2020: סרביה – סיקור ה-Beovizija – גמר

הקדם הסרבי, ה-Beovizija, מגיע לסיומו. 12 מתמודדים העפילו משני חצאי הגמר, והערב ייבחר אחד מהם כשיר שייצג את המדינה באירוויזיון 2020.

הערב מתחיל מזכרונות מהניצחון היוגוסלבי ב-1989 ומהאירוח ב-1990. המנחים Jovan Radomir ו-Stefan Popović עולים עם סולן Balkanika וזמרים נוספים, ויחד הם משחזרים את הזוכה האיטלקי מאירוויזיון 1990. המנחות Dragana Kosjerina ו-Kristina Radenković, משחזרות את ספרד 1990 ואת יוגוסלביה 1990.

המנחים על הבמה הם Dragana Kosjerina ו-Jovan Radomir. בגרין רום יראיינו את המתמודדים המנחים Kristina Radenković ו-Stefan Popović. מוצג סרטון המוקדש לשירים הגדולים של יוגוסלביה באירוויזיון, מ-1961 ועד 1992. התחרות מתחילה:

Milan Bujaković & Olivera Popović – Niti – בסקירת השירים כתבתי: "זה שיר שונה מאד בנוף הקדם הסרבי. צלילי אמביינט ואינדי-פופ, שמזכירים גרסה קצת פחות אדג'ית ויותר ווקלית של סלובניה 2019. הצלילים מכשפים. הקול המלחשש של Popović לעומת הקול הצלול והחזק של Bujaković משלימים זה את זה. שיר שמושך קדימה מבחינת הפקה ומראה את הכיוון לאן הקדם הסרבי צריך ללכת. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "הזמר עולה לבוש שחורים, והוידאוארט נדלק וכבה לסירוגין. הוא נשמע מצוין, כמעט כמו בסטודיו. מי שמחפש משהו מחוץ לקופסה בקדם הזה, זה השיר שלו. הוא לבדו על הבמה עד למחצית השיר, ואז נכנסת זוגתו לדואט, אך הקול שלה לפי דעתי בפלייבק… הופעה יפה ונקיה."
בהופעה החיה: אני לא יודע כמה זה יעזור להם להיות המופע הפותח. זה עבד להם אתמול, כשהם סגרו והיו שונים מאד אחרי כל הבלאגן והדרמה. עכשיו, הם עשויים לשעמם את הקהל. בכל מקרה, הופעה יציבה וטובה, בדומה להופעה אמש.

Hurricane – Hasta la vista – בסקירת השירים כתבתי: "בין כותבות השיר, Sanja Vučić, נציגת 2016, שהיא גם חברת ההרכב Hurricane. מדובר בפייבוריט נוסף לניצחון בקדם, ככל הנראה המשתתפות הפופולריות ביותר מקרב משתתפי הקדם. השיר הוא גרסה מקומית של ה-Pussycat Dolls. להיט מועדונים אלקטרופופי, בהפקה כבדה ולא רעננה בכלל. זה צפוי לחלול פלאים על הבמה. זה גם קליט בטירוף. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "זה השיר שכל החובבים חיכו לו. להיט פופ-דאנס אגריסיבי ביותר. הבנות עולות עם אאוטפיטים כסופים חושפניים. יש להן על מה לעבוד ווקלית וגם על הכוראוגרפיה שהן גנבו מביונסה. השיר מופק לעייפה, ומשהו שם לא זורם. ובכל זאת, מדובר בגילטי פלז'ר כיפי מאד."
בהופעה החיה: אם ההופעה אתמול הייתה מהוססת, הנוכחית מעט יותר בטוחה בעצמה. הקצב מהיר מידי, הוא מקשה עליהן להחזיק את הווקל. יש לי הרגשה שהשופטים יסכלו את הזכייה של זה, סתם מהיכרות עם הקדמים הסרבים…

 

Neda Ukraden – Bomba – בסקירת השירים כתבתי: "מה יכול להיות בשיר, שכותרתו "בומבה"? מידטמפו עד אפטמפו בהפקה פופית-אלקטרונית-פולקית כבדה, כולל אוטוטיון מעייף, בתים לאים והוק שלא עובד. זה הכי סתם. מאות שירים כאלה יוצאים מידי שנה בבלקן ולאף אחד לא איכפת. אני נותן לזה נקודות על קאלטיות, אבל אם זה לא היה Ukraden, לא היה לזה סיכוי לגמר. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "היא עולה בשמלה מוגזמת עם השפעות "משחקי הכס". סביבה רקדנים בלבוש שחור חושפני, שקורעים מעליה את השמלה ומותירים אותה בלבוש עור שחור וכעור. ההופעה הזויה עד הזויה מאד. היא צועקת את השיר. העיבוד מרים את ההופעה ואת השיר. זה סוג של גילטי פלז'ר."
בהופעה החיה: מגילטי פלז'ר אחד לאחר. גברת אוקרדן הוותיקה חוזרת לתת בראש לצעירים. ההופעה הווקלית טובה. יש לה ביטחון לא מהעולם הזה, ולמרות שזה מאד זול, זה מהנה במידה.

