2021: נורבגיה – סיקור Melodi Grand Prix – גמר

המסע של נורבגיה לרוטרדם מסתיים הערב. ברוכים הבאים לגמר הקדם המקומי, ה-Melodi Grand Prix. שישה שבועות מורטי עצבים מגיעים לסיומם. 12 שירים יתמודדו על הזכות לייצג את נורבגיה באירוויזיון 2021. מי יהיה בר המזל?

הגמר מתקיים ב-Trondheim Spektrum שבטרונדהיים. המנחים הם Kåre Magnus Bergh, Ingrid Gjessing Linhave ו-Ronny Brede Aase. ניתן לצפות בשידור חי כאן או כאן. Ulrikke Brandstorp מבצעת את שירה הזוכה מהקדם של 2020, "Attention".

מנחי הקדם פוצחים בשירה וריקוד. הם מציגים את הפיינליסטים. התחרות מתחילה!

Atle Pettersen – World on Fire – על גרסת הסטודיו כתבתי: "מידטמפו פופ המנוני בהפקה צפויה ולא מעניינת. שוב, לא ברור למה זה קיבל מקום אוטומטי בגמר. השיר גנרי, על אף הפזמון ההמנוני. שום דבר בשיר הזה לא נותן לי Fire, כמו שכותרת השיר מבטיחה. מאכזב, גנרי וחסר אישיות. גם כאן, הפקת השיר לוקה בחסר, והזמר נשמע חסר קול ייחודי לו. 2/5."
בטרום הגמר כתבתי: "Pettersen עומד על בימה קטנה. תחילה רואים רק את צלליתו על רקע אדום, בהמשך אלומות של אור מאירות אותו ובפזמון הוא פוסע קדימה ורואים שהוא לובש ז'קט אדום, חולצה שחורה ומכנסיים אדומים עם הדפס נמר. אפנתית הוא נראה טוב, הוא גם מצליח למלא את הבמה בכריזמה שלו, אבל השיר עדיין חסר אישיות . זו גם ההופעה המופקת ביותר בערב, עם ריקוד שהוא נותן ביחד עם סטנד המיקרופון המתכופף. זה בהחלט מעניין לצפייה. בתו החשוב בסוף השיר הוא מזייף בצורה בולטת."
בהופעה החיה: השיר יחסית חלש, לטעמי, אבל ההופעה חזקה וזכירה, כך שזו בחירה טובה לבחור בו כשיר מס' 1. הוא כריזמטי, אבל די ברור שקולות הרקע המוקלטים מחפים עליו. הופעה מלודיפסטיבלנית, Eric Saadeאית.

Raylee – Hero – על גרסת הסטודיו כתבתי: "אחת הפייבוריטיות הגדולות של הקדם בשנה שעברה חוזרת. בשנה שעברה היא הביאה את "Wild", להיט הפופ-אפרו-פיוז'ן, שהיה לחביב חובבים מוקדם. היא סיימה במקום ה-3-4 בגמר. מה סיכוייה לשחזר את ההישג מהשנה שעברה? לא רב לדעתי. "Hero" הוא פופ אייטיזי מסונתז, אך גנרי למדי. הסגנון לוקח מאפנת החזרה לאייטיז, שאופיינה בשנה שעברה על ידי Dua Lipa ודומיה. זה נחמד, חצי שלאגריסטי, עשוי לתת פייט ל-Maria Solheim, אם לא יוגרלו להופיע בדו קרב הראשון ביחד. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "Raylee בחליפת חתול תכולה ותלתלי חופש. הבמה חשוכה, עם כמה אלומות אור וניאונים סגולים על הרצפה. הפזמון מתפרץ ולבמה מתפרצות רקדניות ואחר כך עוד שתיים. ההופעה אפקטיבית, סקסית, כל דקה פה מופקת, אבל השיר? meh. זה נחמד להאזנה, אבל רחוק מלהיות מסטרפיס. אני חושב שזה גם רחוק מלהיות להיט. Raylee מתקשה בגבוהים קצת וחושפת את החולשה שלה. היא מתיישבת על כיסא, מושכת בחבל ומים נשפכים עליה. כמו שאמרתי, כל דקה כאן מופקת בקפידה. זה כנראה הערב שלה."
בהופעה החיה: איך היא תתמודד עם הנקע ברגל? היא עולה בבד גוף לבם עפ פרנז'ים, מאד שונה מאיך שהופיעה בטרום הגמר. התלתהלים נזנחו לטובת תסרוקת הצמה מהשנה שעברה. היא פרפורמרית טובה ויש לה כריזמה, אבל היא לא תזכה, לא השנה. הרקדניות לבושות כמוה, מה שלטעמי גורם לה ולהן להיעלם. הקטע עם המים עובד טוב, ונראה שהיא שרדה את הדלקת והנקע ברגל. האם תגיע לטופ 4?

