2019: רומניה – Selecția Națională – גמר

ברוכים הבאים לגמר הקדם הרומני, המשודר בשידור חי מבוקרשט, בירת רומניה. בתום הערב יוכתר המנצח ונציג רומניה באירוויזיון 2019.

הערב מתחיל בהופעתה של נטע ברזילי, זוכת אירוויזיון 2019, עם השיר "Toy". לאחר מכן מתראיין השגריר הישראלי החדש ברומניה. המנחים Aurelian Temișan ו-Ilinca Avram עולים לבמה ומציגים את השופטים בינלאומיים, אשר בגדול יכריעו בדבר זהות הזוכה. בין השופטים טלי אשכולי הישראלית ו-Emmelie de Forest, זוכת אירוויזיון 2013. לפני כל שיר, אנו רואים את המבצעים פוסעים לבמה, משתתפי עבר ומוזיקאים מקומיים על מסכים גדולים מאחלים להם בהצלחה.

Linda Teodosiu – Renegades – בסטודיו: פאוור בלאד מודרנית, אבל מעט גנרית. זה שיר העצמה, ששוב, נתפר לבימת התחרות ולהופעה גדולה. צלילי תופים וביט חזק, הופכים את השיר להמנוני מאד, אך מעט מתאמץ 3/5.
בחצי הגמר: לפי הגלויה, לינדה היא גרמניה ממוצא רומני. היא עולה בשמלה לבנה-כסופה כבדה מאד עם איפור כבד. הביצוע הקולי טוב מאד, על אך בעיות הסאונד. היא מופיעה גם בוידאוארט וזה תורם לדרמה של השיר. ההופעה האפקטיבית והחזקה של הערב.
בהופעה החיה: לינדה החליפה את השמלה בסטפרלס ומכנסיים מתרחבים, כאילו אנחנו ב-1998… שיער משוך לאחור בניגוד לתלתלי החופש שהפגינה בחצי הגמר. ההופעה פחות אפקטיבית מזו בחצי הגמר, ועדיין הופעה טובה ווקלית. הוידאוארט השתנה לגלים מתנפצים.

Olivier Kaye – Right Now – בסטודיו: זה פופ-דאנס אורבני אפקטיבי במידה, אבל לא הלהיטים שלמדנו לצפות מ-Ovi. זה יסיים בשלושת הגדולים, ואולי, רק אולי, יהיה קרוב לניצחון. אוליבייה הוא פרפומר טוב, וצפוי להרים את השיר בלייב 3/5.
בחצי הגמר: אוליבייה עולה בחולצה וורודה וז'קט שחור. המבטא שלו מצוין (הוא עצמו בלגי) והשיר אפקטיבי מאד על הבמה. השיר זוכה לעיבוד אגרסיבי והופעת קדם טיפוסית ופרובנציאלית, אבל כזו שבהחלט עוברת. לא קל להעמיד על במה זו שיר קצבי….
בהופעה החיה: אוליבר בהופעה הזהה לזו שנתן בחצי הגמר. בוידאוארט חישוקים מסתובבים זה בתוך זה. הרקדניות עדיין חובבניות, ואוליבר נראה כמו מי שמתקשה לסחוב את השיר ואת מה שהוא דורש ממנו ווקלית. ועדיין, הופעה משביעת רצון.

