2020: אוקראינה – סיקור Vidbir – גמר

אוקראינה בוחרת! שישה שירים הגיעו לגמר ה-Vidbir, המתקיים זו השנה החמישית. האם Krutь, שזכתה בחצי הגמר הראשון תנצח את הגמר? האם Tvorchi? או שאולי השופטים יתהפכו ויעניקו את הניצחון ל-Go_A, כפי שנרמז בראיון שנתן Andriy Danylko?

הערב נפתח בהופעה משעשעת של Verka Serduchka, החוגגת 25 שנים על הבמות. תחילה בהופעת השיר, עמו הגיעה למקום השני באירוויזיון 2007, "Dancing Lasha Tumbai". אחרי זה היא מבצעת את "Tuk, tuk, tuk" ו-"Make it Rain, Champagne".

Serhiy Prytula, מציג את משתתפי הערב, הפוסעים אל הבמה. לאחר מכן מוצגים את השופטים: Andriy Danylko, הלא הוא Verka Serduchka, נציגת אוקראינה ב-2007, נציגת אוקראינה 2006, Tina Karol ו-Vitaliy Drozdov, המפיק הראשי של תחנת הרדיו TAVR. התחרות מתחילה.

Krutь – 99 – בסקירת השירים כתבתי: "שיר באווירת ניו אייג', שנפתח בצלילים סיניים משהו וממשיך כאינדי-פופ מידטמפו חביב ופריך. הסולנית שרה במבטא מתאמץ ומלחששת בקול נמוך ומכשף. בבית השני היא עוברת לאוקראינית וזה כבר נשמע יותר טוב, טבעי וזורם. הפיזמון מאד sing along אי, והאמת חיבבתי את זה יותר משחשבתי. 3/5."
על ההופעה בחצי הגמר כתבתי: "Krutь לובשת שמלה לבנה, יושבת ומנגנת על בנדורה. היא נראית מלכותית מאד, וזה עומד בניגוד לבנדורה ולאווירת השאנטי של השיר. בוידאוארט ציור של הרים מושלגים ואימג'ים מהקליפ. למרות שהיא ישובה, היא מצליחה להיות קופצנית, היא מחייכת לאורך כל השיר, ומתעלת הרבה אנרגיה חיובית."
בהופעה החיה: פתיחה חזקה לערב עם אחד המתמודדים החזקים על הניצחון. Krutь שינתה פריזורה, גרדובה, והיא כעת עומדת במקום לשבת. הבמה מעוצבת באופן זהה לכפי שהייתה בחצי הגמר. היא נותנת הופעה טובה. יש לה קול צרוד בקצוות ועם שירת האלטו-סופרן שלה, זה נשמע מאד מיוחד. יכולה להיות יציאה מעניינת לאוקראינה, אבל משהו אומר לי שזה לא ייבחר. השיר מסתיים בגשם של נצנצים מעליה ופרינט גדולה של בנדורה על הבמה. מאד יפה ואסתטי. Krutь מבטיחה הופעה יותר מושקעת אם תישלח לרוטרדם, ואומרת שלא יכלה להרשות לעצמה יותר הערב, עקב מגבלות תקציב. בנאום קצר שהיא נותנת לקהל, היא מציינת שהיום זה ניצחון הבנדורה, והיא רוצה שכל אירופה תראה זאת. היא מקבלת 64% תמיכה מהקהל באפליקציה. ויטלי אומר שהוא אהב את ההופעה ויזואלית, אבל מכיוון שזזה על הבמה, זה לא היה מושלם מבחינה ווקלית. טינה מציינת ש-Krutь היא בחורה כל-אוקראינית, שמביאה הרבה חביבות לבמה. אנדרי אוהד את האווירה בשיר ואת העובדה שהשיר מאד אוקראיני באופיו. 

