2020: רומניה – Roxen נוסעת לאירוויזיון עם "Alcohol You"

הקדם הפרטי הראשון בתולדות רומניה הסתיים, ולא ללא שערוריות. רומניה מזנקת תחילה אל ראש טבלת ההימורים, רק כדי לרדת בחזרה. האם הגרסה הרומנית ל-Billie Eilish תצליח להחזיר את רומניה לפסגה?

המבצעת
על Roxen כתבתי כאן, אך הנה שוב הדברים: Roxen הוא שם הבמה של Larisa Roxana Giurgiu, אשר נולדה ב-1999 בקלוז'-נאפוקה, רומניה. היא גילתה את האהבה למוזיקה בגיל שבע. בשנת 2019, לאחר שהוחתמה ב-Global Records, שרה בסינגל "You Don't Love Me" של המפיק המקומי Sickotoy. השיר הגיע למקום השלישי במצעד ההשמעות ברומניה, ונכנס לרשימות השמעה של תחנות רדיו בצרפת, ארה"ב, רוסיה וספרד. סינגל הבכורה שלה, "Ce-ți cântă dragostea", יצא בנובמבר האחרון. סגנונה המוזיקלי העיקרי הוא דיפ-האוס. מבקרים השוו את סגנונה ואת הסטייל שלה לאלו של Dua Lipa ו-Billie Eilish. מקור.