Laura Bretan – Dear Father – בסטודיו: השיר הוא פאוור בלאד, המתחיל בקטן ונבנה לכל אורך שלושת הדקות. זו בלדה פשוטה, המתחילה באקוסטי ומקבלת אלמנטים אלקטרוניים עדינים בהמשך ולהקת גוספל בפיזמון האחרון. הסוד של השיר הוא בהפקה הפשוטה שלו, הכמעט צפויה. מי שעומד מאחורי השיר סומך על לאורה, על הקול שלה ועל הפופולאריות שלה שיביאו את הניצחון. זה נשמע כמו כלום בסטודיו, סתמי לחלוטין, אבל כמו שאני מכיר את הרומנים, בהופעה החיה זה יתפוצץ, גם בקדם וגם באירוויזיון. תתכוננו לראות את לאורה בתל-אביב 3/5.
בחצי הגמר: לאורה עולה בשמלה לבנה פשוטה, וזה מה שהם מנסים להעביר בהופעה. אני לא משתכנע. לטעמי, עכשיו זה אפילו גרוע יותר ממה ששמעתי בסטודיו. זה אפילו לא קיטש משכנע, זה סתם קיטש, שיר שנתפר כדי שלאורה תוכל להרטיט לבבות ברחבי רומניה ואחר כך אירופה. יורד אצלי ל-2/5.
בהופעה החיה: לאורה עולה שוב שמלה לבנה-כסופה, שיער מקורזל, ובמה אפופת עשן. היא לא מרשימה קולית הערב, והשיר עדיין נוראי בעיני. תצוגה שכולה שחצנות קולית ותו לא. מקווה שלא יחשבו לתת לה כרטיס לתל-אביב בסוף הערב.

בינתיים המנחים מראיינים בגרין רום את Linda, Olivier ו-Laura.

Teodora Dinu – Skyscraper – בסטודיו: השיר הנוכחי לא חזק כמו שציפיתי, לפחות מהקרדיטים וממה שחובבים אחרים שיתפו. זה מידמטפו מאד עכשווי, אבל עם הפקה דלה וביצוע קולי מאד לא כריזמטי. זה מאד "בסדר", אבל חסר אופי, ניסיון לתפור שיר לתחרות. הפיזמון הזועק והאמוציונלי ימכור את השיר ויביא אותו גבוה בקדם 3/5.
בחצי הגמר: תאודורה עולה באאוטפיט שחור חצי שקוף וחושפת בעיה דנטלית או שתיים… בוידאוארט גורדי שחקים מתמוטטים, כאשר לבן, שחור וכחול הם הצבעים השולטים. הבעיה העיקרית שלה היא המבטא מחד, והמלווים שלא מפסיקים לזייף. גם היא חוטאת באי דיוקים פה ושם.
בהופעה החיה: תיאודורה עולה באותו האאוטפיט מחצי הגמר, נראה לי…. ווקלית היא חלשה, הסאונד על הפנים, היא נאנחת, הבמה מתמלאת עשן, והשיר לא הולך לשום מקום. לקראת הסוף היא כבר ממש מזייפת.

Claudiu Mirea – We Are the Ones – בסטודיו: האם כותרת השיר נכונה תחבירית? על כל פנים, מדובר בשיר שמנסה להיות "Heroes", זוכה אירוויזיון 2015. בכל שנה יש כזה. השירים מתחיל בצלילי הגיטרה של ההוא, שלא לומר של אביצ'י זצ"ל. הפיזמון רפטטיבי מאד והצליל הפופ-האוסי בפיזמון ואחריו יצא מהאופנה עם מות אביצ'י.
בחצי הגמר: קלאודיו נראה מצוין, עם טריקו לבנה ווסט שחור. הוא מנגן על גיטרה אקוסטית, והכל נראה כמו שיר של סינגר-סונגרייטר, למרות שאנחנו יודעים שזה לא. הוא מצליח להעמיד הופעה טובה ואפקטיבית, ואולי זה אפילו יראה גמר 3/5.
בהופעה החיה: וזה אכן רואה גמר…. קלאודיו החליט להופיע לכבוד הגמר ללא חולצה, רק עם ווסט. זה מוזיל מאד את השיר… חוץ מזה, הכל נשאר אותו הדבר.