Andrija Jo & Isidora Mitić – Oči meduze – בסקירת השירים כתבתי: "מדובר באחד הפייבוריטים הגדולים לזכייה בקדם.  בחיים לא הייתי מנחש שמדובר בשיר שבדי. למעט ההפקה הסינת'פופית, אין כאן הרבה שנשמע שבדי. מדובר במידטמפו עד אפטמפו, אלקטרופופ, בעל פיזמון קליט. ההרגשה היא של שיר להקת בנים מקומית. צוין כי השיר דומה מאד ל-"The River" של Axel Johansson. זה קליט מאד, להיטי, ולא מן הנמנע שינצח את הקדם, אם לא יסוכל על ידי השופטים. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "ללא כריזמה מסוג שהוא או יכולת ווקלית, Andrija Jo מגיע עם הופעה מביכה וכותבים שבדים. לצידו ארבע רקדנים בשחור. זה כל מה שרע באירוויזיון אם תשאלו אותי. חרפה."
בהופעה החיה: אחת ההופעות היותר אגרסיביות של הערב, ברמת השיווק שלה. אני מאד מקווה שהשופטים יקברו את הסיכויים שלו לזכות. זה קשה לשמיעה. לא, הוא לא השתפר ווקלית מאז חצי הגמר לפני יומיים… Mitić, שתומכת בו ווקלית, תלויה על חבל לאורך כל ההופעה.

Igor Simić – Ples za rastanak – בסקירת השירים כתבתי: "מדובר באלקטרופופ-EDM עם השפעות של RnB. המלודיה מוכרת מאד, ההוק זכיר, אך השיר נשמע גנרי ומתאמץ. ל-Simić קול עם נשמה, אבל הוא לא מצליח להרים את השיר יותר מידי. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "אחת ההופעות החזקות והמפתיעות, עם משחקים בניאון, צבעים זרחניים ושאר שטיקים. גם ווקלית זה נשמע חזק למדי, למרות שכשיר אין לזה יותר מידי מה למכור לצופים."
בהופעה החיה: אני בטוח שהוא עלה רק בזכות ההופעה עם בגדי הניאון. זה מושך תשומת לב, אבל לא מציל את השיר מעצמו. אפרגן לו ואומר שהוא נשמע מצוין, והוא מרוויח מזה שהופיע ישר אחרי Andrija Jo. הכוראוגרפיה חובבנית למדי ולא זורמת. מזלו שיש לו ניאון.

Thea Devy – Sudnji dan – בסקירת השירים כתבתי: "מדובר בשיר שהוגש לוועדה באוסטריה והגיע לשלושת השירים הסופיים. לאחר מכן ניתנו לו מילים בסרבית… ל-Devy קול הרבה יותר טוב ממה שציפיתי, אני מקווה עבורה שזה בא עם כריזמה בימתית. השיר מופק כהלכה, בלדת פופ-RnB עם הפקת אלקטרו יחסית עדכנית, ואווירה קודרת ועצבנית. זה נשמע יותר טוב ממה שציפיתי. זה לא איזה המנון קליט, אבל יש לזה עוצמה ו-oomph מסוים. עם זאת, בשמיעה ראשונה זה לא כל כך תופס אותך. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "זה לא מה שציפיתי לו. היא עולה עם שמלה לבנה ומשדרת קלישאה של סרביה באירוויזיון. זה הפוך לגמרי מהתדמית שהיא ניסתה למכור. הבמה אפופת עשן. ווקלית ההופעה טובה, הקול שלה מעושן ומשדר אותנטיות, בניגוד לאיך שהיא נראית…"
בהופעה החיה: בוידאוארט הרים, מפלים, סופות ברקים. זורק אותי להופעה הגאורגית ב-2019. למרות שויזואלית אני לא מת על זה, היא נשמעת בסדר, ואני חושב שהשיר עובר מאד יפה בסרבית, למרות שנכתב באנגלית במקור.

