2019: אסטוניה – Eesti Laul – גמר

הליך הבחירה האסטוני מגיע הערב לסיומו. היישר מ-Saku Suurhall ב-Tallinn, בירת אסטוניה, זהו גמר הקדם האסטוני, ה-Eesti Laul. אחרי שבשנה שעברה סיימה במקום השמיני המכובד, אסטוניה מתכוננת לאירוויזיון 2019. 12 שירים העפילו מחצאי הגמר ויתמודדו הערב. תוצאת הסיבוב הראשון תיקבע על פי הצבעת הקהל והצבעת השופטים בינלאומיים. 3 שירים יעפילו לסופר גמר, שם תיקבע זהות הזוכה על פי הכרעת הקהל. האם הניצחון בכיס של Victor Crone? האם Uku Suviste יצליח לגנוב לו את המקום הראשון? או האם שיר אחד יתגנב ויפתיע את שניהם?

הערב נפתח בדברי המנחה, ולאחר מכן מופע הפתיחה, להיט רדיו של Karl-Erik Taukar.

המתמודדים עולים לבמה לקראת סוף השיר. מסתבר כי קארל, שזה עתה מופיע הוא המנחה הערב לצד Piret Krumm. הכרוז מציג את המתמודדים בזה אחד זה.

Sissi – Strong – בסטודיו: איזה קול מפתיע יש לסיסי! קול נמוך ובוגר מאד. היא מכותבי השיר הזה, כמו גם Rasmus Viberg שבדי, שהשתתף במלודיפסטיבלן 2011 ללא הצלחה יתרה. מדובר בשיר העצמה פופי, המנוני מאד, אך גם צפוי וגנרי מאד, כאילו נכתב לתחרות. הפלוס כאן הוא הקול של סיסי, כנראה כל זמרת אחרת הייתה גורמת לשיר להישמע הרבה פחות עוצמתי. סיסי היא בתו של Dave Benton, זוכה אירוויזיון 2001. 3/5
בחצי הגמר: סיסי עולה בחליפה כחולה, עקבים ואפרו מרשים. לצידה 3 זמרי ליווי, שמנסים להרים לה, אבל צריכים איזושהי הרמה בעצמם. היא טובה מאד על הבמה, בעלת ביטחון. בבית השני מצטרפות צמד רקדניות, שקצת פוגמות באלגנטיות של ההופעה כולה. כמו בסטודיו, גם כאן, סיסי היא זו שמרימה את השיר ואת מי שסביבה. היא מסיימת את ההופעה בקהל.
בהופעה החיה: ההופעה הערב זהה לזו של חצי הגמר. פתיחה חזקה לערב. סיסי כריזמטית מאד, אני בטוח שהיא תחזור בשנים הקרובות לקדם עם שיר חזק יותר, ותייצג את אסטוניה בעתיד הקרוב. המצלמה מאבדת אותה כשהיא יורדת לקהל….

Lumevärv feat. INGA – Milline päev – בסטודיו: "איזה יום" באסטונית. שיר פופ דאנס-האוס, שנפתח בצלילים שמזכירים את "Symphony" של Cleam Bandit. הפיזמון מאד חלש ומשלב השפעות טראנס (שוב מהניינטיז), ועדיין השיר מאד שמח, בעל אנרגיה ומושך לרחבת הריקודים. זה בערך מה שאני מדמיין כשאני חושב על פופ אסטוני 3/5.
בחצי הגמר: אינגה מופיעה לבדה על הבמה, פותחת את ההופעה כשגבה אל הקהל. היא לובשת עליונית לבנה ומכנסיים לבנים חושפניים. בברייק היא פוצחת בריקוד. הכל ההופעה מבוססת על הליווי של המצלמה אותה. הקהל אמנם יחסית מנומנם, אבל זה עובד. אינגה מצליחה לכבוש את הפריים. לטעמי, זה בטוח בגמר אחרי הופעה כזו. ווקלית היא טובה, המלווים שוב מזייפים…
בהופעה החיה: אינגה לבושה כמו בחצי הגמר, רק שיש לה רצועה על הבטן ען הכיתוב INGA, המופיע גם על הרצועות של העליונית שלה…. האם צבעה שיערה לכתום לכבוד הגמר? הופעה טובה של שיר חמוד מאד.