Aldo Blaga – Your Journey – בסטודיו: הוא בלדת העצמה שטוחה מאד, ששמענו כל כך הרבה מהן בעבר, בקדמים, באירוויזיונים ובגמרים של תכניות ריאליטי-שירה לדורותיהם. קלישאה ממותקת, שלא מביאה שום דבר חדש. משעמם מאד, שיר שנכתב ללא מוטיבציה לכתוב שיר 1/5.
בחצי הגמר: השיר זוכה להפקה תזמורתית אגרסיבית ומארש צבאי. מאומה רבה על כלום. ההופעה הקולית טובה, קצת מדאיג. גם אלדו זוכה לזוג רקדנים, אשר מביאים בריקוד לירי מאחוריו.
בהופעה החיה: זה לטעמי השיר הגרוע ביותר שהעפיל מחצאי הגמר. כמה פומפוזיות, ועל מה? קלישאה של שיר.

המנחה מראיינת מאחורי הקלעים את Aldo, שזה עתה הופיע.

Ester Peony – On a Sunday – בסטודיו: אחת ההפתעות של הקדם. הזמרת אינה מוכרת וגם בין כותבי השיר אין כותבי להיטים או אנשים שחילטרו בקדמים השונים. בלדת פופ-בלוז חצי Lana Del Rey, השוואה שעשיתי קצת בכוח. הפקה צנועה ותמונת קאבר תנועה גם כן. התוצאה היא שיר חביב מאד ויוצרת ששווה להטות אליה אוזן בהמשך. צלילי הבס הכבדים מנסים קצת למשוך את המאזין, כי השיר אינו להיט. לא אופתע אם השיר יקבל חיים משל עצמו אחרי התחרות 3/5.
בחצי הגמר: אסתר עולה בשמלה שחורה, שלא יושבת עליה טוב, עם שסע עמוק, איפור כבד ומשהו על הראש. זה כובע? השיר מצוין, היא עצמה זמרת מצוינת. לאנה דל ריי הרומניה, את זה כבר כולנו אמרנו. היא מנסה לתעל חושניות על הבמה, והייתי יכול לשרוד גם בלי זה. אם השופטים לא מעלים אותה לגמר, אין צדק בעולם!
בהופעה החיה: אסתר החליפה לבוש מחצי הגמר. היא לובשת שמלת תחרה צוענית אדומה. שונה לחלוטין מהאאוטפיט שלבשה בחצי הגמר. זה לא מתאים לשיר, אבל זה לא משנה. השיר הזה מצויין. בוידאוארט עצים ערומים בגשם. לצידה שתי זמרות ליווי ושני נגנים.

Letiția Moisescu & Sensibil Balkan – Daina – בסטודיו: זה פחות טוב ממה שקיוויתי, קצת בלאגן לא קליט ולא מרשים מוזיקלית, לא חם ולא קר. הבתים מרגישים מלאכותיים, הגשר מבטיח התפתחות, אשר מגיעה בצורת פולקלור רומני בפיזמון. זה הנקודה שבה השיר נשמע מיוחד, אבל הוא חוזר מהר מאד למחוזות גנריים ופרווה-יים עם תחילת הבית הבא. אין ספק שיש כאן over production על מעט מידי שיר, שאינו מגובש דיו ואינו מבושל עד הסוף 3/5.
בחצי הגמר: הפיזמון כיפי ומרים, אבל הוא רק פיזמון. שאר השיר נשמע כמו שיר תיירים עלוב, משהו שנתקע בקדם הליטאי ולא מוצא את הדרך החוצה. הזמרת עולה עם חליפת כתומה מזעזעת. הלהקה שמאחוריה לבושה בחליפות. הם עושים עבודה טובה, אבל השיר לא מספיק. הקהל מריע בהתלהבות.
בהופעה החיה: הזמרת החליפה תלבושת לשמלת בז' כעורה עם עיטורים נחשיים צבעוניים. השיר הוא עדיין מבאס – זה מתחיל כמו שיר אחד ובפיזמון הופך לחפלה רומנית. מתוך השמלה שלה יוצאוטת רצועות בד בצבעי הדגל והנגנים נשכבים לידה.

