2019: הונגריה – טרום גמר 3

ההונגרים ממשיכים את מסעם הערב בבחירת הנציג והשיר לאירוויזיון 2019. הקדם ההונגרי, הלא הוא A Dal ("השיר"), הוא פסטיבל שירים המורכב מ-6 תכניות ו-30 שירים. כל השירים כבר פורסמו וניתן להאזין ולקרוא עליהם כאן. התחרות מורכבת מ-3 טרומי גמר, שני חצאי גמר וגמר. הערב, בטרום הגמר השלישי, מתמודדים עשרה שירים נוספים. שישה מתוכם עולים לחצי הגמר, חמישה על פי הצבעת השופטים והקהל והשישי כ-wildcard מהקהל. ניתן לצפות בתכנית כאן.

מנחי הערב הם Gábor Alfréd Fehérvári, הלא הוא Freddie, נציג הונגריה לאירוויזיון 2016, ו-Boglárka Dallos-Nyers, הידועה כ-Bogi, אשר השתתפה בקדם ההונגרי שלוש פעמים בין השנים 2013-2015. השופטים הם: Feró Nagy, מוזיקאי רוק ותיק, Lilla Vincze, זמרת פופ-רוק ותיקה, Mihály Mező, סולן להקת Magna Cum Laude, שזו לו שנתו השנייה ברצף כשופט בתחרות, ו-Miklós Both, מוזיקאי פולק ומוזיקת עולם עתיר פרסים, שזו לו שנתו הרביעית ברצף כשופט בתחרות.

Leander Kills – Hazavágyom – בסטודיו: נחשבים פייבוריטים לזכייה השנה. "געגועים" היא כותרת השיר, וזו ההרגשה שהוא נותן. הוא מתחיל כבלדה אקוסטית וממשיך בפיזמון כשיר רוק אקוסטי-קצבי, על רקע רקיעות. לאחר הפיזמון מגיעה חמת החלילים שנותנת לשיר אווירה מעט קלטית, לטעמי מעט מיותר ופוגם באותנטיות של השיר. הם יגיעו לגמר כמו כלום, מקווה שלא יזכו 3/5.
בהופעה החיה: הלהקה נותנת הופעה מאד פשוטה. הבמה אפופת עשן, והם פשוט עומדים שם ומנגנים. משוכנעים שהשיר יעבוד לטובתם, כמו גם ההופעה הקולית החזקה של הסולן. הם צודקים. הסולן מאד משכנע, הכל נראה מאד מחובר ואותנטי, כן ואמיתי. השיר לא עושה לי את זה, אפילו על גבול הגנרי לטעמי. ועדיין, הופעה טובה ופשוטה. בקלות יסיימו במקום הראשון הערב, וזה עוד לפני שראיתי את שאר המתמודדים.
השופטים מצביעים, רובם נותנים 7 נק', אבל הקהל נותן להם 9, לא פחות. הלהקה הפייבוריטת לזכייה מסיימת רק עם 38 נקודות.

Petruska – Help Me Out of Here – בסטודיו: מדובר במידטמפו סינגר-סונגרייטרי פולקי-פופי או רוק רך, מאד רך. השיר מתהדר באיזו הפקה עם אלמנטים אלקטרוניים בפיזמון, אבל זה נותר מאד רדוד מוזיקלית, נשכח ובעיקר חסר כריזמה. אני חוזה שהוא לא יעבור את הטרום גמר 2/5.
בהופעה החיה: הופעה מרתיעה של פטרוסקה, שנותן למצלמה מבטים פעורי עיניים. בוידאוארט כדורים נופלים וגייזרים על הבמה, נותנים את תחושת ה-over production על שיר שהוא אקוסטי כמעט… הכי סתם.
השופטים משום מה מרעיפים עליו נקודות! עם 8 ו-9 נקודות, אך רק 7 מהקהל, פטרושקה מסיים עם 40 נקודות. מה קרה כאן הרגע?

Monyo Project – Run Baby Run – בסטודיו: השיר מתחיל בנגינת פסנתר, ממשיך בשירתה המלטפת של הסולנית ובפיזמון נכנסים גיטרות חשמליות. בסופו היא מתחילה לצרוח. משהו לא מתחבר, הקול של הסולנית, עם המלודיה הבסיסית ואז הדרמה על כלום בפיזמון. זה נשמע כמעט מאולתר, או משהו שנכתב כלאחר יד. חלש מאד 2/5.
בהופעה החיה: ההופעה סבירה, ללא אפקטים או שטיקים מיוחדים. הקול של הזמרת מאד לא נעים לאוזן, אבל לזכותה ייאמר שהוא נשמע כמו בסטודיו.
השופטים נותנים 7 נקודות כל אחד, וכך גם הקהל. הלהקה מסיימת עם 35 נקודות.

