2019: ספרד – Gala Eurovisión

הסאגה לבחירת הנציג הספרדי לאירוויזיון מגיעה כעת לסיומה. 9 מתמודדים, שהתחרו במסגרת הריאליטי-שירה Operación Triunfo, יתחרו הערב עם 10 שירים, על הזכות לייצג את המדינה באירוויזיון 2019. הליך הבחירה הוא כה מבורדק, שחלק גדול מן המתמודדים בכלל לא רוצה להשתתף באירוויזיון, ולא מתחבר לשיר אותו יבצע הערב. רוצים להשלים את החסר על מה מתרחש בספרד? מוזמנים לקרוא את כל הכתבות על המדינה כאן.

השיר ייבחר על ידי הקהל בבית, ככה פשוט. לעזרת הקהל יעמדו 4 שופטים, אשר יביעו דעתם על השירים המתחרים: Manuel Martos, מוזיקאי והמנהל המוזיקלי הראשי בחברת Universal Music Spain, פסטורה סולאר, נציגת ספרד לאירוויזיון 2012 בבאקו, Tony Aguilar, שדרן רדיו וטלוויזיה ודורון מדלי, המלחיין הזוכה של אירוויזיון 2018.

הערב נפתח בביצוע של כל עשרת המתמודדים את השיר הזוכה מאירוויזיון 2018, "Toy" של נטע ברזילי.

לאחר מכן עוברים להצגת השופטים, אשר כל אחד נותן את דברו למתמודדים. דורון מדלי הביע, ככל שהבנתי, את אהבתו לדויד ביסבל, וביקש ממנו להתקשר אליו…. אחרי כל הופעה, המנחה משוחח עם המבצעת ועם כותבי השיר.

Marilia – Todo bien – בסטודיו: פופ לטיני מעט ילדותי, עם השפעות קריביות בולטות, ועדיין מדובר בלהיט, שיכול לעשות שמות במצעדים בספרד. האם זה יכול לקחת את הקדם? לא הייתי פוסל את האפשרות על הסף. האם זה בעל פוטנציאל באירוויזיון? אולי טופ 10, לא אגזים… מאריליה יכולה להיות ההפתעה הנעימה של הקדם הספרדי 3/5.
בהופעה החיה: מריליה עולה בבגד גוף מפואר, א-לה ביונסה. לצידה 4 רקדנים בחליפות. ההופעה טובה, עובדת המצלמה מחרידה. היא עושה את הכוראוגרפיה הקלילה שנתנו לה. ההופעה הווקלית טובה מאד והיא נותנת תו אחד ארוך לקראת סוף השיר. התחלה טובה לערב.

Sabela – Hoy soñaré – בסטודיו: השיר נפתח בחמת חלילים ובקול הזועק של סבלה, אחת הזמרות נטולות הכריזמה ביותר בליין-אפ. זו בלדה ספרדית מאד, עם השפעות אנדלוסיות, דרמטית מאד, קליטה, אך פומפוזית. זה שיר שכתוב עליו "אירוויזיון", אבל ברמה הקלישאתית ביותר שאפשר לחשוב עליה. לקראת סוף השיר היא פותחת מבערים, רק כדי לרדת שוב אל הקרקע. קלישאה, כפי שאמרתי 2/5.
בהופעה החיה: סבלה לובשת חצאית ארוכה ירוקה ועליונית לבנה. היא פוסעת על הבמה. האווירה היא רומנטית, אבל זה כל כך non event. השיר לא עושה כלום. עבודת מצלמה אגרסיבית למדי, מקיפה אותה ומסתובבת סביבה. הופעה ווקלית טובה מאד, אבל השיר עצמו נמאס מהר.

Famous – No puedo más – בסטודיו: פאמוס הוא זוכה התחרות OT, ולכן מגיע לקדם כסוג של פייבוריט, מה גם שהוא אחד המתמודדים היחידים שרוצה להגיע לאירוויזיון. יש סיכוי לא קטן שהספרדים יבחרו בו, כי הם רואים בו איזה אפיל בינלאומי, לא מבין את זה. הוא יכול להיות מצוין, אבל מוגבל בז'אנרים אותם יכול לשיר. השיר הזה נשמע כמו שני שירים שונים בבתים ובפיזמון. הפיזמון הוא המנון חזק, אך מאד לא ספרדי, אלא יותר אמריקאי. השיר נכתב על ידי צוות כותבים אמריקאי ברובו…. זה ההימור שלי לזכייה בקדם, הספרדים יעדיפו לרכוב על הקלישאה מאשר לקחת החלטה אמיצה. לא שזה שיר רע, אני פשוט מרגיש שהוא ייבחר מהסיבות הלא נכונות 3/5.
בהופעה החיה: פאמוס מופיע בחולצת שחור-לבן פתוחה מידי וז'קט שחור מלא עיטורים. לצידו ארבעה זמרי ליווי, שלא ממש עושים כלום, כי הליווי כולו בפלייבק. הבית השני מתחיל חלש, אבל הוא מתעשת ואת הפיזמון כבר מעביר בהרבה אמוציות שנשמעות בקולו. הוא פורץ בבכי בפיזמון האחרון. רוצה בכל מאודו את האירוויזיון.

