2019: מולדובה – סיקור O melodie pentru Europa

מולדובה בוחרת הערב את הנציג/ה והשיר לאירוויזיון 2019! לקדם המולדובי הוגשו רק 28 שירים, שניים מהם נפסלו. 10 שירים נבחרו להתחרות בקדם המולדבי. האם אחרי שנתיים מוצלחות, מולדובה יכולה להביא שיר נוסף שייכנס לטופ 10?

הערב נפתח במופע בלט, שנקרא Ballet Black and White. לאחר מכן עולים נציגי מולדובה 2018, Do Re Dos לבצע את שירם מהאירוויזיון "My Lucky Day", אשר סיים במקום העשירי בליסבון. נחה הערב עולה לבמה לבוש חליפה ומגבעת ופאות של חרדי…. אלוהים ישמור, כמה טעם רע. אליו מצטרפות צמד המנחות. המתמודדים עולים בזה אחר זה לבמה. התחרות מתחילה.

Aurel Chirtoacă – La cinema – בסטודיו: פופ-פאנק חמוד וגרובי, ברומנית מלאה! הפימזון מעט רפטטיבי, ורזה במילים. השיר הוא פרי עטו של Aurel, בשיתוף פעולה עם Dumitru Rau. הזמר מנסה את מזלו בקדם המקומי כמעט מידי שנה. זה שיר חמוד, אך לא ממש מתפתח לשום מקום. הוא הלחין דקה של שיר ומילא את 3 דקות באותה הדקה, וחבל כי יש כאן פוטנציאל 3/5.
בהופעה החיה: Aurel עולה בחליפת וינטג' וכובע תואם. הקול שלו מאנפף מעט ולוקח זמן להבין את השיר בלייב, אולי כי כלום לא קורה על הבמה. זה חביב, אבל רחוק ממלהיב. ווקלית הוא והמלווה שלומחסלים את השיר סופית.

Vera Țurcanu – Cold – בסטודיו: וורה חיש קל התמקמה כחביבת חובבים. היא נשמעת כמו Jamala המקומית, אך ניסו לתפור לה להיט אלקטרופופ עכשווי. המקצב הוא אירופופי והזכיר לי את שירה של Chimène Badi מהקדם הצרפתי השנה…. בין כותבי השיר נמצא David Gällring השבדי, Karl Sahlin, Nikos Sofis וורה עצמה. כולם כתבו את השיר של וורה בקדם של השנה שעברה, שסיים במקום השני. אולי השנה יביאו לה את הניצחון בקדם? השיר לא חזק מספיק, ההוק בפיזמון זכיר, אך הניסיון לשלב בין אינדי פופ לפופ מודרני ולהיטי הופכים אותו למתאמץ ומיוזע 3/5.
בהופעה החיה: וורה עולה בשמלה לבנה על עליונית בצבע nude ושיער לבן. סביבה 4 רקדנים בשמלות לבנות גדולות ואיפור לבן על פלג גופם העליון.

Marcela Scripcaru – Meteor – בסטודיו: כותב השיר הוא Rob Price, שוב מישהו שמנסה כל שנה לשלוח שירים לקדמים השונים. שירים שלו כבר נכנסו בשנה שעברה לקדמים של איסלנד ומלטה, והשנה לקדמים של מולדובה ורומניה. המבטא של מרסלה בלתי אפשרי, עד שזה נשמע כאילו היא שרה "Fu*k us on the eyes"…. עם זאת, הקול שלה עוצמתי, א-לה מאיה בוסקילה. מדובר בפופ קצבי עם הפקה אלקטרונית זולה. זה לא זכיר בעליל, הלחן שחוק, זה מנסה להיות המנוני, אבל לא נראה לי שיש אומה שתעמוד מאחורי ההמנון הזה 2/5.
בהופעה החיה: מרסלה עולה עם שמלת תחרה שחורה ואיפור כבד. המלווים מנסים לתת בתנועות אחידות. זה נראה יותר טוב מאיך שזה נשמע בסטודיו, אולי כי היא פרפורמרית לא רעה בכלל וקצת מוגזמת.

