2019: אוקראינה – סקירת שירי Vidbir

אוקראינה נערכת לקדם המקומי. Vidbir חוזר זו השנה השלישית, ולמרות שהשיר שנבחר במסגרת זו הביא להם את ניצחונם השני ב-2016, בשנתיים האחרונות לא הצליחו השירים האוקראינים להגיע להישגים באירוויזיון. האם במבחר של השנה יש מה שיביא את אוקראינה בחזרה לטופ 10? להלן סקירת השירים:

Anna Maria – My Road – בין כותבי השיר נמצא Ivan Rozin, שהיה בין כותבי השיר "Thank You for My Way" של Illaria מ-2017, שסיים ראשון בטרום הגמר שלו וחמישי בגמר הקדם. זה רוק קברטי עם השפעות Fאנק ומוזיקת נשמה. חלקים בשיר מעט מתישים, עם הפקה שנעה בלופים וזעקות "oh oh oh" איפה שלא ידענו לשים מילים. זה שיר שאפשר לשמוע בכיף, אבל על הבמה יילך לאיבוד 3/5.

Bahroma – Nazavzhdy-Navsegda – "לעד ולנצח" באנגלית. שיר במקצב שקט, עם הפקה אלקטרו-אמביינט חולמנית. הזמרת שרה באדישות מסויימת, למיטב הבנתי הכותרת היא ברוסית והשיר באוקראינית, מה ששמתפרש כשיר מחאה אצל חלק מהאוקראינים והרוסים שהאזינו לזה 3/5.

Braii – Maybe – מוזיקת New Wave ופוסט-Pאנק המבוצע על ידי סולנית הנשמעת כמו דבי הארי. הפקה מצוינת ומקצועית מאד. השיר זקוק להופעה חזקה מאד כדי לבלוט לצופים, כי זה רטרואי מאד ולא סוחף מספיק. אישית, אני חושב שזה שיר נפלא, רק לעבוד מעט על המבטא 4/5.

Brunettes Shoot Blondes – Houston – האוקראינים מחליטים להיראות קוסמופוליטיים, כמעט אמריקאיים, בשיר שלעולם לא הייתם מנחשים שהגיע מקייב…. הסולן מתאמץ נורא לאמץ מבטא אמריקאי, אבל זה מורגש מידי. זה אינדי-פולק אמריקאי עם בארוק פופ והפקה עשירה, יומרנית, אך גם כזו שעובדת בסופו של דבר. השופטים יעופו על זה, במיוחד ג'מאלה, שעשתה דברים דומים, גם אם יותר מיינסטרימיים 3/5.

Freedom Jazz – Cupidon – אחד השירים הקלילים של השנה. מוזיקת רטרו לשנות העשרים, צ'רלסטון, מוזיקת סווינג ומקצב לטיני שמח ומרים. השלישייה תבלוט על רקע כל המוזיקה האלטרנטיבית בקדם, אבל לא בטוח שלשיר יש מספיק ooomph כדי להיות אפקטיבי על הקהל. הן תצטרכנה לגייס את כל הכריזמה והיכולות הבימתיות שיש להן כדי להפעיל לגמר 3/5.

Ivan Navi – All for the Love – הגרסה האוקראינית של "Can't Stop the Feeling" של Justin Timberlake. ברצינות, המבנה ממש זהה. זה דיסקו-Soul שאיוון מצליח, לפחות בסטודיו, לבצע בהצלחה ובצורה משכנעת, עם מבטא קל. השיר לא יצליח לבלוט בשום צורה, למרות שהוא מופק נכון ולא עמוס. אני אתפלא אם זה יעפיל לגמר בכלל 2/5.

Kazka – Apart – הפייבוריטים של הקדם, ורק בזכות העובדה שהם הרכב פופולרי יחסית במדינה. זה פופ אלטרנטיבי עם מוזיקה היפנוטית, קישוטים של מוזיקה הודית וארמנית וזמרות פולק אוקראיניות בסוף השיר. לטעמי מדובר באחד השירים החלשים בקדם, ועדיין הוא לא רע. ההפקה נראית גדולה על השיר עצמו, ובלעדיה השיר נשמע רזה למדי וחסר כריזמה. הפיזמון הוא החלק המאכזב ביותר של השיר 3/5.

Khayat – Ever – בלדת פופ-אינדי עם סלסולים עדינים ואווירת שיר נשמה אותנטי. בפיזמון השיר מקבל הפקת אינדי-רוק אלטרנטיבי ומוזיקת פיוז'ן מקומית, כולל אלמנטים של אמביינט ודארק-פופ. חלק מהשיר באנגלית, וזה לא נשמע כפוגע בשיר. למרות שהוא עמוס מוזיקלית, יש בשיר מן האמת המוזיקלית והזמר נשמע מחובר מאד לשיר. לקראת הסוף הוא פוצח במהאוול ומגיע לפלצטים… סוג של קובי מרימי האוקראיני. 3/5.

