2020: ישראל – מיהו הנציג האופטימלי לאירוויזיון?

עונת "הכוכב הבא לאירוויזיון" מגיעה לסיומה מחר, כאשר אחד מארבעת הפיינסליטים יוכתר כנציג ישראל לאירוויזיון ויהיה הנציג האחרון של עידן "הכוכב הבא לאירוויזיון". הרמה הגבוהה של הפיינליסטים שנצפו ב-2018 וב-2019, נשמרה, עם ארבעה ווקליסטים ופרפורמרים מרשימים מאד. הזמרים הבוגרים ביותר נותרו בחוץ, וזהו למעשה הגמר הצעיר ביותר של התכנית לדורותיה עם מתמודדת בת 16, שני מתמודדים בני 17, ומתמודדת בת 19. גם השנה כל אחד מהפיינליסטים מביא משהו שונה לבמה, ואכן, אם נצטרך לסכם את העונה, הרי שהייתה זו "עונת הטינאייג'רז".

כמעט כל המתמודדים סומנו מההתחלה כחומר לגמר, כולל כמה שפספסו את הגמר (מורן אהרוני בראשם, וגם לואי עלי, רביב כנר ואציין גם את נתן קטורזה, שהודח בשלב מוקדם). כמעט כל ה"כוכבים" של העונה הודחו לא הצליחו להגיע לגמר: דנה לפידות, אביהו פנחסוב, ניקי גולדשטיין ומורן אהרוני, אשר כולם היו מפורסמים בשלב כזה או אחר. בחירה באחד מהם לגמר, שיייצג דור מבוגר יותר, הייתה סבירה, אך השופטים בחרו לקדם את המתמודדים הצעירים. בחירה מעניינת, שמשרתת הנחה, שהטלוויזיה עובדת על פיה כבר שנים, והיא שאנשים מעדיפים לראות צעירים ויפים על המסך. גם אם הצופים מבוגרים יותר, הם יעדיפו לראות צעירים. זה לפחות מה שהמפרסמים ומפיקי הטלוויזיה חושבים, וזה מה שקרה העונה. המפורסמת היחידה העונה הייתה עדן אלנה, אך נבדלת מהנ"ל בכך שהיא צעירה מאד.

ועכשיו לתכלס: את מי כדאי לשלוח? מי יכול להביא את ישראל להישג הגבוה ביותר? להלן טיעונים בעד ונגד כל מתמודד:

עדן אלנה
next_star7_34_09_picture_eden_i
בת 19, מקריית גת. נולדה להורים עולים מאתיופיה. כשהייתה בת שנתיים הוריה התגרשו. היא גדלה כבת יחידה לאם חד-הורית. עד כיתה ט' למדה בבית ספר דתי, ולאחר מכן עברה לבית הספר התיכון ליד האוניברסיטה ולמדה במגמת תיאטרון. באותן השנים למדה פיתוח קול. זכתה בעונה האחרונה של ה-X Factor, שיתפה פעולה עם אמנים ישראלים גדולים, דיבבה סרטים והשתתפה בטקס הדלקת המשואות. משרתת בלהקת חיל החינוך והנוער. משתתפת בגרסה הישראלית של המחזמר "חנות קטנה ומטריפה". מקור. הוציאה מספר סינגלים מקוריים, אך קריירת השירה שלה לא הצליחה להתרומם מאז הזכייה ב-X Factor.
למה כן עדן? כי היא מתוקה אמיתית, הווקליסטית הגדולה היחידה שנותרה מבין משתתפי העונה, כי קל לאנשים לחבב אותה, כי היא הנערה הכל-ישראלית, כי היא מביאה משהו צעיר, אבל גם כבוד לקלאסיקות מוזיקליות ומיומנות לבצע כמעט כל שיר, כי זו הזדמנות לשלוח נציגה מהעדה האתיופית, שמעולם לא יוצגה באירוויזיון, כי היא נציגה של הפריפריה, כי היא תוכל לשיר כמעט כל שיר שיתנו לה, כי היא כמעט אף פעם לא מזייפת, כי היא זכתה כבר ב-X Factor והוכיחה שהקהל הישראלי בעדה, כי אם תיבחר וירימו לה קריירה זו תהיה אצבע בעין ל"רשת" ול-X Factor ועשוי אולי לתת ל"כוכב הבא" עוד עונה (סתם ניחוש, לא יודע), כי יש לה Soul.
למה לא עדן? כי היא תוצר טיפוסי של תחרויות ריאליטי-שירה והיא תלך לאיבוד בין הרבה שכמותה על בימת האירוויזיון, כי Destiny המלטית תשאיר לה אבק, כי היא כבר ניסתה את מזלה ב-X Factor ועכשיו תור מישהו אחר, כי לא ברור האם יש לה קול משלה והיא בורחת לפעמים לטכני, כי הנוכחות שלה על הבמה לא תמיד באה לידי ביטוי.