Bella Santiago – Army of love – בסטודיו: השיר מתחיל בדיוק כמו "Fuego" וממשיך מאד דומה… שיר שנתפר לאירוויזיון, פופ קצבי עם השפעות דאנסהול והפקה אלקטרונית כבדה. בסוף הפיזמון יש דרופ אלקטרוני, שוב בדומה לשיר הקפריסאי ההוא. השיר נכתב על ידי סנטיגו עצמה, בשיתוף Alex Luft, שהוא מכותבי השיר של Xandra בקדם זה. אם כניסתה של בלה למירוץ, כבר לא בטוח שהניצחון בכיס של לאורה… 3/5.
בחצי הגמר: ההופעה המלוטשת ביותר הערב. ווקלית, לא היו טובים ממנה הערב. והשיר? להיט, אי אפשר לקחת את זה ממנה. את ההופעה הזו אפשר לקחת ישר לאירוויזיון עם שינויים קלים, ואנחנו ברומניה ב-2020. גם עבורה הקהל שואג.
בהופעה החיה: בלה משנה את השמלה לשמלת זהב על שם רוסלנה, עם צבעי פנים ורקדנים אשר מלפפים על גופם רצועות עור. זה לא נראה טוב. למה לא שמרת על ההופעה הקלאסית מחצי הגמר? בנוסף, גם ווקלית היא מתחלקת פה ושם… הקהל שואג בשמה.

בינתיים בגרין רום, אלינה מראיינת את Ester,

Trooper – Destin – בסטודיו: הסוס השחור של השנה מגיע מלהקת המטאל Trooper, בשיר ברומנית מלאה. זה שיר שאין בו מן הגורם הלהיטי, Heavy Metal מערבי בבתים ושאגות "לה לה ליי" רומניות בפיזמון. ברייק ארוך של גיטרה חשמלית נותן טאצ' נוסף, לשיר די בסיסי ברמה המלודית שלו. זה מרענן מאד לנוכח הקו הרומני הפופ-דאנסי הכללי שאנו רגילים אליו באירוויזיון 3/5.
בחצי הגמר: זו חבורה מעניינת מאד… הלהקה מונה שני זמרים, 3 גיטריסטים ומתופף. אחד הזמרים מחוייט משום מה. הופעה חזקה מאד, של שיר רוק אצטדיונים. לא אתפלא אם יעלה לגמר מהקהל!
בהופעה החיה: ההופעה זהה לזו של חצי הגמר, וזה באופן רשמי (כלומר לדעתי) המרענן הרשמי של הקדם. יופי של שיר.

Dya & Lucian Colareza – Without You (Sin ti) – בסטודיו: השיר הוא בספרדית ובאנגלית. ללושיאן קול גדול, כמו של הכוכבים הלטינים, DYA נעלמת לידו. לא בטוח בכלל שהקולות שלהם ישתלבו ביחד בלייב. בסטודיו זה עובר בקושי. מדובר בבלדת שמאלץ, ברודווי-סטייל, קיטש דיסניאי, כאשר לשיר אין אפילו מבנה ברור, שניתן לזכור ולזמזם. יש גם חמת חלילים בסוף, שלא קשורה לכלום, איזה מוזר זה 2/5.
בחצי הגמר: הופעת ברודוויי לעניים. הם לבושים בכיעור לא יתואר. הוא עם ז'קט חרדל, היא עם שמלה בירוק בקבוק, כשמאחוריהם רקדנית בלבן. ווקלית זה בלאגן לא יתואר והם צורחים ללא אבחנה. זוועה.
בהופעה החיה: הם שינו את המלבושים. היא בשמלת דיסני ורודה, הוא בחליפת בר מצווה כחולה. השיר הוא עדיין חגיגה אנטי מלודית של צרחות.