Jerry Heil – Vegan – בסקירת השירים כתבתי: "האם מדובר בלהיט הטבעוני של השנה? אלקטרופופ, שמזכיר שירים של Taylor Swift פוגשת את Katy Perry. יש משהו מאד קול ו-layed back בשיר. לא מתאמץ, לכאורה לא קומפטטיבי. זה מעלה חיוך, שיר מאד חיובי. לשיר יש קטע ראפ, ברייק סיני ועוד. 4/5."
על ההופעה בחצי הגמר כתבתי: "השיר מתחיל בעב"מ הנופל מהשמים. ממנו יוצאת הגברת Heil עם מעיל פרווה צהוב עם עניבות פרפר עליו. שני רקדנים בתכלת וורוד, החובשים מסכות של בעלי חיים, רוקדים מאחוריה. מאחוריהם, שתי קונסטרוקציות המדמות קופסאות אוכל Take Away, מהן יוצאות רקדניות ומצטרפות לחבורה בפיזמון השני. מאד מאד חמוד. היא עצמה all over the place, אבל מאד טבעית."
בהופעה החיה: ההעמדה דומה למה שהיה בחצי הגמר. היא החליפה מלבושים, היא כעת לובשת מן חליפת משי תכולה וכעורה. עמה נגן, שנותן בגיטרה ובקלידים. לפני הפיזמון השני, מצטרפות אליה שתי רקדניות. אני חושב שההופעה המקורית הייתה יותר חזקה, וגם שירתה את המסר של השיר. עכשיו זה נראה קצת גנרי. היא מסיימת עם 40% תמיכה באפליקצייה. היא מסבירה שניסתה להוציא מההופעה את האלמנטים מסיחי הדעת. היא מציינת שקראה ביקורות ברשת, שקראו להופעתה בחצי הגמר "קרקס", ולכן החליטה לשנות אותה. אנדרי מעיר, שהשינויים לא טובים ולא קשורים לנושא השיר. טינה אהבה את ההופעה ושמחה לגלות את ג'רי כאמנית. היא מעודדת אותה לא להקשיב לביקורות שליליות. ויטלי אומר שצעירים מעדיפים הופעה קרה, וייתכן שבעיניהם הסטייל שלה ייתפס כמיושן.

Go-A – Solovey – בסקירת השירים כתבתי: "מדובר באחד מחביבי החובבים. אחד השירים המעניינים בקדם האוקראיני השנה, שהאירוויזיון נשמע כמו הבמה המתאימה לו. מדובר בהרכב אלקטרו-פולק, המשלב ווקל אוקראיני מסורתי עם ביטים של דאנס ושאר אלמנטים מודרניים. גם זה חנפני במידה, נעים להזאנה, לא מאתגר, אבל מעורר הערכה. ההפקה של השיר מצוינת. 3/5."
על ההופעה בחצי הגמר כתבתי: "הסולנית לובשת שמלה אדומה, לצידה שתי זמרות ליווי. נגני הלהקה עומדים משני צידי הבמה. מאחוריהם סמלים פגאניים באדום ואפור. בברייק של הפיזמון, הבנות נותנות ריקוד קטן. ההופעה דרמטית בזכות הצבע האדום והארט דיירקטינג. לא בטוח אם זה הצליח להרשים אחרי הרף הגבוה שהוצב הערב, אבל הקהל ממש אהב, אז מה אני יודע."
בהופעה החיה: הסטייל השתנה באופן משמעותי. סולנית ההרכב בשמלת עור שחורה עם חלק אדום, משהו מאד מעניין ופוסט מודרני. המלוות לבושות בשמלה שחורה דומה. הן נפטרו מהריקוד, לבקשת השופטים, מה שגורם לחלק החזק בשיר להיראות מאד סטטי. עם זאת, מבחינת סטיילינג זה אש. פירוטכניקה מהגיטרה בסוף השיר. הקהל מריע לה בהתלהבות. היא מסיימת עם 67% תמיכה באפליקצייה. היא מבקשת מהקהל בקצרה להצביע לשיר באוקראינית. אנדרי אומר שהם הפייבוריטים שלו, ושהם מביאים דרך חדשה להציג את אוקראינה. הוא חושב שההרכב יבלוט, מהיכרות שלו עם השירים שנבחרו עד כה לאירוויזיון. ויטלי מציין שהיה קסם על הבמה. טינה מכנה את ההרכב סוס שחור, וחושבת שהם מוכנים לרוטרדם.

David Axelrod – Horizon – בסקירת השירים ציינתי: "בלדת פופ מיושנת למדי. מתחיל כמו בלדת דיסני וממשיך כמו בלדת קיטש מאמצע שנות התשעים. נורא ואיום, מנותק לחלוטין מכל הקשר מוזיקלי רלבנטי 2/5."
על ההופעה בחצי הגמר כתבתי: "הופעה קיטשית המותאמת לשיר הקיטשי הזה. Axelrod לבוש שחורים, מאחוריו ארבעה זמרי ליווי לבושים לבן, עם כנפיים גדולות. זה כל כך פומפוזי ומגוחך. יש גם מכונת רוח שעובדת שעות נוספות. מתיש."
בהופעה החיה: Axelrod עולה במלבוש שאמור להפוך אותו לג'ון סנואו מודרני. הוא מאד נאה, וזו פעם ראשונה שאני שם לב לזה. עמו להקת ליווי הלבושה שחורים. הוא נפטר מהאלמנטים הקיטשיים בהופעה, למעט מכונת הרוח, אבל השיר עדיין מטופש. יש גם מכונה, הפולטת עשן ישירות עליו. בוידאוארט – מגדלור. הוא מסיים עם 49% תמיכה באפליקציה בלבד. הוא מספר כי שינה את ההעמדה ויצר את החדשה ביומיים בעקבות הביקורת של השופטים והציבור. ויטלי רואה אנרגיה ואהבה על הבמה. הוא מציין שהוא אוהב את הסטיילינג החדש, בהשראת "משחקי הכס". אנדרי חושב שזה השיר הכי טוב מהז'אנר הספציפי הזה בקדם. עם זאת, הוא לא בטוח שזה נכון לבחור בו לאירוויזיון.

