2021: ישראל – סקירת שירי "השיר שלנו לאירוויזיון"

ישראל היא אחת המדינות הראשונות לחשוף את שירי הקדם שלה. באחד מפורמטי הקדם השונים והמעניינים, תאגיד השידור פרסם את תשעת השירים המיועדים, כולם מבוצעים על ידי מבצעים אנונימיים. שמות הכותבים נשארו אנונימיים גם כן. השירים עצמם הועלו בגרסה שאינה סופית. כמו ב-2020, גם הפעם הקדם הוא קדם פרטי. הקהל מוזמן להאזין לשירים ולהצביע לשני השירים המועדפים עליו. שני השירים שיקבלו את מספר הקולות הרב ביותר יעלו לשלב הבא. בנוסף, וועדה של תאגיד השידור תבחר את השיר השלישי שיעלה לגמר. בגמר תבצע עדן אלנה את שלושת השירים בקולה. מתוכם ייבחר השיר של ישראל לאירוויזיון 2021. ניתן להאזין ולהצביע לשירים כאן. להלן סקירת שירי הקדם:

Can't Stop a Hurricane | הוריקן – בלדת פופ עם נגיעות בלוז. הקול של המבצעת נשמע לי כמו קולה של אסתר רדא, מה שגורם לי להניח שהיא כתבה את המילים והלחן לשיר. הפזמון נותן לשיר בסיס מוצק לעמוד עליו, הוא לא להיטי, אבל הוא מובהק מלודית, פחות גנרי מהרבה שירים שמתחרים כאן. זה שיר לזמרת בוגרת, ואני לא בטוח איך הוא יישב על עדן אלנה, מה גם שהעיבוד דורש שדרוג רציני. אם זאת, הפוטנציאל של השיר הוא גדול. המילים מדברות על מאבק של אישה אחת מול העולם. היא מדומה לאחד מהכוחות החזקים בטבע, סופת הוריקן, במה שיכול להיות רגע חזק על הבמה ברוטרדם מבחינת שילוב של שיר ומסר. 3/5.

Coming Out | יוצאת לחופשי – צלילי מסיבה ואלקטרו על ההתחלה, בשיר, שנדמה ומדבר על השנה האחרונה והריחוק החברתי שנכפה עלינו בצל הקורונה. ההרגשה בשיר היא אופטימית, של תקווה לעולם, שחוזר לשגרה שפויה של חיים ומסיבה, שבהם המוזיקה היא הכוח, המסמל חזרה למסלול. "הסיוט כמעט נגמר", כך לדברי השיר. שוב, העיבוד חלש מאד. המלודיה בפיזמון קליטה, אבל גנרית ורפטטיבית. זה היה יכול להיות שיר נשכח בקדם בלרוסי. אני לא חושב שאפשר לעשות עם זה יותר מידי. 2/5.

Flying | עפים – השיר היחיד בביצוע של גבר, שזו בחירה מעניינת. בלדת פופ-גוספל, שמתחילה מבטיח, אך מתעייפת מהר ומאבדת גובה. הקול של הזמר מרשים, והייתי שמח לדעת מי זה. גם כאן התמה של השיר היא תקווה, אבל המילים גנריות וחוזרות על עצמן, ומשאירות מעט מידי להתרשם ממנו. יש לשיר נשמה, אבל הוא נעדר האלמנט הלהיטי. הזכיר לי הרבה מאד שירים אחרים, כמו "Breathing Underwater" של Emeli Sandé ועוד ועוד. 2/5.

La La Love | לה לה לאב – אחד מחביבי החובבים המוקדמים. פופ גנרי למדי, שמזכיר קצת שירים של The Chainsmokers מלפני 5 שנים. כבר בגרסת הדמו יש דרופ אלקטרוני, שמדגים מה ניתן לעשות עם השיר. זה שמח ורקיד, אבל חוץ מביט ברור, לשיר עדיין חסר הרבה כדי לעשות משהו אפקטיבי. עם דרופ אלקטרוני אי אפשר ללכת למכולת. ייתכן שיש כאן ניסיון לעשות follow up ל-"Feker libi". אם אני מזהה נכון את הקול, זו כתריה ששרה את הדמו. גם בשיר הזה יש השפעות קורונה וסגר ברורות. הזמרת מדברת על כך שהיא לובשת את הפיג'מה כבר שבוע ושעברנו שנה קשה. היא מתכננת מסיבה עם חברים, מתוך אופטימיות זהירה, שאם וכאשר השיר יעלה על הבמה ברוטרדם המגיפה כבר תהיה מאחורינו. האם זה השיר של צליל קליפי וינון יהל? אה, ונקודה חשובה לסיום: החובבים בחו"ל חיבבו את השיר, אבל הזדעזעו מהשורה "I want it to infect my generation". הנטייה הישראלית היא לצחוק ולהקליל כל מצב קיים, אבל בשביל האירופאים מדובר בשורה שהיא חסרת רגישות במקרה הרע או חסרת מודעות במקרה הטוב, אם יוצאים מנקודת הנחה שאנשים אשכרה מתים מהקורונה… אמליץ לשנות את השורה ל-"I want it to immune my generation" אולי. 3/5.

