2019: קרואטיה – סיקור Dora

קרואטיה החליטה – חוזרים לקדם. פסטיבל Dora המיתולוגי חוזר. האם אחרי שהוציא להיטים אירוויזיונים בשנות ה-90 מסוגל הפסטיבל ב-2019 לשחזר ימיו כקדם? 16 שירים ואמנים התמודדו במוצאי שבת האחרונה בניסיון להיות הזוכה הגדול ונציג קרואטיה לאירוויזיון 2019.

הערב החל בתמונת המשתתפים נכנסים לאולם. הם פוסעים על השטיח האדום, בעוד חבורת ילדים רוקדים בלבוש מלאכים. נכנסים אל פנים אולם. מופע תיפוף מהגהינום מקדם את פנינו. מתוך הקהל יוצאת Franka, נציגת קרואטיה 2018, מבצעת את שירה "Crazy" ולאחר מכן מספר שירים אחרים.

מנחי הערב הם Mirko Fodor, Jelena Glišić ו-Iva Šulentić. התחרות מתחילה…

Bojan Jambrošić & Danijela Pintarić – Vrijeme predaje – בלדה נפוליטנית, דורה-אית מאד, מסורתית. בויאן ודניאלה מופיעים על במה, שהייתי רוצה לומר שהיא אפופת עשן, אבל יש מעט מאד עשן. הם צורחים את נשמתם ומאבדים קצת מהמלודיה. ווקלית זה לא טוב. כמה דרמה, ועל מה? שניהם לבושים שחורים, בטוחים שהם בפסטיבל סנרמו… 2/5.

Jelena Bosančić – Tell Me – ילנה מופיעה באאוטפיט שחור, כמו רוב האמנים הערב…. זו בלדת פופ-ג'אז חסרת מלודיה שנתפרה בשתי דקות. בפיזמון השיר מקבל קצב דיסקו מטופש ומיותר. המלווים/ות מופיעים/ות בחליפות טוקסידו. באיזשהו שלב זה לוקח טוויסט לFאנק, ומאחורה נדלקים זיקוקים. זה איום ונורא, ובו בזמן קאלטי מאד 3/5.

Kim Verson – Nisam to što žele – קים מתחילה את השיר באנחות. זו בלדת RnB לא הכי מלודית, מאד דרמטית. לקים יש קול טוב, אך קולות המלווים שלה לא תואמים לקולה. גם היא לבושה שחורים, עומדת בפיסוק רחב ואז פוסעת כאילו היא על מסלול. אין לשיר הוק מספיק חזק, והמלווים מתבלבלים במילים, נורא מביך. זה לא שיר רע, אבל ראוי היה ללטש אותו 3/5.

Jure Brkljača – Ne postojim kad nisi tu – יורה עולה בחליפה שחורה לבלדת סנרמו מודרנית, זה פופ-רוק אמצע הדרך, מאד ניינטיזי-יוגוסלבי. זה נחמד ונוסטלגי. ליורה יש קול צרוד, שמזכיר לי מעט את טוני צטינסקי. בלדה בלי רגע שיא, הכי 2001, ובכל זאת זה חביב 3/5.

Beta Sudar – Don't Give Up – בטה מזכירה לנו שאנחנו במאה ה-21, כלומר חדל שירים יוגו-נוסטלגיים, הגיע הזמן לקצת אירופופ גנרי. אמרתי גנרי? זו מחמאה. השיר הולחן על ידי ילדי כיתב ב', לפחות ככה הוא נשמע. היא לבושה שמלת עור וזהב, עמה שתי רקדניות בלבוש שחור משחור. השיר גרוע ממה שהוא נשמע, דורש 0 ווקליות. זוועה לבעלי חוש שמיעה 1/5.

Lea Mijatović – Tebi pripadam – דורה בלי זמרת קרואטית בקול נמוך וגברי? אין דבר כזה. ליאה ממלאת את התפקיד הזה השנה. הבתים מבטחים המנון דרמטי, אבל אנחנו מסיימים עם פיזמון מידטמפואי-רדיו פרנדלי חלבי מאד, עם חבורת מלווים זייפנים 2/5.

Gelato Sisters – Back to the Swing – האחיות גלידה עושות את מה שהן יודעות, שזה שיר סווינג, שנות ה-20 סטייל. השיר הוא רטרו, אין שום טייק או שום קריצה, זה ממש שיר בהפקה וסאונד של הטוונטיז. כנובלטי אקט זה לא מספיק קאלטי, כשיר שעומד בפני עצמו זה לא מספיק מעניין, גם אם חמוד 3/5.

Luka Nižetić – Brutalero – לוקה מגיע כאחד הפייבוריטים עם שיר של Branimir Mihaljević, שכותב את רוב הלהיטים של Franka, כולל השיר שלה לאירוויזיון בשנה שעברה. זה פופ עם השפעות רגאטון חצי כוח. זה פחות לשיר, ויותר לדקלם לפי הקצב. אני מבין את הפטנציאל הלהיטי של זה, אבל זה לא עובד על הבמה. יש ניסיון להפוך את ההופעה למשהו קומיקסי וצבעוני, אבל זה פשוט לא עובר 3/5.

