2019: פורטוגל – Festival da Canção – חצי גמר 2

פורטוגל ממשיכה בדרכה לבחירת הנציג לתל אביב. הליך הבחירה הוא התחרות המסורתית, Festival da Canção, שזו הפעם ה-52 (!) שהיא נערכת. אחרי שהגיעה למקום האחרון בשנה שעברה, האם ההצלחה הכבירה לזה זכתה המדינה ב-2017 הייתה רק שיהוק ברצף כשלונות? הליינאפ בקדם הנוכחי מראה כי לפורטוגל יש סיכוי סביר להחזיר את התחרות לליסבון אחרי שנה הפסקה. האם יקבלו את ההחלטה הנכונה?

סה"כ יתמודדו 16 שירים בתחרות. בשבוע שעבר העפילו 4 שירים לגמר. הערב יתחרו 8 שירים נוספים. מתוכם, 4 שירים יעלו לגמר שייערך ב-2/03, בהצבעה משותפת של הקהל והשופטים. ניתן לצפות בתחרות בשידור חי כאן.

המנחים הם José Carlos Malato ו-Jorge Gabriel, שני מנחי טלוויזיה מקומיים. מתחילים בתחרות…

Lara Laquiz – O lugar – בסטודיו: אינדי-פופ עם השפעות ניינטיזיות. מדובר באחד השירים החלשים לטעמי בליין-אפ, ועדיין הוא לא לחלוטין רע, הוא פשוט מעט חסר פואנטה. קולה של הזמרת לא דומיננטי, הלחן נשמע מעט מרושל וה-Millennial Woop מצביע על פיזמון עצלני, ועדיין זה עובר כשיר רדיו לא מזיק 3/5.
בהופעה החיה: לארה עולה בשמלה שחורה מפוארת ומרשימה ומגבעת שחורה. זה נורא הקדם האוקראיני. הופעה לירית, עם שני רקדנים שרוקדים מסביבה. זו הופעה ויזואלית מרשימה, אבל השיר לא חזק מספיק ולזמרת אין נוכחות.

Dan Riverman – Lava – בסטודיו: בלדת פסנתר עם קישוטי אמביינט-אלקטרו, כמו שהפורגטולים אוהבים. זה מלודי, זורם ונעים. האווירה מאד רגועה וקולו הנמוך והגברי של דן מתרפק על הצלילים. עם זאת, השיר נשמע מעט רפטטיבי בפיזמון. יש שינוי סולם בקטנה בסוף השיר. שיר חמוד מאד 3/5.
בהופעה החיה: הקול של דן יפהפה, כל כך עמוק ונשמע כל כך טוב בפורטוגלית. ההתחלה של הפיזמון כל כך מבטיחה ונשמעת מלאת עומק, אך כאמור מתחילה לחזור על עצמה. הוא לובש ווסט חום וחולצה מכופתרת עם דוגמאות. ההופעה עוברת מאד יפה, עם להקה, שלמיטב הבנתי מנגנת בלייב. הוא זמר מאד מיוחד ומשדרג את השיר בהופעה.

Mariana Bragada – Mar doce – בסטודיו: עוד שיר שלא הוזמן מראש ממלחין. שיר זה נבחר בתכנית הרדיו 'MasterClass'. פופ-ג'אזי פורטוגלי מאד, כולו אקוסטי, עם צלילי גיטרה, תופים ובעיקר קולה הצלול של מריאנה וקולותיהן השמיימיים של זמרות הליווי. המוזיקה נעימה, זורמת ואוורירית. לשיר חסרה כריזמה, ואין לו הוק משמעותי כדי לקחת אותו צעד נוסף קדימה, ועדיין מדובר בשיר מקסים, שנתפר בעדינות, נקי ופשוט 3/5.
בהופעה החיה: מריאנה עולה בשמלת פסים צהובה-לבנה וסרט תואם לראשה. ההופעה משדרת משהו מאד נקי, תמים ופשוט. כמו השיר עצמו. מאחוריה ארבע מלוות בשחור. הפיזמון, המלווה בתופים ובמקצב אחיד, יוצא דווקא די אפקטיבי על הבמה.

João Couto – O jantar – בסטודיו: שיר קליל, לשם שינוי. זה פופ סבנטיזי, פופ-פולק עם השפעות של בוסה נובה. את השיר מלווה להקת מלוות בקולות נשיים עדינים, מה שתורם לתחושת הרטרו בשיר. זה חמוד מאד, אבל לא מצליח להותיר רושם גדול מידי. שיר לשמוע במועדון לילה או בהופעה בקפה תיאטרון 3/5.
בהופעה החיה: ז'ואו הוא לא הזמר המקורי של השיר, אבל עושה עבודה לא רעה על הבמה. הוא מנסה לתת הופעה עצמתית, לא תמיד זה מתאים בשיר כזה.