Bogi Nagy – Holnap – בסטודיו: השיר הוא בלדת פסנתר עדינה, המשתלבת עם קולה העדין של בוגי. בפיזמון היא זועקת זעקה מאופקת, והשיר נותר על מי מנוחות. זה מלודי מאד, רדיו פרנדלי, רומנטי, שבור לב. אני רואה את זה מגיע לחצי גמר, אך שם מתקשה לעלות לגמר. זה חמוד, אבל לא מעבר 3/5.
בהופעה החיה: בוגי יושבת על חישוק גדול, לבושה חולצה לבנה עם עיטורי תחרה וחצאית אפורה ארוכה. זה מאד מתוק, וההופעה הקולית מצוינת. יש לי הרגשה שזה ימשיך לשלב הבא, זה מאד אפקטיבי. החישוק עולה מעלה והיא מתרוממת עמו, רק כדי לחשוף שהשמלה שלה עצומה, ועליה מוקרנים אפקטים שונים. זה מלודי מאד, זורם ועדין. זה לא הסגנון שאני אבחר להאזין לו, אבל זה עובד על הבמה.
השופטים מתים על זה ומעניקים 8 ו-9 נקודות. הקהל מפרגן ב-8 נקודות, והשיר מסיים עם 41 נקודות.

Salvus – Barát – בסטודיו: שיר רוק ניינטיזי מאד, שמנסה להיות נירוונה או סאונד גרדן או אחת מאלה. זה גם הזכיר לי לפרקים את אורפנד לנד הישראלים. לצערי זה לא מעניין מספיק, ולמרות שאני מאמין להם באווירת הרטרו שלהם, השיר לא חזק מספיק בז'אנר שלו כדי לבלוט מעל הרבה שירים המתחרים השנה. מה גם שבז'אנר הרוק קדם זה סיפק, בעבר והשנה, שירים מרשימים יותר 3/5.
בהופעה החיה: וואו, הקול של הזמר מצוין. ההופעה על הבמה מלאת דם, אש, תמרות עשן ואורות חזקים, כמו שכל שיר רוק מקבל בקדם ההונגרי…. הופעה מצוינת, אפילו מרגשת. עם זאת, הונגריה ניסתה שיר טוב מזה בשנה שעברה ולא סיימה במקום מדהים. כדאי לבחור משהו חזק יותר השנה.
השופטים חלוקים בדעתם, הקהל מעניק 8 נקודות, והלהקה מסיימת עם 36 נקודות בלבד.

Ruby Harlem – Forró – בסטודיו: יס! הגיע הזמן לקצת פאנק. רובי מגישה קול חושני ואווירה ניו-יורקית אורבנית חמה בחורף קר, רק בהונגרית מלאה. ואכן כותרת השיר היא "חם". לצערי אין בזה את התחושה האינטנסיבית שציפיתי לה. זה נשאר במחוזות הנעימי-גלגל"צי. היא מביאה קצת יותר נשמה בפיזמון, אך זה עדיין לא אפקטיבי מספיק 3/5.
בהופעה החיה: רובי יורדת מגרם מדרגות, לבושה במיטב האפנה האורבנית העכשווית. זמרי הליווי שעמה והמתופף תורמים לתחושת השיר הניו-יורקי, שהרגשתי מהאזנה לגרסת הסטודיו. האווירה היא משוחררת, אך לא מספיק. היה אפשר לוותר על שתי המלוות שעושות כאילו הן מנגנות על חצוצרות או הריקוד המשותף עם זמרי הליווי…. זו הרגשה של מאמץ, בשיר שכולו אומר חוסר מאמץ. ועדיין, זה חמוד מאד.
גם כאן השופטים חלוקים בדעתם, אבל שניים מהם מעניקים לרובי 9 נקודות, הקהל פחות התלהב ומעניק רק 7. רובי מסיימת עם 40 נקודות.

מה שאומר ש-Nagy Bogi, שנמצא כרגע במקום הראשון עולה לחצי הגמר.

