2019: סרביה – סקירת שירי Beovizija

לפני שבוע וחצי פורסמו שירי הקדם הסרבי, הלא הוא ה-Beovizija. האם המדינה תצליח לשחזר את תהילת העבר שלה, לאחר שהתקשתה לעשות זאת בשש השנים האחרונות? 24 שירים יתמודדו בקדם המקומי, אשר יתפרס על פני שני חצאי גמר וגמר, אשר יתקיימו בהתאמה ב-27-28/02 וב-3/03. להלן סקירת שירי הקדם:

Aleksandra Sekulić – Tugo – "עצבותי". השיר מתחיל בסקסופון ותחושה אייטיזית כללית של פופ-בלוז זול. השיר ממשיך כמידטמפו חסר אופי, שיכול היה לצאת בשלושים השנים האחרונות ולא היינו יודעים מאיזה שנה הוא. בזכות קישוטי הפקה קלים ניתן להבחין כי מדובר בשיר מודרני. זה רדיו-פרנדלי, adult cpntemporary, מיושן וחסר אופי 2/5.

Ana Popović – Lutaš – "שיטוטך". השיר מתחיל בפריטת גיטרה אקוסטית וממשיך כך. בהמשך השיר מעלה חצי הילוך ועם צלילי כינורות מגיש פיזמון מעט מוריד. יש משהו לא טבעי בשיר. קצת כמו שרבוט, אשר הוענק לו עיבוד דרמטי. אנה עצמה מבצעת נפלאה בעלת מנעד קולי מרשים, היא יכולה לשיר כל דבר, אבל זה פשוט לא מספיק טוב 3/5.

Dunja Vujadinović – 7 – השיר נכתב על ידי Boris Krstajić, שעבד עם כמה מהשמות הגדולים בתעשיית המוזיקה המקומית. זה שיר ראשון עם קצב מסוים. משהו באנרגיה של השיר לא יוצא החוצה וזה יצטרך לקבל הופעה ממש מלוטשת כדי להרשים. מלודית, זה פופ מידטמפו עד קצבי, חביב לשמיעה, עם אלמנטים אייטיזיים. עם רמיקס נכון, זה יכול להרים את תל-אביב 3/5.

Dženan Lončarević – Nema suza – "ללא דמעות". השיר נכתב על ידי זמר הפופ המקומי Željko Vasić, אשר עובד עם Dženan מספר שנים. זו בלדה בלקנית מהספר. מתחיל בכלים אתניים, ממשיך עדין ונוסטלגי, פריטות פסנתר, דרמה שהולכת ונבנית, גשר אמוציונלי עם כינורות בוכים. נדמה שאין לשיר פיזמון, החצוצרות מצטרפות בבית השני ומוסיפות דרמה והרגשה יוגו-נוסטלגית כללית. מאד סרייבו בסבנטיז. זה לוקח את הקדם כמו כלום 3/5.

Eleonora – Samo lagano – "פשוט קל". הגיע זמן לקצת פורח? נראה לי שכן. עם צלילי מוזיקת ה-Folk הידוע לשמצה במדינה, השיר נפתח. לצערי הוא ממשיך כפופ-RnB אפטמפו עם הפקת טכנו ומעט אתנו-פופ. זה נשמע מאד כמו משהו שיצא ב-2005 ולא ב-2019. למרות שאני מאד רוצה ובעד שיר קצבי, זה פשוט לא טוב מספיק. לא בז'אנר שלו ולא בכלל. סתם טראש, בלי הכיף 2/5.

Extra Nena – Još ti čujem glas – "אני עדיין שומעת את קולך". נציגת יוגוסלביה 1992, או שמא סרביה ומונטנגרו 1992, חוזרת לניסיון נוסף. בזמנו ניסתה להניף את הגאווה הלאומית בשעה שתדמיתה הלאומית של המדינה החלה להתדרדר. לצערה ולצערנו לא זכרו לה חסד נעורים. השיר הזה הוא בלדה דרמטית. זה קלאסי מאד, לא כל כך דרמטי כמו שחשבתי. הקול שלה עדיין רחב ומרשים והעיבוד מיושן, אך בטעם טוב. מלחין השיר כתב את השיר המולדבי לאירוויזיון 2014, "Wild Soul". ובכן…. 3/5.

