2019: מלטה – סיקור The X Factor רטרואקטיבי, חלק 2

The X Factor נבחר כפלטפורמה לבחירת הנציג המלטי לאירוויזיון 2019. זהו סיקור רטרואקטיבי שני של הפרקים ששודרו בשלושת השבועות האחרונים. ממשיכים באודישנים הבלתי נגמרים. מי ידע שגם במדינה של פחות מחצי מיליון תושבים, יש מספיק מהם כדי לעשות אודישן מול אירה לוסקו. להזכירכם, ארבעת השופטים שישפטו את האודישנים הם Howard Keith Debono, Ira Losco, Alexandra Alden ו-Ray Mercieca.

פרק 4 – אודישנים
המתמודדת הראשונה הערב היא Kelly Moncado. מספרת את סיפורה לפני האודישן: יצאה עם גברים עד לא מזמן, לאחרונה יצאה מהארון כלסבית. היא בוחרת לשיר את השיר ששובר לי את הלב באופן אישי, "The Writings on The Wall" של סם סמית', מתוך פסקול הסרט האחרון של ג'יימס בונד. האוורד עוצר את האודישן באמצע ומחליט שיש להתחיל בהצבעה. מדוע? עוד לא למדנו למה היא מסוגלת! כל השופטים מצביעים "YES" והיא עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Martina Micallef הצעירה. היא בוחרת לשיר את "Stand By Me" של Ben E. King. יש לה קול מעט צפצפני ולא בשל לטעמי, למרות שהשירה שלה חפה מזיופים. השופטים לא מסכימים איתי ומצביעים בעדה לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Nicole Brincat, קוסמטיקאית, שמאמינה שיש לה את ה-X Factor. היא בוחרת לבצע את "I Put a Spell on You" של Screamin' Jay Hawkins. יש יותר מידי שטיקים בשירה. צריך לנקות אותה מכל המניירות. השופטים מצביעים כולם "Yes" והיא עוברת לשלב הבא.

המתמודדות הבאה היא Angie Marie Cacciattolo, אחמ"שית בבית קפה. היא בוחרת לשיר את "Nothing Really Matters" של Mr. Probz. היא שרה בסדר, אבל לקול שלה חסר נשמה והיא לא מביאה אופי ווקלי מיוחד. זמרת של פרסומות נכון לעכשיו. השופטים מצביעים כולם "No" והיא מסיימת דרכה בתחרות.

המתמודדת הבאה היא Miriana Conte. היא בוחרת לשיר את "Mamma Knows Best" של Jessie J האיומה. יש לה קול גדול, אבל היא מאד טכנית לטעמי. היא שרה מאד נכון ומאד מדויק, אבל זה בא טכנית מהגרון ולא מהבטן. השופטים מעבירים אותה בקלות לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Bradley Debono. הוא שר שאני לא מכיר במלטית. בלדה מתבכיינת, שהוא לא מבצע כראוי. השופטים שולחים אותו הביתה בידיים ריקות.

המתמודדת הבאה היא Rhea Chetcuti. זה נשמע כמו גלאם רוק במלטית…. האוורד מבקש ממנה להחליף שיר. היא שרה את "Cry Me Out" של Pixie Lott ומזייפת ללא הכרה. השופטים מראים לה את הדלת והיא מסיימת את דרכה בתחרות.

המתמודד הבא הוא Owen Leuellen, מלצר. הוא שר ראפ מקורי שהוא כתב, באנגלית. זה נשמע טוב ויש לו פלואו מאד טוב. מאד מקצועי, נמצא באלמנט שלו ויודע איך לכתוב ראפ טוב ומסחרי. הוא מספר שהוא כתב 75 שירים. עם "Yes" מכל השופטים, הוא עובר לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Isaac Mercieca. הוא בוחר לשיר את "Supermarket Flowers" של Ed Sheeran. בחירה מצוינת של שיר. יושב עליו יפה מאד, זה נשמע קטן, מרגש ואינטימי. הוא נחנק לקראת סוף השיר ומתחיל לבכות. אמו מגיעה לתמוך בו אחרי האודישן. כל השופטים תומכים בו ועם ארבעה "Yes" הוא ממשיך לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא James Mifsud, שחקן כדורגל. הוא בוחר לשיר את "Life Of The Party" של Shawn Mendes. זה רחוק ממושלם לטעמי, נשמע מאד bland. אני לא שומע כאן מעבר להופעת קריוקי. אירה מעריכה את העובדה שהוא לא עבר הכשרה מוזיקלית ועדיין נשמע סביר… השופטים מעבירים אותו לשלב הבא פה אחד.