Elis Lovrić – All I Really Want – מזמן לא היה לנו שיר רגוע, אולד סקול רגוע. אליס מגישה פולק סבנטיזי, בלדה אקוסטית פשוטה, רומנטית. השיר לוקח כיוון מעט יותר אגרסיבי בגשר ואז בפימזון חוזר למקומות הרגועים והנעימים. זה ראוי להערכה, גם אם לא מדהים מבחינה מלודית 3/5.

Domenica – Indigo – שיר ראשון של Tonči Huljić הערב ושל אחת הזמרות היותר פופולאריות מבין המשתתפים הערב. על הנייר זה היה אמור לזכות. היא לובשת ורוד ושמלה לבנה, ועמה שתי זמרות ליווי בלבוש זהה. זה קצת מידטמפו שנחת אלינו משנת 2000, מחויך, חנפני, קצת לין מרלין. פופ שמדמה עצמו לאקוסטי, מקצב קאנטרי, והמון חנפנות 2/5.

Roko Blažević – The Dream – זה השיר הראשון שנשמע לצערי כמו מנצח. למה לצערי? כי זה קיטש שבלוני ומעייף. ידידי נועם הסלב ציין כי זה נשמע כמו "עוד ועוד" של אילנה אביטל. אני שומע את הדמיון. רק שבניגוד לרוקו, לאילנה הייתה מלודיה מורכבת יותר בבתים ובפיזמון. כאן מדובר בשיר של שלושה אקורדים, שחוזר על עצמו בלופ, כולל בפיזמון. אבל יש דרמה שעובדת על הקהל המקומי. רוקו עוטה כנפיים לבנות, ובפיזמון השני חותך לקרואטית. זוועה 1/5.

Ema Gagro – Redemption – אמה מביאה משב רוח רענן בשיר מידטמפו RnBאי. היא נשמעת מצוין ונראת נפלא. יש צלילים אוריינטליים ברקע (הודים? סיניים?) והיא משחקת על הבמה בריקוד ותנועה של השמלה-מכנס שלה. זה השיר הכי טוב ששמעתי עד כה, לא כי הוא כזה מדהים מוזיקלית, אלא כי הוא נשמע הכי רלבנטי ואותנטי, ולא שבלונה שנכתבה עבור הפסטיבל 3/5.

Lidija Bačić – Tek je počelo – לידיה עולה בשמלה שכולה תחרה, כאשר רק חזייה ותחתונים מכסים את מה שצריך. השיר נפתח בשריקה של זמר הליווי, ואז היא מעבירה לנו שיר פופ מצוין, אירוויזיוני מאד, לא מודרני בשום צורה, שלאגרי, אבל מרענן. זו נישה מאד ספיציפית, טראשית, שיכולה לחסות רק בצל תחרות האם האירופאית. נהדר, אהבתי מאד 3/5.

Lorena Bućan – Tower of Babylon – שיר שני ואחרון של Tonči Huljić מעורר השאול. זו חגיגה קלטית מטופשת ומזויפת למדי, שמנסה ליצור דרמה מכלום. לשמחתי חוליץ' כבר איבד את הטאץ' שלו, ואף אחד לא קונה את הקשקוש הזה. כמו שעשה ב-1999, גם כעת הוא מנסה לקנות את קולות הגייז והנוצרים בו זמנית. שב שם! 2/5.

Bernarda Bruno – I Believe in True Love – ברנרדה עולה בשמלת זהב מלכותית מידי, שלא מתאימה לשיר הצנוע הזה. זו בלדת סלבדור סוברלית, מלאת נשמה, שצריכה לקבל עיבוד פשוט ופרזנטציה בהתאם. זה חמוד מאד, אמיתי, גם אם לא הכי מעניין ומורכב מוזיקלית. העיבוד הופך את זה לבלדת דיסני קצת 3/5.

Manntra – In The Shadows – הפיזמון הזכיר לי את השיר המחריד מהקדם הצרפתי של Florina. חוץ מזה, מעולה לקבל תצוגה של רוק ו/או מטאל מקומי בקדם הקרואטי, זה לא מובן מאליו. הופעה טובה של הלהקה, צלילים פן-אירופאיים, דם, אש ותמרות עשן, אבל צריך שיר מהודק יותר מבחינת מלודיה 3/5.

במופע האמנותי, מחרוזת של שירי קרואטיה באירוויזיון. הקווים נסגרים. מופע הפתיחה חוזר לסיבוב נוסף…. זמן תוצאות.

עשרת צוותי השיפוט מצביעים. הקרב צמוד, אך Roko Blažević ושירו המחריד "The Dream" מובילים עם 77 נקודות, Lorena Bućan שנייה עם 72 נק', Elis Lovrić האקוסטית שלישית עם 68 נק'. הניקוד מומר לניקוד אירוויזיוני של 1-8, 10 ו-12.
הגיע זמן ניקוד הקהל, הקהל מאפס את Elis Lovrić. את 8 ה-נקודות מעניק הקהל ל-Lorena Bućan, שעולה להובלה, 10 נק' Luka Nižetić, שכעת מתמקם במקום השני. גם הקהל נותן את 12 הנק' ל- Roko Blažević, מה שאומר שהוא המנצח שלנו!

בהצלחה לרוקו ולקרואטיה בתל-אביב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.