Natalia – La clave – בסטודיו: מרענן לקבל פתאום שיר מודרני. פופ מרים ומודרני עם אלמנטים לטיניים קלים. ההפקה היא אלקטרו-פופית, לגמרי מה ששומעים היום במצעדים, סטייל Clean Bandit, רק שלא חזק מספיק. אולי הופעה מפוצצת תוכל לפצות על היעדר השיר והרפטטיביות של הפיזמון… 3/5.
בהופעה החיה: אינטרו חזק מאד. נטליה פרפורמרית מצוינת, כמו שלמדנו להכיר אותה ב-OT. היא מופיעה עם ענק סביב צווארה ו-4 רקדניות מאחוריה. הכוראוגרפיה קצת קשה לה, אבל היא מצליחה לעבור אותה. השיר יותר חזק ממה שזכרתי בסטודיו. יש ניסיון לעשות כאן "Fuego", והבחירה בנטליה לשיר הזה היא נכונה.

Julia – Qué quieres que haga – בסטודיו: חוזרים לאווירה נוגה. בלדה עם אלמנטים של פלנמקו, הנחה על קולה המרהיב של חוליה, שנועדה לשיר שירים מסוג הזה. בפיזמון היא כבר נשמעת כמו הדיוות הספרדיות המודרניות. במובן זה, השיר רלבנטי ועדכני, אבל כנראה לשוק המקומי בלבד… זה שיר מקסים, מלא רגש, שאני מרגיש שיכול להפתיע ולהגיע גבוה יחסית בקדם, למרות שמוקם נמוך בהצבעה האינטרנטית, ולו בזכות ההופעה האמוציונלית שחוליה מסוגלת להביא 3/5.
בהופעה החיה: חוליה מופיעה בשמלה לבנה קטנה בבמה שכולה צמחייה, כולל על סטנד המיקרופון. לטעמי לקחו את ההופעה למקום לא נכון, ועשו אותה מתקתקה מידי. יש לה קול מיוחד, אבל נדמה שהיא מתה שהשיר ייגמר. היא מוחה דמעה בסוף הפיזמון. זה נשמע מתבכיין יותר ממלא תשוקה. פחות טוב ממה שציפיתי.

Miki – La venda – בסטודיו: שיר אפטמפו לטיני אמיתי, בלי התחכמויות מיותרות, בלי ניסיונות לקרוץ לקהל בינלאומי או לחקות אופנות חולפות. מיקי הוא פרפורמר מעולה, מלא ביטחון וכובש קהל. הקהל הספרדי לא אוהב אותו, כי מבין מעריצי OT יש שחושבים שהוא פייבוריט של ההפקה…. השיר הוא רומבה שמחה ומרימה. זה מסוג השירים, שאם ספרד לא תביא, אף אחד לא יביא. זה לא יביא להצלחה מדהימה באירוויזיון, אבל יהיה אחד המרעננים של התחרות ואולי יפתיע אם ייבחר 3/5.
בהופעה החיה: מיקי מתחיל את ההופעה מהקהל, הוא מתרוצץ על חבורת נגניות והם עוקבים אחר המצלמה. בפיזמון הם כבר על הבמה ומרימים את הקהל. זה המנוני ומרקיד, זה משהו שצריך להגיע לתל-אביב! לא רואה את החגיגה שלמה בלי זה. הבעיה היחידה היא שהוא קופץ ללא אבחנה. היה ראוי שתהיה כוראוגרפיה לפחות בחלק קטן של השיר.זה קצת שכונה, אבל כיפי ברמות. מדלי אומר לו שהוא חייב לבוא לתל-אביב ולהביא את האירוויזיון לספרד.

Noelia – Hoy vuelvo a reír otra vez – בסטודיו: נואליה היא עוד זמרת לא מדהימה. היא נשמעת מושלם בסטודיו, אבל בלייב מפשלת תכופות. השיר הזה הוא פאוור-בלאד פופית, שוב מאד אופיינית לספרד. ההפקה צפויה, כמו השיר, כמו המודולציות הקוליות של נואליה. זה, כמו השיר הקודם, תוקע את ספרד בשנות התשעים. מצד שני, זה כל כך קלישאה, שזה מסוג השירים שאירופה אוהבת לראות את ספרד שרה (2012, 2014)… 2/5.
בהופעה החיה: השיר קיבל עיבוד מאד דרמטי וכך גם ההופעה. נואליה עומדת בשמלה כסופה נוצצת, הבמה כולה שטופת אורות א-לה אירוויזיון. משהו מאד מוזר קורה על הסאונד, שנשמע משובש. היא נותנת את הנשמה וצועקת את השיר כמו זמרת ספרדיה טיפוסית. הלחן נורא שבלוני, אבל היא נותנת הופעה לא רעה. אני לא יכול להשתחרר מהפלייבק הבעייתי.