Vaida – Underground – בסטודיו: המבטא שלה בלתי אפשרי, מסוג הזמרות שצריכות לדבוק ברומנית, עד שתשפר את המבטא. זה אכן נשמע כמו ריג'קט מהקדמים השונים ברחבי היבשת. די מדהים שצריך כמה אנשים כדי לכתוב בלדה כה דלוחה, קלישאתית, שאינה רלבנטית וחסרת זכות קיום ונשימה מחוץ לבועת החמצן של האירוויזיון. היא לא מבינה על מה שהיא שרה, וטוב שכך 2/5.
בחצי הגמר: הווינד מאשין עושה לה שמות בפן. לזכותה יאמר שהיא נשמעת כמו בסטודיו, או לפחות קרוב לכך. היא מופיעה עם שמלה כחולה ועומדת על קוביה קטנה. מאחוריה שלוש מלוות חסרות כריזמה. לקראת הסוף, היא נותנת זעקה ומזייפת את נשמתה. לוקח בחזרה את מה שאמרתי עליה מקודם…
בהופעה החיה: ואידה שינתה משהו בפריזורה ונראית מבוגרת כעת מכפי גילה. השמלה הכחולה הוחלפה בכזו שחושפת רגליים. היא בעיקר נראית כמו אחותה האבודה של הילארי קלינטון. בוידאוארט ירח הטובל בים, סביבה 4 רקדניות. היא מזייפת ונשמעת הרבה פחות טוב מבחצי הגמר. משום מה, הקהל משתגע עליה.

המנחה בגרין רום מראיינת את Trooper, Dya & Lucian Colareza ו-Vaida, שזה עתה הופיעו.

תוך כדי המתנה, אנו יכולים לראות את מצב הנקודות. לאורה מובילה בענק. הרחק מאחוריה בלה, שרחוקה רק מספר קולות מטרופר:תמונה1.png

לבמה עולה Inis Neziri האלבנית, אשר זכתה בפסטיבל Golden Stag הרומני לאחרונה. היא שרה את שירה מפסטיבל FIK 2017, אשר הגיע אז למקום השלישי, "Piedestal", ולאחר מכן "This is a Man's World" של James Brown.

אחריה עולה Emmelie de Forest לבצע את שירה "Sanctuary" ולאחר מכן את שירה הזוכה מ-2013, "Only Teardrops".

נטע עולה בשנית לבצע את "באסה סבבה".

אחרי הצגת השירים שנבחרו עד כה לייצג את המדינות השונות באירוויזיון, לא כולל השירים שנבחרו אתמול, מתחילה ההצבעה.

ראשון מצביע דבאן מ-Wiwibloggs. הוא הוא מעניק 8 נקודה לויידה, 10 לבלה ו-12 לאסתר. לאורה מקבלת ממנו רק 4 נקודות.
השופט השני מעניק 8 נק' ללינדה, 10 לבלה ו-12 ללאורה.
טלי אשכולי מעניקה 8 נקודות לליטיציה, 10 לבלה ו-12 לאסתר.
אמילי דה פורסט מצביעה 8 נק' לאוליבר, 10 לויידה ו-12 ללאורה, כאשר היא מתעלמת לחלוטין מבלה…
וויליאם מ-Wiwibloggs מצביע. הוא מעניק רק 6 נק' ללאורה, 8 לליטיציה, 10 נק' לבלה ו-12 לאסתר, העולה להובלה.
השופט הבא מעניק 7 נק' ללאורה, 8 לינדה, 10 לבלה ו-12 לאסתר. בלה עולה למקום השני.

כעת הגיעה הזמן לתוצאות הצבעת הקהל: אסתר מקבלת רק 3 נקודות, אבל זה מספיק לה על מנת לקחת את התחרות! לא ייאמן!

תמונה2.png

רומניה אולי הפסידה את הסיכוי שלה להביא את האירוויזיון לבוקרשט, אבל בחרה בשיר הטוב ביותר שהופיע הערב.

בהצלחה לאסתר ולרומניה בתל-אביב!

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.