Funked Up – Zašto da se ne desi – "למה שלא יקרה". האם לפאנקד-אפ הצליל הקצבי שציפיתי לו? הלהקה מגישה Fאנק כיפי ומרים. זו חגיגת רטרו עם פיזמון מרים. ההפקה צנועה יחסית, ולא כוללת שטיקים מודרניים… כמעט. ועדיין, זה לא זכיר מספיק, ולמרות שראוי להערכה, לא נראה שהשיר הוא בעל אימפקט משמעותי על המאזין 3/5.

Gipsykord – Boje – "צבעים". שם ההרכב מבטיח חגיגה צוענית, אך אנחנו מקבלים Fאנק-דיסקו של סוף הניינטיז תחילת האלפיימיז. אווירת לאונג' ומסיבה low key עם קצת צלילים מקומיים. זה כיפי, גם אם רגוע מידי ולא מספיק מורכב מבחינת המלודיה. ב-C Part נכנסים כינורות צועניים וזה מגניב ומוסיף המון לשיר, אך נדמה שלשיר תוקף קצר מאד… 3/5.

Goga Stanić – Čudo – "נס". השיר נכתב על ידי צמד האחיות הבלתי נלאות Ylva ו-Linda Persson… כמה טוב זה יכול להיות? ובכן, זה לא לחלוטין רע. זה אלקטרופופ-drum and bass, שבפיזמון הופך לשיר שני, פופ בנאלי, ואז בקטע המעבר מקבל דרופ אלקטרוני שאין בו צורך. זה תפור בצורה גסה. יש כאן חלקים טובים, שנקטעים על ידי חלקים חלשים. שוב, שיר שכתבו הצמד כדי לקבל תמלוגים 3/5.

Ivan Kurtić – Bela – "לבנה". אם אני זוכר נכון, גם בשנה שעברה השתתף והיה הפייבוריט שלי. מדובר בפולק סרבי מהספר. זה מידטמפו, המלווה במחיאות כפיים, שיר טברנות, sing alongאי. הקול של איוון מקסים ובעל סלסול חם. אני מאד אוהב, כמו תמיד, אבל הסרבים יעדיפו לפרוש מהתחרות לפני שישלחו את סוגת המוזיקה הזו, שרבים מהם נוטים להתנשא עליה 3/5.

Ivana Vladović & Wonder Strings – Moja bol – "כאבי". שיר מאד סרבי. בלדה עם אלמנטים אתניים, כמו שהחובבים נהגו לאהוב ב-2005…. לאיוונה קול קטיפתי והדרמה בעיבוד בשילוב הכותרת העצובה, הופכת את השיר למעט צפוי מידי לטעמי. זה לא עובד עליי, גם אם אני מעריך את זה במידה 3/5.

Jana Šušteršić – Viktorija – בלדת פופ קלאסית, שנשמעת לאו דווקא סרבית. זה מאד אירופאי, מעט מיושן, אך נוגע. השיר נכתב על ידי Vladimir Graić, מי שלא מרפה מהאירוויזיון מזה שנים. שיריו המצליחים ביותר באירוויזיון הם סרביה 2007, שזכה אז באירוויזיון, וסרביה 2015, שהגיע למקום העשירי. יש גם כמה כשלונות באמתחתו…. השיר הזה נדמה כי מאבד השראה אחרי דקה, והופך לדי צפוי. ל-יאנה קול בוגר מאד, אבל זה טיפה דרמטי מידי ותפור לתחרות 3/5.

