2019: הונגריה – A Dal – חצי גמר 2

ההונגרים ממשיכים את מסעם הערב בבחירת הנציג והשיר לאירוויזיון 2019. הקדם ההונגרי, הלא הוא A Dal ("השיר"), הוא פסטיבל שירים המורכב מ-6 תכניות ו-30 שירים. כל השירים כבר פורסמו וניתן להאזין ולקרוא עליהם כאן. 3 טרומי גמר וחצי גמר אחד חלפו ביעף. הערב, בחצי הגמר השני, יופיעו 9 שירים, מתוכם רק 4 יתקדמו לגמר, שלושה על פי הצבעת השופטים והקהל והרביעי כ-wildcard מהקהל. ניתן לצפות בתכנית כאן.

מנחי הערב הם Gábor Alfréd Fehérvári, הלא הוא Freddie, נציג הונגריה לאירוויזיון 2016, ו-Boglárka Dallos-Nyers, הידועה כ-Bogi, אשר השתתפה בקדם ההונגרי שלוש פעמים בין השנים 2013-2015. השופטים הם: Feró Nagy, מוזיקאי רוק ותיק, Lilla Vincze, זמרת פופ-רוק ותיקה, Mihály Mező, סולן להקת Magna Cum Laude, שזו לו שנתו השנייה ברצף כשופט בתחרות, ו-Miklós Both, מוזיקאי פולק ומוזיקת עולם עתיר פרסים, שזו לו שנתו הרביעית ברצף כשופט בתחרות. מתחילים…..

Gergő Szekér – Madár, repülj! – בסטודיו: "ציפור, עופי" הוא שם השיר בהונגרית. בתים קלילים באווירה אלקטרונית, הבונים לפיזמון חזק, דרמטי ועצוב מאד. גרגו מפליא בקול פלצט מידי פעם. השיר נכתב על אמו של Szekér אשר נרצחה, ואפשר להרגיש זאת בהפקה של השיר, שכמעט מביאה לידי דמעות. גרגו חושף את נימי נפשו בשיר הזה ומצליח לעטוף את כל הרגש הזה בשירה מאופקת ובאווירה מוזיקלית קודרת ואינטנסיבית 3/5.
בטרום הגמר: אחד השירים החזקים השנה נבחר לפתוח את התחרות. האם הוא ייקח את התחרות כולה? גרגו עולה בחליפה בשחור-זהב, מאד אוסטרו-הונגרית, וגופיה לבנה. לצידו שני רקדנים בלבוש סגול וזהב. ההרגשה היא מאד הונגרית! ההופעה הווקלית טובה מאד, גם אם לא מושלמת. זה שיר מלא רגש וזה עובר בלייב.
בהופעה החיה: שוב נבחר גרגו לפתוח את המופע…. מה שעבד לו בשלב הקודם נשמר להופעת חצי גמר גם כן. בוידאוארט נשר, אשר הרקדנית עושה עצמה נתלית עליו… מדובר בזמר אנונימי, שכבר עכשיו אפשר להגיד שהצליח מאד, שהגיע עד כה.
השופטים מפנקים אותו ב-8 ו-9 נקדות, עם 9 נקודות מהקהל הוא מסיים עם 43 נקודות! וואו.

Nomad – A remény hídjai – מדובר בלהקת רוק, לסולן קול חזק מאד, גברי, אבל השיר הזה הוא אחד המאכזבים. המלודיה לא לוקחת לשום מקום מעניין. הבתים מבטיחים, אבל הפיזמון כושל, לא מעניין ובעיקר נשכח. לזכותו של הסולן ייאמר שהוא שר בהרבה כוונה ונשמע כמו אמן המחובר ליצירה שלו 3/5.
בטרום הגמר: הם יותר רוקיסטים ממה שנתתי להם קרדיט. זה נורא לא קליט, ובעיקר מאד מאד סתמי. נשמע שיר משורבט וחסר ייחוד הסולן עוצם עיניים לאורך רוב ההופעה.
בהופעה החיה: הסולן הפעם בחולצה ללא שרוולים ונמנמע מלעצום את העיניים כל כך הרבה פעמים. זה קצת גדל עליי, אבל עדיין זה לא יותר משיר רדיו נחמד.
השופטים מנקדים אותם ב-7 נקודות כל אחד. הקהל נותן להם 8, והם מסיימים עם 36 נקודות.

