2019: ליטא – הקדם המקומי יוצא לדרך!

אחד הקדמים המוזרים וההפכפכים ביבשת חוזר, הקדם הליטאי! המדינה נוקטת בשיטת בחירה זו מ-2014. ב-2016 אף הגיעה למקום התשיעי באירוויזיון עם שיר שנבחר באמצעות הפורמט, מה שהיה להישג השני הגבוה ביותר עבור ליטא באירוויזיון. בשנה שעברה המדינה העפילה לגמר וסיימה במקום ה-12 והמכובד עם השיר "When We're Old" בביצוע Ieva Zasimauskaitė. שמו הרשמי של הקדם: "Eurovizijos" dainų konkurso nacionalinė atranka.

49 שירים יצעדו בסך, 2 שירים יותר מבשנה שעברה. לפי הפרטים שנחשפו, ניתן להניח כי כל השירים ייחשפו ב-4 התכניות הראשונות, כאשר יופיעו 12-13 שירים בכל אחת מהתכניות. על פי הצבעת השופטים והקהל, חצי מהמתמודדים יודחו בכל תכנית.
תכניות 5 ו-6 יהיו חצאי הגמר ותכניות 7 היא הגמר אשר בו ייקבע הזוכה, שוב לפי החלטת השופטים והקהל. במקרה של שוויון, הצבעת השופטים היא זו שתכריע את הכף.

אז תכנית ראשונה….הטלווטינג נפתח עוד לפני שהופיע השיר הראשון, והשופטים עצמם הצביעו בלילה בו צולמה התכנית (יותר משבוע לפני השידור). להלן ניקוד השופטים:

Migloko – 12
MaNNazz – 10
Gebrasy – 08
Twosome – 07
Glossarium – 06
Matas Ligeika – 05
Filtered Tools – 04
Šarūnas Mačiūlis – 03
Aldegunda – 03
Gabriela Ždanovičiūtė – 01
Simona – 00
RÙTA – 00

כמו שעיניכם רואות, מידי פעם בפעם השופטים מעניקים לשני שירים את אותו הניקוד, בעוד כמות נקודות אחרת אינה קיימת. לא ברורה חוקיות ההצבעות. הערב נפתח בתמונות מאחורי הקלעים וראיונות עם מתמודדי התכנית הראשונה. חלקם נהנים להצטלם עם נציגת ליטא לאירוויזיון 2018, Ieva Zasimauskaitė. מרענן לראות פתאום את קטעי וידאו מתל-אביב: קו הרקיע של העיר, מגדלי עזריאלי, מצעד הגאווה ומבט על טיילת הרברט סמואל מכיוון כיכר אתרים. אלו תמונות שרואים אחת לדור, תנצרו אותן.
עוברים לבמה, שנראית זהה לזו של השנה שעברה, ושל זו שלפנייה. Ieva Zasimauskaitė שרה בפלייבק מלא את גרסת הרמיקס בליטאית של שיר האירוויזיון שלה, באדיבות DJ Jovani. מצטרפת אליה מנחת הערב Gabrielė Martirosianaitė ואחרי שהשיר נגמר עולה גם המנחה שלצידה Giedrius Masalskis. השניים מציגים את שלושת השופטים, Ramūnas Zilnys, ששופט בתחרות מידי שנה Jovani, הדיג'יי שזה עתה הופיע, ו-Vytautas Bikus, שכתב את "When We’re Old", השיר הליטאי לאירוויזיון 2018, ואת "This Time", השיר הליטאי לאירוויזיון 2015.

והתחרות מתחילה….

Matas Ligeika – You Came Here to Fly – פופ-דיסקו ניינטיזי. למטאס קול מעצבן למדי ומוגבל למדי. המלווים שלו אף צווחניים ממנו. השיר לא מעניין, בעל ביט מאד בסיסי. הפיזמון הוא לט-דאון, מוריד מהאנרגיה שנבנית בבתים, הדי דלוחים בעצמם. מטאס מנגן על גיטרת בצורת וזה נראה מגוחך. ההופעה היא ליטאית למדי, על כל המשתמע מכל. ספתח עלוב לקדם 2/5.

לאחר השיר הראשון, Aldegunda במקום הראשון בהצבעת הקהל עם 99 קולות. Matas, שזה עתה הופיע, במקום השביעי בלבד.

תמונה1

Simona – This Day Begins with Love – אני מניח שסימונה היא Stevie Nicks הליטאית? היא עולה בחצאית קצרה ומגבעת שחורה, המזכירה את המגבעות של סטיבי. יש לה קול מעושן ובוגר, היא שובת לב כפרפורמרית, אבל השיר מאד חלש. מידטמפו, שזה עתה יצא מהקדם הלטבי של 2001. קשה לי להבין על מה היא שרה, הבנתי בין היתר שהיא שרה על שקית זבל (?) ורוקנרול של פעם. חמוד, אבל מאד פושר 3/5.

אחרי ההופעה של Simona, בראש עדיין נמצאת Aldegunda, בעוד Matas עולה למקום השני. במקום האחרון Twosome, הזכורים לרעה מהשנה שעברה.

