2019: מלטה – סיקור The X Factor רטרואקטיבי

השנה החליטה מלטה לראשונה בתולדותיה כי תיבחר את הנציג לאירוויזיון באמצעות תכנית הריאליטי שירה הידועה "X Factor". זוהי דרך מעניינת של המדינה להתמודד עם הכשלונות של השנים האחרונות. כך היא לא תלויה בקהל או בשופטים שיבחרו את השיר הלא נכון, היא פשוט תיבחר אותו בעצמה…. האם הניצחון של נטע גרם להם לשים את מבטחם ב"ריאליטי שירה"?

פרק 1 – אודישנים
הפרק מתחיל בהצגת המנחה, Ben Camille, ורביעיית השופטים, Howard Keith Debono, Ira Losco, Alexandra Alden ו-Ray Mercieca.

המתמודד הראשון הוא Claudio Zammit, מהנדס תוכנה. הוא שר את "XO" של The Eden Project. הוא עוצם עיניים באודישן. זה משעשע ללמוד שכולם במלטה מדברים בשילוב של מלטית ואנגלית. נראה שהשופטים אוהבים אותו…

המתמודד הבא הוא Mark Anthony Bartolo. בחור מוזר למדי, אבל עם קסם אישי של אנטי-כוכב. הוא שר את "Dream On", הקלאסיקה של Aerosmith. הוא מצליח להגיע לגבהים בקול שלו ולהרשים את השופטים. אירה לוסקו בוכה, לא ברור מדוע, והוא זוכה לחיבוק מריי.

הבאה בתור היא Michela Pace, בת 17, המגיעה מהאי Gozo. היא בוחרת לשיר את "Total Eclipse of the Heart" של בוני טיילור. נותנת ביצוע נקי כולל השתנקות אחת קטנה ולא מורגשת. קל להמר שתגיע רחוק בתחרות. אירה שוב בוכה.

המתמודדת הבאה היא Karin Duff. היא לא מפסיקה לצחוק בראיון המקדים ונראית בחורה מעצבנת למדי. היא שרה את "Knocking on Heaven's Door" של בוב דילן. הקול שלה מתוק מידי לשיר הזה, לטעמי לפחות, אבל יש לה קול טוב, גם אם גנרי. גם היא עוברת לשלב הבא. אלכסנדרה מציינת שהיא יהלום לא מלוטש.

המתמודד הבא הוא Jassem Al Taher. אסיר לשעברף שהיה בכלא 4 פעמים (!). הוא שר שיר מקורי שלו ומנגן על הגיטרה. זה לא מרשים בשום צורה, נשמע די חובבני ומאד בוסרי. השופטים מסכימים ולא מעבירים אותו לשלב הבא, למרות שריי היה בעדו.

הבא בתור הוא David Ellul Robinson, יליד קנדה, בן 49. הוא שר את "Dancing in the Dark" של Bruce Springstee. השופטים קצת קשוחים איתו ופוסלים אותו על היעדר מוטיבציה, ואחד מהם אף אומר שהוא לא שפט את השיר, אלא את הגישה.

הבאה בתור היא Anna Azzopardi, גננת. היא שרה את "Right to Be Wrong" של Joss Stone. למרות שהיא נראית הכי רחוק מכוכבת, היא נותנת את ההופעה המרשימה ביותר עד כה. בחירה מצוינת של שיר, קול מלא נשמה ומתמודדת עם אינטיליגנציה מוזיקלית. למרות שאלכסנדרה לא בעדה, היא עוברת לשלב הבא בתמיכת שאר השופטים.

הבא בתור הוא Kevin Magri. הוא מבצע את "Feels Like Heaven" של Fiction Factory. הוא לא זמר וזה די ברור שהביאו אותו בשביל הבדיחה. לא אוהב כשעושים את זה. הוא לא מקבל "Yes" מאף שופט, אך הוא שומר על החיוך.

המתמודד הבא הוא Matthias Brancaleone. הוא שר את "Fly Me to The Moon" של פרנק סינטרה. זה מיושן נורא, ולא בקטע טוב. הוא נשמע כמו זמר חובב ולא יותר מזה. כל השופטים מצביעים נגדו והוא מסיים את דרכו בתחרות.

הבא בתור הוא Matthew Schembri. הוא בוחר לשיר את "3AM" של אמינם. זה הראפ הגרוע ביותר ששמעתי מעודי. הוא שר תוך כדי שהשיר מתנגן לו באוזניות. זוועות. עם ארבעה "No" מכל השופטים האודישן נגמר כפי שניתן היה לצפות שייגמר. ריי ממליץ לו לעשות ראפ במלטית.