Mocsok 1 Kölyök – Egyszer – בסטודיו: הרביעייה שרה בלדה נוגה, אקוסטית לגמרי, תזמורתית, מלווה בכינורות בוכים. זה מעניין, כי המלודיה של השיר היא של בלדת פופ. בפיזמון השני נכנסים תופים כבדים, ולאחר מכן כינורות אלקטרוניים. אז זה נהיה מעניין. זו הסיבה שהמוזיקה ההונגרית היא אחת המפותחות בעולם. הרבה אהבה למקצוע, מקוריות ומוזיקה טובה 3/5.
בטרום הגמר: בוידאוארט לב גדול כחול. הלהקה לובשת אאוטפיטים באדום ושחור, שהם כנראה הצבעים הפופולריים הערב. הופעה פשוטה מאד, בלי רקדנים או אפקטים מיוחדים. זה שיר נחמד מאד, אבל אם הם מעפילים במקום Leander Kills המעריצים ישתוללו. אני דווקא בעד.
בהופעה החיה: אז הם אכן העפילו לחצי הגמר במקום לאנדר… לא ברור מדוע הם כאן. השיר חביב, אבל לא קומפטטיבי במיל. הלהקה לבושה בבורדו ושחור ונותנת הופעה מנומנמת למדי.
השופטים מעניקים להם 7 ו-8 נקודות, הרוב 8. הקהל מעניק להם 8 גם כן, והם מסיימים עם 39 נקודות.

Bogi Nagy – Holnap – בסטודיו: השיר הוא בלדת פסנתר עדינה, המשתלבת עם קולה העדין של בוגי. בפיזמון היא זועקת זעקה מאופקת, והשיר נותר על מי מנוחות. זה מלודי מאד, רדיו פרנדלי, רומנטי, שבור לב. אני רואה את זה מגיע לחצי גמר, אך שם מתקשה לעלות לגמר. זה חמוד, אבל לא מעבר 3/5.
בטרום הגמר: בוגי יושבת על חישוק גדול, לבושה חולצה לבנה עם עיטורי תחרה וחצאית אפורה ארוכה. זה מאד מתוק, וההופעה הקולית מצוינת. יש לי הרגשה שזה ימשיך לשלב הבא, זה מאד אפקטיבי. החישוק עולה מעלה והיא מתרוממת עמו, רק כדי לחשוף שהשמלה שלה עצומה, ועליה מוקרנים אפקטים שונים. זה מלודי מאד, זורם ועדין. זה לא הסגנון שאני אבחר להאזין לו, אבל זה עובד על הבמה.
בהופעה החיה: בחיים לא הייתי חושב עליה כפייבוריטת, אבל היא הגיעה לחצי הגמר, אחרי שסיימה במקום הראשון בטרום הגמר שלה…. אין שינוי מההופעה בטרום הגמר. הגברת לובשת את החצאית שלה ויושבת על חישוק שמעלה אותה מעלה מעלה. שוב, זה עובד מאד טוב והיא נשמעת נהדר.
השופטים מנקדים ומפרגנים ב-9 ו-8 נקודות כל אחד. הקהל נותן רק 8, והיא מסיימת עם 42 נקודות.