Madrepaz – Mundo a mudar – בסטודיו: עוד שיר באווירת סיקסטיז. פופ-פולק א-לה Genesis או The Beatles. אינדי-פופ רטרואטי וחמוד. בברייק של השיר נכנסות חצוצרות, שנותנות קצת אווירה מקסיקנית. שיר מרגיע ומחוייך, שהסיכוי שלו לזכות בתחרות שואף לאפס, אבל מזכיר לנו מאיפה הכל התחיל 3/5.
בהופעה החיה: הצמד עולה באיפור שמכסה את החלק העליון של פניהם ונראה כמו מסכות עיניים, כולל מצח שחור. הם מופיעים בעודם יושבים ומנגנים על גיטרות. זה קצת צמד הפרברים, אבל כאמור יש בזה משהו מקסים ושובה לב. הופעה טובה עם הרמוניות קוליות מצוינות.

Surma – Pugna – בסטודיו: עוד שיר, שיש סביבו דיבור, אם כי פחות משירו של קונאן. השיר מתחיל בצלילי כינורות ועובר לצלילי אמביינט חלומיים. סורמה נשמעת שהיא שרה מתוך מקלט אפל, צלילים אלקטרוניים ממלאים את החלל שהיא מותירה. זה פוסט רוק מחתרתי ומיוחד. אין לי מושג איך זה יתורגם בלייב, אבל זה מקסים. יש בשיר צלילי כינורות, צלילים אלקטרוניים ומינימליזם מוזקלי מיוחד 4/5.
בהופעה החיה: ההופעה מתחילה בשני רקדנים על הרצפה, נעים על החלק האחורי של הבמה. סורמה לבושה שחורים עם איפור גותי ושיער לבן, שרה ספק להם ספק לקהל. זו השיר הכי מיוחד והכי יפה של הערב, שכאמור לא מדברים עליו מספיק בגלל קונאן. היא מקבלת אפקטים לקול שלה שיתאימו לגרסת הסטודיו. היא מוזרה, אפלה, אבל מצליחה להיות נגישה ודינמית על הבמה. זה מאופק מאד ומאיים להתפוצץ בכל רגע. נהדר.

Mila Dores – Debaixo do luar – בסטודיו: בלדת בוסה נובה חביבה, אך גם כזו שלא מחדשת כלום. תשאלו מדוע צריך לחדש? ובכן, אין צורך, אבל המבחר שפורטוגל מציעה השנה, גורם לשירים כאלה להחוויר. בחלק האחרון של השיר הוא מקבל אלמנטים של רוק, אבל אלו נעלמים חיש קל 3/5.
בהופעה החיה: מילה לובשת שמלה לבנה ומנגנת על הפסנתר. היא קמה ממנו בפיזמון, הלא מורגש. זה שיר קצת משורבט והוא לא מקבל חיים בהופעה, למרות שהיא מאד מנסה. ככל שהזמן עובר השיר הולך ונמרח.

NBC – Igual a ti – בסטודיו: השיר הוא פרי עטו של המבצע. בבתים זה נשמע קצת כמו פופ-קאנטרי-אמריקנה עם צלילי פריטת גיטרה. בפיזמון השיר מקבל תפנית מעט יותר רוקיסטית והופך לבלדת רוק. המילים, למיטב הבנתי, עמוקות ורגשיות, וזה בתיאום עם קולו הזועק של הזמר, שמטעין את השיר באמוציות רבות ומעביר את התחושה למאזין 3/5.
בהופעה החיה: NBC מתחיל את ההופעה על 100. הוא עולה בזקט ומכנסיים אפנתיים בוורוד-שחור. זה לא עובר טוב בלייב כמו בסטודיו. הוא קצת אינטנסיבי מידי בהופעה שלו, אבל אני די בטוח שיש לו מקום בגמר. זה המון דרמה ואתה מאמין לו כשהוא כל כולו בשיר, אבל היה כדאי להוריד הילוך.

להלן דירוגי לשירי חצי הגמר, המתעדכן לאחר ההופעות:

 1. Surma – Pugna
 2. Dan Riverman – Lava
 3. Madrepaz – Mundo a mudar
 4. NBC – Igual a ti
 5. João Couto – O jantar
 6. Mariana Bragada – Mar doce
 7. Mila Dores – Debaixo do luar
 8. Lara Laquiz – O lugar

בעודנו ממתינים לתוצאות, סרטון מחווה לזמרת Simone de Oliveira, נציגת פורטוגל ב-1965 וב-1969. לאחר מכן הופעה של Kumpania Algazarra, המבצעים את פורטוגל 1972.

אחרי הפסקה ארוכה, הם מבצעים גם את פורטוגל 1979, עם המבצעת המקורית Manuela Bravo.

ולתוצאות. תחילה מקריא יו"ר צוות השיפוט את הצבעת השופטים:

3 – Lara Laquiz
4 – Mila Dores
5 – João Couto
6 – Madrepaz
7 – Dan Riverman
8 – Mariana Bragada
10 – NBC
12 – Surma

ולהצבעת הקהל:

3 – Lara Laquiz
4 – Mila Dores
5 – João Couto
6 – Surma
7 – Mariana Bragada
8 – Dan Riverman
10 – Madrepaz
12 – NBC

תמונה5.png

להלן תוצאות חצי הגמר, כאשר המעפילים לגמר מודגשים:

 1. NBC – 22
 2. Surma – 18
 3. Madrepaz – 16
 4. Mariana Bragada – 15
 5. Dan Riverman – 15
 6. João Couto – 10
 7. Mila Dores – 8
 8. Lara Laquiz – 6

 

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.