Joci Pápai – Az én apám – בסטודיו: זכור כנציג הונגריה לאירוויזיון 2017, אז סיים עבורה במקום השמיני עם השיר "Origo". שירו מ-2017 היה לא רק הפייבוריט שלי בקדם דאז, אלא גם באירוויזיון כולו. השיר הנוכחי הוא עדין יותר, בלדת פופ שמתחילה כאקוסטית וממשיכה עם מעט קישוטים אלקטרוניים בהשפעה אתנית-צוענית. כמו בשיר הקודם שלו, גם בנוכחי, יש מסר. אם ההוא דיבר על גזענות, הנוכחי מדבר על אביו. המוזיקה נהדרת, האווירה נוסטלגית, מלאת אהבה וערגה, גם אם נעדרת דרמה 3/5.
בהופעה החיה: יוצי תחיל את ההופעה בישיבה, עם חולצה שחורה צמודה ושרשרת זהב. מאחוריו בוידאוארט נחיל של אורות, הנראה כמו גחליליות או שטיח של נורות. השיר מקסים, לטעמי מהטובים בחצי הגמר הזה, אבל הוא נעדר את אפקט הלהיט שהיה לשירו הזוכה מ-2017. ועדיין, זה נהדר. זה מרגש, קטן, מופק כהלכה. חייב כרטיס לשלב הבא!
לשמחתי השופטים אוהבים ומנקדים את יוצי ביד רחבה. הקהל מעניק לו 8 נקודות, והוא מסיים עם 41 נקודות. מה שאומר ש-Joci Pápai עולה מהמקום הראשון לחצי הגמר.

Kyra – Maradj még – בסטודיו: אלקטרופופ שמתחיל בקטן ובונה דרמה עד לפיזמון, המאט מעט את הקצב. לקירה יש קול חזק והיא מצליחה לתעל באמצעותו רגש ולהעביר את המסר העצוב-כועס של השיר. זה נחמד, אבל מעבר לפוטנציאל שלו להיות להיט רדיו, אני לא שומע את האפקטיביות שבו 3/5.
בהופעה החיה: הבמה אפופת עשן, והצבעים אדום ושחור שולטים בה. קירה עולה מתוך העשן בעזרתו של רקדן חטוב זרועות. היא רוקדת עמו קלות לאורך השיר. זה קצת יותר מידי, ולא נותן מספיק מקום לשיר עצמו. ווקלית היא נשמעת נהדר, אבל צלילי האלקטרו והריקוד הכאילו קלאסי-לירי לא משתלבים לי טוב…
השופטים שוחטים אותה בניקוד, וגם הקהל לא מפרגן עם 6 נקודות. קירה מסיימת עם 6 נקודות וככל הנראה את המסע שלה בתחרות. היא ממוקמת במקום האחרון.

USNK – Posztolj – בסטודיו: ראפ מודרני, עם מוזיקה קודרת ברקע, של סרט אימה כמעט. הפיזמון הוא החלק היותר מלודי בשיר. התוצאה הסופית היא ראפ-פופ מגניב מאד, רלבנטי מאד, שלדעתי יגיע בקלות לגמר. שיר מצוין 4/5.
בהופעה החיה: ההופעה צבעונית וכיפית, אבל מעט רגועה מידי בשלב הפיזמון. בשלב מסוים הם מתעוררים, אבל לא בטוח שהשופטים החנוטים יידעו להעריך את זה. הם יודעים את העבודה ונותנים ראפ ברמה גבוהה. הופעה טובה מאד של חבר'ה מוכשרים!
גם אותם השופטים שוחטים, ועם 9 נק' מהקהל (!) הם מסיימים עם 35 נקודות.

מה שאומר ש-Petruska ו-Ruby Harlem עולים לחצי הגמר. אילו תוצאות מוזרות.

Mocsok 1 Kölyök – Egyszer – בסטודיו: הרביעייה שרה בלדה נוגה, אקוסטית לגמרי, תזמורתית, מלווה בכינורות בוכים. זה מעניין, כי המלודיה של השיר היא של בלדת פופ. בפיזמון השני נכנסים תופים כבדים, ולאחר מכן כינורות אלקטרוניים. אז זה נהיה מעניין. זו הסיבה שהמוזיקה ההונגרית היא אחת המפותחות בעולם. הרבה אהבה למקצוע, מקוריות ומוזיקה טובה 3/5.
בהופעה החיה: בוידאוארט לב גדול כחול. הלהקה לובשת אאוטפיטים באדום ושחור, שהם כנראה הצבעים הפופולריים הערב. הופעה פשוטה מאד, בלי רקדנים או אפקטים מיוחדים. זה שיר נחמד מאד, אבל אם הם מעפילים במקום Leander Kills המעריצים ישתוללו. אני דווקא בעד.
ההרכב מקבל 8 כמעט מכל השופטים ו-8 מהקהל ומסיים עם 39 נקודות. מה שאומר ש-Mocsok 1 Kölyök עלו לחצי הגמר. Leander Kills נכון לעכשיו מחוץ לתחרות….

הגיע זמן תוצאות. המתמודד האחרון, שעולה לחצי הגמר, בזכות קולות הקהל, הוא……

USNK
תמונה17.png

איזו דרמה! Leander Kills הודחו. נתראה במוצ"ש הבא בחצי הגמר הראשון של הקדם ההונגרי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.