Victor Crone – Storm – בסטודיו: ויקטור, יליד שטוקהולם שבדיה ומשתתף עבר במלודיפסטיבלן, חוזר הפעם לקדם האסטוני. את השיר הלחין Stig Rästa, שעומד מאחורי השירים האסטוניים ב-2015 ו-2016, עם Vallo Kikas, שכתב עמו את השיר ב-2016. ויקטור עצמו גם שותף לכתיבת השיר. זה נחשב פייבוריט גדול, ואני מבין למה. המבנה של השיר הוא של המנון אצטדיונים, המדבר על גבר שבור המתגבר על מכשולים. מי לא יפול שדוד לרגלי שיר כזה? אווירת OneRepublic פוגש את Avicii ז"ל. השיר לטעמי סביר, אך מעט ממוחזר. 3/5
בחצי הגמר: בניגוד לאחרים הערב, ויקטור יודע להופיע מול המצלמה. הוא מתחיל את השיר מנגן על גיטרה, רק כדי להשליך אותה בפיזמון. הוא עולה עם טריקו אפורה ומעיל עור, זה קצת לפי הספר. ווקלית הוא בסדר, עם מעט בעיות בגבוהים בפיזמון. באחד הפיזמונים מצטרפת אליו זמרת ליווי. השטיק של השיר מגיע בחלק האחרון. ויקטור, כנראה נמצא עטוף במסך ירוק, אשר משדר מסביבו סערה, משחקי מצלמה מרשימים, רק כדי לחזור לתיבה האחרונה בשיר כשהוא עומד במרכז הבמה שוב עם גיטרה. ההופעה הכי מופקת והכי זכירה של הערב. סטיג רוצה ניצחון!
בהופעה החיה: אין שינויים מחצי הגמר. למה לשנות משהו שעובד? אני לא מת על השיר, אבל אין מה להגיד, זה באמת באמת עובד. הופעה סופר אפקטיבית. אני מבין שלא מדובר במסך ירוק, אלא בקטע וידאו, לא ניתן יהיה לייבא את זה לבימת האירוויזיון, והם יצטרכו למצוא שטיק אחר.

Kerli Kivilaan – Cold Love – בסטודיו: שיר רוק-בלוז פופי, פשוט וחצי אקוסטי, שקרלי שותפה בכתיבתו. זו אחת ההפתעות של הקדם הזה. להיט רדיו לא מתאמץ, רלבנטי, כנה, שיכול להתרסק על הבמה, אבל נשמע נורא נכון בסטודיו. הפזמון קליט מאד ונשאר במוח אחרי שהשיר נגמר. הקול של קרלי מעט בכייני והדבר היחיד בשיר שמתאמץ, ועדיין זה מתאים לשיר 3/5.
בחצי הגמר: קרלי מופיעה ישובה על כיסא, עם אוברול בצבע בז', שנראה חזק באופנה באסטוניה. מאחוריה להקת בצורת. ההעמדה גורמת לזה להיראות כמו הופעה במועדון או בר, וזה מאד מתאים לאופי של השיר. מהבחינה הזו, היא ההפך המוחלט ממה שקאדיה ניסתה להיות לפניה. זה גם נראה ונשמע מאד שפוי, אחרי התצוגה המטורפת של קאיה. חמוד מאד.
בהופעה החיה: אחרי שכל הפייבוריטים שלי הודחו בשלבים מוקדמים, זה כנראה הפייבוריט שלי לגמר, אבל זה חסר סיכוי. קרלי החליפה אאוטפיט ולובשת כעת שמלה לבנה אלגנטית. זה משלים את המראה המלאכי שהיא הולכת עליו. זה שיר קטן ומקסים. היא ושני הנגנים עומדים על צורת לב במרכז הבמה, שנחשפת כשהמצלמה מתרחקת.