תמונה2

Filtered Tools – Survival – בלדה דרמטית, שמתחילה בדרמה ואז מעצימה אותה. צלילי תופים עצבניים מלווים את הבתים וסינתיסייזר כועס את הפיזמון, המעט מאכזב. הגשר הוא פיזמון בפני עצמו. מדובר בהימנון, שחובבי האירוויזיון יעופו עליו. הבעיה היחידה היא הסולנית, שיש לה קול מוגבל, שאינו מותאם להמנון אירוויזיוני מסוג זה. ביחס להיצע של הקדם הליטאי, מדובר בשיר לא רע בכלל 3/5.

מבחינת הטלווטינג, אין תזוזה בטופ 5. סימונה תקועה במקום התשיעי.

תמונה3

RÙTA – Paradox – בלדה קודרת עם שלל מבטים מלחיצים. רותה עולה עם שמלה אדומה ורקע אדום כללי. היא שרה על מוות וטרגדיות ושחור. גם כאן מדובר בווקליסטית מאד בינונית, מבצעת חסרת אמביציה ושיר שמתנשף עד הפיזמון, שכולו תו אחד שחוזר על עצמו. דרמה רבה על כלום של שיר 2/5.

אחריה ההופעה של רותה, היא יורדת למקום החמישי, הו אלוהי האירוניה. Filtered Tools, שהופיעו לפניה, עולים על חשבונה למקום הרביעי.

תמונה4

Šarūnas Mačiūlis – Traukinys – שארונס הוא רוקר מזדקן, וטוב שכך. הוא עולה עם מראה תואם ושיר מידטמפו למלמ"י. האינטרו מזכיר מאד את "Runaway", השיר של השכנה אסטוניה מאירוויזיון 2002. יש בזה אלמנט קאלטי, בלתי ניתן לערעור. זה משהו שאנו רגילים לשמוע כבר עשרות שנים, פופ-רוק סבנטיזי, אבל בלי האדג'. מקבל אצלי נקודות על התעוזה, הקאלט והאותנטיות, שעדיין יש לו 3/5.

אחרי ההופעה של שארונס, אין תזוזה בטופ 5. שארונס עצמו קופץ למקום השישי. סימונה יורדת לעשירי.

תמונה5.png

Aldegunda – I Want Your Love – אז מי היא אלדגונדה שהובילה עד כה? מסתבר שהיא שרה שיר אהבה לסבי באווירה לטינית. כבר סיבה להיות מעריץ שלה. היא עולה עם חליפה עם מחשוף עמוק ותספורת קצוצה. יש ברייק באמצע השיר שאמור לדמות תקלה, או יותר נכון בלבול כביכול של הזמרת. השיר עצמו? פופ-פסאודו-לטיני, שלא שמענו כמותו מאז "I Wanna". גם כאן פוטנציאל הקאלט הוא בלתי מבוטל. היא נראית מצוין, אבל יכולת ההופעה שלה גובלת בקרינג' 3/5.

בגזרת הטלווטינג, Šarūnas עולה למקום השני והוא במרחק 3 קולות מ-Aldegunda. מטאס יורד למקום הרביעי, רותה לחמישי, Filtered Tools לשישי.

תמונה6.png

Gabriela Ždanovičiūtė – Home Is in Your Heart – השיר הולחן בין היתר על ידי Agnete, נציגת נורבגיה 2016. עוד בין כותבי השירים Thomas Reil ו-Jeppe Reil הגרמנים, שהספיק לכתוב בשנים האחרונות לקדמים של דנמרק, יוון, רומניה וליטא… עוד בכותבים Christopher Wortley, שכתב גם הוא שירים רבים לקדמים שונים, ביניהם "Legends" של Asanda מהקדם הבריטי של השנה שעברה.  גבריאלה עצמה היא בוגרת The Voice המקומי. מדובר בפאוור בלאד פופ-אלקטרונית מגובשת מאד, בניגוד להרבה שירים בקדם הזה. היא לא הזמרת הכי גדולה, אבל היא יודעת איך להשתמש בקול שלה נכון. הבעיה בשיר, שהוא מדבר על לב, אבל אין בו שום דבר מרגש, הוא מעט קר. אולי זו הזמרת, שלא יוצרת הזדהות. עלייה של חצי טון מלווה את הפיזמון האחרון 3/5.

בטלווטינג אין שינויים….

תמונה7.png

Migloko – Rožės – גרוב בליטאית זה דווקא נחמד. הזמרת עולה עם שמלת תלמידת גימנסיה עם אוזניות, א-לה Maaraya. השיר הוא כנראה הטוב ביותר שהושמע הערב. זה פופ-Blues מידטמפואו, אורבני. היא מופיעה בטבעיות, מה שאי אפשר להגיד על הרבה מהפרפורמרים שקדמו לה. יש לה קול חם ומצוין, והיא מתעלת הרבה אמוציות. בוא נקווה שלא יתרגמו אותה לאנגלית ויסרסו לה את השיר 3/5.