Lana & Aldo – Pogledaj u nebo – "הבט לשמיים". מדובר בהרכב הזייה, שבשנה שעברה היה אחד הפייבוריטים שלי, בזכות הופעת הקאלט שנתנו בקדם. זה כמו תמיד, בלאגן שלם של סגנונות, המנון פופ עם אלמנטים של גלאם רוק, שירי sing along, מוזיקת אייטיז, תופי טם טם וקרקסיות כללית. כמה דרמה ועל כלום. גילטי פלז'ר, כמו שגילטי פלז'ר צריך להיות 3/5.

Lord – Radnički sin – "בן עובד"(?). קשקוש קצבי, המנסה לשלב בין פופ, מוזיקת פולק אתנית, Fאנק ואפרו-פיוז'ן/רגאיי. זה בעיקר מבולגן מאד וחסר אלמנט להיטי אמיתי. זה כנראה יעשה כיף על הבמה, אך מוזיקלית זה נשמע לי למל"מי, קצת שיר שנכתב בעשר דקות ואז עבדו עוד חודש על העיבוד האגרסיבי שלו, שגם הוא לא הכי מקורי 3/5.

Majdan – Budim te – "אני מעיר אותך". בלדת רוק של פעם. זה קצת בסיסי מבחינת המלודיה, אבל זה מאד אותנטי, והגיע הזמן שיהיה לסוגת המוזיקה הזו ייצוג הולם בקדם כלשהו, בטח בלקני. רוק רך עד רוק קלאסי. שיר אצטדיונים, עם סולו גיטרה חשמלית. נוסטלגי, חביב, אך לא בטוח בכלל שיש לדבר הזה קהל 3/5.

Mr Doo – Do 100 – "עד ל-100". על נייר זה אמור לזכות. על הלחן אמון Sanja Ilić, נציג סרביה 2018 (שבכלל לא היה על הבמה), על המילים אחראית Leontina Vukomanović הסופר-רומנטית, שאחראית על המילים של סרביה ומונטנגרו 2004. התוצאה היא כלום ושום דבר. הפקת טכנו מתכתית-סינת'פופית ללא מלודיה ועם מלא "נה נה נה נה". לזמר קול רוקיסטי צרוד, אבל הוא לא עושה איתו כלום בשיר הזה. האם ההופעה תרים את שלוש הדקות הדלוחות הללו? 2/5.

Nataša Guberinić & Una Senić – Samo bez straha – "פשוט ללא פחד". עוד פופ באווירת תעשייתית. אחד השירים היותר מיוחדים בתחרות, ואני לא בטוח משמיעה ראשונה מה אני חושב עליו. זה בהפקה סינת'פופית, וכולל אלמנטים אייטיזיים לצד קטעי ראפ ומלודיה שנדמה שהיא בסלוא-ומושן לעיתים. זה קצת מבורדק וקשה להאמין ש-6 אנשים שונים עומדים מאחורי זה 3/5.

Nevena Božović – Kruna – "כתר". Nevena היא נציגת סרביה מ-2013, עת הייתה חלק משלישיה, הזכורה בעיקר בכך שהייתה מהיחידות שלא העפילו לגמר מטעם סרביה. השיר הנוכחי הוא פרי עטה. בלדת פופ דרמטית ומשתפכת, אך לא מעניינת ולא זכירה מספיק. זה מלא אלמנטים קיטשיים והפקה לפי הספר, כולל משפט באנגלית, זעקות שבר וגיטרה חשמלית. זה לא עובד עליי 2/5.

Osvajači – Voda i plamen – "מים ולהבה". רק מהכותרת אפשר להבין שיש לנו עסק עם להקת רוק… מדובר בלהקה הפעילה מ-1990 בהרכב כזה או אחר. סגנונם הוא בדרך כלל מטאל, אך השיר הזה הוא בלדת רוק פשוטה למדי, חסרת דרמה או הוק ברור. רק הגיטרות החשמליות מוסיפות קצת אנרגיה מידי פעם, חוץ מזה, מדובר בשיר שיכל לייצג את המדינה ב-1994 ולהגיע למקום ה-21. אני מחבב, אבל… 3/5.