Khayat – Call for Love – בסקירת השירים ציינתי: "חוזר לאחר שהופיע לראשונה ב-Vidbir 2018. השיר הזה חלש בהרבה משירו דאז. אירופופ אלקטרוני, עם מלודיה מעט מיושנת, אבל הפקה מהוקצעת, כולל דרופ אלקטרו-אתני, ופיזמון שמזכיר את השיר של Maruv, שזכה לפני שנתיים בקדם… זה קליט מאד, פופי מאד, אבל יש בזה משהו לא פרשי לטעמי. 3/5."
על ההופעה בחצי הגמר כתבתי: "Khayat עולה במין חליפת חלוק, מן טייק על לבוש הקוזקים אולי? עמו שתי רקדניות בלבוש דומה. את הבמה שוטפים אורות תכולים ובוידאוארט צבעי זהב. המבטא שלו לא משהו, אבל הדרופ האלקטרוני-אתני ממכר. הוא נותן גם בכמה צעדי ריקוד. זה פחות כריזמטי ממה שחשבתי שזה יהיה."
בהופעה החיה: ההופעה די דומה לזו שבחצי הגמר. הוא נשמע טוב. הוא לובש את חליפת החלוק, אך הפעם היא פתוחה וחושפת חולצה לבנה עם V Neck. הוא מקבל 66% מהקהל באפליקצייה, ומציין שלא יחזור לתחרות אם לא יזכה. ויטלי חושב שהוא זוכה לתמיכה מהקהל הצעיר מכיוון שהוא חמוד ובגלל התדמית שלו, אבל עליו להתמקד במוזיקה. אנדרי אוהב איך שהוא הציג את עצמו וטוען שהשתפר מהשנה שעברה.

Tvorchi – Bonfire – בסקירת השירים ציינתי: "פופ עכשווי ועדכני, עם מוזיקת Soul, היפ-הופ/ראפ והפקת אלקטרו וטראפ חזקה. זה הזכיר לי מאד את Mahmood, ולטעמי זה שיר שיכול לקחת את האירוויזיון. השיר הולך ומתעצם, ולא מאבד אנרגיה לשנייה. הפיזמון לוקח אותך למקום אמוציונלי, שנשבר עם החזרה לבית. אחד הדברים המגניבים השנה. 4/5."
על ההופעה בחצי הגמר כתבתי: "סולן ההרכב עולה בז'קט ארוך ואפנתי בשחור ולבן, שנראה ארוך כמו חלוק. הקהל מאד נהנה מההופעה. אני חייב להודות שווקלית זה מאכזב, אבל השיר נהדר. הוא לא כזה ווקליסט חזק, כמו שהוא נשמע בסטודיו, וחבל. עם זאת, הוא כריזמטי, קופץ על הבמה ונותן הופעה תזזיתית."
בהופעה החיה: הסולן החליף בגדים וכעת הוא לובש ז'קט שחור, ומתחת הכל לבן. שיערו צבוע באפור והוא חובש משקפי שמש. זה טוב מאד, אפקטיבי, אבל אני חושש שההופעה קרה מידי. חברו לצמד לובש ז'קט אפור, גדול מימדים אף יותר. הם מסיימים עם 62% תמיכה באפליקצייה. אינה מלאת מחמאות לצמד וחושבת שהשיר מדהים. ויטלי חושב שמבחינה ווקלית זה היה גרוע מבחצי הגמר. אנדרי אומר שאין בשיר דבר אוקראיני ושיש המון שירים כאלו במערב.

בזמן שממתינים לתוצאות, הופעת אורח של Jamala, השופטת לשעבר וזוכת אירוויזיון 2016.

השופטים מכריזים על הצבעתם:
01 – Jerry Hail
02 – Tvorchi
03 – David Axelrod
04 – Khayat
05 – Krutь
06 – Go-A

Annotation 2020-02-22 220150

הופעת ביניים שנייה, של השופטת Tina Karol.

אחריה עולים נציגי ליטא השנה, THE ROOP.

הגיע זמן להצבעת הקהל:
01 – Jerry Hail
02 – David Axelrod
03 – Tvorchi
04 – Krutь
05 – Khayat
06 – Go_A

להלן התוצאות הסופיות:

Annotation 2020-02-22 1png

בהצלחה ל-Go_A ולאוקראינה ברוטרדם!

Annotation 2020-02-22 224137

ניתן לצפות שוב בגמר כאן:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.