השיר
"Alcohol You" נכתב על ידי Ionuț Armaș, Viky Red ו-Breyan Isaac. הכותב Breyan Isaac האמריקאי, שכתב בעבר ל-David Guetta, Flo Rida, Pitbull, Wiz Khalifa, Nicki Minaj ו-Charlie Puth, כמו גם לזמרות הרומניות Inna ו-G Girls. כתב לאחרונה לאלבום החדש של Selena Gomez. הכותב Viky Red התמודד בקדם הרומני ב-2012 וסיים במקום העשירי עם השיר "If You Ever Feel" .
השנה החליטה רומניה לערוך קדם פרטי, בשיתוף חברת התקליטים Global Records. הזמרת הצעירה Roxen נבחרה להיות הנציגה, בהחלטה משותפת של הטלוויזיה הרומנית וחברת התקליטים. אחרי מספר מחנות כתיבת שירים שנערכו, נבחרו חמישה שירים להתמודד בקדם. בסופו, "Alcohol You" הגיע למקום הראשון, הן אצל השופטים והן אצל הקהל. עם זאת, הקדם לא הסתיים ללא שערורייות. אל הקדם הפרטי כאמור הגיעה Roxen עם חמישה שירים, אשר שניים מתוכם בלטו לחובבים במיוחד: "Alcohol You" ו-"Cherry Red". הזמרת הצהירה ו/או רמזה מספר פעמים טרם הקדם, כי "Alcohol You" הוא השיר המועדף עליה. בקדם עצמו, היה שקוף כמעט כי היא מנסה לחבל בכוונה בסיכויים של "Cherry Red" לזכות. היא לא חייכה לאורך השיר, לא רקדה את הכוראוגרפיה ואף זייפה, כפי שלא זייפה באף ביצוע. בשאר הביצועים ניכר שהיא מתאמצת יותר ונוכחת יותר. החובבים זעמו. הפייבוריט הגדול של רבים מהם זכה ליחס מזלזל מהזמרת, שכאילו ייתרה את קיום הקדם על ידי קידום השיר המועדף עליה.
על השיר כתבתי בסיקור השירים: "לפי כל השמועות, זה השיר המועדף על Roxen. בלדת פופ מודרנית ועצובה, המשלבת בין הפקת דארק-פופ עגמומית לצלילי פסנתר וכינורות. האינטרו זורק לזוכה אירוויזיון 2019. זה נשמע כמו משהו, שיכלה לשיר Selena Gomez ודומותיה. בלדה חזקה, שיכולה להביא את רומניה מאד גבוה במאי. 3/5." על ההופעה בקדם כתבתי: "בהופעה החיה: זה הפייבוריט הגדול, האם היא תבצע אותו כראוי. הוידאוארט רומנטי ומציג ירח גדול מעל הים. היא נראית בובתית, עם שמלת בז' ולבן ופנפון כללי שמציג אותה הכי קלה לעיכול שאפשר להיות. היא משתדלת מאד בשיר הזה לתעל רגש. כן, היא רוצה ללכת עם השיר הזה לרוטרדם."
השיר מתחיל ברקיעות פסנתר וצלילים אלקטרונים מתכתיים. Roxen נכנסת בקולה המלחשש והעייף. בגשר נכנסים כינורות, בעוד קולה של הזמרת מתעל מעט יותר רגש, מבלי לוותר על התדמית האדישה וה"מאגניבה". הפיזמון ממשיך באותו קו, עם כינורות דרמטיים ונגינת פסנתר, על רקע קולה המאופק של Roxen. ההפקה של השיר מהודקת ביותר, נדמה כי השתמשו בכל האפנות העכשוויות והנכונות, כדי להביא לכדי מוצר דארק-פופ מתקתק ועצוב. הזמרת משלימה את ההרגשה הזו בהגשה טינאייג'רית מתוקה-עצובה. השיר מסתיים מבלי לספק את תאוותו של המאזין, הוא לא מסתיים בקרשנדו אירוויזיוני טיפוסי, אלא נשאר אדיש ומנומנם, ובו זמנית דרמטי וקודר.
במילות השיר, הדוברת מתארת את הלך רוחה שבור הלב מול מושא השיר. היא אובדת עצות מולו: היא שוקעת, כתבה לו כמה מילים, אבל בסוף התקשרה אליו. היא לא מתגברת על הפרידה, היא זקוקה לו, אך מרגישה שמגיע לה, שהוא מפנה את כלי הנשק שלו נגדה. מדוע? אין פירוט או רמיזה למה התחולל ביניהם. היא אז אומרת לדמותו, שלא באמת נמצאת שם, שהיא תתקשר אליו כשהיא תהיה שיכורה. היא משתכרת כי הוא לא נמצא איתה. בבית השני היא שוקלת האם הוא אויב, אך לא מסוגלת לקבל זאת. הלב שלה בוער, אבל הראש שלה לא מסוגל לתפוס את המציאות. היא מבקשת ממנו לא להעיר אותה מהחלום. הבית השני הוא החלק היחיד בשיר, שבוא היא נשמעת יותר כועסת ופחות סלחנית. הוא שיקר לה יותר מידי פעמים, והיא הבינה זאת בין השורות, אבל סירבה להאמין בזמן אמת. השיר מסתיים בסוג של ניצחון: היא תתקשר אליו לא כשהיא שיכורה, אלא כשהיא חזקה. אלא אם כן היא מרגישה חזקה בחסות האלכוהול, ואז זהו כוח מדומה. יש מספר בעיות בשיר. ראשית, הגלוריפיקציה של האלכוהול וההשתכרות. שנית, דמותה החלשה וחסרת עמוד השדרה של הדוברת, אשר מסרבת להתנתק ממי שהזיק לה בשקרים ובמה שהיא מכנה כנשקים. הבעיה האחרונה היא הבעיה הסגנונית. השיר מנסה נורא להיות מגניב בכל הכוח. ההפקה מלוטשת והלחן מהודק ומצוין, אבל המילים, כולל הכותרת, משדרים חוסר אותנטיות. הליריקה ברמה גבוהה, אבל משהו שם נראה כמו בית חרושת לשירי פופ עכשוויים. אין ספק שמי שידו במלאכה, יודע מה לעשות ועושה את זה טוב, אבל זה נראה ונשמע עשוי מידי. צמד המילים "Alcohol You", שאמור להחליף את "I'll call you" לא הומצא על ידי כותב השיר, אבל הבחירה בו אומרת משהו. גם השימוש ב"פייק ניוז", מרמז על ניסיון אגרסיבי לתפוס את תשומת הלב של המאזינים, ופחות לכתוב מהבטן.
רומניה צפויה להתמודד ב-12/05, בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2020, ולצלוח את משוכת חצי הגמר די בקלות. בגמר, אני מאמין שהיא תיכנס לטופ 10, אולי לטופ 5. רומניה הייתה לשלב קצר במקום הראשון בטבלאות ההימורים לאחר שהשיר נבחר. עם זאת, השיר החל מהר מאד לרדת בטבלאות ההימורים, וכעת הוא ממוקם במקום הרביעי בסיכויי הזכייה. מה גרם לכך? החובבים רוצים להאמין, שהביצוע הכושל ל-"Cherry Red" התנקם ב-Roxen, וכי חוסר המקצועיות שהפגינה השפיע על המהמרים.

