2019: סלובניה – סיקור ה-EMA

אמש ערכו הסלובנים את הקדם המקומי, ה-EMA. עשרה שירים התמודדו על הזכות להגיע לישראל במאי ולייצג את המדינה המרכז אירופאית בתחרות. בשנה שעברה הצליחה המדינה, אחרי שנתיים שחונות, לעלות לגמר התחרות, אך סיימה בה רק במקום ה-22. להלן סיקור הקדם:

הערב מתחיל במנחת הקדם, Maj Valerij, המופיעה בריקוד קצר של השיר הסלובני של השנה שעברה, "!Hvala Ne". לאחר מכן מתחילים ללא שהות בתחרות.

Kim – Rhythm Back to You – בסטודיו: זה שיר שבנוי נכון מאד, בעל צליל פופ-קאנטרי, אבל שיותר מתכתב עם אביצ'י ואלקטרופופ עכשווי. זה אפקטיבי בטירוף, להיט, שיכול להביא את סלובניה לטופ 10 בתחרות. האם ישכילו סוף סוף לבחור בשיר הקומפטטיבי ביותר? 3/5.
בהופעה החיה: קים נראית כמו הדבר הכי לא טבעי, מאופרת בכבדות ומתנועעת כמו דיווה דה לא שמאטע. היא לובשת חליפת עור ולייקרה שחורה וזולה מאחוריה שני מתופפים בכאילו, המניפים זיקוקים מתוך המקלות שלהם לקראת סוף השיר. זול מאד.

Renata Mohorič – Three Bridges – בסטודיו: שיר קאנטרי ראשון בחבורה. מדובר באחד השירים החלשים השנה בקדם. בלדה אקוסטית סתמית למדי, הצליל והקול של רנטה גנרי לאוזניי הישראליות. באמצע השיר נכנסים צלילי רוק, אבל זה לא מצליח להוסיף עניין או אופי לשיר. מנותק משהו 2/5.
בהופעה החיה: וואו, כל מה שהיית צריכה זה להיראות טבעית ונקייה מאיפור בשיר הזה, ולשיר אותו בפשטות… רנטה עולה באיפור כבד משל קים ובאאוטפיט נובורישי בזהב ושחור. היא מתנהגת כמו כוכבת רוק, אבל לא מצליחה למכור את השיר. ההופעה הווקלית טובה.

René – Ne poveš – בסטודיו: "את לא אומרת" בסלובנית. ייצוג יחיד בקדם זה לסגנון ה-R&B. זה ברונו מארס-אי, או יותר מדויק לומר צ'רלי פוט'-אי. פופ-פאנק חמוד, הסלובנית יושבת עליו טוב. ההפקה משלבת כמה צלילי סינת'פופ אייטיזיים, שמאד אהבתי. מעבר לזה, השיר שומר על קצב אחיד לכל אורכו, לא כל כך מתפתח, אבל אני מניח שהוא לא צריך 3/5.
בהופעה החיה: רנה עולה בלבוש סגול מנצנץ ושיערו משוך לאחור. עמו שני רקדנים. ההופעה חביבה, אבל הוא עצמו די חובבן, לא בליגה של הגדולים. הוא מפזז ונהנה על הבמה, אבל יצטרך להתבשל עוד כמה שנים עד שיוכל להגיע לאירוויזיון. השיר ממש חמוד.

Fed Horses – Ti ne poznaš konjev – "אתה לא מכיר את הסוסים" בסלובנית. זה גלגל"צי מאד, שיר דרך, ששומעים ברכב, פופ-קאנטרי מרגיע כזה. לסולנית קול חם ומלטף, ברגע כינורות וכלי מיתר אחרים. הפיזמון הוא חזרה על הכותרת שוב ושוב. זה נחמד, אבל מאד שמרני. מה שכן, מאחר ומדובר בקאנטרי זה יכול לעבוד גם אם יתרגמו אותו לאנגלית 3/5.
בהופעה החיה: לרגע חשבתי שהגעתי לקדם הלטבי. הסולנית במראה זמרת הפולק, עם חולצה שחורה מרובת פרנז'ים וחצאית ארוכה באדום, זהב ושחור. זה עובד טוב, לסולנית יש נוכחות חזקה עבודת המצלמות עוזרת להעביר מעט מהדרמה בפיזמון.

Ula Ložar – Fridays – אולה הייתה נציגת המדינה לאירוויזיון ג'וניור 2014. יש לה קול מעט מאנפף. השיר עצמו הוא פופ-צ'רלסטון שלוקח לשנות ה-20 של המאה הקודמת. הבתים והפיזמון נשמעים זהים, ומשתמשים באותם האקורדים, מה שהופך את השיר לרפטטיבי ומחזורי מאד. מצד שני, הוא אפקטיבי על המאזין בשל כך. ההפקה כבדה ומנסה להרים את השיר קצת 2/5.
בהופעה החיה: זה יותר גרוע ממה שתיארתי לעצמי. אולה היא פרפורמרית קרינג'ית, לא מפוקסת, ובעלת קול מאנפף לעיתים וגרוני בפעמים אחרות. לצידה שני רקדנים לא מדהימים והיא עצמה לא מצליחה להעביר את האווירה הכיפית שהשיר מנסה להציע.