Siaj – Olimp – בסטודיו: אחד השירים המקוריים בקדם. Siaj מגישה לנו שיר Fאנקי וגרובי, עד כמה שגרוב מולדובי יכול להיות. היא מתחילה טוב, אבל מתדרדרת בפימזון למחוזות ה-"נו נו נו". זה נשמע חצי מאולתר, עם זאת, זו תצוגה נדירה למדי של קרוס אובר-ג'אז מקישינב. להקת מלוות מצטרפת אליה בשירה בחלק השני של השיר, ואז נכנסת גיטרה חשמלית שלא ממש הייתה קשורה לכלום עד עכשיו. שישה אנשים כתבו את הברדק הזה… 3/5.
בהופעה החיה: הסולנית עולה במן שמלה-מעיל שגדול עליה. אני מניח שזה סוג של היפסטרי. המלוות שלה לא הכי מקצועיות, אבל כולם ביחד מצליחות להישמע טוב. זה מגניב במידה, אבל מעט חובבני.

Maxim Zavidia – I Will Not Surrender – בסטודיו: מקסים סיים חמישי בקדם 2016. הפתיח נשמע כמו זה של "The Circle of Life" ממלך האריות…. גם כאן אמונים על השיר כותבים, שמנסים את מזלם בקדמים השונים מידי שנה: Primož Poglajen, Michael James Down, Jonas Gladnikoff, והפעם מצטרף אליהם Jernej Dermota, שהופיע בקדם הסלובני ב-2007… זה רע כמו שניתן לתאר מהנ"ל. שיר מידטמפו שבלוני, שמנסה להיות בלדת העצמה, מלאת קלישאות, סגנון הקדם הישראלי 2011-2013. רע ורדוד 1/5.
בהופעה החיה: מקסים עולה במן חליפת דרקולה שחורה ורוקד עם צמד רקדנים שאוחז מקלות. הוא מוגזם מאד והשיר, שאמנם קיבל עיבוד חדש, עדיין נשמע כמו ריג'קט של המלודיפסטיבלן. הוא נשמע טוב קולית, אבל אי אפשר להבין על מה הוא שר.

Diana Brescan – Lies – בסטודיו: השיר נכתב על ידי Samuel Bugia Garrido. גם כאן מדובר על כותב שמנסה את מזלו בקדמים החלשים ביותר ביבשת מידי שנה… בלדה דרמטית ולא מלודית, שמנסה להיות בלדת רוק, אבל נשמעת כמו שאריות של פופ פוסט סובייטי מהניינטיז. שיר שנעשה בחוסר חשק או לחילופין בחוסר כישרון. ההפקה מזעזעת 1/5.
בהופעה החיה: גם השיר הזה קיבל עיבוד חדש, וזה עדיין נשמע נורא. דיאנה עולה בחליפת מכנסיים לבנה גדולת שרוולים. יש לה מבט מטורף בעיניים, היא יורדת על הברכיים, מאחוריה ספסל והכל נורא מוגזם.

Tinna Gi – Virus – בסטודיו: בלדת פופ-RnB אלקטרופופ, עם דרופ אלקטרוני כבד ומגניב בפיזמון. היה אפשר להפיק קצת פחות את הקול של טינה. זה שיר עם הרבה פוטנציאל. יש לו סאונד Sultry ומכשף. זה כנראה השיר הכי עדכני, והכי רלבנטי לעולם שמחוץ לתחרות, מבין שירי הקדם. זה לא להיט גדול, אבל אפשר לעשות עם זה משהו 3/5.
בהופעה החיה: אחד השירים החזקים בקדם, זוכה להופעה א-לה מולדובה 2014, שזה אומר לא טוב… הביצוע הקולי סביר, רק ויזואלית זה חייב לעבור מקצה שיפורים לפני שעולה על בימת האירוויזיון.סביבה רקדניות לובשות כחול וכסף המושכות רצועות שיוצאות מתוך שמלת הסמרטוטים הדהויה שלובשת טינה.

Limonique – GraviTy – בסטודיו: השיר מתחיל לאט ומתגבר עד לפיזמון הפופ-טכנו ולברייק הדיסקואי. הסולנית נשמעת טוב, אך עייפה. הפקה מבולגנת, אך מעניינת, ושיר באווירה שמחה בסך הכל, אבל לא כל החלקים שווים באיכותם זה לזה. עם ריוואמפ קשה זה יכול להתחמק מהמקום האחרון בחצי גמר אירוויזיון 2019. אני מחבב את זה מסיבה לא ברורה 3/5.
בהופעה החיה: איזה ברדק בלייב. זה היה אחד השירים שחיבבתי בסטודיו. מה הם עשו לו? הסולנית עולה עם שמלת קצפת לבנה ואיתה רקדן עם מצילתיים גדולים ומסיכת ארנס מתכתי משהו. הביט נחמד, אבל ההופעה חובבנית ומטופשת.