המתמודד הבא הוא Glenn Buhagiar, בן 32. הוא שר ראפ מקורי למיטב הבנתי. הראפ שלו בסדר והסיפור שהוא מביא איתו אמור להעביר אותו לשלב הבא, אבל זה לא מספיק טוב. הוא מתכוון לכל מילה שהוא שר, אבל זה מספיק. השופטים חלוקים בדעתם. אלכסנדרה מצביעה "No", ריי והאווארד מצביעים "Yes". אירה מעניקה לו את הכרטיס הנכסף לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Petra. היא בוחרת לשיר את "You Don't Own Me" של Leslie Gore. היא שרה עם כל הנשמה, אבל הקול שלה לא מספיק חזק לטעמי, אולי אני טועה. היא מביאה סיפור אישי מרגש, שאני לא מבין עקב חוסר שליטתי בשפה המלטית. השופטים מתרגשים מהשירה, מודים שהשירה לא הייתה מושלמת, ומעבירים אותה לשלב הבא. אירה מתייפחת.

המתמודדות הבאות הן להקת הבנות Gold. הרביעייה בוחרת לשיר את "Too Good At Goodbyes" של Sam Smith. השיר הזה כנראה מאד פופולארי במלטה. הן לא אחידות ביכולות שלהן, וחלקן מזייפות מאד את השיר, אבל ההרמוניות שלהן טובות. הן מקבלות "Yes" מכל השופטים וזוכות לעבור לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Nicole Hammett. היא בוחרת לשיר את "No More Tears (Enough is Enough)" של Barbra Streisand ו-Donna Summer. זה מתחיל מאד טוב, אבל בגשר היא כבר מאבדת את עצמה, צורחת, יוצאת מהתו ועושה שכונה בשיר. כל השופטים מתים עליה, אירה לוסקו קוראת לה "דיוות הדיסקו" והיא עוברת לשלב הבא….

המתמודדת הבאה היא Lucienne Abela Vella, רואת חשבון. היא בוחרת לשיר את "Wandering Heights" של קייט בוש האלוהית. זו הולכת להיות תאונת רכבת. ואכן, היא שרה גבוה א-לה קייט בוש, אבל מזייפת תוך כדי ומשדרת חוסר מודעות. עם ארבעה "No" היא מסיימת את דרכה בתחרות.

המתמודדת הבאה היא Antoinette El Cheti, עוזרת הוראה. היא בוחרת לשיר את "Hotel California" של The Eagles. היא מאד חמודה ושובת לב, אבל ברור שזה עוד מאודישני הבדיחה, והם לא יתנו לה להמשיך הלאה. עם "Yes" מריי בלבד, היא מסיימת את דרכה בתחרות. ריי מתחרט לאחר מכן שנתן לה "Yes"…

המתמודד הבא הוא Ronald Carbonaro, מנהל חברה. הוא בוחר לשיר את "Angels" של Robbie Williams. הוא שר בסדר מינוס, אבל זה יותר מישהו ששר לעצמו במקלחת, מאשר recording artist. בתווים הגבוהים הוא מזייף ומוכיח שהוא לא יותר מזמר קריוקי. עם "No" מכל השופטים, הוא מסיים את דרכו בתחרות. ריי ממליץ לו להמשיך לשיר, למה?

המתמודדת הבאה היא Vanessa Sultana, דיילת הימורים. היא בוחרת לשיר את "Hurt" של כריסטינה אגילרה. קצת הולכת לאיבוד, בשיר שקל ליפול בו בצעקות במקום בשירה. הם מבקשים ממנה להכין שיר אחד. היא שרה את "Natural Woman" של ארית'ה פרנקלין. היא עומדת בתווים הגבוהים, אבל לא מרגשת בשום צורה, מאד טכנית. זה כנראה מספיק לשופטים והם מעבירים אותה לשלב הבא.

