2019: סיכום חצי גמר 1

אתמול נערכך חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2019, ובסופו העפילו 10 מדינות מאושרות אל הגמר שייערך במוצאי שבת הקרובה.

הערב היה מרגש, מפתיע, משמח ומאכזב. מדוע מרגש? כי אחרי חודשים רצופי מהמורות ותקלות, אירוויזיון ש"מצוי בסכנה" ושאר בעיות, הערב עבר חלק. אני לפחות לא שמתי לב למשהו חריג או מביך במיוחד. הערב הראשון, שהוא באופן מסורתי הבעייתי ביותר ורצוף התקלות, עבר בצורה מצוינת. מדוע משמח? כל ארבעת המנחים עשו עבודה מרשימה, והשלימו זה את זה. הגלויות היו יפהפיות, לא רהבתניות ולא שכונתיות, פשוט פשוטות וטובות. מופע הפתיחה של נטע היה מצוין, הקליפ של קותימאן היה אחלה ומשעשע. הסאונד היה טוב, עבודת המצלמות הייתה במקום. מדוע מפתיע? כי בלרוס וסן מרינו העפילו לגמר, כי אסטוניה העפילה לגמר אחרי ביצוע איום ונורא. מדוע מאכזב? כי פורטוגל והונגריה נשארו מאחור… כי דנה אינטרנשיונל שרה שיר אמריקאי, של Bruno Mars. והשירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בי השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם. טעיתי רבות, כמו תמיד.

cyprus קפריסין: Tamta – Replay
טמטה פתחה את הערב, בהופעה שהייתה מרימה, אך לא מדהימה ווקלית. היא סופר מקצועית על הבמה, אבל קולה לא עמד לה ברגע המבחן. עם זאת, המשך הערב הוכיח כי היו גרועים ממנה. השיר הרים את האולם וזכה לאהבה גדולה. מיקומו ראשון בסדר השירים סייע לו, כי אחריו היו הרבה שירים כושלים, וכך טמטה הייתה חקוקה לאנשים בראש לטובה.
הימורי המוקדם: "קפריסין צפויה להעפיל בקלות לגמר האירוויזיון, ושם להשתחל לטופ 5, או להגיע קרוב אליו". תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

montenegro מונטנגרו: D mol – Heaven
אפשר להגיד מה שרוצים על השיר, אבל חברי להקת D mol הם ווקליסטים סבירים עד טובים, ונשמעים מצוין בהרמוניה…. עד לערב חצי הגמר. מתחילת החזרות, זו הייתה ההופעה הווקלית הגרועה ביותר שלהם. כמה מחברי הלהקה כרעו תחת הלחץ ולא הצליחו להסתיר את התרגשותם. לא שהופעה ווקלית טובה הייתה עוזרת להם להעפלה. ויזואלית זה היה אולד סקול, אירוויזיון של לפני 17 שנים. מוזיקלית, זה היה קיטשי וסכריני.
הימורי המוקדם: "האם יש להם סיכוי להגיע לגמר? מדובר בחצי הגמר הקל יותר, כך שלא ניתן לפסול דבר. עם תמיכה של סרביה, סלובניה והונגריה, ועם מספר מתחרים חלשים שנבחרו עד כה, ייתכן שהשישייה תצליח לבלוט ולעשות את הבלתי ייאמן, אך זה ידרוש מאמץ כביר ויצירתי מהם ומהמשלחת המונטנגרית. אם יעפילו לגמר, אני לא מאמין שיצליחו להיכנס ל-20 הגדולים". תוצאה: לא העפילו לגמר.

finland פינלנד: Darude feat. Sebastian Rejman – Look Away
אני לא חושב שהיה מישהו שהאמין שדארוד וסבסטיאן הולכים להעפיל לגמר. עבודת המצלמות הייתה מדהימה בעיני, משהו שפספסתי בצפייה בחזרות כל שבוע שעבר, אבל זה לא עזר לשדרג את השיר. סבסטיאן הוא פרפורמר אדיש לחלוטין, וההופעה כללה התכופפויות חוזרות ונשנות שלו וזה נראה מוזר. הוא לא מתחבר עם הקהל, ובכלל נראה שנמאס לו. הרקדנית עשתה עבודה מצוינת.
הימורי המוקדם: "כעת נראה שלאור היצע הבלדות והשירים האלטרנטיביים, השיר של פינלנד עשוי לבלוט לטובה, אבל לא יותר מידי. לדעתי הוא עשוי לעלות ממקום 6-9 בחצי הגמר אל גמר האירוויזיון ושם להתמקם בסביבות המקום 12-16". תוצאה: לא העפילו לגמר.

