2019: דנמרק – סקירת שירי ה-Dansk Melodi Grand Prix

השבוע חשפה רשות השידור הדנית את רשימת השירים שיתמודדו בקדם הדני, אשר ייערך ב-23/02. בקדם יתחרו 10 שירים, כאשר ההצבעה תהיה 50% שופטים ו-50% קהל. 3 שירים יעלו לסופר-פיינל, אשר גם בו ההצבעה תתחלק כנ"ל. מי ימשיך את דרכו את Rasmussen, אשר סיים במקום ה-9 באירוויזיון 2018 (ומקום 5 בקהל)? להלן סקירת שירי הקדם:

Simone Emilie – Anywhere – השיר נחשב נכון לכעת הפייבוריט בקרב החובבים. השיר מתחיל כבלדת פופ מודרנית מאד ורלבנטית, וממשיך כפופ-דאנס בסגנון מוביל המצעדים. הסגנון זורק ל-Clean Bandit והשיר עצמו ל-"Anywhere" של Rita Ora. אלקטרופופ מלודי עם הפקה ברמה גבוהה והוק חזק וברור. השיר הוא שת"פ דני-שבדי. Christoffer Stjerne הדני כתב בעבר ל-Bryan Rice, והיה מכותבי השירים "Rays Of Sunlight" בקדם הדני ב-2016 ו-"Nowhere" בקדם הדני ב-2012. כותב נוסף הוא Fredrik Sonefors, שכתב שירים ל-Måns Zelmerlöw, אך זכור בעיקר כאחד מכותבי שיר הנושא לאירוויזיון 2014, "Rainmaker" בביצוע Emmelie de Forest. אני נותן 3/5 עם סיכוי סביר לניצחון. כותבת נוספת היא  Jeanette Bonde, שהייתה שותפה בכתיבת מס' שירים לקדמים הדנים האחרונים ולקדם הבריטי בשנה שעברה. ניתן להאזין לשיר כאן.

Jasmin Gabay – Kiss like this – יסמין, החצי ישראלית, שכבר כתבתי עלייה כאן, מגישה פופ לטיני עם בתים רגאטוניים. בשיר חלקים בספרדית לצד האנגלית, אך נשמע גנרי מאד. ההפקה טובה, אך נדמה שכבר שמענו אותה ואת השיר. די מביך שאחת הכותבות היא לא אחרת מאשר Lise Cabble, מי שכתבה את זוכה אירוויזיון 2013 מטעם דנמרק ושירים נוספים, והשנה חזרה עם שירים במספר לא מבוטל של קדמים. Fredrik Sonefors מעורב גם כאן בכתיבת השיר. 2/5. ניתן להאזין לשיר כאן.

Rasmus Faartoft – Hold my breath – ראסמוס הוא בעל השכלה מוזיקלית ושחקן מחזות זמר. מדובר בבלדה תזמורתית עצובה ונוגה, עם קישוטים אלקטרוניים קלים. השיר מדבר על חוסר קבלה עצמית וצפוי לגעת בלבבות כל מי שהרגיש אי פעם שונה. הפיזמון לא מורכב, אבל מאד חזק. הבתים מעט נשכחים. נדמה כי קולו הגדול והמיוזיקלי של ראסמוס ישרת אותו בהעברת הדרמה הנחוצה לשיר 3/5. השיר נכתב על ידי Martin Skriver, לשעבר חבר להקת Lighthouse X, שייצגו את דנמרק ב-2016, Tim Schou, לשעבר חבר להקת A Friend in London, שייצגו את דנמרק ב-2011, Sebastian Owens, שהיה בין כותבי השיר הדני ב-2016 ואחרים. ניתן להאזין לשיר כאן.

Marie Isabell – Dancing with you in my heart – מאריה עובדת בבית אבות ושרה במועדוני קריוקי, וככה השיר הזה נשמע. פופ-קאנטרי שמח, מחוייך ולא בלתי קיטשי. השיר קליט, אך חסר אמירה וזהות, שמבדילה אותו ממאות שירי פופ אחרים. חלבי מאד. שיר קדם דני טיפוסי, עם עלייה של חצי טון בפיזמון האחרון 2/5. בין כותבי השיר ניתן למצוא את John Ballard הסקוטי, אשר עומד מאחורי כמה השירים הגרועים באירוויזיונים של השנים האחרונות כמו יוון 2017, מולדובה 2018, רוסיה 2016 ו-2014 ואזרבייג'ן 2013 הנפלא. ניתן להאזין לשיר כאן.

Sigmund – Say my name – זיגמונד הוא יוצא X Factor המקומי. השיר מתחיל לאט, בונה דרמה בגשר ולבסוף מגיע לפיזמון, הכולל רק את שם השיר ודרופ אלקטרוני סתמי. מדובר בשיר העצמה פופ-דאנסי עם פיוז'ן של סגנונות מועדונים, קליט ואגרסיבי במידה. הברייק האלקטרוני מבטיח העמדה מעניינת. השיר מהנה במידה 3/5. גם כאן בין כותבי השיר ניתן למצוא את Christoffer Stjerne. ניתן להאזין לשיר כאן.