המתמודד האחרון בפרק זה הוא Josef Tabone, מורה. הוא בוחר לשיר את "When I Was Your Man" של ברונו מארס. האוורד עוצר את האודישן מסיבה שלא ברורה לי. ג'וזף מציין כי הקול שלו לא 100% היום. הוא ממשיך בביצוע, הוא נשמע טוב, עם קצת שטיקים בביצוע. הוא לא רע, אבל שוב מאד ממוקד בפן הטכני ובדיוק ופחות ב-flow של הביצוע. השופטים מעניקים לו ארבעה "Yes" והוא ממשיך לשלב הבא.

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

פרק 5 – אודישנים
פרק אודישנים אחרון. המתמודדת הראשונה בפרק זה היא Gail Attard. היא בוחרת לשיר את השיר המקסים "Jealous" של לבירינת'. קול מיוחד ועמוק יחסית למישהי מאד צעירה. מרשימה בעיקר בתווים הנמוכים. מאד מוזיקלית, מביאה סגנון ג'אזי. היא מביאה את אלכסנדרה לכדי דמעות. כל השופטים מצביעים בעדה והיא עוברת לשלב הבא. גם אני התרגשתי, זה פשוט שיר מצוין וביצוע מרטיט.

המתמודדת הבאה היא Janice Mangion, פקידה. המוכרת לחובבים כמי שהגיעה למקום השני בקדם ב-2017 עם השיר "Kewkba". היא בוחרת לשיר את "Listen" של ביונסה. היא מאד…. מלטית. הכל נורא טיפוסי, הקול, הדרמה בשקל, הטכניות מעל הכל, הקיטשיות. אלכסנדרה אומרת שהביצוע היה מאד נוקשה ומצביעה נגד, אבל בתמיכת שאר השופטים היא זוכה לעבור לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Nicole Borg, מוכרת בחנות. היא בוחרת לשיר את "Creep" של Radiohead, בגרסת פרווה… שוב, יש לה קול טוב, אבל היא שרה מהגרון, ויברטו מיותר, האם היא מבינה על מה היא שרה? ובכל זאת, היא נותנת את הנשמה ואי אפשר שלא להעריך את זה. הלב שלה במקום הנכון ועם הכוונה נכונה והורדת מינוני דרמה, היא יכולה להיות מצוינת. אירה קמה לחבק אותה, ובתמיכת כל השופטים היא עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Janice Debattista, מורה. היא התמודדה בקדם 2013 עם השיר "Perfect Day" וסיימה במקום העשירי. היא בוחרת לשיר את "She Used to Be Mine" של Sara Bareilles. בחירה מצוינת של שיר של יוצרת מצוינת. הקול של ג'אניס מעט מאנפף לי, והיא לא עוברת כיותר מזמרת בבית מלון. אירה, משום מה, בוכה גם כאן. היא עוברת בקלות לשלב הבא עם מחמאות מכל השופטים.

המתמודד הבא הוא Noah Grech. הוא בוחר לשיר את להיט האירוויזיון, "Beautiful Mess" של Kristian Kostov, אשר סיים במקום השני באירוויזיון 2017 עבור בולגריה. ביצוע סתמי וחובבני, מזייף את נשמתו ומסיים את האודישן ואת דרכו בתחרות עם "No" מכל השופטים.

המתמודדת הבאה היא Denise Mercieca. היא בוחרת לשיר את "Location" של Khalid. זו בחירה נכונה של שיר, לא קלישאתי ונכון לגילה. יש לה קול מלא נשמה, גם אם לא עמוק מספיק. השופטים ממעטים במילים ומעניקים לה ארבעה "Yes" ומקום בשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Sarah Bonnici. היא בוחרת לשיר את "Somebody Else's Guy" של ג'וסלין בראון. זה נחמד לשמוע עוד שיר קצבי לשם שינוי, ולא מישהי שמנסה לפרוט על נימי הרגש. הקול שלה לא ייחודי, הוא כן מאד בוגר, יכולה להיות recording artists, אבל עם חומרים שיגרמו לה לבלוט, RnB קצת יותר אדג'י. האנרגיה שלה מצוינת. כל השופטים תומכים ומעבירים אותה לשלב הבא. אירה משווה אותה לאריאנה גרנדה, לא הגזמת בכלל.