poland פולין: Tulia – Fire of Love (Pali się)
זה היה שיר שפוטנציאלית היה אמור להיות הפייבוריט שלי, אבל זה לא קרה. השיר עצמו נעדר איבנט מסוג מסוים. הוא מאד רפטטיבי, לא במובן הרע, אבל ההופעה שכללה הסתובבויות במקום של בנות הלהקה והנפות ידיים בקצב קבוע, רק הדגישה את הרפטטיביות. ווקלית הן היו טובות, אלא אם כן סוג שירה כזה נשמע לך צורמני, וכנראה הרבה לא התחברו. ההופעה נעדרה אופי והבנות לא יצרו קשר מספיק עם המצלמות. מבחינת הקהל לא נראה שהיה למי להתחבר, והן נראו כלהקת ליווי.
הימורי המוקדם: "לטעמי השיר יגיע לטופ 5 אצל הקהל בחצי הגמר, ואם לא ייקבר על ידי השופטים, יראה גמר". תוצאה: לא העפילו לגמר.

slovenia סלובניה: Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi
נקודת האור של הערב, הן בביצוע והן בתוצאה הסופית. יש לי פייבוריט חדש והוא מגיע מהצמד הסלובני. כל מה שלא היה בהופעות הקודמות היה כאן. זאלה הייתה אדישה, קרה וקסומה. גשפר היה חם ואוהב כלפיה, לא יכלתי להסיט ממנו את המבט ומכפות ידיו המושלמות. היה בביצוע הזה כל מה שהערב הזה צריך. הן נראו מצוין וכל ההופעה הצטלמה מושלם.
הימורי המוקדם: "האם יעפילו לגמר? לא בטוח שריבוי השירים האלטרנטיביים השנה יעזרו להם בכך. למרות שמדובר באחד השירים היפים והמרגשים השנה, די ברור שיהיה כאן מאבק קשה על עלייה לגמר. לטעמי הקהל יאהב, אך השופטים מחפשי הלהיטים דווקא יפנו כתף קרה." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

czech_republic צ'כיה: Lake Malawi – Friend of a Friend
מה שהיה עם ההופעה הצ'כית היה מעניין. השיר לא נמצא ברשימת הפייבוריטים שלי, אך באמצע ההופעה הסתובבתי לבעלי ואמרתי לו: 'אני רוצה בהצלחתם'. אני לא יודע להסביר למה, כנראה משהו בכריזמה של הסולן והכימיה עם שאר חברי הלהקה, האופן שבו השיר זרם על הבמה. זה הפך את השלישייה למאד חביבה ולהרכב שקל להתחבר אליו. ההופעה הייתה כיפית, פשוטה למדי, סיקסטיזית במידה מסוימת. אלברט לא התרגש והיה מקצוען אמיתי.
הימורי המוקדם: אין. תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

hungary הונגריה: Joci Pápai – Az én apám
איזו אכזבה. יוצי היה מצוין כתמיד, אבל כנראה שהשיר לא נגיש כמו שחשבתי. לעומת השיר הסלובני שהיה רך ונימוח ובשפה לא מוכרת, גם השיר ההונגרי לא היה באנגלית, אך ככל הנראה לא הצליח ליצור מספיק חיבור רגשי כדי לשים אותו בטופ 10. אני מהמר שהצופים כן שמו אותו גבוה יחסית, אך השופטים קברו. אחת ההופעות האסתטיות והיפות, לאחר השירים היפים והמרגשים השנה. חבל לי על יוצי וחבל לי על האירוויזיון שהפסיד את השיר בגמר…
הימורי המוקדם: "ניתן להניח כי לא תתקשה להעפיל לגמר עם השיר והמבצע הזה. כיצד תסיים בגמר? אני מעז להמר על טופ 5. לפחות נכון לעכשיו." וואו איזה כישלון בחיזוי. תוצאה: לא העפיל לגמר.