Sanja Rio – Ljubimo se – "אנחנו מתנשקים". איזה שיר כיפי. זה משהו שיכול להפוך לקאלט בקלות. פופ קצבי באווירת אנדר-פרודקשן, סניה נותנת בקולות גבוהים והאווירה הכללית היא של שיר פופ בקדם היוגוסלבי ב-1984. זה רטרואי ונוסטלגי, ובו בזמן מרענן ונכון מאד. ההפקה טכנואית ומגניבה, ובגדול מדובר בשיר המגניב ביותר בקדם הזה 3/5.

Saška Janks – Da li čuješ moj glas – "האם אתה שומע את קולי?". סשקה חוזרת להזדמנות נוספת אחרי שסיימה בקדם 2013 במקום השלישי וב-2018 במקום השני! זה אחד הפייבוריטים לזכייה, ועשוי להעמיד תחרות משמעותית ל-Dženan Lončarević. זה פופ-Soul עשוי כהלכה, הן מבחינת ההפקה, שכוללת אלמנטים אתניים, והן בזכות המלודיה הבונה דרמה לפיזמון האמוציונלי. מדובר בחיית במה והיא צפויה להרשים מאד בלייב 3/5.

Sofija Perić – Aritmija – "הפרעות קצב". שיר נוסף של Vladimir Graić, הפעם קצבי. זה אלקטרופופ טפשי וילדותי. הלחן שבלוני וההפקה אגרסיבית, אבל עם הופעה טובה זה יכול לסיים גבוה. לפי דעתי, יש לזה מקום בטוח בגמר 2/5.

Tamara Milanović – Reči nisu dovoljne – "מילים אינן מספיקות". בלדת סינגר-סונגרייטר יפה ועדינה. לתמרה קול חזק וייחודי. אחרי הפיזמון יש צליל נקי של חליל, ובליווי קולות המלווים מוענקת לשיר אווירה סיקסטיזית מגניבה. זה נשמע מאד לא סרבי, בלדה על גבול האינדי-פופ, מעט רפטטיבית בפיזמון, אבל עדיין אפקטיבית 3/5.

Tina & Lola Amvon – Tvoje oči – "עינייך". האם מדובר באחינועם ומירה הסרביות? לא ממש. מדובר בצמד בן דורי, בבלדת קיטש מיושנת, עתירת כינורות ורקיעות פסנתר. זה נורא קלישאה שיכלה להשתלב יופי באירוויזיון 1988 וראלף זיגל היה גאה בה. הכי לא 2/5.

להלן דירוגי לשירי הקדם:

 1. Sanja Rio – Ljubimo se
 2. Saška Janks – Da li čuješ moj glas
 3. Ivan Kurtić – Bela
 4. Dunja Vujadinović – 7
 5. Tamara Milanović – Reči nisu dovoljne
 6. Lana & Aldo – Pogledaj u nebo
 7. Dženan Lončarević – Nema suza
 8. Funked Up – Zašto da se ne desi
 9. Gipsykord – Boje
 10. Extra Nena – Još ti čujem glas
 11. Majdan – Budim te
 12. Nataša Guberinić & Una Senić – Samo bez straha
 13. Ivana Vladović & Wonder Strings – Moja bol
 14. Jana Šušteršić – Viktorija
 15. Ana Popović – Lutaš
 16. Osvajači – Voda i plamen
 17. Lord – Radnički sin
 18. Goga Stanić – Čudo
 19. Sofija Perić – Aritmija
 20. Tina & Lola Amvon – Tvoje oči
 21. Nevena Božović – Kruna
 22. Eleonora – Samo lagano
 23. Aleksandra Sekulić – Tugo
 24. Mr Doo – Do 100

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.