המתמודדת הבאה היא Shauna Vassallo. היא בוחרת לשיר את "Chandelier" של סיה. היא מציינת שהיא הכי מעוניינת ב-"Yes" של אלכסנדרה. הביצוע אמוציונלי וטכני מאד, אבל היא שרה טוב ונכון. האוורד לא מתרשם ושולח אותה להכין שיר אחר…. היא חוזרת עם "Eye of the Needle" של סיה. די ברור מי האיידול שלה. הביצוע הנוסף הזה חושף אותה כמבצעת שאין לה אישיות משל עצמה. השופטים מסתייגים, אך נותנים לה מקום בשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Miguel Bonello בן ה-15. הוא בוחר לשיר את "In My Blood" של Shawn Mendes. מאד צעיר, אבל יש עם מה לעבוד. יש לו קול טוב. ריי מציין כי ההופעה לא הייתה מושלמת. אלכסנדרה מציינת שהוא צריך עוד ביטחון. כל השופטים מצביעים בעדו והוא עובר לשלב הבא.

המתמודדים הבאים הם הצמד WER1. הם בוחרים לשיר את "Karma Chameleon" של Culture Club. ביצוע חובבני וקריוקי. הם נראים מלאי אנרגיה וחמודים מאד, אבל זמרים הם לא. אלכסנדרה מציינת שהיא הרגישה שהיא בבר קריוקי ומציעה לפצל את שניהם. משם מה הם עוברים לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Clyde Saliba, חייל בחיל התותחנים. הוא בוחר לשיר את "She Came In Through the Bathroom Window" של the Beatles. נורא רציתי שיצליח לו, אבל זה לא היה טוב בשום צורה… ריי מציע לו למצוא להקת רוק ולשיר איתם, כי הוא עוד לא מוכן עדיין. השופטים מעניקים לו "No" מהדהד ושולחים אותו לביתו.

המתמודדת הבאה היא Jade Vella, בת 17. מתלווה אליה הזמר J Anvil. היא בוחרת לשיר קלישאת אודישנים, "Fallin'" של אלישיה קיז. שרה נכון טכנית, אבל נעדרת כל רגש או חיבור לשיר. האוורד עוצר אותה וניכר שיש לו הערות על הביצוע. ריי טוען שהיא עשתה יותר מידי חזרות על השיר. היא לבסוף עוברת לשלב הבא עם "Yes" מכל השופטים.

המתמודדת הבאה היא Michela Galea, מורה. היא בוחרת לשיר את "Somethings Got A Hold On Me" של Etta James. היא מזכירה קצת את מרינה מקסימילאן, קול מלא נשמה, בחירה בשיר RnB קלאסי מראה שהיא בעלת אינטיליגנציה מוזיקלית. כל השופטים מצביעים בעדה והיא עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Matthew Anthony. הוא הראשון לבצע שיר ישראלי (!) באודישנים, הוא מבצע את זוכה אירוויזיון 2018, "Toy" של נטע, כולל השורה בעברית "אני לא בובה". הביצוע הוא אקוסטי פולקי עם גיטרה בלבד. יפה. יש לו קול מעניין ויכולת פרשנות אישית. יוצא מהשטנץ של הזמרים המקומיים. ריי אומר שהנגינה שלו על הגיטרה לא טובה (Rubbish), אך תומך בו עם שאר השופטים והוא עובר לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא Aleandro Pace Tahir, מנהל רכש וקוסם חובב. הוא בוחר לשיר את "Grace Kelly" של Mika. זה קצת סתמי וזה נשמע שהוא מנסה לחקות את הזמר המקורי. אלכסנדרה אומרת שהיא הרגישה לא בנוח בזמן המופע. השופטים מתחבטים לכאן ולכאן. אירה מאמינה בו ומשכנעת את ריי לתמוך בו מאחר והוא מביא משהו שונה. עם "No" מאלכסנדרה בלבד, הוא עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא Anna Faniello, בת 56 ואמם של פבריציו וקלאודיה, נציגי מלטה באירוויזיונים 2001, 2006 ו-2017, בנפרד כמובן. נראית אישה משעשעת מאד. היא בוחרת לשיר את "Gli uomini non cambiano" של מיה מרטיני. זמרת טובה מאד עם נשמה, הרבה אישיות ורקע מוזיקלי לא מבוטל. היא לא יוצאת דופן והאתגר יהיה לתת לה שירים שיגרמו לה לבלוט. אירה שוב בוכה, ואנה הופכת למתמודדת האחרונה שעוברת לשלב הבא, גם הפעם בתמיכת של השופטים.

