2019: לטביה – Supernova – גמר

בשבת האחרונה נערך גמר הקדם הלטבי, ה-Supernova. מכל חצי גמר העפילו 4 שירים, כך שבגמר התחרו 8 שירים, אשר נבחרו מכל חצי גמר על פי הצבעת השופטים והקהל.

מנחות התחרות, Dagmara Legante ו-Ketija Šēnberga פותחות את הערב. הפעם נמנעים מלהציג אותן כיריבות בכאילו. הן מציגות את שופטי התחרות: Rūdolfs Budze, Artis Dvarionas, Linda Leen, Ralfs Eilands ו-Petri Mannonens. התחרות מתחילה….

Markus Riva – You Make Me So Crazy – בסטודיו: מרקוס ריבה הבלתי נלאה חוזר בעוד שיר פופ גנרי וחסר אישיות. השיר הזה הוא פופ-דאנס א-לה סוף הניינטיז, מוזיקת מועדונים מיושנת עם צליל האוס אגרסיבי. הפנים הנאות של מרקוס לא מצילות את השיר הזה מדליחותו. 2/5.
בחצי הגמר: ההופעה כמצופה משלבת כוראגורפיה קלה. מרקוס רוקד עם שני רקדנים, כולם לובשים שחור, הוא ספציפית עם מכנסי לייקרה. השיר לא דורש הרבה מבחינה ווקלית, כך שהוא צולח את ההופעה די בקלות. כאמור זה שיר דלוח, שזוכה להופעת מועדונים טיפוסית. על במה גדולה זה לא יעבוד…
בהופעה החיה: אני חושב שהוא הוסיף גלימה שחורה, שלא מוסיפה הרבה לשיר. חוץ מזה, ההופעה זהה, מופקת מאד. השיר עדיין גרוע, אבל זו נחשבת פתיחה קומפטטיבית לתחרות, שכן הוא פייבוריט וזה שיר הפופ-דאנס היחיד בגמר, מה שיעבוד לטובתו בסופו של דבר.
Petri חושב שלשיר יש אנרגיה טובה, אבל הוא מעט גנרי. הוא חושב שמרקוס ראוי לייצג את לטביה בעתיד.

Edgars Kreilis – Cherry Absinthe – בסטודיו: … השיר כולו הוא אינדי-אלקטרופופ, בעל צליל אורבני, אך לא מעניין מספיק, נשמע כמו גרסת דמו. הוא מנסה את מזלו בקדם מידי שנה. בשנה שעברה השיר שלו היה הניסיון הכי חזק שלו עד כה. 2/5.
בחצי הגמר: אדגרס עולה לבמה בחליפת עור שחורה. מאחוריו 4 מלוות המענטזות במלבושים כעורים. זה ניסיון לתת לשיר תוכן באמצעות הופעה דינמית, אבל זה רק מדגיש כמה השיר הזה בינוני. ההופעה חובבנית לכל היותר. הוא עובר מסך, סביר ווקלית, אבל זה לא זה.
בהופעה החיה: כותרת השיר זכתה לוידאוארט בדמותה, שכן אנו רואים ליקר דודבנים, ההופך לשלל אורות אדומים. המלוות לבושות טוב הפעם, בשמלות בשחור ואדום, הצבעים השולטים על הבמה. טוב, טוב זה דבר יחסי…..אני חייב להודות שהוא כריזמטי וחמוד מאד, אבל הכוראגורפיה מטופשת והשיר לא טוב.
Petri חושב שהוא עובר מסך טוב ושהוא התפתח כפרפורמר משנה שעברה. לשיר יש פוטנציאל, הוא אחד משירי הפופ העדכניים בתחרות, אבל ההפקה צריכה לקבל שדרוג. הוא מחמיא לו על הופעתו.

Aivo Oskis – Somebody's Got My Lover – בסטודיו: הגענו לשלב הזה של שירי פופ גנריים ומבטאים בלתי אפשריים. הבתים מאד חלשים, הפיזמון קליט וזכיר מאד, אבל רזה מאד מבחינת מילים ומלודיה. המילים הם על גבול הקרינג'י. לשיר אווירת מועדונים נייטיזית וההרגשה הכללית הוא של נון-איבנט. 2/5
בחצי הגמר: הקול של אייבו מרגיז נורא והוא נראה כמי שהגיע לשתות כמה דרינקים בבר, ולא כמו פרפורמר. הוא מופיע לבדו על הבמה, ודווקא זה שיר שהיה זקוק לאיזושהי הסחת דעת מהשיר ומהמבצע. בינוני ומטה.
בהופעה החיה: איבו נראה סוף סוף כמו זמר פופ, עם ז'קט צהוב ואאוטפיט שחור, כאשר מסביבו זמרי הליווי. ההופעה עדיין חובבנית וזמרי הליווי לבושים כמו ליצנים…
Petri חושב שלא הייתה השקעה בהופעה או בכוראוגרפיה. לשיר יש ביט נחמד, אך הוא ציפה למשהו שיקרה אחרי הגשר, וזה לא קרה. ממוצע ולא מעבר.