Carlos Right – Se te nota – בסטודיו: שיר שאין בו שום דבר ספרדי, אלא יותר אפיל בינלאומי. מידטמפו אקוסטי, סינגר-סונגרייטרי, למרות שקרלוס עצמו לא כתב את השיר…. זה פולק-פופ, שמזכיר מאד את Álvaro Soler, עדכני ומודרני, אבל לטעמי חסר אופי משל עצמו… 3/5.
בהופעה החיה: קרלוס על הבמה בחליפה סגולה וכצפוי גיטרה. בוידאוארט מה שנראה כמו גלגלי שיניים על רקע אבני חומה. שיר רדיו חביב, שמתאים לקול המוגבל מאד של קרלוס. זה יכול מאד להצליח במגרש הביתי, אבל זה כל כך נעדר מאמץ, שזה כמעט מעליב. זרק אותי מעט לספרד 2017. כמובן שהשיר הנוכחי טוב פי כמה מהזוועה ההיא.

Natalia y Miki – Nadie se salva – בסטודיו: דואט יחיד בקדם. שניים מהזמרים החזקים בתחרות משלבים כוחות באפטמפו לטיני עם קישוטים אלקטרוניים. השיר הוא כולו אטיטוד, ויכול להצליח ברמה המקומית, אבל חסר אפיל לקהל האירופאי לטעמי. הפיזמון דרמטי ואותו עוקב דרופ אלקטרוני עצל ומתיש. זה חביב, אבל שם זה נגמר 3/5.
בהופעה החיה: וידאוארט של עצי דקל ופרחים, לתת קצת אווירת מיאמי והקריביים. נטליה עולה באאוטפיט ורוד ואחריה מירי בחולצה לבנה. זה לא הכי עובד ביחד. היא הרבה יותר מלוטשת, והוא שכונה. הוא נראה גמלוני כשהוא מנסה לרקוד. כל אחד ביניהם בנפרד מצוין. השיר כאמור חביב, אבל לא הייתי מטריח עצמי בשמיעה נוספת.

María Villar – Muérdeme – בסטודיו:ה-פייבוריט המוקדם של התחרות, אשר הגיע למקום הראשון בהצבעת הקהל באינטרנט. רגאטון-פופ באווירה סקסית, עם מילים חצופות המשלב את כל האופנות בפופ הלטיני שכבשו את העולם… זה מתמודד חזק על הניצחון, אך הוא ניצב בפני בעיה מרכזית, שהוא עובדת מאריה פרפורמרית מוגבלת מאד. זה לא שיר כל כך קשה לביצוע, ולא דורש ממנה יכולות ווקליות מיוחדות, אבל אני סומך עליה שהיא תחרב את זה בלייב. מצד שני, לספרדים יש נטייה מאד 2002 לסלוד מכל מה שמריח מהיכולת להצליח…. 3/5.
בהופעה החיה: מריה עומדת לצד דוכן… מאחוריו רקדן. שתי רקדניות מצטרפות אליה. כל התפאורה על הבמה נותנת אווירה של הופעה ברחוב, הם ניסו להביא אווירה אורבנית. לכן היא לובשת חזייה בלבד… ומנענעת. היא כל כך חסרת כריזמה, שזה נראה ונשמע חסר אנרגיה. ככה הורסים שיר. היא מתנשפת ולא ברור ממה, היא בקושי זזה.

הקווים נפתחים, ומשום מה ההצבעה לשיר היא לא על פי סדר ההופעות…. כל שיר מקבל מספר, כאשר הם מסודרים לא לפי סדר ההופעה, אלא לפי סדר אלפביתי של השירים.

Alfred Garcia, נציג ספרד 2017 כחלק מדואט, קופץ לביקור, ולאחר מכן הופעה של Eleni Foureira, נציגת קפריסין לאירוויזיון 2018, עם השיר "Fuego". לאחר מכן היא מבצעת את השיר "Tómame".

Alfred חוזר לבמה ובידו התוצאות של הצבעת הקהל:
מקום עשירי עם 1% – Carlos Right
מקום תשיעי עם 2% – Sabela
מקום שמיני עם 3% – Julia
מקום שביעי עם 5% – Famous
מקום שישי עם 6% – Marilia
מקום 5 עם 6% – Natalia
מקום 4 עם 7% – Noelia
מקום 3 עם 14% – Natalia y Miki
מקום 2 עם 22% – ?
מקום 1 עם 34% – Miki
מה שאומר ש-Maria סיימה במקום השני. ברכות למיקי ובהצלחה בתל-אביב!

תמונה21.png

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.