belarus בלרוס:  ZENA – Like It
אין לי בעיה עקרונית עם השיר, מדובר בגילטי פלז'ר נחמד ועביר. יש לי בעיה שהוא תופס מקום בגמר לשירים טובים אחרים. כיצד זה הצליח להעפיל בגמר? היה רשום על זה בוטם 5… יהיה מעניין לראות את פירוט הניקוד שקיבלה. ההופעה לדעתי מגוכחת כי היא מנסה להפוך שיר שהוא כאמור גילטי פלז'ר למגניב ואורבני. זאנה נשמעה נורא, קולה היה מנוזל והיא זייפה לא פעם. בעלי ציין שהיא נראית ונשמעת כמו אחותה הפחות מוכשרת של עדן בן זקן.
הימורי המוקדם "זה הולך להיות קשה, ולטעמי היא תגיע קרוב, אך לא תיגע בגמר." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

serbia סרביה: Nevena Božović – Kruna
אני לא חושב שזה הפתיע מישהו שהשיר עלה לגמר. לדעתי, מדובר בשיר בינוני. עם זאת, כל המדדים משחקים לטובתו. ראשית, לסרביה חברות רבות בחצי גמר זה. שנית, וחשוב יותר, נבנה היא כנראה הזמרת הטובה מבין הזמרות בחצי הגמר הזה. ביצוע השיר היה ללא רבב. הוידאוארט היה מושלם, הכל אבד ותקתק. היא ריגשה, למרות שלא הבנת את המילים, והצליחה לתעל הרבה אמוציות בשיר הדרמטי הזה. היא נראתה יפהפייה, ולבשה שמלה אפנתית, לא קלישאתית. מיקסמו את המרב מהשיר ומההופעה. השיר וודאי הגיע גבוה מאד אצל השופטים, אולי מקום שני אחרי אוסטרליה.
הימורי המוקדם "לטעמי השיר יעלה לגמר, כי בכל זאת מדובר בסרביה, וזה שיר שופטים. בגמר יש סיכוי סביר להתמקמות סביב המקום ה-15." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

belgium1 בלגיה: Eliot – Wake Up
כלום לא עבד כאן. השיר מלכתחילה נעדר איזושהו עניין והיה אמור לקבל טיפול אחר לגמרי, זוויות צילום גדולות מהחיים והרגשה של הופעת אצטדיון ענק. במקום זה קיבלנו הופעה שיצאה מאירוויזיון 2005. אליוט עצמו היה משותק מפחד, קולו רעד לאורך כל ההופעה, חשתי רע עבורו. הוא גם לא נכנס בזמן להרבה חלקים בשיר, מה שנתן הרגשה גרועה עוד יותר של הופעת קריוקי.
הימורי המוקדם "אני מאמין שעם ההופעה הנכונה בלגיה יכולה להעפיל מחצי הגמר, עם סיכוי לגרד את הטופ 10 בגמר". תוצאה: לא העפיל לגמר.

georgia גאורגיה: Oto Nemsadze – Keep on Going
אוטו הוא אחד הפרפורמרים המוכשרים ואחד הזמרים היותר חזקים השנה. עם זאת, העפלה לגמר הייתה ידועה כבלתי אפשרית. כמו שציינתי בסיקור ההופעות, הקהל לא מסוגל להבין את הדרמה המתרחשת בשיר בהיעדר ידע מוקדם בגאורגית. לצופה הממוצע זה נראה דרמטי ללא סיבה, שיר של מיוזיקל, של הגיבור שיוצא לקרב לחיים או למוות. בנוסף על כך, משהו בביטחון הטבעי של אוטו קצת חמק לו, אבל הוא לא נתן לזה להשפיע עליו ווקלית.
הימורי המוקדם: "המדינה תתקשה מאד להעפיל לגמר. השיר אינו קומיוניקטיבי והקהל האירוויזיוני אמנם פתוח לסגנונות שונים, אך נדמה כי הסגנון הזה יתקשה להתעכל אצלם…. האלמנט היחיד, שיכול להציל את המדינה מסכנת אי ההעפלה, הוא ההופעה הכריזמטית והסוחפת של אוטו, אשר ראינו את יכולותיו הבימתיות לאורך תחרות האיידול המקומית." תוצאה: לא העפיל לגמר.