Humørekspressen – Dronning af baren – שיר ראשון ואחרון בדנית. הלהקה מונה 4 חברים והשיר שהיא מביאה לקדם נראה כמו הכלאה בין שיר שיכורים בבר המקומי לשיר ילדים בערוץ נישה לזאטוטים. מדובר בפופ-דאנסבנד מאד סקנדינבי-גרמני. משהו שיכול לעבוד רק באזורים של גרמניה-דנמרק-שבדיה. הם בעצמם נשמעים חסרי אנרגיה והפיזמון בסיסי לחלוטין במלודיה שלו. השיר לא התקבל לקדם בשנה שעברה, ובצדק 2/5. השיר נכתב על ידי חברי הלהקה, כאשר אחד מהם הוא Søren Schou, שכתב את השיר "Hvad Hjertet Lever Af" לקדם הדני ב-2011. ניתן להאזין לשיר כאן.

Julie & Nina – League of light – בלדה אוורירית, המכילה בפעם השנייה בהיסטוריה של הקדם הדני מילים בגרינלנדית. זה השיר, שהכי קרוב במבנה שלו לשיר של Rasmussen. פופ-שלאגר מידטמפו עם מילים קיטשיות ופיזמון Sing along. השיר בנוי בצורה קלישאתית אירוויזיונית. חלש 2/5. הבנות מעורבות בכתיבת השיר לצד Marcus Winther-John, שכתב בעבר ל-Lighthouse X, Bryan Rice, David Bisbal, Emmelie de Forest, New Kids On The Block, Mohamed Ali, Sukkerchok, Ivi Adamou ורבים אחרים. הוא גם היה בין כותבי השיר של אנדורה לאירוויזיון 2009. ניתן להאזין לשיר כאן.

Teit Samsø – Step it up – בעל השכלה מוזיקלית, מופיע כיום בתיאטרון המקומי. שיר מסיבתי פופ-RnBאי, עם השפעות ברונו מארסיות וגם קצת מ-Rag'n'Bone Man. טייט טוען שהמסר של השיר הוא שלכולם יש מקום בחברה שלנו ושעלינו לקבל זה את זה על שונותינו. ניסיתי, אבל לא שמעתי את המסר במילים…. השיר כיפי למדי, פיזמון מעט רפטטיבי, חסר קצת אקשן, שהשיר מבטיח, אבל לא מצליח לקיים עד הסוף 3/5. גם כאן בין כותבי השיר ניתן למצוא את  Christoffer Stjerne ו-Lise Cabble. ניתן להאזין לשיר כאן.

Leonora – Love is forever – לאונורה בת ה-20 זכתה בעבר בפרסים בתור מחליקה על הקרח והייתה בילדותה אלופת דנמרק. היום עוסקת גם בכוראוגרפיה. השיר הוא מידטמפו סינגר-סונגרייטרי, על אף שלאונורה עצמה לא הייתה מעורבת בכתיבתו. זה פופ-פולק, המשלב משפטים בשפות שונות, כולל חלק נכבד בצרפתית. מחויך, אביבי וקליל, על רקע קולה מתקתק של הזמרת, אך גם מאד חנפני 3/5. בין כותבי השיר ניתן למצוא שוב את Lise Cabble וגם את Melanie Wehbe, שהייתה שותפה בכתיבת "Glow" למלודיפסטיבלן 2014. ניתן להאזין לשיר כאן.

Leeloo – That Vibe – לילו החלה להופיע בגיל 13. בגיל 23 שירה "Guld værd for mi" הופיע בפסקול הסרט המקומי, "Anja & Viktor – i medgang og modgang". בשנת 2010 הוציאה את אלבום הבכורה שלה. השיר הנוכחי הוא פופ-דאנס עם השפעות RnB. שיר מאד חזק, המנון מסיבות, עדכני ואגרסיבי, אשר הייתי יכול לשמוע מושר על ידי Rita Ora למשל 3/5. השיר נכתב על ידי Laurell Barker הקנדית (עליה כתבתי פעמים רבות, למשל כאן), כמו גם Maria Marcus שכתבה שירים ל-Chenoa, Radics Gigi, Sanna Nielsen, Amy Diamond ועוד, ואף הייתה בין כותבי השירים "Another Heartache" בקדם הדני ב-2012 ו-"Aldrig Aldrig" במלודיפסטיבלן 2012. ניתן להאזין לשיר כאן.

להלן דירוגי לשירי הקדם:

  1. Rasmus Faartoft – Hold my breath
  2. Leeloo – That Vibe
  3. Sigmund – Say my name
  4. Teit Samsø – Step it up
  5. Leonora – Love is forever
  6. Simone Emilie – Anywhere
  7. Jasmin Gabay – Kiss like this
  8. Humørekspressen – Dronning af baren
  9. Marie Isabell – Dancing with you in my heart
  10. Julie & Nina – League of light

הייתי שמח לראות את Rasmus Faartoft או Leeloo מייצגים את דנמרק באירוויזיון הקרוב, אך לפי דעתי החובבים צודקים ו-Simone Emilie תיסע לתל-אביב. זה כנראה גם הסיכוי הטוב ביותר של המדינה להיכנס לטופ 10, או לפחות קרוב אליו.

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.