xtra basic & Emily J – Hold Me Close – בסטודיו: משום מה ציפיתי למשהו יותר אדג'י. דאנס-פופ בסיסי, שכבר שמענו פעמים רבות בעבר. אזרבייג'ן ניסתה לעשות זאת בחוסר הצלחה באירוויזיון 2018. השיר עמוס בקלישאות, הן בליריקה והן במלודיה. שום דבר בשיר הזה לא מרגיש אותנטי והוא מנסה בכוח להיות סוחף והמנוני. מאד חלש 2/5
בחצי הגמר: אמילי חמודה מאד ונשמעת לא רע בלייב, עם זמרת ליווי שלא תואמת לקולה בכלל. אליה מתלווים כמה רקדנים בריקוד אורבני לא ברור וחצי מאולתר. עבודת המצלמה היא פשע בפני עצמו. על הבמה – כיסא, שכבר הופיע במערכה הקודמת. כל מה שאני זוכר מהשיר הוא הפיזמון הרפטטיבי, עמוס הקלישאות. נקודת האור היחידה בשיר הזה היא אמילי, זמרת לא מושלמת, אבל כזו שנראית ונשמעת טבעית.
בהופעה החיה: אמילי לובשת הפעם חולצה בכחול ושחור. המלווה הפעם פחות נשמעת ופחות הורסת את השיר.

Kadiah – Believe – בסטודיו: קדיה הסינגר-סונגרייטרית היא האחראית הבלעדית על השיר הזה, אותו כתבה והלחינה לבדה. השיר הוא בלדה תזמורתית. הזמרת מלווה בכלי מיתר ובלהקת מלווים. השיר עצוב, ובו הדוברת מבכה את לכתו של אהובה. משהו לא מתחבר לי, השיר מאד קטן וההפקה מנסה להפוך אותו לגדול ממה שהוא, וזה נשמע מגוחך. אם יש לה כריזמה בימתית, היא יכולה להגיע לגמר, זה שיר שיכול לגעת בצופים, אך הוא הותיר אותי אדיש 2/5
בחצי הגמר: קאדיה עובדת על המראה המלאכי. היא עולה בשמלה היפית בצבע אפרסק, לצידה נגני צ'לו ושלושה מלווים. הקול שלה קטן מידי, וכל ההופעה מנסה ללכת על השטיק התמים. הפיזמון חלש נורא, וכמעט לא מלודי. לצערי, יש סיכוי שזה יעבוד על הצופים. המלווים פוסעים על הקטווק, בעוד היא נותרת עומדת במקומה. בוידאוארט רואים צללית שלה מופיעה ולאחר מכן שמיים זרועי כוכבים. קיטשי נורא.
בהופעה החיה: אין שינוי בהעמדה או בלבוש של ההופעה. זה סכריני נורא, למות.

Synne Valtri – I'll Do It My Way – בסטודיו: שיר העצמה קלישאתי, שכתבה Synne בעצמה. קלישאת שירי אירוויזיון, מידטמפו שלאגר בשקל וחצי עם עלייה של חצי טון כבר בפיזמון הראשון. אם זה לא נשאר בחצי הגמר אל תקראו לי סופיה רובינה. 1/5
בחצי הגמר: Synne מופיעה בשמלת זהב ובז', המשתלב טוב עם שיערה המוזהב. זה משהו שיכלנו לשמוע בקדמים לפני עשור וחצי, ואכן שמענו כאלה. זה שיר בשקל וחצי, וכנראה הגרוע ביותר מבין שירי הקדם האסטוני השנה. לפי כמה חובבים אסטוניים ששוחחתי עמם, זה יכול מאד לעלות לגמר… הקול שלה שטוח מאד והיא חסרת יכולות ווקליות ראויות.
בהופעה החיה: השיר הגרוע לטעמי מבין השירים שהעפילו לגמר. ההופעה נותרה זהה לזו שנתנה בחצי הגמר. היא פשוט עומדת ושרה את השיר הגרוע הזה, שגורד מהקדם האסטוני ב-2002….

Stefan – Without You – בסטודיו: השיר מתחיל בלדת פסנתר נוגה ונעימה, ובפיזמון תופס קצב ונשמע לא בלתי דומה ל-"Human" של Rag'n'Bone Man, רק כדי לחזור שוב לנגינת הפסנתר בבתים ובגשר. שני שירים שהולחמו להם יחדיו. סטפן הוא הכותב העיקרי של השיר הזה, שנדמה שחסר לו הרבה על מנת להיות אפקטיבי. הפיזמון קליט מאד, ועדיין השיר מאד לא זכיר. 3/5
בחצי הגמר: סטפן פורט על הפסנתר כמצופה ממנו ומצליח להעביר קסם כלשהו. הוא יושב חצי מגולח, עם חולצה לבנה מכופתרת. באיזשהו שלב הוא קם מהפסנתר כדי לשבת על מושב אחר ולהמשיך לשיר. זו הופעה טובה מאד, ווקלית, וגם מבחינת ה-engagement לקהל. השיר נגמר עם תחושה של עוד, וזה בניגוד לכך שכתבתי שהשיר לא זכיר…
בהופעה החיה: סטפן החליף מלבוש, וכעת הוא לובש טישירט לבנה עמוקת מחשוף וז'קט שחור. הוא נראה שיקי ומאד נכון. זה אחד השירים היותר טובים שהגיעו לגמר לטעמי והוא מעביר בהופעה שלו הרבה integrity. הבנות בקהל צורחות.

