When We're Old

I know I’ll never forget
That day, the first time we met
We’ve come a long way since then
And we do it all again

From your very first smile
I knew that I’d walk a mile
See, it’s for real when you know
You never wanna let go

These are the reasons
I want you to know
You make this place feel like home

These are the reasons
I can’t let you go, oh oh
Let’s sing a song that we wrote
When we’re old, ah ah

When we’re old, ah ah

No matter what comes our way
I feel like I’m here to stay
You were the right from the start
And let me inside your heart

After all this time
I hate the sound of goodbye
And if you leave a word

These are the reasons
I want you to know
You make this place feel like home

These are the reasons
I can’t let you go, oh oh
Let’s sing a song that we wrote
When we’re old, ah ah

When we’re old, ah ah

Right from our very first kiss
I knew it would end up like this
I’m not afraid to crawl
If I have your help to hold

גרסת סטודיו של השיר:
הופעת השיר בגמר הקדם הליטאי:

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.