au אוסטרליה: Kate Miller-Heidke – Zero Gravity
את השיר האוסטרלי התקשיתי לעכל מההתחלה. חשבתי בתחילה שהוא סביר, אך סתמי במידה מסוימת, ומאד לא מרשים. אני עדיין לא מחובבי השיר, אבל ההעפלה לגמר הייתה די ברורה מהרגע שראינו את ההפקה הבימתית שהאוסטרלים העמידו. יש לי בעיה עם זה, זו הופעה סופר מהוקצעת ומרשימה, אבל כזו שבאה לחפות על שיר די ממוצע. הביצוע עצמו היה לעילא ולעילא, גם ברמה הווקלית. ועם כל הביקורת, כאשר בעלי חובב ההיפ-הופ אומר שזה הפייבוריט שלו ולא יכל להפסיק לזמזם את השיר אחרי הופעת השופטים, כנראה שפספסתי משהו. השיר טיפס אתמול למקום השלישי בסיכויי הזכייה בגמר, אחרי הולנד ושבדיה.
הימורי המוקדם:אין. תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

iceland איסלנד: Hatari – Hatrið mun sigra
אין כאן הפתעה משום סוג. האיסלנדים היו פרובוקטיבים כפי שתכננו. בניגוד לפורטוגל, הם הצליחו להעביר את המסר שלהם בשפה זרה, כי בכל זאת BDSM הוא שפה בינלאומית. וגם מטאל. אני חושש שהאוסטרלית גנבה להם את תשומת הלב. ועדיין, יש קהל שקונה את זה, ובצדק. ההופעה הייתה בדיוק כמו שראינו בחזרות, הכריזמה והפרסונות המשוחקות היו כמו תמיד. הם הלכו עם זה עד הסוף, אך ככל הנראה זכייה באירוויזיון לא תהיה כאן.
הימורי המוקדם
: "האם אנחנו נטוס כל הדרך מתל אביב הלחה והחמה לרייקיאוויק הקרה והיבשה? כרגע זהו תסריט בהחלט הגיוני ואפשרי. אם ישמרו את הבאז ולא ישרפו את עצמם תקשורתית ויהפכו עצמם לליצנים, יש סיכוי שנחזה בניצחון איסלנדי ראשון בתחרות." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

estonia אסטוניה: Victor Crone – Storm
אחד הרגעים המרגיזים של הערב היה ההעפלה האסטונית. כן, אמרתי שהם יעפילו בזכות השופטים, ולדעתי זה מה שקרה, אבל עדיין אחרי שחזיתי בהופעה הווקלית המחרידה אתמול, הייתה לי איפשהו התקווה שהשופטים לא יתנו לזה יד. קיוויתי והתבדיתי. קטונתי מלהבין מה גורם למישהו להתחבר למופע העקר והתפל הזה. ועם זאת, במופע השופטים ביום שני בערב, הבנות שישבו לידנו התלהבו נורא מהוידאוארט ומההופעה הכללית, ואז הבנתי שכנראה נון חובבים כן יכולים להתחבר לזה ואולי להתעלם מהזיופת.
הימורי המוקדם: "אסטוניה תתמודד ב-14/05, בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2019, וצפויה לעלות לגמר בקלות יחסית. בגמר ניתן לשער כי תסיים בטופ 10 שוב." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