EJO – Trag – בסקירת השירים כתבתי: "השיר מתחיל בקולה הענוג של הסולנית וסאונד של בלדה אייטיזית א-לה Sade. ואז, בלי שום הכנה מראש, השיר מגביר קצב, ובפיזמון הופך ללהיט רדיו מ-1992. בברייק חליל משדר אווירה בלקנית טיפוסית. ההרגשה היא של הרבה סגנונות, שמצליחים להתחבר בזכות הפקה מהודקת. אני סולח על פגמי השיר, כי זה באמת חמוד, שמח ואופטימי. 3/5"
בחצי הגמר כתבתי: "לצערי ההופעה קלישאתית. צמד הזמרות עולות בשמלות א-סימטריות תואמות בטורקיז וסגול ונותנות הופעה סתמית מאד ואירוויזיונית מאד, במובן הרע של המילה. מלודית, זה שיר חמוד מאד, אבל מבחינת ההופעה החיה, זה מאד לא טבעי ומתאמץ."
בהופעה החיה: זה באמת שיר מתוק, אבל אני מאוכזב, שזו ההופעה שהם נתנו לו. זה נראה כמו משהו שיצא מהקדם של 2006, עם תנועות ידיים טיפשיות ושמלות מצועצעות. ועדיין, אחד השירים הטובים הערב.

LIFT – Samo mi kaži – בסקירת השירים כתבתי: "מאד מעניין, זה מן רוקנרול רטרו-אי, שמחזיר לימי התהילה של הקדם היוגוסלבי בשנות השמונים, עם זאת ההפקה יחסית עדכנית, ומשלבת בין אלמנטים שהיו קיימים במוזיקה המקומית דאז ובין אלמנטים מודרניים. הקול של הסולן קצת חסר אופי והשיר לא מושלם. אבל יש כאן פוטנציאל. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "הלהקה עולה לבושה בשחור, כשבוידאוארט סרט בשחור-לבן. הם נראים כמו להקה של תיכוניסטים. ההעמדה לא מופקת וזה בעיקר נראה נורא חובבני. הסולן נשמע טוב, אבל חייב לעבוד על הנוכחות."
בהופעה החיה: ההופעה זהה לזו של חצי הגמר. אני חושב שהביטחון שלהם עלה, כי הם לא תיארו שהם יעפילו לגמר. משהו לא עבוד הערב. אני חושב שהפלייבק חזק מידי ועולה על הקול של הסולן. האנרגיות שלהם במקום הנכון, והם עשו עבודה טובה, למרות שאפשר היה לביים את ההופעה קצת יותר.

Ana Milenković – Tajna – בסקירת השירים כתבתי: "Ana Milenković היא לשעבר מההרכב Beauty Queens. מדובר בפאוור בלאד, מלודית ועצובה משהו. ל-Milenković קול טוב וחזק, השיר נעים להאזנה ובעל הוק ברור, אבל קצת מיושן. זה שיר שיכול היה לצאת לפני 20-25 שנים ולבלוט אז. זה נחמד, אך לא יותר. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "פסנתרנית יושבת ומנגנת, בשמלה בלבן ושחור. הזמרת במרכז הבמה עם שמלה בשחור ושובל בז'. זה נראה ונשמע כמו בלדת קדם סרבי טיפוסית ורגילה למדי. ווקלית היא מאכזבת, ציפיתי ליותר. סולו הכינור שנשמע כמו "X Men" קורע מצחוק."
בהופעה החיה: הדבר היחיד שהשתנה זה עיצוב השיער שלה, שעכשיו מתנפנף ברוח שעושה הווינד משין. ההופעה הווקלית שלה טובה מזו של אמש.

Naiva – Baš baš – בסקירת השירים כתבתי: "מדובר בשיר פופ-רטרו, שלוקח לשנות החמישים ולמוזיקת הצ'ה צ'ה צ'ה. הפיזמון קליט וממכר. הקול של הזמרת עמוק, ומזכיר את זה של סולנית Blue Cafe. נראה לי שזה יילך לאיבוד על הבמה, אבל זה שיר מקסים. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "היא עולה עם חולצת בטן מנוקדת, וז'קט בד ארוך דמוי שמלה פרחונית. עמה ארבע רקדניות. היא מתעלת קצת איימי ויינהאוס מקומית, ובאופן כללי יוצאת מהשטנץ האובר-דרמטי והמפונפן של נשות הקדם המקומי. מרענן וחמוד מאד. עולה אצלי ל-4/5. הקהל אוהב אותה."
בהופעה החיה: מבחינתי, זה המנצח של הערב! היא פשוט חמודה נורא והשיר מקסים, פופי, ועם זאת כל כך שונה מכל מה שאנחנו רגילים לשמוע. העלה לי חיוך גדול.