Anna Odobescu – Stay – בסטודיו: השיר נכתב בין היתר על ידי Georgios Kalpakidis, שכותב לקדמים באירופה מידי שנה, אך טרם הגיע לאירוויזיון. בשנה שעברה הלחין את השיר של אנה טימופיי לקדם המולדבי. עוד בין הכותבים ThomasReil, Jeppe Reil ו-Maria Broberg, שזו לא הפעם הראשונה שהם משתפים פעולה בכתיבת שיר קדם. מדובר בפאוור בלאד אגרסיבית, מיושנת ואירוויזיונית מאד. אנה נשמעת טוב בסטודיו, קול ומבטא, אבל זה נשמע לא אותנטי בעליל 2/5.
בהופעה החיה: זה מסוג הדברים שבמזרח אירופה נורא אוהבים. זה מוגזם, צעקני ודרמטי. יש מכונת רוח, שמעיפה לה את השמלה וחושפת את רגליה. היא לובשת סוג של בגד גוף מכסף, ובניגוד להרבה אחרים מצליחה להישמע טוב. חבל שלא נתנו לה שיר יותר טוב.

Che-MD feat. Elizaveta Ivasiuk – Sub Pământ – בסטודיו: עוד שיר ברומנית מלאה. אני תומך ב-Che-MD מידי שנה, בשנה שעברה היה להם שיר נפלא. גם השנה השיר שלהם מצליח לבלוט בעיני, אבל פחות נותן בראש ויותר מיינסטרימי מניסיונותיהם הקודמים. הפיזמון הוא גלאם רוק, ז'אנר שאני לא מת עליו. ניכר שהם הביאו את אליזבתה לתת קצת נופח ואופי לשיר. אני מעריך את זה מאד, זו יצירה שלמה, אך שמעתי שירים טובים יותר מהם 3/5.
בהופעה החיה: זה השיר האהוב עליי. הזמר לא הכי עובר מסך, אבל עובר כרוקר אמיתי. הוא מסתכל כל הזמן למטה ואליזבתה אמורה להיות זאת שתביא את הצד הכריזמטי והמתחבר לקהל. היא לא ממש עושה את זה…. אחלה הופעה, שמעבירה רגש ואינטנסיביות.

להלן דירוגי לשירי הקדם, אחרי ההופעות:

  1. Che-MD feat. Elizaveta Ivasiuk – Sub Pământ
  2. Tinna Gi – Virus
  3. Aurel Chirtoacă – La cinema
  4. Vera Țurcanu – Cold
  5. Siaj – Olimp
  6. Anna Odobescu – Stay
  7. Limonique – GraviTy
  8. Marcela Scripcaru – Meteor
  9. Maxim Zavidia – I Will Not Surrender
  10. Diana Brescan – Lies

אחרי recap של השירים שנבחרו עד כה, Vera Țurcanu עולה להופיע שוב. ככל הנראה הייתה תקלה בשידור ולכן ניתנה לה הזדמנות נוספת.

לאחר מכן, סרטון לא רע המציג את תל אביב. משרד התיירות עשה אחלה עבודה. סרטון נוסף המתאר את תהליך בניית בימת הקדם, ואחריו מופע הביניים של מוזיקת פולקלור מקומית. זמרת מקומיות עולות לשיר עם הלהקה להיטים מקומיים ואמריקאיים… בין הזמרות נמצאות Cristina Scarlet, נציגת 2014 ו- Nelly Ciobanu נציגת 2009. זה מופע ביניים שלא נגמר….

נציגת רומניה 2019, Ester Peony, עולה לבצע את שירה "On a Sunday".

הגיע זמן תוצאות. השופטים מצביעים:

השופט הראשון מעניק את מרב הנקודות ל-Anna Odobescu.
השופטת השנייה מעניקה את מרב הנקודות ל-Anna Odobescu.
השופט השלישי מעניק את מרב הנקודות ל-Anna Odobescu.
השופט הרביעי מעניק את מרב הנקודות ל-Anna Odobescu.
השופט החמישי מעניק את מרב הנקודות ל-Limonique.
השופטת השישית מעניקה את מרב הנקודות ל-Anna Odobescu.

ניקוד השופטים מתורגם לניקוד אירוויזיוני ומפורסם לצד הניקוד מהקהל:תמונה1.png

פירוט הצבעת הקהל מציג תמונה עגומה:
Kmxhwlx.png

בהצלחה ל-Anna Odobescu ולמולדובה בתל אביב!

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.