The Swingers – High Heels in the Neighborhood – בסטודיו: לפי שם הלהקה ציפיתי ללהיט צ'רלסטון משנות ה-20. מה שקיבלנו בפועל הוא שילוב בין "Uptown Funk" המאוס ל-"Bang Bang" הבלתי נסבל. שיר רדוד, שמנסה להיות פאנקי. אציין לטובתם, שזה שיר מלא אנרגיה, שאם יבוצע טוב יוכל להרים את האולם. Tanja, חברת הלהקה ונציגת 2014, היא מכותבות השיר, כמו גם Timo Vendt, שהיה מכותבי שירה מ-2014 ומכותבי השיר האסטוני באירוויזיון 2018, "La Forza". חברת להקה נוספת היא נציגת 2013, Birgit Õigemeel, אני מאד מקווה שהשיר הזה לא יימצא את עצמו באירוויזיון. 2/5
בחצי הגמר: הופעה טובה, יציבה ווקלית, שמחה ואנגרטית. הפיזמון חוזר יותר מידי פעמים. הן מאד מקצועיות, אבל אם יגיעו לאירוויזיון יצטרכו קצת כוראוגרפיה או העמדה יותר סוחפת.
בהופעה החיה: אין הבדל מההופעה בחצי הגמר. מאחר ולא היו פייבוריטיות בחצי הגמר הראשון ועלו כ-wildcard, אני לא רואה את זה עושה משהו משמעותי הערב, אבל הן הרימו, אין ספק.

Uku Suviste – Pretty Little Liar – בסטודיו: גם כאן המבצע שותף בכתיבת השיר. לא הבנתי עדיין את ההתלהבות של חלק מהחובבים מהשיר, שלטעמי הוא אחד הגרועים בליין אפ. זה נשמע כמו בלדה עד מידטמפו שמגיע מלהקת בנים. אוקו מנסה להפוך את השיר לעוצמתי ומרגש, אבל ההרגשה היא חלולה, הן במילים, במלודיה ובהגשה הטכנית מאד 2/5.
בחצי הגמר: השיר נפתח בשוט של רקדנית שכובה על הרצפה, שלאחר מכן מתרוממת ונותנת בריקוד לירי מרגש. אוקו נכנס רק בפיזמון. השיר נשמע שעבר עיבוד מחדש, כנראה אכן פיליפ קירקורוב נתן את הטאץ' הנוצץ שלו, כפי שאמרה השמועה…. זה רק מוסיף לכמה שהשיר ריק, מטופש ונשכח. המראה והכריזמה של אוקו יעשו את שלהם וזה יטוס לגמר…
בהופעה החיה: אוקו לובש חולצה ורודה, חוץ מזה אין כל כך שינוי מההופעה בחצי הגמר. הוא ירוויח ממיקומו בסדר השירים, אולי יכוון לזכייה.

Inger – Coming Home – בסטודיו: הצליל נפתח בצליל גיטרה אקוסטית. אינגר מתהדר במבטא בריטי מזויף והשיר כולו נשמע כמו ניסיון להישמע כמו Ed Sheeran. אינגר הוא אחד מכותבי השיר. זה חביב ולא מזיק, אבל גם רחוק מלהיות יצירת מופת מפעימה. השיר הזה נשמע לי מסוכן, אם זה מגיע לאירוויזיון זה יכול להגיע לטופ 10. 3/5
בחצי הגמר: אינגר נראה כאילו טרם הגיע לגיל ההתבגרות. המבטא המזויף נשמע נורא בהופעה החיה והקול שלו בפיזמון נשמע כמו נהמת חיזור של סמור. איך שיר, שנשמע בסטודיו כחביב, מצליח להישמע בלייב כמו תאונת דרכים. הוא מנגן על גיטרה קטנה ולובשת חולצה פרחונית-צמחונית. לא בלתי אופנתי, אבל מה עם לעבוד קצת על הקול?
בהופעה החיה: אינגר עולה בחולצה מכופתרת לבנה עם צווארון סיני. הקול שלו עדיין מזכיר סמור מיוחם…. אני מתחיל להבין שהקול הזה יכול להיות סוג של גימיק ולהביא את השיר הזה גבוה ממה שחשבתי….

