2019: הונגריה – Joci Pápai ייצג את המדינה באירוויזיון עם "Az én apám"

הוא חוזר אחרי שלקח שנה הפסקה… Joci Pápai, מי שהגיע למקום השמיני באירוויזיון 2017, גבר גם השנה על מתחריו בקדם ההונגרי, ונבחר לייצג את הונגריה באירוויזיון השנה. Pápai גבר על 29 שירים, אשר התחרו בקדם ההונגרי המפואר, והצליח להביס כמה פייבוריטים. הוא ינסה לשחזר את הישגו ההוא ואולי להתעלות עליו. מדוע עברה מחאת האמנים ההונגרים לרמה האישית? וגם מה התחזית האופטימית של הבלוג לגבי השיר?

המבצע
József Pápai נולד ב-1981, ב-טטה, הונגריה. החל לנגן בגיטרה בתור ילד בהשפעת אחיו הגדול. הוא הושפע מהמוזיקה של שנות ה-60 וה-70 וממוזיקת רוק, פופ, RnB ומוזיקת נשמה, שהפכו להיות סגנונותיו המוזיקליים לצד ראפ. הוא נחשף לקהל לראשונה ב-2005, עת השתתף באיידול ההונגרי. הוא הודח בשלבים הראשונים של התכנית. ב-2006 הוציא סינגל מצליח בשם "Ne nézz így rám", אך הצלחתו הגדולה הגיעה 9 שנים לאחר מכן עם השיר "Mikor a test örexik". הוא המשיך להוציא סינגלים מצליחים, כולל סינגל בשיתוף פעולה עם הזמר Caramel, שכיהן בעבר כשופט ב-A Dal. כאמור בשנת 2017 ניצח בקדם ההונגרי וייצג את הונגריה באירוויזיון באוקראינה. את התחרות סיים במקום ה-8 עם השיר "Origo". באותה שנה הוציא סינגל נוסף שהצליח בהונגריה בשם "Özönvíz".

השיר
"Az én apám" נכתב על ידי Pápai עצמו ועל ידי Ferenc Molnár Caramel, המוזכר לעיל. האחרון הגיע למקום הרביעי בקדם ההונגרי ב-2012 ושימש כשופט בתחרות ב-2017.
כשנחשפו השירים, השיר לא נחשב פייבוריט לניצחון, וחובבי התחרות סברו כי הוא אינו קומפטטיבי כמו "Origo". עם זאת, השיר הגיע לשוויון במקום הראשון בטרום הגמר השלישי לצד Bogi Nagy עם 41 נקודות. בחצי הגמר השני, Pápai גבר עליה וסיים עם 45 נקודות, כולל 9 נקודות מהקהל. היה ברור שהוא מגיע לגמר כפייבוריט, או כאחד מהם. בסיבוב ההצבעה הראשון בגמר השיר סיים במקום הראשון ועלה עם 3 שירים נוספים להצבעת הקהל. בסיבוב ההצבעה השני נקבע כמנצח הגדול.
בסקירת השירים ציינתי כי "השיר הנוכחי הוא עדין יותר, בלדת פופ שמתחילה כאקוסטית וממשיכה עם מעט קישוטים אלקטרוניים בהשפעה אתנית-צוענית. כמו בשיר הקודם שלו, גם בנוכחי, יש מסר. אם ההוא דיבר על גזענות, הנוכחי מדבר על אביו. המוזיקה נהדרת, האווירה נוסטלגית, מלאת אהבה וערגה, גם אם נעדרת דרמה 3/5." בטרום הגמר כתבתי: "יוצי מתחיל את ההופעה בישיבה, עם חולצה שחורה צמודה ושרשרת זהב. מאחוריו בוידאוארט נחיל של אורות, הנראה כמו גחליליות או שטיח של נורות. השיר מקסים, לטעמי מהטובים בחצי הגמר הזה, אבל הוא נעדר את אפקט הלהיט שהיה לשירו הזוכה מ-2017. ועדיין, זה נהדר. זה מרגש, קטן, מופק כהלכה. חייב כרטיס לשלב הבא!" בחצי הגמר ציינתי כי "השיר האחרון בחצי גמר הקדם ניתן לאחד השירים החזקים בליינאפ לטעמי. ההופעה זהה לזו בטרום הגמר. יוצי מאד חזק, כריזמטי, סוחב את השיר בכבוד ומתעל בו את כל נשמתו." ובגמר כבר גמרתי אומר: "בתחילת העונה לא ספרו אותו וחשבו שאין סיכוי שהוא יזכה שוב. הערב הוא מגיע כאחד הפייבוריטים הגדולים. הוא נותן הופעה אותנטית וכנה, לא משנה דבר מהופעות טרום וחצי הגמר שלו."
כאמור זה שיר המתחיל כבלדה אקוסטית, סינגר-סונגרייטרית, עם פיזמון פריך ועגול, אמוציונלי ועצוב. בסקירת שירו מ-2017 ציינתי, כי השיר נשמע כממשיך דרכם של השירים הקודמים של הונגריה, שמהווים מחאה פוליטית שקטה בימים שכל מחאה נחשבת כבגידה. שירתו של Pápai נשמעה כמו זעקה ושידרה כאב. הוא מחה על הגזענות שחווה, אחרי השיר ב-2016 שעודד אנטי קונפורמיזם, השיר ב-2015 שמחה נגד מלחמות, השיר ב-2014 שמחה על אלימות במשפחה והשיר ב-2012 שהטיף לקבלת השונה. אך בשנה שעברה חל שינוי, המחאה קיבלה תפנית. במקום שירים בעלי גוון פוליטי כללי, נבחר שיר כואב וקשה, אך כזה המבטא כאב אישי. בשנה שעברה שרו AWS על פרידה מאב שהלך לעולמו. הכאב תועל דרך מטאל כועס ומרדני. גם השנה שר Pápai על אביו, שאינו בין החיים. גם הפעם השיר מלא כאב וגעגוע. משנואשו ממחאה פוליטית ישירה ומהטפה לערכים ליברליים, עוברים האמנים לשיר על טרגדיות אישיות, הדרך היחידה בה הם יכולים להעביר כאב אישי מבלי לגלוש לפסים פוליטיים ולדרוך על בהונות.
ועדיין יש מהפוליטי בשיר. השיר הוא בעל אלמנט צועני אתני חזק, החל מהניגון בשירתו של יוצי וכלה בסיפור אשר השיר מספר. הדובר מספר על אביו כמי שחי בכל מקום, בכל דרך, כמי שרקח סיפורים, כמי שחי דרך המוזיקה, כמי שחי כמו הרוח. בראש ובראשונה אביו מתואר כצועני, על כל הסטראוטיפים אשר שומעיו מכירים. הוא מתגאה בכך ופותח את השיר בהצהרה כי אביו צועני, ועל כן השיר הוא צועני. לשיר יש אמירה ברורה. כל אחד שהתייתם מאב יכול להזדהות איתו, כדרכם של שירים כאלו, אך הוא מבהיר על ההתחלה שזה קודם כל שיר אישי שלו, המספר סיפור לא על אב גנרי, אלא על האבא הצועני. ההמשך הוא אמוציונלי וכאמור מלא געגוע על האב שאיננו עוד, אך הותיר אחריו את המוזיקה. על המתנה הזו, בין היתר, מודה הדובר, כאשר הוא מציין שהוא שומע אותו ברוח, וכי הרוח שורקת שיר אשר שומר בבטחה על חלומו של הזמר, החלום הטמון ביצירה המוזיקלית שלו. כוחו של האב מתואר כנטוע בכל, בכל מה שטבעי, אבל גם בבית הגשמי. למרות שהאב היה סוג של נווד, הדובר גאה לספר לבנו כי זה היה אביו וזה היה ביתו. הבית יכול להיות הבית המוחשי, המנוגד לנדודים של הצועני, אבל הוא יכול להיות גם הבית המופשט, כל מקום שבו אני מרגיש שייך. ב-2017 מחא Pápai נגד הגזענות שחווה כל חייו בשל גוון עורו ומוצאו. ב-2019 הוא משלים עם הקהל, במידה מסוימת סולח, ומוכן לשתף אותם בכאב, מבלי שמציב מולו חומות רגשיים של כעס. אז המחאה עברה לקווים אישיים, לסיפורים אינדבידואלים, אולי כדי לעורר ולחדור לליבו של כל מי שעוד מוכן לשמוע ולהאמין שאבא הוא אבא, בין אם הוא שחור, לבן, צועני או יהודי.
הונגריה תתמודד ב-14/05 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2019. ניתן להניח כי לא תתקשה להעפיל לגמר עם השיר והמבצע הזה. כיצד תסיים בגמר? אני מעז להמר על טופ 5. לפחות נכון לעכשיו. השיר כעת ממוקם באתר ההימורים William Hill במקום ה-21 בסיכויי הזכייה עם יחס דצימלי של 81.