Marko Marković – Kolači – בסקירת השירים כתבתי: "מדובר בחגיגה בלקנית-סרבית לכל דבר ועניין. שיר אנרגטי על ספידים, שנכתב על ידי מר אירוויזיון הסרבי, שכנראה למד קצת והחליט להניח להמנוני פופ דלוחים, ולדבוק במה שהמוזיקה המקומית טובה בו. הזכיר לחובבים את טורקיה 2004, ועוד יותר את יוון 2013. חנפני? שיר תיירים? אולי, אבל מאד מאד אפקטיבי. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "הוא עם לבוש של סרסור מקומי ומשקפי שמש. זה שמח ומרים, אבל למה צריך ללבוש סחבות? לא ברור."
בהופעה החיה: חגיגה בלקנית משוגעת, אנרגיות שלא נגמרות, ומעל הכל פיזמון קליט ומדבק. אם הסרבים רוצים לחזור back to basics, גם זה יכל להיות בחירה טובה. Marković נותן הופעה מצוינת. השיר הזה מחזיר אותי לאירוויזיון 2009, ולמה שלא נחזור לתקופה הזו?

Branislav Mojićević – Cvet sa Prokletija – בסקירת השירים כתבתי: "ב-2004 היה לזוכה הראשון של הריאליטי-שירה "Zvezde Granda". אכן שומעים בקולו את סגנון הפולק המקומי. סלסולים קלים וטון שמזכיר את Željko Joksimović. בלדה בלקנית טיפוסית, בעלת פיזמון המנוני, הפקה עשירה, אך מיושנת ומקצב של שירה בציבור. הפקה דרמטית, שכבר שכחנו משכמותה באירוויזיון. לחובבי הז'אנר בלבד. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "ההופעה מתחילה בבמה חשוכה, בוידאוארט נדלק האור והיא מציגה גורמים שמימיים נעים הלוך ושוב. יש ל-Mojićević קול טוב וגברי, טיפוסי לזמרי בלדות בלקניות. זה מאד מיושן, למרות שמבוצע כהלכה."
בהופעה החיה: סוגרים את הערב עם בלדה בלקנית מהספר. זה קצת ירידת מתח, אחרי ההופעה האנרגטית שהרגע ראינו. גם כאן, Mojićević נותן הופעה מקצועית מאד, סולידית ומכורת משהו. הפיזמון זכיר, אבל זה שיר ששמענו עשרות כמוהו.

להלן דירוגי לשירי הגמר, המתעדכן לאחר ההופעות:

 1. Naiva – Baš baš
 2. Milan Bujaković & Olivera Popović – Niti
 3. Marko Marković – Kolači
 4. EJO – Trag
 5. Hurricane – Hasta la vista
 6. Neda Ukraden – Bomba
 7. LIFT – Samo mi kaži
 8. Branislav Mojićević – Cvet sa Prokletija
 9. Ana Milenković – Tajna
 10. Thea Devy – Sudnji dan
 11. Igor Simić – Ples za rastanak
 12. Andrija Jo & Isidora Mitić – Oči meduz

בצוות השיפוט נמצאים Nevena Božović, Aleksandra Milutinović, Milan Đurđević, Aleksandra Kovač ו-Dragan Brajović Braja.

במופע הביניים, זוכת אירוויזיון 2007, Marija Šerifović בשיר "Molitva". לאחר ראיון עם המנחים, היא מבצעת את שיריה "11" ו-"Nije Ljubav To".

לאחר מכן, קליפ של המשלחת הסרבית לאירוויזיון 2019 בישראל. הם שרים את הקלאסיקות "Za milion godina" ו-"We Are The World".

Hari Mata Hari עולים לבצע את שירם מאירוויזיון 2006, "Lejla". לאחר ראיון עם המנחים, הם מבצעים את הקלאסיקות שלהם "Strah me da te volim" ו-"Kad dodje oktobar".

מספר סרטונים, שמציגים את הולנד, רוטרדם והאולם המארח.

הגיעה זמן תוצאות! תחילה מצביעים השופטים:

Nevena Božović מעניקה את מרב הנקודות ל-Igor Simić
Aleksandra Milutinović מעניקה את מרב הנקודות ל-Hurricane
Milan Đurđević מעניק את מרב הנקודות ל-Thea Devy
Aleksandra Kovač מעניקה את מרב הנקודות ל-Neda Ukraden
Dragan Brajović Braja מעניק את מרב הנקודות ל-Hurricane

הצבעת השופטים מתורגמת ל-1-8, 10 ו-12. הגיע הזמן להצבעת הקהל:

01 – Milan Bujaković & Olivera Popović
02 – Neda Ukraden
03 – LIFT
04 – Igor Simić
05 – Marko Marković
06 – Branislav Mojićević
07 – Naiva
08 – Ana Milenković
10 – Andrija Jo & Isidora Mitić
12 – Hurricane

מה שאומר ש-Hurricane הן הזוכות.

בהצלחה ל-Hurricane ולסרביה ברוטרדם!

ניתן לצפות בתחרות המלאה כאן:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.