Sandra Nurmsalu – Soovide puu – בסטודיו: השיר נפתח בצלילי נבל ומוזיקה שלקחה אותי ליפן יותר מלאסטוניה. אודה שמעולם לא הייתי מחובבי סנדרה, והשיר הזה לא יהפוך אותי לאוהד שלה. מוזיקת ניו-אייג'ית חנפנית ועגולה, כאילו הניינטיז מעולם לא עזבו אותנו. היה לנו די מזה, בוודאי שבאירוויזיון. הגיע הזמן שאסטוניה ילכו על משהו נועז ולא על הדבר החלבי הזה. השיר הולחן על ידי סנדרה ועצמה ועל ידי Priit Pajusaar, שעומד מאחורי השירים האסטונים של 1996, 2004 ו-2008. 2/5
בחצי הגמר: סנדרה משחקת חזק על הקסם הלבן, שקנה לו חובבים רבים בקרב חובבי האירוויזיון. המצלמה מתהדרת בפילטר אגרסיבי, כדי לדמות לה תדמית מלאכית. הקול המלאכי שלה משלים את העבודה. היא עומדת על הבמה במראה מלכת הקרח, עם שיער שחור פחם ושמלה לבנה עם פרחים מתחרה. זה לא, כל כך קיטשי, כל כך giving the gays all they want.
בהופעה החיה: השמלה הוחלפה בשמלה לבנה מנצנצת. כל שאר השטיקים נשארו כמו שהם, כמו שהיו ב-2009… לשמחתי אין לה סיכוי לזכות, לפחות לא בקולות הקהל.

הגיע זמן התוצאות. השופט הראשון מעניק את מרב הנקודות ל-Uku Suviste.
השופט השני מעניק לאוקו רק נקודה 1, ואת מרב הנקודות לאינגה. ויקטור נמצא כרגע במקום לא טוב.
השופטת מלטביה מעניקה את מרב הנקודות לאינגר… מה קורה כאן? טבלת הניקוד השתגעה. סטפן כרגע מוביל.
השופט הרביעי מעניק את מרב הנקודות לסטפן ומחזק אותו במקום הראשון.

מצב הנקודות עד כה:
תמונה1.png

השופט הבא קובר את ויקטור, נותן לאוקו נקודה 1 בלבד, מעלה את אינגה למקום השני, ושוב מנקד את סטפן ב-12 נקודות. סטפן חזק במקום הראשון.
השופט הבא מהונגריה מעניק 8 נק' לאוקו, 10 לסיסי ו-12 שוב לסטפן!
גם השופט הבא מעניק את מרב הנקודות לסטפן, שהולך ונראה כמו הסינדרלה של הערב.

להלן מצב הנקודות עד כה:
תמונה3.png

השופטים סיימו להצביע ועכשיו תור הקהל. בינתיים, אנו נהנים מהופעה של נציגת אסטוניה לאירוויזיון 2018, Elina Nechayeva.

ניקוד השופטים מתורגם ל-1-8, 10 ו-12 נקודות. לאחר הוספת ניקוד הקהל, 3 עולים לסופר גמר והם:

Uku Suviste
Stefan
Victor Crone

הקווים נפתחים ל-15 דקות. על הקהל האסטוני מוטלת המשימה להכריע מי יהיה נציג המדינה באירוויזיון 2019 בתל-אביב?

ממשיכים בהופעות הביניים. בין היתר עולה להופיע גם Elina Born, נציגת המדינה מ-2015.

הגיע זמן תוצאות הסופר-גמר: למקום השלישי הגיע….

Stefan

והזוכה הגדול הוא……

Victor Crone

תמונה4.png

בהצלחה לויקטור ולאסטוניה בתל-אביב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.