אלה-לי להב
next_star7_34_02_picture_ellalee_i
בת 16, משוהם. נסיונה על הבמה הוא בעיקר בהופעות והצגות בבית הספר. בין זמריה האהובים עליה מציינת את אריאנה גרנדה, סינדי לאופר, איימי וויינהאוס, BTS והראל סקעת. אוהבת מוזיקת רוק, פופ, K-Pop ו-J-Pop. חולמת להיות זמרת ושחקנית ולהופיע על במות בחו"ל.
למה כן אלה-לי? כי היא יודעת לרקוד על הבמה, היחידה מבין המתמודדים שתדע להעמיד שיר פופ קצבי ורלבנטי, כי היא מחוברת למה שקורה בפופ העולמי, אבל נשארת אינדבידואליסטית, כי היא נראית מצוין, כי כבר שלחנו בן 16 לתחרות וזה הוכיח את עצמו, כי הנוער הישראלי מתחבר אליה, כי הסטייל שלה בינלאומי, כי היא מביאה אנרגיה חדשה, שלא הייתה לנו באירוויזיון, כי היא יודעת לתת גם ביצוע קטן, עדין ורגיש.
למה לא אלה-לי? כי היא הווקליסטית הכי פחות מרשימה מבין ארבעת הפיינליסטים, כי גם היא עשויה לפגוש מתמודדות דומות או זהות לה שישאירו לה אבק, כי היא צעירה מידי, כי היא עשויה לפשל ברגע האמת, כי יש לה הכי הרבה זיופים העונה מבין הפיינליסטים, כי היא לעיתים משדרת אדישות על הבמה, כי לפעמים הקול שלה מתיילד מידי, כי זה לא מיוחד מספיק.

אור עמרמי-ברוקמן
next_star7_35_07_or_foto_i
בן 17, מתל אביב. הוציא לפני מספר חודשים סינגל ראשון בשם "אין סוף מחשבות", שאותו כתב והלחין. בשנים האחרונות הוא הופיע במסגרת להקת צעירי ת"א ובימים אלה נמצא בחזרות להצגה יחד עם קבוצת נוער הקאמרי. מקור. אור הוא בן לשני אבות, אשר אימצו אותו מאוקראינה כאשר היה תינוק. שיחק כדורגל תחרותי בליגת הילדים. מציין בהשפעות מוזיקליות את צביקה פיק, בון ג'ובי, חנן בן ארי, עמיר בניון ואביתר בנאי. מעדיף רוק, קלאסי ובלדות.
למה כן אור? כי יש לו קול ייחודי בוגר, signature voice, כי הוא זמר יוצר, כי הוא שובה לב ונכנס לך ללב, תקשורתי מאד, אינטיליגנטי, כי הסיפור שלו מרגש, כי הוא פשוט שר יפה ונותן את כל הנשמה על הבמה, כי הוא תופס את העין, כי הוא רגיש ומרגש, כי האנרגיה שלו מתפוצצת על הבמה, אבל הוא יודע להיות מאופק כשצריך.
למה לא אור? כי הוא מתקשה לשיר באנגלית באופן משכנע כמו שהוא שר בעברית, כי הסגנון שלו ישראלי מאד ולא יובן באירופה, כי עם סיפור לא הולכים למכולת או לאירוויזיון, כי שלחנו המון גברים לתחרות, הגיע תורן של הנשים, כי רוב הביצועים שלו נשמעים דומים ובאיזה שהוא שלב זה נהיה צפוי, כי כמו שאסף אמר, יש לו קצת פוזה, כי השירים שהוא בוחר הם הכי סאחים.

גאיה שאקי
next_star7_35_04_gaya_foto_i
בת 17 ממושב חדיד. הוריה גרושים והיא חיה עם אמה. שרה מאז שזוכרת את עצמה, אך עלתה לבמה לראשונה באודישן ל"כוכב הבא". אוהבת מוזיקה שחורה ורוק קלאסי. מציינת בהשפעות המוזיקליות שלה את פינק פלויד. מבין הזמרים הישראלים מציינת את דודו טסה, איתי לוי וישי ריבו כאהובים עליה. שואפת להוציא אלבום עם שירים פרי עטה. מקור. הייתה חתומה בעבר ב-NMC ואף הוציאה סינגל שכתב לה יוסי גיספן. לדבריה, כיוונו אותה ב-NMC לשיר מוזיקה מזרחית, אך זה פחות הסגנון שלה כזמרת.
למה כן גאיה? כי היא מיוחדת, אותנטית, פרפורמרית אינטימית וזמרת יוצרת, כי היא עמוקה, כי היא האנדרדוג של העונה, כי היא הבת של השכן, כי היא מפתיעה את כל מי שלא מצפה ליותר מידי ממנה, כי היא מסוגלת גם להיות ווקליסטית מרשימה אבל גם לשיר בקטן, כי יש לה אינטיליגנציה מוזיקלית והיא מבינה על מה היא שרה, כי היא מתעלת המון רגש, אבל בשקט, כי יש לה צרידות מקסימה בקול, כי היא אמנותית, אבל יש לה גם צד מסחרי, כי תלתלים.
למה לא גאיה? כי לוקח זמן להתחבר אליה ולשים אליה לב, כי היא הבת של השכן, כי לא בטוח אם הקהל היה מצביע היא הייתה מגיעה לגמר, כי באירוויזיון זה רק ביצוע אחד ואין זמן להתרגל למתמודדים שלא מושכים תשומת לב, כי האירוויזיון לא מעניין אותה במיוחד, כי כמו שאסף אמר היא לא מפזרת מספיק כיף על הבמה, כי היא מעט יומרנית.

עד כאן היתרונות והחסרונות של המועמדים לייצג את ישראל באירוויזיון, כפי שאני רואה אותם. נתראה בגמר מחר, יום שלישי, ה-4/02.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.