portugal פורטוגל: Conan Osiris – Telemóveis
מתישהו הבועה הייתה צריכה להתפוצץ. קונאן נבחר בקול תרועה רמה והיה פייבוריט לרגע, אבל אז החלה התדרדרות, עד לאי ההעפלה אתמול. ההופעה הייתה underwhelming, לא כי קונאן עצמו לא טוב, הוא מצוין, אלא כי ככל הנראה הבמה של האירוויזיון לא מסוגלת להתמודד עם מה שהוא מביא. עוד נקודה היא שהאירוויזיון מתקשה מאד להבין היפסטרים ואת תרבות הנגד באופן כללי. כך היה עם לטביה ב-2017 וכך השנה עם קונאן. החיבה של האירופאים לסלבדור לפני שנתיים הייתה די במנותק מהאימג' ההיפסטרי שלו, ויותר התחברות לשיר הרומנטי ולהגשה המיוחדת שלו. אצל קונאן הייתה תחושה "קרה" יותר, שמנעה מהצופים לחבב אותו.
הימורי המוקדם: "ככל הנראה תהיה כאן העפלה קלה לגמר האירוויזיון, ושם סיכויים גבוהים מאד לסיים בטופ 5, עם סיכויי זכייה לא מבוטלים לטעמי."תוצאה: לא העפיל לגמר.

greece יוון: Katerine Duska – Better Love
כן, ההעפלה של יוון לגמר הייתה די ברורה, לכן הם הוכרזו ראשונים. קתרין הפתיעה את היוונים עצמם, שלא הכירו אותה מוקדם יותר, אבל הצליחה כנגד כל הסיכויים גם להביא שיר קומפטטיבי, שנכנס לטופ 10 בסיכויי הזכייה ושהה שם כל העונה, וגם להביא הופעה שתנוע על הקו הדק שבין קיטש לאמנות ותתחבב על כולם. השיר נשמע מוכר, והוא ככל הנראה סיים בטופ 3 בחצי הגמר, ומתקדם לעבר הטופ 10 בגמר. יוון חזרה לעצמה ואולי נכנסה לתקופה חדשה ולתפיסה אירוויזיונית חדשה.
הימורי המוקדם: "בהסתמך על השיר בגרסת הסטודיו שלו, יוון יכולה לראות גמר די בקלות. עם ההופעה הנכונה השיר יכול לסיים סביב המקום ה-7-10 בגמר." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

san_marino סן מרינו: Serhat – Say Na Na Na
עוד הפתעה, והפעם לא חיובית. סרהט הצליח להביא את סן מרינו בפעם השנייה בהיסטוריה של המדינה, אל גמר האירוויזיון. היו שירים טובים יותר, היו אמנים גדולים שהגיע להם יותר. ההופעה הווקלית שלו הייתה גרועה כמעט כמו זה של ויקטור נציג אסטוניה, אבל ההעמדה הייתה כיפית וקאמפית והשיר היה כה זול, ומוקם אחרון בסדר השירים, וכל אלו שיחקו לטובתו. לא אתפלא אם הגיע גם בשופטים וגם בקהל לטופ 10. יש אלמנט בלתי מבוטל של גילטי פלז'ר בשיר, ונכון לעכשיו זה ישחק לטובתו גם בגמר, לפחות חלקית.
הימורי המוקדם: "ההעפלה לגמר כנראה לא באה בחשבון. גם אם הצופים יאהבו ויכניסו את השיר לטופ 10, השופטים צפויים לקבור אותו ולהעדיף את השירים של סלובניה, הונגריה ואוסטרליה." עוד טעות אפית לאוסף הטעויות שלי. תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

עם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

au אוסטרליה
iceland איסלנד

estonia אסטוניה
belarus בלרוס

greece יוון
slovenia סלובניה
san_marino סן מרינו
serbia סרביה
czech_republic צ'כיה

cyprus קפריסין

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר 3 מדינות דרומיות (סן מרינו, יוון וקפריסין), סקנדינבית אחת (איסלנד), 2 מרכז אירופאיות אחת (סלובניה וצ'כיה), ברה"מית אחת (בלרוס), שתי אקס יוגוסלביות (סרביה וסלובניה), בלטית אחת (אסטוניה) ואאוטסיידרית אחת (אוסטרליה). נציגות מדינות המערב, בלגיה ופורטוגל, נכשלו.
מבין המעפילים 2 זמרים, 5 זמרות ו-3 הרכבים. 7 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגליתאחד מושר בסרבית, אחד בסלובנית ואחד באיסלנדית. 3 שירים ניתנים להגדרה כבלדות ו-6 כקצביים. שיר אחד ניתן לסווג כמיד-טמפו.

נתראה בחצי הגמר השני מחר בערב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.