2019: הונגריה – טרום גמר 1

ההונגרים מתחילים את מסעם הערב בבחירת הנציג והשיר לאירוויזיון 2019. הקדם ההונגרי, הלא הוא A Dal ("השיר"), הוא פסטיבל שירים המורכב מ-6 תכניות ו-30 שירים. כל השירים כבר פורסמו וניתן להאזין ולקרוא עליהם כאן. התחרות מורכבת מ-3 טרומי גמר, שני חצאי גמר וגמר. הערב, בטרום הגמר הראשון, יתמודדו עשרה שירים ראשונים. שישה מתוכם יעלו לחצי הגמר, חמישה על פי הצבעת השופטים והקהל והשישי כ-wildcard מהקהל. ניתן לצפות בשידור החי כאן.

התחרות נפתחת בקליפ של שיר שהוקלט במיוחד על ידי 30 משתתפי הקדם.

מנחי הערב הם Gábor Alfréd Fehérvári, הלא הוא Freddie, נציג הונגריה לאירוויזיון 2016, ו-Boglárka Dallos-Nyers, הידועה כ-Bogi, אשר השתתפה בקדם ההונגרי שלוש פעמים בין השנים 2013-2015. השופטים הם: Feró Nagy, מוזיקאי רוק ותיק, Lilla Vincze, זמרת פופ-רוק ותיקה, Mihály Mező, סולן להקת Magna Cum Laude, שזו לו שנתו השנייה ברצף כשופט בתחרות, ו-Miklós Both, מוזיקאי פולק ומוזיקת עולם עתיר פרסים, שזו לו שנתו הרביעית ברצף כשופט בתחרות.

Gergő Szekér – Madár, repülj! – בסטודיו: "ציפור, עופי" הוא שם השיר בהונגרית. בתים קלילים באווירה אלקטרונית, הבונים לפיזמון חזק, דרמטי ועצוב מאד. גרגו מפליא בקול פלצט מידי פעם. השיר נכתב על אמו של Szekér אשר נרצחה, ואפשר להרגיש זאת בהפקה של השיר, שכמעט מביאה לידי דמעות. גרגו חושף את נימי נפשו בשיר הזה ומצליח לעטוף את כל הרגש הזה בשירה מאופקת ובאווירה מוזיקלית קודרת ואינטנסיבית 3/5.
בהופעה החיה: אחד השירים החזקים השנה נבחר לפתוח את התחרות. האם הוא ייקח את התחרות כולה? גרגו עולה בחליפה בשחור-זהב, מאד אוסטרו-הונגרית, וגופיה לבנה. לצידו שני רקדנים בלבוש סגול וזהב. ההרגשה היא מאד הונגרית! ההופעה הווקלית טובה מאד, גם אם לא מושלמת. זה שיר מלא רגש וזה עובר בלייב.
השופטים משבחים וביחד עם הקהל מעניקים לשיר 41 נקודות שלמות. התחלה טובה עם 8 נק' מהקהל.

Konyha – Százszor visszajátszott – בסטודיו: בלדת רוק, שוב מאד מלודית, המשלבת כלים חשמליים ואלקטרוניים כאשר רוב השיר הוא יותר רוק מסורתי, עם פריטות גיטרה. רק אחרי הפיזמון נכנס דרופ אלקטרוני, לא מרשים במיוחד. השיר נשמע מעט נוגה. זה טוב, קליט מאד, מעט רפטטיבי ולצערי נעדר משהו שייתן לשיר את הדחיפה לה הוא דרוש 3/5.
בהופעה החיה: הלהקה מופיעה בנינוחות על רקע וידאו ארט של מחלפי תנועה. הסולן מתנועע בנונשלנטיות, חובש כובע ועוטה על עצמו ז'קט ג'ינס כעור. זה מבוצע כהלכה, אך נינוח מידי, ממש כמו השיר עצמו, שנעדר כל עוצמה. השיר נע במין לופ מעייף כזה עד לסופו.
השופטים מעט יותר ביקורתיים בשיר זה, אך עם 8 נקודות מהקהל גם כן, הלהקה מפתיעה ומסיימת עם 38 נקודות. לא רע.