Double Faced Eels – Fire – בסטודיו: אחד הפייבוריטים המוקדמים אצל החובבים. הבתים הם בעלי צליל אורבני בהפקת רוק אלקטרוני, הגשר והפיזמון כבר יותר לוקחים לרוק ניינטיזי. בפיזמון יש לופ אלקטרוני, שכנראה התחבב על רבים, אבל אני לא רואה משהו מיוחד בשיר הזה. קטונתי מלהבין את האפיל של השיר 3/5.
בחצי הגמר: מבטא מושלם של הסולן. רק בלייב הבנתי שיש גם ניסיון לשלב היפ-הופ-Soul ומוזיקה אורבנית. ההופעה חזקה ואנרגטית. הסולן מציג להבה היוצאת מכף ידו, גימיק ע"ש סשה סונג… עבודת המצלמות מסייעת להם להעביר את האינטנסיביות שהם היו צריכים. מאד אפקטיבי.
בהופעה החיה: סיימנו את הפופ להיום, הגיע זמן הרוק. הסולן החליף לז'קט ספורט אדום. ההופעה זהה לחצי הגמר, טובה ויציבה. אדום הפך להיות הצבע הרשמי של ההופעה.
Petri אומר שהשיר לא הרשים אותו בסטודיו, אך בהופעה עברה אנרגיה טובה. הוא לא יודע אם זה מספיק כדי לזכות בתחרות.

Dziļi Violets feat. Kozmens – Tautasdziesma – בסטודיו: אחד השירים היותר שונים ומעניינים בקדם השנה. רוק אלטרנטיבי, של גברים הלבושים בשחור, בעוד אחד מהם לבוש בחצאית סקוטית. הבתים הם חצי באנגלית וחצי בצרפתית.  בהמשך יש גם קטע דיבור בלטבית. הפיזמון הוא כבר יותר מלודי-ביטלזי. זה נחמד, מרענן, הפיזמון רפטטיבי, אבל מגניב. יופי של שיר, מלא אווירה ונשמה 4/5.
בחצי הגמר: ההופעה זהה לאודישן. וזה עובד בדיוק כמו באודישן. החמישייה מקצועית מאד, חוסר הניע שלהם במהלך ההופעה והמבטים שלא זזים, תורמים לאינטנסיביות של ההופעה.
בהופעה החיה: ההופעה לא השתנתה מחצי הגמר. עבודת המצלמות מדויקת ועוזרת ללהקה להפיק את המרב מהשיר הזה, שהוא חצי שיר בדיחה. הקהל מריע להם.
Petri אומר שיש להם קטע אחר, הוא לא הבין את זה, אבל אולי בקונטקסט של האירוויזיון זה יעבוד. הלהקה לא מרוצה מהביקורת הקצרה.

Laime Pilnīga – Awe – בסטודיו: בלדת אינדי פופ-רוק. ההרגשה היא שוב של בריט-פופ מודרני, עם פיזמון קליט שכולל בעיקר את הצליל "Ah ah ah". זה נחמד מאד, בעיקר אחרי כמה האזנות. לפיזמון יש הוק ברור וזה החלק החזק בשיר, שכן שאר המבנה שלו פחות קליט. זה לפרקים נשמע משורבט ולא מהודק מספיק 3/5.
בחצי הגמר: הסולן עולה במראה בריט-פופי התואם את רוח השיר, שאר חברי הלהקה נראים הרבה פחות מותאמים לשיר וזה לזה. זה אקוסטי ונחמד וזוכה להופעה והעמדה פשוטה. הסולן מאד משכנע, יש לו קול דומיננטי והוא מחזיק את השיר ומצליח למכור אותו בזכות הכריזמה שלו.
בהופעה החיה: ההופעה השתנתה מעט, היא מתחילה בשוט של הזמר ונגן הגיטרה מאחורי הקלעים, הם עולים לבמה. הסולן כעת לובש חולצה לבנה מכופתרת, אך זרוקה. נגן הגיטרה מופיע עם חולצה פתוחה.
Petri חושב שהסולן הוא הזמר הטוב ביותר מבין מופיעי הערב. זה הרגיש לו אותנטי, פשוט ומקסים. שיר שכיף להאזין לו. הוא לא בטוח שזה יעבוד באירוויזיון.