המתמודד הבא זכור לצופי הקדם המלטי של 2018. זהו Aidan Cassar. עובד כמעצב גרפי. הוא שר שיר מקורי בשם "Mine". יש לו קול קצת גבוה, אבל הוא יודע לסלסל מוזיקת נשמה. זה מרשים שהוא כתב את השיר הזה ואין ספק שהוא מוזיקלי מאד. בפיזמון הוא כבר מגיע לפלצטים מחרישי אזניים. עם ארבעה "Yes" הוא עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Danica Muscat, גם היא התמודדה בקדם 2018. היום היא שרה את "That's Life" של פרנק סינטרה. קצת צועקת את השיר לטעמי, למרות שיש לה קול טוב ויציב. אחריה נבחנת Sarah Micallef Muscat, ששרה את "Listen" של ביונסה, למרות שלא אמורה לשיר שום דבר…. דניקה עוברת לשלב הבא, בעוד שרה הולכת הביתה בידיים ריקות, עם עצת אחיתופל לחזור בשנה הבאה…

המתמודד הבא הוא Norbert Bondin, מנהל תפעול. הוא מגמגם ומסביר שדיבור באנגלית עוזר לו לגמגם פחות. הוא שר את "Helium" של Sia. הוא שר נחמד וזה בחירה נכונה של שיר, אבל הוא נשמע כמו אחד ששר במקלחת ולא כמו זמר שעוסק בכך למחייתו. הוא מאד כנה וההופעה שלו אכן מרגשת וכובשת. זה מספיק לעכשיו, לא בטוח עד כמה זה יספיק לשלבים הבאים. הוא עובר לשלב הבא בתמיכת כל השופטים.

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

פרק 2 – אודישנים
אחרי כניסה מטופשת במיוחד של אירה לוסקו לחדר האודישנים, תוך חיקוי של הזמרת שר (!!!), מתחילים באודישנים.

ראשון להתמודד הוא Jean Claude Tonna עם השיר "Dancing on My Own" של רובין. הוא לא יודע לשיר. האודישן נעצר באמצע על ידי השופט האוורד, אבל ז'אן קלוד מתעקש ומתחיל בשיר חדש. כולם מצביעים "No".

המתמודד השני הוא Luke Chappell והוא שר שיר מקורי שלו בשם "Losing Faith in Humanity". הוא קצת מאנפף בשירה, אבל זה גורם להכל להישמע אותנטי יותר. הקול הוא שון מנדז סטייל, הסגנון הוא יותר Soul. לא הזמר הכי מלוטש, אבל מחובר מאד ומוזיקלי מאד. אני בעד. הוא עובר לשלב הבא עם "Yes" מכל השופטים. אלכסנדרה לא מצליחה להפסיק לבכות, כנראה בגלל הסיפור האישי שלו שלא הבנתי. הוא זוכה אף לחיבוק מהאוורד.

המתמודד הבא הוא Marley Grech, עובד במפעל. הוא שר שיר ראפ, מקורי, שהוא כתב לאחיו שהלך לעולמו. הוא עושה ראפ בסדר, זה לא מדהים. זה אכן מאד כן ורגשי, אבל בוסרי ולא מתאים לבמה הגדולה. לשלב זה אני חושב שזה מספיק, בתקווה שהחשיפה תשרת אותו. אבל לאירוויזיון זה לא. הוא עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Nadine Fenech, מעצבת שיער. היא בוחרת לשיר את "Shewolf" של סיה ודיויד גואטה. קול טוב, צלול, נקי, יש לה ביטחון, אבל היא לא שחצנית. מעניין יהיה לראות אותה על בימת ה-X Factor ממצה את מלוא הפוטנציאל שלה. אירה נעמדת, רוקדת ומרימה לה. היא ממשיכה לשלב הבא, למרות שאלכסנדרה נותנת לה "No".

המתמודדת הבאה היא Elishia Semaan, בת 23, שהגיעה לטופ 5 ב-X Factor האוסטרלי. היא אוסטרלית, מלטית מצד אימה. ריי מזהה אותה, ומסתבר כי הם קרובי משפחה. היא בוחרת לשיר את "Who's Loving You?" של חמישיית ג'קסון. היא נשמעת כמו תוצר X Factor טיפוסי: נראית טוב, שרה מאד טכני, יודעת לבחור את השירים הנכונים ומצד שני השחוקים ביותר, שעובדים על השופטים. השאלה היא לאיזה X Factor של איזו מדינה היא תלך אחרי שתיגמר העונה?…. אירה לא מסכימה איתי לגבי העניין הטכני, אבל אלישיה עוברת לשלב הבא ללא שום בעיה.