László Váray – Someone Who Lives Like This – בהתחלה לא הבנתי את הקטע של השיר. בלדה עד מידטמפו אקוסטית לחלוטין, הנסמכת על קולו של הזמר. אני מודה שבהאזנה נוספת הסתקרנתי מהשיר. אני לא הצלחתי להבין עד הסוף על מה הוא שר, וזה גירה את סקרנותי עוד יותר. לשיר אין הפקה מיוחדת להתכסות בה, הוא מאד חשוף. זה משדר אותנטיות, אבל גם יומרה 3/5.
בהופעה החיה: לזלו עולה בווסט ומכנסיים אפורים. השיר נראה לא רע על הבמה והוא מבצע אותו טוב, ועדיין זה מאד לא אפקטיבי. מאד מינימליסטי.
השופטים די קורעים אותו וגם הקהל. עם 6 נקודות מהקהל בלבד הוא מסיים עם 29 נקודות. ככל הנראה לא נראה אותו בחצי הגמר.

Rozina Pátkai – Frida – זמרת ג'אז מקומית, אשר הספיקה להוציא 5 אלבומים/EP, להשתתף בפסטיבלים ברחבי העולם ולזכות בהם בפרסים. הלחינה את השיר עם בעלה. שיר מלודי מאד, בעל מאפיינים של ג'אז-אמביינט, אבל שזוכה להפקה עמוסה מאד, עמוסה מידי. אווירה אלקטרונית כבדה על רקע הקול העדין של רוזינה נשמע מוזר ולא במקום. האוטוטיון כל כך לא שייך. האפקט הזה גורם לי לאבד את השיר באמצע, ועדיין מעריך את האינטליגנציה המוזיקלית שבו 3/5.
בהופעה החיה: היא חשה עצמה מעט פרידה קאלו, עם שמלה שחורה, מאד לא מחמיאה, אך עטורת צורות צבעוניות. את הבמה שוטפים אורות סגולים. מאחוריה יש מסך הנוטה מטה לכיוונה ומראה תמונות שלה חתוכות לריבועים. זה תורם אסתטית להופעה כולה, אבל ההופעה חלשה ונטולת כריזמה לטעמי. בפיזמון היא מרשה לעצמה קצת יותר.
לשופטים יש הרבה הערות לסדר ולא כולם מפרגנים. עם 5 נק' מאחד השופטים ו-5 נקודות בלבד מהקהל, רוזינה מסיימת עם 31 נקודות. אאוץ'.

Barni Hamar – Wasted – מידטמפו מודרני ומאד רדיופרנדלי. זה חצי ראפ, ממשיך בפיזמון למחוזות האלקטרו-פופ-האוס. אחרי הפיזמון נכנס דרופ אלקטרוני קליט. השיר בהפקה ברמה גבוהה. האנגלית טובה וזורמת. החבילה הכללית מזכירה את The Chainsmokers האמריקאים, ספציפית את "Paris" שלהם. זה טוב, מגובש, אבל לא מיוחד 3/5.
בהופעה החיה: האם נדמה לי או שהוא שינה את ה-P word ל-Woossy? משעשע. הופעה טובה, גמלונית מאד, אבל לטעמי זה תורם לקסם שלו. הוא אוחז בגיטרה שהוא לא מנגן בה, אלא במיתרים שמופיעים על המסך. יש כאן גרפיקה ממוחשבת שמשתלבת עם ההופעה החיה ונותנת רובד נוסף להופעה כולה. כפרפורמר הוא מאד בוסרי, אבל הולך עם ההופעה עד הסוף. אני לא מת על השיר, אבל אני לגמרי בעדו. זמר הליווי מזייף את חייו.
השופטים קורעים גם אותו ומעניקים לו 5 ו-6 נקודות לרוב. הקהל דווקא חיבב אותו והעניק לו 7 נק'. הוא מסיים עם 29 נקודות בלבד.