Gergő Oláh – Hozzád bújnék – זוכה X-Factor המקומי ובן דודה של  Gigi Radics. השתתף בקדם של 2015 עם השיר "A tükör előtt" וסיים בחצי הגמר. ב-2016 התמודד עם השיר "Győz a jó" וסיים במקום השני. ב-2017 התמודד בקדם כחלק מהרכב Roma Soul עם השיר "Nyitva a ház". הם סיימו את דרכם בחצי הגמר. השיר עצוב ודרמטי. מידטמפו שבונה את הדרמה עד לפיזמון הפופי, אך באווירה עצובה. "אני אסתיר אותך" … הוא נשמע מחובר בכל נימי נפשו לשיר ולמסר שלו. זה יותר נשמע כמו שיר געגועים, אתה שומע את העצב במלודיה מבלי שזה בא לידי ביטוי בקצב של השיר או באמלנטים כאלה ואחרים. מקסים 4/5.
בטרום הגמר: מאד אמוציונלית. הוא עולה עטוי סחבות, עם וידאוארט של בית בלהבות. המון אמוציות, הופעה קולית מרשימה מאד.
בהופעה החיה: הסמרטטת שהוא לבש בטרום הגמר נשארה לחצי הגמר. אחד השירים היפים בליינאפ, מרגש ומבוצע כהלכה. אם זה לא מקבל מקום בגמר, זו תהיה בושה גדולה לקדם הזה. חייב להתמודד על הניצחון! Lilla Vincze נראית מרוגשת מאד במהלך ההופעה.
השופטים מנקדים את השיר ב-7, 8 ו-9 נקודות. עם 8 נק מהקהל השיר מסיים עם 41 נקודות. קיוויתי ליותר.

Timi Antal feat. Gergő Demko – Kedves Világ! – בסטודיו: מדובר בשיר פופ עם אלמנטים אתניים קלים, זה הונגרי מאד, קליט, זורם, אווירה קלילה ומשוחררת. אנטל מתענגת על השיר בקולה ומעבירה המנון שמח. הבעיה היא שהשיר נשמע קצת מיושן והיה מתאים להישלח לפני 15 שנים ולא ב-2019. ועדיין… 3/5.
בטרום הגמר: טימי מתחילה בסולם גבוה יחסית, אך מהר מאד יורדת. היא לובשת כתפיות עטורות עיטורים הונגריים-אתניים , אלו גם נמצאים בוידאוארט. ווקלית זה מצוין, וזה עשוי להצליח יותר ממה שקיוויתי. הבמה אפופת עשן, ולצידה גרגו, המנגן על הגיטרה ומלווה אותה בשירה ונגן כינור.
בהופעה החיה: טימי עולה בלבוש ההונגרי-אתני מטרום הגמר, רק ששערה משוך לאחור. שוב, הופעה מצוינת ומדויקת. הם מאד מקצועיים. קיוויתי שזה ייכשל, אבל זה יראה גמר.
השופטים הפעם מפתיעים ומתקמצנים על הניקוד. עם 8 נקודות מהקהל הם מסיימים עם 38 נקודות בלבד.

להלן מצב הנקודות, כאשר רק ל-3 השירים המודגשים בזהב יש עוד סיכוי לעלות לגמר בסיבוב הראשון:
תמונה23.png

Fatal Error – Kulcs – בסטודיו: רוק בהונגרית זה תמיד טוב ואותנטי. רוק כבד מלודי למדי. לשיר אין פיזמון, אלא רק נגינה עצבנית של חברי הלהקה בגיטרות. למרות שזה רוק כבד, זה נטול צרחות, ויכול לעבור מאד חלק בגרון גם אצל הצופים השמרנים יותר. הם יצטרכו עבודת מצלמה אינטנסיבית כדי למשוך תשומת לב, אבל לא הייתי פוסל את זה על הסף, לאור זהות השיר שזכה בקדם בשנה שעברה… 3/5.
בטרום הגמר: כמו בהופעה של AWS בשנה שעברה, ההעמדה מאד אינטנסיבית, עם מאווררים מוארים על הבמה. וידוארט תזזיתי, זיקוקים, אש ואורת מרצדים. ההופעה מאד אפקטיבית. הבתים מרשימים במלודיות שלהם.
בהופעה החיה: הלהקה נותנת הופעה כאסחיסטית כמצופה. אין מה לעשות רוק ומטאל הולכים טוב על בימת A Dal. ההופעה נותרת זהה לזו שנתנה הלהקה בטרום הגמר.
כל השופטים נותנים 8 נקודות וכל גם הקהל. הלהקה מסיימת עם 40 נקודות.