Rise Up Today | נזרח היום – השיר מתחיל בצלילי פסנתר שקטים והביט האלקטרוני נכנס די מהר. הפיזמון הזכיר לי את אירלנד 2013. הוייב הכללי, שקיבלתי מהשיר, הוא של שיר מהקדם המלטי, כולל הליריקה הקלישאתית. השורה באמהרית "בעולם הזה אף אדם אינו טהור" היא החלק החזק בשיר, אבל היא לא קשורה לשיר כמעט. השיר מסתיים עוד לפני שהוא התחיל, ומשאיר אותך עם חצי תאוותך בידך. זה מידטמפו אלקטרוני, שחוטא בחטא האירוויזיוני הגדול מכולם, הוא לא זכיר. אני אנחש שמדובר בכותבים של "Savior in the Sound" מהקדם של עדן בשנה שעברה? 2/5.

Set Me Free | חופשיה – 13 שניות לתוך השיר וכבר פיזמון? למישהו יש מסר להעביר והוא לא מבזבז זמן. פופ-RnB קצבי, קצת השפעות Bruno Mars בבתים. בפיזמון הקצב יורד והשיר הופך מרגש יותר. כשנכנס הביט בפיזמונים הבאים, זה הופך את הכל למעט גנרי יותר ופחות מיוחד, ועדיין יש לשיר פוטנציאל, ואפשר להבין פחות או יותר לאן הכותב/מפיק של השיר רוצה לקחת אותו בהמשך. השורה "חלאס עם השיגעון" גרמה לחובבים ישראלים להפנות אצבע לכיוונו של דורון מדלי. מה אני מפספס? בניגוד לשירים הקודמים, השיר  הזה דווקא מספר סיפור כללי יותר של יציאה לחופש ממערכת יחסים ולא מתעסק בקורונה, סגר וכו'. 3/5.

Shoulders | שולדר'ס – אחד השירים החזקים בליינאפ, שמצליח להותיר רושם כבר בהאזנה ראשונה. השיר מתחיל באנרגיה גבוהה ואז מגביר. ההפקה מושפעת מאפריקן-ביט וממוזיקה אתיופית עם קישוטים של מוזיקה אלקטרונית ומוזיקת מועדונים. זה השיר שנשמע הכי שלם מכל השירים. מצליח להיות פופ קליט ורקיד, והכי חשוב – הוא לא גנרי. הוא מתייחס למורשת האתיופית של המבצעת הפוטנציאלית, ונשמע שפשוט נכתב בהמון אהבה, כיף וקלילות. כרגע, אני לא מוצא שיר אחר שאני רוצה לשלוח לרוטרדם יותר מהשיר הזה. במילות השיר הדוברת מנסה להדליק מחדש את הניצוץ במערכת היחסים, מתוך נקודת מבט אופטימית. היא משכנעת את אהובה, שהכל יהיה בסדר. הזוגיות הפכה שגרתית והיא רוצה להחזיר אותם למקום מלא החיים שהם היו בו בתחילת הקשר. 3/5.

Spilling Magic | קסם – עוד בלדת גוספל. זה מתחיל בשקט ולהקת הגוספל נכנסת בגשר ותורמת לדרמה. הפיזמון הוא יותר פופי והופך את השיר לבלדה אפקטיבית, יותר ממה שזכרתי בהאזנות הראשונות. ועדיין, זה לא אפקטיבי מספיק והשיר ממצה את עצמו מהר מאד. זה יכול לתפקד כרצועה נחמדה באלבום הבכורה של עדן, אבל כשיר שעומד לבדו, זה לא מספיק. אני גם לא חושב שעיבוד מחדש יעשה לו משהו. יש ניסיון למודולציה לקראת סוף שיר, מה שקצת מרים אותו, אבל ממש קצת. 3/5.

Ue La La | או לה לה – טוב, אז אפשר להכריז שכבר יש לנו שיר ל-OGAE Second Chance Contest? השיר הכי מדובר, בקרב החובבים בישראל ובחו"ל. הדיבור העיקרי הוא שזה נשמע כמו שיר שנכתב לנועה קירל, ואכן זה נשמע כמו "מיליון דולר" של האחרונה. פופ-רגאטון ואלקטרופופ עם איכויות של גילטי פלז'ר, אבל גם של כזה שיישאר בחצי הגמר. למרות ההפקה הכבדה, השיר רזה מבחינה מלודית וגם למילים היה ניתן להקדיש קצת יותר תשומת לב. בפרספקטיבה של כמה שנים אנחנו לא נעוף על זה יותר מידי… 2/5.

להלן דירוגי לשירי הקדם:

 1. Shoulders | שולדר'ס
 2. Can't Stop a Hurricane | הוריקן
 3. Set Me Free | חופשיה
 4. La La Love | לה לה לאב
 5. Spilling Magic | קסם
 6. Ue La La | או לה לה
 7. Rise Up Today | נזרח היום
 8. Coming Out | יוצאת לחופשי
 9. Flying | עפים

אני חושב ש-"Shoulders" הוא הסיכוי הכי גבוה לטופ 10 באירוויזיון וגם הבחירה האישית שלי .העפלה לגמר אפשרית גם עם "La La Love", למרות שאישית העדפתי שירים אחרים על פניו. 
ההצבעה לשירים פתוחה עד ה-13/12. שני השירים עם מספר הקולות הרב ביותר יעלו לשלב הגמר. לאחר מכן, תיבחר וועדה את השיר השלישי שיעלה לגמר. שלושת השירים יעלו בגרסאות של עדן אלנה לאתר תאגיד השידור ב-18/01/21. ב-24/01/21 ההצבעה תיסגר. ההכרזה על השיר הזוכה תהיה במשדר מיוחד בכאן 11, ב-25/01/21. 

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

 1. אוריאל נחשון הגיב:

  אני לא שמעתי את השירים, וומה שקראתי פה השיר שולד'רס הוא שיר מאד חזק ויכול לעלות לגמר. ולזכות? אחכה לקדם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.