המתמודדת הבאה היא Kaylie Magri, תלמידת תיכון בת 16. היא שרה את "You Don't Own Me" של Leslie Gore. קול נקי, מלא נשמה. היא נשמעת כמו עצמה, לא מנסה להיות מישהי אחרת או לדמות עצמה לכוכבת. אחת היותר טובות ששמענו עד כה, קל להתחבר אליה. אלכסדרה מתעניינת בהשראה המוזיקלית ובאיזו זמרת היא רוצה להיות.

המתמודדות הבאה היא Kelsey Bellante, תלמידה. היא בחרת לשיר את "Broken Hearted" של Karmin. הביצוע קצת בכייני וצעקני לטעמי, אב עם ההכוונה הנכונה היא תוכל להישמע טוב מאד. השופטים גם לא מתרשמים יותר מידי, ואירה טוענת שקלסי חושבת יותר מידי על ההופעה והרושם. לבקשתם היא שרה שיר נוסף, "To Be Human" של Sia ו-Labrinth. היא עוברת לשלב הבא, עם מעט הסתייגויות, אבל ארבעה "Yes".

המתמודדת הבאה היא Maya Xuereb, תלמידה. גם לה יש סיפור אישי מרגש, אבל לא הבנתי אותו. היא בוחרת לשיר את "Masterpiece" של Jesse J. היא יודעת לשיר, אבל עדיין בוסרית. מחקה שטיקים שהיא שמעה לאורך השנים. אבל כמו בהרבה מקרים קודמים, יש כאן עם מה לעבוד. הם מבקשים שיר נוסף, והיא בוחרת לשיר את "Burning" של Sam Smith. אותן הבעיות שהיו בביצוע הקודם מופיעות גם כאן. ריי מציין שהוא לא מבין את המילים שהיא שרה, הדיקציה שלה קשה. אלכסנדרה טוענת שהיא לא מחוברת לשיר. אף על פי כן, היא עוברת לשלב הבא!

המתמודדת הבאה היא Raisa Marie Micallef, בת ה-16. היא בוחרת לשיר את "The Prayer" של Andrea Bocelli ו-Céline Dion. מאד קלאסית, מאד מלטית (!) זה מאד לא צעיר ומיושן, אבל זה בסדר וזו היא. זמרת דיסני (כמו שאמרתי, מאד מלטית). רק הצלחה לה, אבל מקווה לא לשמוע את הסיגנון הזה שוב ממלטה באירוויזיון הקרוב. היא עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Tanya Bonnici, רואת חשבון. היא בוחרת לשיר את "How Do I Live" של ליאן ריימס. היא נקטעת בגסות אחרי חצי שורה, על ידי ריי, אשר מבקש ממנה לשיר שיר אחד. היא שרה את "Valerie" של איימי ויינהאוס. היא מזייפת הרבה, לא מסוגלת למשוך תו מעבר למאית השנייה. היא לא ממשיכה לשלב הבא.

אנחנו זוכים לראות הצצות מאודישנים שפחות עבדו… אחריהם עולה Anthea Mifsud, שכנראה יודעת לשיר, אבל נשמעת צורחת ומזייפת בביצועיה ל-"Chandellier" של Sia ו-"Alone" של Heart. היא לא עוברת לשלב הבא.

הבאה בתור היא Ruth Xuereb, שעובדת בתור מעצבת שיער בסרטים. היא אומרת שתגיד למראיין את גילה אחר שהמצלמות ייכבו. היא נראית כמו כיף גדול, שיער משוגע, בגדים משוגעים עוד יותר. בא לי לצאת איתה לקניות בכיכר המדינה. כצפוי היא מזייפת את "Que Sera, Sera" של Doris Day. זה נגמר בזיוף גדול והיא הולכת הביתה בידיים ריקות ושיער מלא.

המתמודדת הבאה היא Laura Bruno, מזכירה. שבוחרת שליר את "Muddy Waters" של LP. הביצוע מעט קלישאתי לטעמי, היא צועקת הרבה. היא זוכה לתשואות משופטים. האוורד מסכים שהיא נשמעת טוב בתווים הנמוכים. השופטים מתרשמים מכך שלמדה את השיר אתמול…

המתמודד האחרון להערב הוא Chris Grech, תוכניתן. הוא בוחר לשיר את "Stay" של Rihanna. יש לו קול רוק טוב, אבל הוא נשמע מעט עייף וקצת מופנם עבור הבמה הגדולה. אלכסנדרה חושבת שהביצוע נשמע מיואש (?), לשאר השופטים גם יש ביקורות רבות. ריי מכיר אותו ומאמין בו וסוחף את שאר השופטים אחריו. הם מחליטים להעביר אותו לשלב הבא.