Olivér Berkes – Világítótorony – יליד גרמניה ומשתתף The Voice ההונגרי. ב-2016 השתתף בקדם עם השיר "Seven Seas" בדואט עם Tóth Andi. הצמד הגיע לגמר בזכות הקהל וסיים במקום השישי. ב-2017 התמודד שוב, הפעם עם השיר "#háttérzaj" בדואט עם Zävodi. הצמד הגיע בגמר למקום השני אחרי Joci Pápai. אחד מכותבי השיר הוא Arnold Vígh, שכתב בעבר שירים ל-Radics Gigi ול-Csézy. האם מדובר באחד הטוענים לכתר? "מגדלור" בהונגרית, היא בלדת פסנתר יפהפייה, לא בלתי קיטשית, אך בהחלט מרטיטת לבבות. זה רומנטי ונימוח, משהו שהייתי רוצה שאנחנו נשלח אם אברהם ייזכה ב"כוכב הבא"……. קצת מזכיר לי בלדות פופ יפניות 3/5.
בהופעה החיה: הוא עולה בז'קט לבן ארוך וסוודר צהוב. ניכר שהוא מחובר מאד לשיר. הוידאוארט הוא של גלים המתנפצים אל המזח, תמונות של הרים ממעוף הציפור. למה צריך להעצים את הקיטש? זה טוב כמו שזה, בלי כל הקישוטים. בפיזמון האחרון הוא עוזב את הסטנד, מזייף כשהוא מנסה לתת עוד דרמה בשיר. יש מצב שקצת הרס לעצמו.
השופטים לא קלים איתו בכלל ומקמצים בנקודות, אבל הקהל אוהב, ומעניק לו 8 נקודות. הוא מסיים עם 33 נקודות.

מצב הנקודות עד כה:תמונה6.png

Timi Antal feat. Gergő Demko – Kedves Világ! – אנטל הגיעה למקום השני ב-X-Factor המקומי. ב-2015 עלתה מטרום גמר "A Dal" עם השיר "Woke Up This Way" בזכות הקהל, אך נפלה בחצי הגמר. מדובר בשיר פופ עם אלמנטים אתניים קלים, זה הונגרי מאד, קליט, זורם, אווירה קלילה ומשוחררת. אנטל מתענגת על השיר בקולה ומעבירה המנון שמח. הבעיה היא שהשיר נשמע קצת מיושן והיה מתאים להישלח לפני 15 שנים ולא ב-2019. ועדיין… 3/5.
בהופעה החיה: טימי מתחילה בסולם גבוה יחסית, אך מהר מאד יורדת. היא לובשת כתפיות עטורות עיטורים הונגריים-אתניים , אלו גם נמצאים בוידאוארט. ווקלית זה מצוין, וזה עשוי להצליח יותר ממה שקיוויתי. הבמה אפופת עשן, ולצידה גרגו, המנגן על הגיטרה ומלווה אותה בשירה ונגן כינור.
השופטים חלוקים בדעתם, השופט הקשוח Feró Nagy מעניק להם 10 נק', חלק מעניקים להם 6, אבל עם 8 נק' מהקהל הם מסיימים עם 39 נקודות.

מצב הנקודות עד כה:
תמונה7
מה שאומר -Gergő Szekér עולה לגמר בוודאות, וכך גם Timi Antal feat. Gergő Demko. לעומתם, שני השירים שבמקום האחרון כרגע מחוץ למירוץ, עם סיכוי לחזור רק בתמיכת הקהל.

Nomad – A remény hídjai – מדובר בלהקת רוק, לסולן קול חזק מאד, גברי, אבל השיר הזה הוא אחד המאכזבים. המלודיה לא לוקחת לשום מקום מעניין. הבתים מבטיחים, אבל הפיזמון כושל, לא מעניין ובעיקר נשכח. לזכותו של הסולן ייאמר שהוא שר בהרבה כוונה ונשמע כמו אמן המחובר ליצירה שלו 3/5.
בהופעה החיה: הם יותר רוקיסטים ממה שנתתי להם קרדיט. זה נורא לא קליט, ובעיקר מאד מאד סתמי. נשמע שיר משורבט וחסר ייחוד הסולן עוצם עיניים לאורך רוב ההופעה.
השופטים מגלים רחמנות יחסית ומעניקים להם נקודות, שלטעמי לא קשורות לאיכות השיר. עם 8 נקודות מהקהל הם מסיימים עם 35 נקודות….