מילות השיר בהונגרית עם תרגום לאנגלית לאחריו, מתוך האתר lyricstranslate.com (מקור):

Az Én Apám

Az én apám úgy nevelt, mint a szél
Halkan fújt, énekelt, úgy mesélt
Ott lakott, hol minden út véget ért
Ezeregy év is kevés egy életért, egy életért

Hallom őt, az ő szívét a húrokon
Látom őt, múló idővel az arcomon
Az ő hitét büszkeség vallanom
Ezeregy dalból ezt az egyet dúdolom, dúdolom

Régi napok, gyönyörű napok
Szeretem az emlékét
Ő hív, és hozzá szaladok
Játszani így volt szép

Régi dalok megidézik
Még érzem a nap fényét
A szél zúgását is hallom még
A szél hangjában is hallom még

Egy dallal űzte messze el a bánatom
Mit adhatok, csak az, hogy hozzá tartozom
S az én fiamnak büszkeséggel mondhatom
Ő az én apám, és itt az én otthonom

Régi napok, gyönyörű napok
Szeretem az emlékét
Ő hív, és hozzá szaladok
Játszani így volt szép

Régi dalok megidézik
Még érzem a nap fényét
A szél fütyült altatót, legyen álmom szép
A szél fütyült altatót, ma is hallom még

My Father

My father raised me like the wind,
blew quietly, sang while he was telling tales.
He lived, where every road ended
A thousand and one years are not enough for a life, not enough for a life.

I can hear him, his heart in my (guitar) strings.
I can see him, with deeper wrinkles on my face.
To confess his faith, is a real pride.
Out of a thousand and one songs, that's the one I croon, croon.

Old days, beautiful days
I love his memory.
He calls me and I run to him,
this was the great way to play.

Old songs summon him
I can still feel the light of the sun.
I still hear the buzz of the wind,
I still hear him in the sound of the wind.

He expelled my sadness with a song,
what can I give, just the fact that I belong to him.
And I can tell to my son with pride,
that he was my father and this is my home.

Old days, beautiful days
I love his memory.
He calls me and I run to him,
this was the great way to play.

Old songs summon him
I can still feel the light of the sun.
The wind blew a lullaby to make my dream safe,
the wind blew a lullaby I can still hear it today.

הקליפ הרשמי של השיר:

ההופעה החיה בגמר הקדם ההונגרי:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.