Samanta Tīna – Cutting the Wire – בסטודיו: סמנת'ה טינה חוזרת לניסיון נוסף, לאחר שניסתה ב-2017 גם עבור ליטא. נדמה שהיא משנה את הסיגנון שלה בכל שיר, מעין זמרת לכל דורש. יש לה קול אגרסיבי מידי. השיר הזה הוא מידטמפו Soul-אלקטרוני, בעל מלודיה בסיסית שנשמעת בסיסית עוד יותר על רקע ההפקה העמוסה. שיר חסר עמוד שדרה, שעוד לא החליט מה הוא רוצה להיות 2/5.
בחצי הגמר: סמתנה העלובה עולה בחולצת בטן אפורה ומכנסי ג'ינס בגזרה גבוהה. לצידה 5 מלוות בלבוש דומה. הן מנסות לתעל איזושהי אווירה אורבנית, והיא עצמה מנסה להיות מלכת soul, והיא לא. המלוות לוקחות חלק מרכזי בהופעה והמצלמה נוטה להתמקד בהן. אני רוצה שזה ייגמר.
בהופעה החיה: ההופעה נשארה זהה, אך הסטייל השתנה מעט. סמנתה בחולצה לבנה חצי שקופה. המלוות עברו לחולצות ג'ינס קשורות ובנדנות/סרטים שונים בשיער. זה בעיקר נורא משוחק ולא אותנטי.
Petri מחמיא לה האטיטוד ועל ה-girl power. יש לו רגשות מעורבים לגבי השיר עצמו. הוא נהנה מההופעה וממה שהיא עשתה ממנה. הוא אומר שהכותרת של השיר מצאה לה מקום רפטטיבי מידי בשיר.

Carousel – That Night – בסטודיו: לשיר צליל בלוגראסי-קאנטרי מובהק. זה חביב, נשמע די רגיל בז'אנר שלו, אבל לא לגמרי נשכח וגנרי. השיר כולו נשען על צליל הגיטרה האקוסטית וקולה העדין של הסולנית. זה רחוק מלהיות מתוחכם ובעל פוטנציאל כלשהו לזכייה, וקצת נשמע כמו מוזיקת רקע, אבל זה בהחלט עובר 3/5.
בחצי הגמר: מאז ההופעה, השיר הפך לחביב חובבים, אבל זה מסוג חביבי החובבים שיסיים את דרכו בחצי הגמר בתל-אביב. ההופעה כולה בשחור-לבן עם אלומות אור צבעוניות. המצלמה עושה קלוזאפים רבים על פניה של הסולנית, הגיטרה והנגנים. זה נעים ונחמד, אבל מאד פרווה. המראה ההיפי של הסולנית ונגן הגיטרה עושה אפקט כלשהו על הקהל, זה נראה אותנטי.
בהופעה החיה: האם חצי מהצמד זה אותו הנגן שראינו בהופעה של Laime Pilnīga? הסולנית החליפה לשמלה שחורה, שעכשיו מדגישה יותר את תחושת האמריקנה שהשיר מעביר. ויזואלית זה עובר מצוין, אבל המוזיקה חנפנית נורא.
Petri אוהב את השיר, חושב שזה פולק-פופ מקסים. עבורו זה גם שיר שלומדים לאהוב יותר ככל ששומעים אותו. חסרה בו דינמיקה, אבל ייתכן שזה טוב. השאלה היא האם צופי האירוויזיון ישתכנעו מהשיר אחרי האזנה אחת?

הקווים נפתחים להצבעה. להזכירכם, הצבעת הקהל נקבעת, לא רק על פי ההצבעה הטלפונית/SMS, אלא גם על ידי ההצבעה המוקדמת באינטרנט ומספר ההאזנות בספוטיפיי.

במופע הביניים מופיעים VIŅA un PRAGA II עם השיר "Tur":

לאחר מכן, Patrisha עולה לבצע את השיר "Es varu būt tā":

הגיע זמן התוצאות! המתמודדים כולם נקראים לבמה. המנחות מכריזות על מקומות 4-8, יו"ר צוות השופטים על מקומות 1-3:

מקום השמיני ואחרון – Aivo Oskis
מקום שביעי – Samanta Tīna
מקום שישי – Edgars Kreilis
מקום חמישי – Dziļi Violets pied. Kozmens
מקום רביעי – Double Faced Eels
מקום שלישי – Laime Pilnīga

אל המקום הראשון הגיע/ו:

Carousel

מה שאומר ש-Markus Riva סיים במקום השני.
מעניין לציין כי Carousel הגיעו למקום הראשון אצל השופטים, בהצבעת האינטרנט ובטלווטינג, Markus Riva הגיע מקום ראשון בהאזנות הספוטיפיי. עקב ה-% המטורף שהגיע אליו בהאזנות לעומת המתמודדים האחרים, הוא הגיע למקום הראשון בהצבעת הקהל, וזאת למרות ש-Carousel עקפו אותו במדדים הנ"ל.

בהצלחה ל-Carousel וללטביה בתל-אביב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.