על פי מצב הנקודות כעת, Gergő Szekér זוכה למקום בגמר!תמונה2.png

Ruby Harlem – Forró – בסטודיו: יס! הגיע הזמן לקצת פאנק. רובי מגישה קול חושני ואווירה ניו-יורקית אורבנית חמה בחורף קר, רק בהונגרית מלאה. ואכן כותרת השיר היא "חם". לצערי אין בזה את התחושה האינטנסיבית שציפיתי לה. זה נשאר במחוזות הנעימי-גלגל"צי. היא מביאה קצת יותר נשמה בפיזמון, אך זה עדיין לא אפקטיבי מספיק 3/5.
בטרום הגמר: רובי יורדת מגרם מדרגות, לבושה במיטב האפנה האורבנית העכשווית. זמרי הליווי שעמה והמתופף תורמים לתחושת השיר הניו-יורקי, שהרגשתי מהאזנה לגרסת הסטודיו. האווירה היא משוחררת, אך לא מספיק. היה אפשר לוותר על שתי המלוות שעושות כאילו הן מנגנות על חצוצרות או הריקוד המשותף עם זמרי הליווי…. זו הרגשה של מאמץ, בשיר שכולו אומר חוסר מאמץ. ועדיין, זה חמוד מאד.
בהופעה החיה: רובי החליפה לז'קט זהב. ההופעה די זהה לזו של טרום הגמר, אך נדמה שרובי לא באנרגיות שהיו לה אז. היא כבויה כמעט. זה לא עובר בכלל בלייב.
השופטים נותנים את ניקודם ועם 7 נקודות מהקהל, רובי מסיימת עם 38 נקודות.

מה שאומר ש-Bogi Nagy עולה לגמר!
תמונה25.png

Joci Pápai – Az én apám – בסטודיו: זכור כנציג הונגריה לאירוויזיון 2017, אז סיים עבורה במקום השמיני עם השיר "Origo". שירו מ-2017 היה לא רק הפייבוריט שלי בקדם דאז, אלא גם באירוויזיון כולו. השיר הנוכחי הוא עדין יותר, בלדת פופ שמתחילה כאקוסטית וממשיכה עם מעט קישוטים אלקטרוניים בהשפעה אתנית-צוענית. כמו בשיר הקודם שלו, גם בנוכחי, יש מסר. אם ההוא דיבר על גזענות, הנוכחי מדבר על אביו. המוזיקה נהדרת, האווירה נוסטלגית, מלאת אהבה וערגה, גם אם נעדרת דרמה 3/5.
בטרום הגמר: יוצי תחיל את ההופעה בישיבה, עם חולצה שחורה צמודה ושרשרת זהב. מאחוריו בוידאוארט נחיל של אורות, הנראה כמו גחליליות או שטיח של נורות. השיר מקסים, לטעמי מהטובים בחצי הגמר הזה, אבל הוא נעדר את אפקט הלהיט שהיה לשירו הזוכה מ-2017. ועדיין, זה נהדר. זה מרגש, קטן, מופק כהלכה. חייב כרטיס לשלב הבא!
בהופעה החיה: השיר האחרון בחצי הקדם ניתן לאחד השירים החזקים בליינטפ לטעמי. ההופעה זהה לזו בטרום הגמר. יוצי מאד חזק, כריזמטי, סוחב את השיר בכבוד ומתעל בו את כל נשמתו.
השופטים נותנים לשיר 8, 9 ו-10 נקודות. עם 9 נקודות מהקהל יוצי מסיים עם 45 נקודות! הוא עולה למקום הראשון.

מה שאמר ש-Joci Pápai עולה לגמר! תמונה26.png

הגיע הזמן לגלות מי מהתמודדים קיבל מהקהל כרטיס לגמר? הזוכה המאושר הוא….

Fatal Error!תמונה27.png

בשבוע הבא – הגמר הגדול של הקדם ההונגרי!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.