ומה קורה בטלווטינג? רק סימונה הולכת ומתדרדרת ומגיעה למקום ה-11. חוץ מזה אין שינויים.

תמונה8.png

Twosome – 1000 – הטרולים של השנה שעברה חוזרים גם השנה. הם עושים מה שנראה כמו פארודיה על מוזיקת קיטש. עולים לבמה בחליפות עם עניבות פרפר. חוץ מקטע לא מצחיק במיוחד, אין בשיר הזה כלום. הרבה אוויר חם. מידטמפו חצי המנוני, עם הרבה חשיבות עצמית. המילים הם בליטאית ובאנגלית. יש עלייה של חצי טון וזמרת סופרן כדי לצחוק על האירוויזיון עוד קצת. אין רגע שעובר ללא שטיק 2/5.

בטלווטינג, Migloko קופצת למקום השלישי כצפוי, Twosome עולים מהמקום האחרון וסימונה המסכנה מתמקמת בו במקומם.

תמונה9.png

MaNNazz – Blind Bird – אחד הפייבוריטים המוקדמים. בלדת אינדי אלקטרו-פופ, המזכירה שילוב של "Love Injected" (לטביה 2015) ו-"Blackbird" (פינלנד 2017). זה שיר טוב מאד, שמשחק לפי כל חוקי הז'אנר, זה קודר, אבל משלב במידה בין חם וקר. הזמרת מופיעה באאוטפיט שחור ואחריה עולה החצי השני של הצמד לביטבוקסינג. ועדיין, זה פחות טוב ממה שזה נשמע 3/5.

בטלווטינג, MaNNazz עולים למקום השלישי, אבל אלו Twosome, שמזנקים למקום החמישי. Gabriela Ždanovičiūtė מתדרדרת למקום העשירי.

תמונה10.png

Gebrasy – Acceptance – בלדת בויבנדית, שמתחילה רגשני ומשכנע, וממשיכה כאלקטרו-פופ מסונתז בפיזמון. לגברסי יש קול מצוין ומבטא טוב, אבל אני לא יכול להתעלם מהמילים הקרינג'יות, הוא נע בין פתיחות מוגזמת לקלישאות של בלדות פופ. מלודית, השיר הוא שום דבר מיוחד. לא הכי מהודק, עובר רק בזכות הקול שלו. מדובר בתצוגה הקולית כנראה הכי טובה של הערב 3/5. אגב, Gebrasy הוא שם הבמה של Audrius Petrauskas, אשר הופיע בקדם תחת שמו המקורי ב-2017 וב-2018.

מהפך בטלווטינג! MaNNazz כובשים את המקום הראשון. Twosome עולים לרביעי, Filtered Tools יורדים למקום התשיעי.

תמונה11.png

Glossarium – Anyone – להקת Glossarium מביאה את המטאל בחזרה לבמה. המילים לא ברורות. הוא רוצה לגעת בה, אבל הוא לא יכול לסמוך על אף אחד? זה מרענן לראות תצוגה של מוזיקה מעט שונה, אבל זה נורא סתמי. שמעתי הרבה שירים כאלה וזה לא בולט לטובה בשום צורה בז'אנר. אם זה מצליח בקדם, זה רק כי הוא מצליח לבלוט בשונותו 3/5.

אז מה קרה בטלווטינג? Migloko עולה למקום הרביעי, Glossarium, שזה עתה הופיעו, עולים למקום השביעי, Gebrasy עולה למקום העשירי על חשבון Gabriela Ždanovičiūtė.

תמונה12.png

הערב מתקדם והטלווטינג נסגר…

תמונה14

קולות הקהל מתורגמים ל-1-8, 10 ו-12 ובשקלול קולות הקהל והשופטים מתקבלות התוצאות הבאות, כאשר העולים לשלב הבא מודגשים:

 1. MaNNazz – Blind Bird
 2. Migloko – Rožės
 3. Aldegunda – I Want Your Love
 4. Twosome – 1000
 5. Glossarium – Anyone
 6. Šarūnas Mačiūlis – Traukinys
 7. Gebrasy – Acceptance
 8. Matas Ligeika – You Came Here to Fly
 9. Filtered Tools – Survival
 10. RÙTA – Paradox
 11. Gabriela Ždanovičiūtė – Home Is in Your Heart
 12. Simona – This Day Begins with Love

דירוגי האישי לשירים הוא כדלקמן:

 1. Migloko – Rožės
 2. MaNNazz – Blind Bird
 3. Simona – This Day Begins with Love
 4. Aldegunda – I Want Your Love
 5. Šarūnas Mačiūlis – Traukinys
 6. Filtered Tools – Survival
 7. Glossarium – Anyone
 8. Gabriela Ždanovičiūtė – Home Is in Your Heart
 9. Gebrasy – Acceptance
 10. Matas Ligeika – You Came Here to Fly
 11. RÙTA – Paradox
 12. Twosome – 1000

ניתן לצפות בתכנית המלאה כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.