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

פרק 3 – אודישנים
ייקח עוד הרבה זמן עד שהאודישנים ייגמרו, אז קחו אוויר, כי ממשיכים….

ראשונות להתמודד הן צמד האחיות, Kayati. הן בוחרות לשיר את "Holy Grail" של artists Jay-Z ו-Justin Timberlake. יש להן קולות חזקים מאד, עמוקים וההרמוניות שלהן טובות מאד. מקצועיות. גם הבחירה בשיר, שאינו קלישאת אודישנים, מרשימה. הן עוברות עם "YES" מכל השופטים.

ואם בצמדים עסקינן, עכשיו תור צמד האחיות הצעירות, Clelis. הן בוחרות לשיר "2002" שלAnne-Marie. הן לא שוות זו לזו מבחינה קולית. השמאלית שרה הרבה יותר טוב, ולטעמי צריכה להתקדם לבדה לשלב הבא. גם הן עוברות לשלב הבא עם "YES" מכל השופטים.

הבאים בתור הם זוג נשוי, המזייפים שיר באיטלקית. לצערי או לשמחתכם אין קישור יוטיוב לאודישן….
המתמודדת הבאה היא Maria Zammit, בת ה-52, מקבלת טייטל של "אמא". היא מביאה סיפור אישי מרגש, אבל הוא לא ברור לי, מאחר ואינני דובר מלטית… ריי טוען כי היא עזרה לו בעת משבר. היא בוחרת לשיר את "I will survive" של Gloria Gaynor. היא שרה בסדר, אבל לא מדהים. היא לא מזייפת, וזו התחלה טובה, אבל היא יותר גברת חביבה ששרה מאשר זמרת. עם זאת, יהיה מאד מעניין אם היא תגיע לשלבים הבאים ותעבור אימון והכשרה. למעט האוורד, היא מקבלת "YES" מכל השופטים ועוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Nicole Frendo, בעלת המראה המיוחד. היא בוחרת לשיר את "Russian Roulette" של Rihanna. היא שרה בעיניים עצומות, מה שמעט פוגע ברושם. היא שרה טוב, אבל מאד טכני. יש לה כמה זיופים פה ושם, לפי האוורד זה כי היא לא חשבה על נשימה נכונה במהלך האודישן. אלכסנדרה מזהה שהיא מפחדת מביקורת. היא עוברת לשלב הבא עם "YES" מכל השופטים.

המתמודדת הבאה היא Aaliyah Mallia. היא בוחרת לשיר את "Too Good At Goodbyes" של Sam Smith. היא עוצרת את האודישן באמצע עקב לחץ. השירה מאד לחוצה, היא שרה לפני המוזיקה, מזייפת. יש שם משהו, אבל יצטרכו לחפור עמוק ולהוציא אותו עם הכשרה מאפס. פוטנציאל יש, השאלה אם זה סיכון שכדאי למדינה לקחת באירוויזיון. משום מה היא עוברת לשלב הבא בתמיכת של השופטים.

המתמודד הבא הוא Lydon Incorvaja, מעצב שיער. הוא בוחר לשיר את "Radioactive" של Imagine Dragons. זה יותר מכל הופעת קריוקי סבירה. הוא צועק, לא שר במקומות הנכונים ומזייף לפני שהאוורד עוצר את המוזיקה. ניתנת לו הזדמנות שנייה והוא שר את "Don't Come Easy" של Sam Smith. זה מעט יותר טוב, אבל זה לא זה. האוורד עוצר את המוזיקה בשנית. אלכסנדרה טוענת שהשירה סטתה, האוורד אומר שיש לו בעיה של זיופים וטיימינג. עם תמיכה מאירה בלבד, הוא מסיים את דרכו בתחרות עוד לפני שהחלה.