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

עם סיום שלב האודישנים, את מי נרצה לראות בשלב הבא? אני מציע לשים עין על השמות הבאים, שבלטו לדעתי עד כה: Anna Azzopardi, Aidan Cassar, Luke Chappell, Nadine Fenech, Kaylie Magri, Kayati, Kim Cortis, Glen Paul Pace, Owen Leuellen, Isaac Mercieca, Gail Attard, Michela Galea ו- Matthew Anthony.

פרק 6 – מחנה אימונים
השלב השני בתחרות מתחיל. 120 המתמודדים שעברו את האודישן הראשוני, ינסו להרשים את השופטים בהופעות משותפות על הבמה. עד סוף השלב יוותרו 48 מתמודדים.

ראשונים עולים לבמה הבנים. Luke Chappell, Owen Leuellen, Aleandro Pace Tahir ו-Franklin Calleja הם בין עוברים לשלב הבא.

הבאות בתור הן הבנות. Karin Duff, Kelly Moncado, Michela Pace, ו- Kaylie Magri הן מבין הבנות שעוברות לשלב הבא.

חוזרים לבנים. עוד מבצעים זוכים למחמאות מהשופטים ועוברים לשלב הבא. פוקוס מיוחד מקבל Aidan Cassar, שנראה כפייבוריט. Norbert Bondin אף הוא מקבל כרטיס לשלב הבא וכך גם Mark Anthony Bartolo ו-Matthew Anthony.

חוזרים לבנות. Miriana Conte, Sarah Bonnici ו-Elishia Semaan הן בין העוברות לשלב הבא.

עוברים לקטגוריית המעל 25. בין העוברים לשלב הבא ניתן למצוא את Vanessa Sultana, Anna Faniello, Janice Mangion ו-Chris Grech.

בקטגוריית הקבוצות ניתן למצוא בקרב העוברים לשלב הבא את Kayati, Gold ו-Matthew Grech and Friends.

המתמודדים שהגיעו לשלב זה נדרשים לבחור ממגוון מצומצם של שירים. מי שבחרו באותו השיר, נאלצים לעבוד יחד ולהכין ביצוע משותף.

לפני שעולים לבמה, המתמודדים בהכנות לקראת ההופעה המשותפת:

הקבוצה הראשונה שרה את השיר "She will be loved" של Maroon 5. ריי וטוען כי הביצוע לא היה טוב. רק James Mifsud עובר לשלב הבא. הצמד WER1 הולכים הביתה.

הקבוצה השנייה שרה את "Be The One" של Dua Lipa. האוורד מודיע על העוברות לשלב הבא. Miriana Conte היא בין בנות המזל.

הקבוצה הבאה שרה את "Bang Bang" של Ariana Grande, Jessie J ו-Nicki Minaj. האוורד מודיע על העוברות לשלב הבא. Kaylie Magri היא היחידה שעוברת לשלב הבא, בעוד Elishia Semaan מודחת בהפתעה.

הקבוצה הבאה שרה את "'Burn" של Ellie Goulding. אירה לוסקו מודיעה כי הקבוצה כולה הולכת הביתה… מפתיע לגלות ש-Isaac Mercieca לא ממשיך הלאה.

הקבוצה הבאה שרה את "'Human" של Rag N' Bone Man. הקבוצה כולה עוברת לשלב הבא. בין החברים בקבוצה Matthew Anthony ו-Danica Muscat.

הקבוצה הבאה עולה לבמה לשיר את "Your Song" של Elton John. רק הצמד Kayati עובר לשלב הבא. Nadine Fenech בין המודחים.

הקבוצה הבאה עולה לשיר את "Like A Prayer" של Madonna. רק Rachel Tedesco Triccas עוברת לשלב הבא.

הקבוצה האחרונה להערב עולה לשיר. הם מבצעים את "Just Give Me A Reason" של Pink ו-Nate Ruess. ביצוע קשה…. אירה נראית לא מרוצה ומודיעה שאף אחד מהמבצעים לא עבר לשלב הבא. Josef Tabone בין המודחים.

ניתן לצפות בתכנית המלאה כאן. בשבוע הבא ממשיכים בשלב מחנה האימונים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.