Kira Mazur – Dykhaty – "לנשום". אינדי פופ תעשייתי, אשר בפיזמון לוקח לכיוון מלודי. זה אפקטיבי, כי הבתים קודרים ואוונגרדיים במידה עם הפקה שמושפעת מהיפ-הופ, בעוד הפיזמון הוא שילוב של מוזיקת נשמה, פופ וממש מעט מוזיקה מקומית. העובדה שהשיר מבוצע באוקראינית תורמת לרושם מהשיר ולאותנטיות שלו 3/5.

Laud – 2 dni – "יומיים". שוב אינדי פופ עם השפעות ג'אז ומוזיקה שחורה. לאוד שר באדישות מסוימת. השיר טוב, אבל לא חזק מספיק. מזכיר את "Radioactive " ו-"Believer" של Imagine Dragons, רק ללא האלמנט הלהיטי שבהם. במובן זה הוא Laud מאבד מהתוכן שהוא מנסה להעביר כאמן ובו זמנית לא מצליח ליצור שיר בעל פוטנציאל שיסחוף את ההמונים 2/5.

Letay – Myla moya – "יקירתי" באוקראינית. בין כותבי השיר נמצא Ivan Rozin, שאוזכר לעיל. זה מידטמפו פופ-RnB עשוי כהלכה, בנוי נכון ומהודק, פיזמון דרמטי. Letay עצמו סיים אחרון בטרום הגמר שלו ב-2017, אז מה הסיכוי שיצליח הפעם? הפיזמון חוסר על עצמו מספר פעמים לקראת הסוף, אבל הוא מאד חזק, ולכן מאד אפקטיבי על המאזין 3/5.

Maruv – Siren Song – שירת הסירנה של מארוב… השיר נכנס לקדם לאחר פרישתה של Tyanna. עם חשיפתו השבוע הפך לחביב חובבים. זה פופ מתקדם עם הפקת מוזיקת מועדונים, ששואבת השראה מ-"Toy" וממוזיקת נצחונות, שהייתה פופולארית לפני 19 שנים. זה מרענן, אבל החלק של הזמרת עצמה בשיר נדמה משני וחלש למדי 3/5. עם ההופעה הנכונה, זה יכול להתמודד על ניצחון בקדם.

The Hypnotunez – Hey – סקא-פאנק ורוק אלטרנטיבי בהפקה אורגנית ויחסית פשוטה, ביחס לקדם הזה…. אין שימוש באלקטרוניקה, קישוטי ג'אז פה ושם ושירה בקול חרוך של מילים לא מעניינות. יש המון הרכבים באירופה, ארה"ב וכו' שעושים מוזיקה כזו, ואין כאן בשורה חדשה של ממש, למעט מוזיקה להרמות. זה עובר, אבל בקושי 3/5.

TseSho – Hate – ממשיכים בשירי האינדי במלוא המרץ. בהמשך ל-Hatari האיסלנדים, גם טסשו מתהדרת בשנאה, כאשר המילה "Hate" חוזרת על עצמה שוב ושוב. תצוגה של פוסטמודרניזם לדור ה-M, שעדיין לא החליט מה הוא רוצה להיות. השיר עובד איכשהו בסטודיו, אבל זה הולך להתרסק על הבמה. היא מצהירה על שנאתה לכל דבר קיים, כולל האירוויזיון. ההפקה היא ניאו-אתנו ואינדי רוק שיצא מן האופנה. חלש 2/5.

Vera Kekelia – Wow! – ריבוי השירים האינדיים והאלטרנטיבים המרוצים מעצמם עשויים להביא לזכייה של שיר הפופ הגנרי ביותר. השיר הנוכחי הוא מידטמפו פופ-ג'אז פשוט למדי ונשכח. הסיכוי של זה לבלוט מעל שירים אחרים ולהגיע לגמר שואף ללא קיים. הפיזמון רפטטיבי חלש 2/5.

Yuko – Galyna guliala – "גלינה הלכה". מסוג השירים שאפשר לשמוע רק בקדמים האלטרנטיביים של אוקראינה, לטביה או ליטא. הבתים הם ספוקן וורד בהפקה אלקטרו-תעשייתית עם השפעות מוזיקה אורבנית. הפיזמונים מעט יותר זורמים, אך רפטטיבים כסוג של אמירה. זה טוב, אבל מעט יומרני 3/5.

להלן דירוגי לשירי הקדם:

 1. Braii – Maybe
 2. Khayat – Ever
 3. Letay – Myla moya
 4. Bahroma – Nazavzhdy-Navsegda
 5. Brunettes Shoot Blondes – Houston
 6. Kira Mazur – Dykhaty
 7. Yuko – Galyna guliala
 8. Freedom Jazz – Cupidon
 9. Maruv – Siren Song
 10. Kazka – Apart
 11. The Hypnotunez – Hey
 12. Anna Maria – My Road
 13. TseSho – Hate
 14. Laud – 2 dni
 15. Vera Kekelia – Wow!
 16. Ivan Navi – All for the Love

קשה לדעת על מה האוקראינים יילכו הפעם. ההימור שלי הוא Kazka הגנרייםאך פופולארי Maruv המרימה או אולי אפילו Khayat האלטרנטיבי, אך רגיש ונגיש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.