Lumberjack – Lepote dna – "היופי שבתחתית" בסלובנית. זה שיר שמתכתב עם סגנון הגראנג' והפוסט-פאנק שאפיינו את הניינטיז ותחילת שנות האלפיים. חברי הלהקה מדברים על היופי שבלהיות בתחתית ומועמדים מבחינתי לאחת הכותרות היותר מעניינות מבין שירי הקדמים השנה. מגניב, רטרואי ומשקף מוזיקת נישה, שעדיין לא נעלמה לגמרי 3/5.
בהופעה החיה: הופעת רוק מטאל פשוטה למדי, כמו שהופעת רוק במועדון רוק נראית. זה לא הקדם ההונגרי פה, אין דם, אש ותמרות עשן. הנגנים קופצים, משתוללים קצת, אבל דווקא הסולן הוא חסר האנרגיה מולם, וחבל. בזכות חוסר הקסם הזה, השיר ממצה עצמו מהר מאד.

Okustični – Metulji plešejo – "פרפרים רוקדים" בסלובנית. עוד כותרת מעניינת של שיר בלוזי זורם, אשר מחזיר אותנו לאקוסטי המוכר והטוב. זה שיר שידבר לנוסטלגים שמבין המאזינים והצופים. מדובר בצמד השר בקולות עמוקים. זה נשמע רומנטי, מתקתק מעט, אך על זמני 3/5.
בהופעה החיה: אז בניגוד לזמר הקודם, הזמר כאן נאה למדי וכריזמטי. הזמרת שעמו גם יודעת לשחק אותה על הבמה. ההופעה רומנטית ויפה, כמו השיר. הוא במראה היפסטרי אפנתי, היא במראה מלאכי. זה נחמד ומרגיע, אולי מעט מרגיע מידי.

INMATE – Atma – שיר רוק נוסף. זה אייטיזי-ניינטיזי מאד. השיר מלודי ובאנגלית מלאה. כבר שמענו שירים טובים מזה, וזה לא נשמע הכי עדכני, אבל זה מטאל מלודי, כנראה חסר זמן ומקום, שבוודאי יהיה מרענן לשמוע בתל-אביב, גם אם לא יגיע להישגים מדהימים עבור המדינה 3/5.
בהופעה החיה: למרות שהשיר פחות טוב מזה של Lumberjack, ההופעה של INMATE הרבה יותר טובה, אינטנסיבית, עם זמר שנותן את הנשמה, משחקי אורות ומצלמות תזזיתיות. זה שומר על עניין לאורך ההופעה, למרות שהשיר לא מיוחד בז'אנר שלו.

Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi – "עצמו" בסלובנית. זה אחד השירים המעניינים בקדם הזה. אינדי-פופ המשלב בין האקוסטי לאלקטרוני. ההפקה עדינה ואמביינטית. הקול של זאלה נמוך ומכשף. הסלובנית נשמעת נפלא. זה נשמע כמו שיר אורגני, שלא נכתב במיוחד בשביל האירוויזיון. פשוט ומקסים 4/5.
בהופעה החיה: זלה מנגנת על האורגן, גספר על הגיטרה. שניהם לבושים בלבן, הכל נקי, נטול איפור, קצת יומרני, אבל יומרני טוב. זה מלאכי-חללי, קסום ומהפנט. זלה מופיעה ושרה בפשטות מוחלטת, בלי מניירות, בלי חנפנות לקהל, לא מחייכת. וזה עובד לה מצוין.

Raiven – Kaos – השיר מתחיל באווירה חלומית-אמביינטית. מהר מאד הוא תופס קצב טכנו, בעוד רייבן חוזרת על המילה "כאוס". רייבן זכורה כמי שניסתה את מזלה בקדם הסלובני ב-2016 וב-2017 וסיימה במקום השני והשלישי בהתאמה. בחלק השני של שיר היא מבצעת קטע ראפ. השיר מציג אוסף אקלקטי של סגנונות, אך לא מצליח להיות מעניין מספיק 3/5.
בהופעה החיה: רייבן עולה באאוטפיט לבן עמוק מחשוף ושיער תכול. מאחוריה 4 רקדנים חשופי חזה, כנראה שזה הקטע השנה בקדמים. זו ההופעה המלוטשת ביותר בקדם, האירוויזיונית מכולם, הקהל משתגע. יש כאן משהו שלדעתי מושפע מעט מנטע ברזילי. השיר עובר מצוין בלייב, והיא עצמה נותנת הופעה משכנעת בתור דמות הפאם פטאל.

השופטים Darja Švajger , Lea Sirk ו-Vladimir Graić הם שיקבעו את זהות 2 הסופר פיינליסטים. הם בחרו ב….

Zala Kralj & Gašper Šantl
Raiven

השירים מוצגים שוב, כאשר על הקהל לבחור מי מביניהם יהיה השיר הסלובני לאירוויזיון 2019. בזמן שממתינים להצבעת הקהל, מופיעה Lea Sirk, נציגת סלובניה 2018, עם שיריה "Freedom", "Hvala, Ne!" ו-"My Moon":

הגיע זמן תוצאות. עם 73% מקולות הקהל, הזוכה/ים היא/הם:

Zala Kralj & Gašper Šantl

איזו הפתעה נעימה! הם מקבלים את הפרס מ-Lea וזוכים לחיבוק ממנה ומ-Raiven.

ניתן לצפות שוב בתחרות כאן.

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.