מצב הנקודות עד כה:
תמונה8.png
מה שאומר ש-Konyha בחצי הגמר, בעוד אוליבר בעוד רגע נבעט החוצה….

Gergő Oláh – Hozzád bújnék – זוכה X-Factor המקומי ובן דודה של  Gigi Radics. השתתף בקדם של 2015 עם השיר "A tükör előtt" וסיים בחצי הגמר. ב-2016 התמודד עם השיר "Győz a jó" וסיים במקום השני. ב-2017 התמודד בקדם כחלק מהרכב Roma Soul עם השיר "Nyitva a ház". הם סיימו את דרכם בחצי הגמר. השיר עצוב ודרמטי. מידטמפו שבונה את הדרמה עד לפיזמון הפופי, אך באווירה עצובה. "אני אסתיר אותך" … הוא נשמע מחובר בכל נימי נפשו לשיר ולמסר שלו. זה יותר נשמע כמו שיר געגועים, אתה שומע את העצב במלודיה מבלי שזה בא לידי ביטוי בקצב של השיר או באמלנטים כאלה ואחרים. מקסים 4/5.
ההופעה חיה: מאד אמוציונלית. הוא עולה עטוי סחבות, עם וידאוארט של בית בלהבות. המון אמוציות, הופעה קולית מרשימה מאד.
ניכר שהוא הצליח להמיס את ליבם הקר של השופטים , וגם הקהל מפרגן עם 8 נקודות. הוא מסיים עם 41 נקודות ומקום בחצי הגמר.

לפי מצד הנקודות כעת, Gergő Oláh נכנס לחצי הגמר, בעוד אוליבר המסכן נמצא מחוצה לו, עם סיכוי מהקהל בלבד בסוף הערב.

DENIZ – Ide várnak vissza – ב-2014 שירו "Egyetlen" זכה בתואר שיר השנה. ב-2016 אלבומו "A nép hangja" זכה בתואר אלבום השנה. האם הישגי העבר מכתירים אותו כפייבוריט? כנראה שלא ממש, כי לשופטים כוח מאד גדול בקדם. מדובר בראפ על רקע מוזיקה מלודית, זה מאד מזכיר את להיטי הראפ של שנות התשעים. אז תמיד היה פיזמון מלודי ואמוציונלי המושר על ידי זמרת, ספק אנונימית, שלא תמיד מקבלת קרדיט. זה שיר נחמד, אבל מעט מיושן. הפיזמון קליט מאד, אך המלודיה רפטטיבית 3/5.
בהופעה החיה: ההופעה טובה מאד, זורמת, דניס מעט מתנשף, אבל בגדול ההופעה עוברת. הזמרת שלצידו גונבת את ההצגה. השופטים לא עפים עליו, הקהל מעניק לו 9 נקודות… והוא מסיים עם 34 נקודות.

מצב הנקודות:
תמונה9.png

מה שאומר שדניס הוא הפייבוריט לקבלת ה-Wildcard מהקהל. האם זה הסוף של אוליבר בתחרות? הקווים נפתחים להצבעת הקהל, בשעה שהבמה ניתנת למופע האמנותי של הערב.

הגיע זמן תוצאות. המתמודד האחרון, שעולה לחצי הגמר, בזכות קולות הקהל, הוא……

DENIZ

תמונה10.png

ובכך אחד הפייבוריטים לזכייה בקדם מסיים הרחק מאחור, ומודח מהתחרות כבר בשלב טרום הגמר… אני מדבר כמובן על Olivér Berkes.

נתראה בשבוע הבא בטרום גמר 2 של הקדם ההונגרי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.