המתמודד הבא מוכר לחובבי האירוויזיון. Franklin Calleja בן ה-27 (משקר לגבי גילוי ואומר שהוא בן 25…) הוא התמודד בקדמים המלטיים של 2013 ו-2015, כאשר ב-2015 שר שיר של אלכסנדר ריבאק וסיים במקום החמישי. ב-2017 חזר לקדם וסיים שוב במקום החמישי. ב-2018 התמודד במסגרת הליך הבכירה של סן מרינו וסיים שוב במקום החמישי. הוא כנראה מאד רוצה את זה… הוא בוחר לשיר את "Say Something" של Great Big World ו-Christina Aguilera. הוא זמר טוב מאד, אבל קשה להתחבר אליו. הוא שר כדי לעשות רושם וזה מרגיש שזה לא בא מהנשמה. הוא עובר בקלות לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Matthew Grech, מורה למוזיקה ושירה. את מת'יו הזכרתי סביב השערורייה שנוצרה סביבו לאחר שידור התכנית. קראו עוד על כך כאן. הוא בוחר לשיר את "Feeling Good" של Nina Simone. שוב, זמר טכני, עם קול גדול, הרבה ביטחון, אבל לא משהו מעבר לזמר ברים ובתי מלון, לא מישהו שיכול עכשיו להיכנס לחדר הקלטות ולהקליט סינגל עדכני ורלבנטי. משום מה מחליטים להכניס שני חברים שלו, אשר מופיעים יחד איתו. הם שרים את "Where is The Love" של Tha Black Eyed Peas. זה מפוזר מאד וההרמוניות לא עובדות. האוורד, ריי ואירה מצביעים "YES", רק אלכסנדרה מצביעה "No", והחבורה ממשיכה לשלב הבא, ביחד.

המתמודדת הבאה היא Rachel Tedesco Triccas. חמודה מאד ובעלת ביטחון. היא בוחרת לשיר את "I Just Want to Make Love to You" של Etta James. היא משחקת מאד, אולי קצת יותר מידי. אי אפשר להבין איזו מין זמרת היא, כי זה יותר מחזמר מכל דבר אחר. ריי עולה כל כך שהיא לא 100% זמרת, אלא קצת יותר מזה. היא עוברת לשלב הבא עם "Yes" מכל השופטים.

המתמודד הבא הוא Manuel Spiteri, דוור. הוא בוחר לשיר את "Nella Fantasia" של Sarah Brightman. משום מה הם מבקשים ממנו להתחיל מהתחלה. זה כלום ושום דבר. אופרה שמבוצעת לא גרוע לחלוטין, אבל גם לא כזו שהיא מעבר לשירה חובבנית. הוא מקבל "No" מכל השופטים ומסיים את דרכו כאן.

המתמודדת הבאה היא Sharleen Theuma, מדריכת טיולים. היא מנגנת בחצוצרה את "Jailhouse Rock" של אלביס. לאחר מכן עוברת לשיר את "You're Gonna Miss Me" של Lulu and the Lampshades. זיופת שלא נגמרת. האודישן מסתיים ב-"No" מכל השופטים.

המתמודד הבא הוא Dylan Debono, רופא בן 27. בחור חמוד מאד. הוא בוחר לשיר את "Stiches" של שון מנדז. הוא נשמע טבעי, אבל הסגנון שלו לא נכון לאולמות גדולים, אלא יותר להופעות רחוב. הוא טוב, אז אני מניח שיש לו מקום בשלב הבא. הוא גם שונה מכל הקולות היחסית גנריים ששמענו עד כה. לא מנסה להרשים יותר מידי. הוא עובר לשלב הבא בתמיכת כל השופטים.

המתמודדת הבאה היא Kim Cortis, מזכירה. היא בוחרת לשיר את "When I Was You Man" של ברונו מארס. קול יפהפה ומפתיע. היא עושה רושם של מוזיקלית מאד, יוצאת מהשטנץ, מזכירה סינגר-סונגרייטריות אמריקאיות, יכולות טכניות גבוהות. הבעיה היחידה היא שהיא מסתכלת למטה כל הזמן ולא שומרת על קשר עין. אחד האודישנים היותר מרשימים עד כה. היא עוברת לשלב הבא בתמיכת כל השופטים. השופטים לאחר מכן משווים אותה למייקל ג'קסון הצעיר.

המתמודד הבא הוא Glen Paul Pace, פקיד. הוא מספר כי ניסה להגר לבריטניה, אך הותקף ונדקר שם, ולכן חזר למלטה. כיום הוא די בודד באי הקטן…. הוא שר שיר מקורי, שמדבר על החוויות שעבר בחו"ל. השיר לא רע בכלל, ושוב קיבלנו אודישן שונה ומעניין. חייב לציין שעד כה התחרות המלטית הקטנה הפתיעה אותי לטובה. כל השופטים מצביעים "YES". אלכסנדרה פורצת בבכי לא מתאפק…

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.