מילות השיר באנגלית, מתוך genius.com, ולאחר מכן תרגומן לעברית:

Alcohol You

The sun is rising ink
For me it's hard to blink
I'm falling
I wrote some stupid words
Before I lost my mind
And called you
A taste of bittersweet
To chase the memories
Blue heaven
I need you but it hurts
To feel like I deserve
Your weapons

Why do fairy tales fail, baby?
Mumbling in the dark to save me
Love you from the bottom of my…

Alcohol you when I'm drunk
I do it 'cause you're not around
This pain's the only thing that I can't refuse
They warned me but I think it's only fake news
I will call you when I'm drunk

If you're the enemy
Then maybe I'm too weak to see it
The fire's in my chest
But I won't let my head believe it
If this is just a dream
Don't wake me in between
I mean it
You lied so many times
But right between the lines
I read it

Why do fairy tales fail, baby?
Mumbling in the dark to save me
Love you from the bottom of my…

Alcohol you when I'm drunk
I do it 'cause you're not around
This pain's the only thing that I can't refuse
They warned me but I think it's only fake news
I will call you when I'm drunk
I'll call you when I'm drunk
I will call you when I'm strong

אלכוהול-ך

השמש הוא דיו עולה
אצלי קשה למצמץ
אני נופלת
כתבתי כמה מילים מטופשות
לפני שאיבדתי את דעתי
והתקשרתי אליך
טעם מריר
לרדוף אחר הזכרונות
גן עדן כחול
אני צריכה אותך אבל זה כואב
להרגיש כאילו מגיע לי
הנשקים שלך

מדוע אגדות נכשלות, מותק?
ממלמלת בחושך כדי להציל אותי
אוהב אותך ממעמקי…

אלכוהול-ך כשאני שיכורה
אני עושה את זה בגלל שאתה לא בסביבה
הכאב הזה הוא הדבר היחיד שאני לא יכולה לסרב לו
הם הזהירו אותי אבל אני חושבת, שזה רק חדשות כזב
אתקשר אליך כשאהיה שיכורה

אם אתה האויב
אז אולי אני חלשה מכדי לראות את זה
האש בחזה שלי
אבל אני לא אתן לראש שלי להאמין בזה
אם זה רק חלום
אל תעיר אותי בינות
אני מתכוונת לזה
שיקרת כל כך הרבה פעמים
אבל ממש בין השורות
קראתי את זה

מדוע אגדות נכשלות, מותק?
ממלמלת בחושך כדי להציל אותי
אוהב אותך ממעמקי…

אלכוהול-ך כשאני שיכורה
אני עושה את זה בגלל שאתה לא בסביבה
הכאב הזה הוא הדבר היחיד שאני לא יכולה לסרב לו
הם הזהירו אותי אבל אני חושבת, שזה רק חדשות מזויפות
אתקשר אליך כשאהיה שיכורה
אתקשר אליך כשאהיה שיכורה
אני אתקשר אליך כשאהיה חזקה

הקליפ הלירי של השיר:

ההופעה החיה מתוך הקדם הרומני:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.