Stavangerkameratene – Who I Am – על גרסת הסטודיו כתבתי: "השיר נפתח בחמת חלילים, ואז נכנס קולו של הזמר על רקע מארש צבאי. השיר הוא בלדת פופ עם מאפיינים קלטיים וסקנדינביים. ברמת הלחן, מדובר בבלדה סקנדינבית, שכבר שמענו כמותה בעבר. זה קצת פרווה, ולמרות שהקול של הסולן נעים, השיר מאד מאד safe, לא מעניין במיוחד ונשמע כמו שיר ששמענו פעמים רבות בעבר. לא חושב שיאתגר את Tix, Keiino או פיינליסטים אחרים. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "הרביעייה עומדת בשורה ואלומות אור דולקות וכבות על החברים. עכשיו נפל לי האסימון, שיש חלק בפזמון, שנשמע כמו "Higher Ground", השיר הדני לאירוויזיון 2018. לא כל חברי הלהקה שווים ברמתם, וניתן לראות, ששניים מתוכם הם הכוכבים. הפזמון מחזיק את השיר, אבל כמו שציינתי, הוא נשמע כמו הרבה מאד בלדות/מידטמפוז סקנדינביים. בפזמון האחרון הם מנסים לתעל דרמה עם פסיעה קדימה ופירוטכניקה מאחוריהם. נו באמת."
בהופעה החיה: ההרכב בחר לבצע את השיר באנגלית, לאחר שנחשפנו אליו תחילה בנורבגית. זה עובר טוב, מן הסתם, גם באנגלית. עם זאת, מדובר בשיר סתמי להחריד. פופ-קאנטרי מיושן וריאקציונרי. זה משהו, שנורבגיה הייתה בוחרת בקלות לפני 13-14 שנים, אבל הקדם הזה חזק מידי ונורבגיה במקום אחר היום.

Kiim – My Lonely Voice – על גרסת הסטודיו כתבתי: "בלדת פופ, אשר הושוותה בין היתר ל-"Arcade", השיר זוכה אירוויזיון 2019, ולזמר Calum Scott. הבתים של השיר מבטיחים, אך לדעתי הפזמון מעט גנרי, ולא עונה על ההבטחה. הקטע של ה-"wooo" אחרי הפזמון מאד קליט והוא ההוק החזק של השיר, אבל בשיר כולו יש רגעים חזקים לצד רגעים חלשים, שמפילים אותו. זה לא רע, אבל לא פורץ דרך בשום צורה. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "Kiim עולה לבמה בחליפת בורדו וחולצה שחורה. רקדן רוקד בחושך, כשסביבו חוטים כחולים, דרכם הוא מנסה לפרוץ. הוא לא עושה רושם של כוכב גדול, אבל זה השיר החזק והיציב של הערב. המצלמה מסתובבת סביבו ונותנת תחושה אינטימית. אחרי ההופעה המאד לא אלגנטית של Landeveiens, הוא עושה רושם טוב. ווקלית הוא קולע בחלק שחשוב."
בהופעה החיה: אחד המפתיעים, שלא נראה לי שמישהו שיער שיגיע לגמר. Kiim ווקליסט טוב מאד, והוא נותן הופעה טובה כפי שהוא נתן בטרום הגמר. זה אחד השירים הטובים לדעתי הערב. אמוציונלי במידה, מודרני, מבוצע לעילא. עם זאת, הוא מתמודד מול כמה ענקים ויהיה בלתי אפשרי מבחינתו להביס אותם.

Blåsemafian feat. Hazel – Let Loose על גרסת הסטודיו כתבתי: "האינטרו של השיר הוא לופ של סקסופון, ובהמשך נכנס קולה מלא הנשמה של Hazel, ולוקח למועדונים של הניינטיז. הפזמון הוא דרופ האוס-דאנס מדבק ולהיטי. זה חביב מאד לשמיעה, אבל לא בטוח עד כמה זה יהיה אפקטיבי על הבמה. אחרי דקה וחצי השיר מתחיל לחזור על עצמו, אני לא רואה את זה עולה לגמר. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "אחרי צליל הסירנה של האמבולנס, מגיע צליל הסקסופון. Hazel נכנסת בקולה מלא הנשמה, כשהיא יושבת במה שנראה כמו דירה אורבנית. בינתיים, על הבמה שלושת הנגנים במופע כלי נשיפה סקסי. התאורה סגולה וכחולה, וזה נראה מצוין. הזמרת עולה לבמה רק בבית השני ומצטרפת לרקדנים. זה מופק מאד ומושך את העין, אבל אני לא בטוח עד כמה זה יכול לנצח את Jorn… זה לוקח ל-SunStroke Project המולדביים, למי שזוכר."
בהופעה החיה: הם היו הראשונים להעפיל לגמר אי שם לפני 5 שבועות… השיר קיבל פחות תשומת לב ממתמודדים רבים אחרים, ולא בצדק. שירם טוב משל Raylee, אך לא עתיר גימיקים כמו הופעתה. בנוסף, Hazel לא כובשת במה כמוה. ההופעה זהה לזו שבטרום הגמר, אך נדמה שעבר זמן רב מאז שראינו אותם לראשונה, וכל מי שבא בשבועות שאחריהם הותיר רושם רב יותר…

Emmy – Witch Woods – על גרסת הסטודיו כתבתי: ""המכשפה מהיערות". בין כותבי השיר ניתן למצוא את Magnus Martinsen, שכתב בעבר ל-Nick Jonas. מדובר בשיר הכי עדכני מבין שירי הערב. הבתים חזקים, ומושרים על ידי Emmy על רקע נגינת אקורדיון מונוטונית. הפזמון הוא מעין שילוב של Billie Eilish עם דנסבנד סקנדינבי, שזה משעשע לכשלעצמו. יש שעטנז של סגנונות בשיר, מדנסבד, פופ, מוזיקה אקספרימנטלית והיפ-הופ אורבני. מעניין, גם אם לא מושלם. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "Emmy עולה בשמלה שחורה, על רקע עיר בלילה, מה שיותר מעביר אותה כמכשפה אורבנית. יש עמה 6 רקדניות, והצבע השחור שולט בבמה, לצד אדום ולבן. זה עובר מצוין. בזמן הגשר היא שרה ומראים וידאו שלה שהוקלט מראש. אני חושב שיש לנו מנצח להערב. הופעה חזקה ובוטחת, לשיר מבולגן, אבל כזה שוודאי יהפוך לחביב חובבים."
בהופעה החיה: לטעמי השיר הטוב בגמר! האם יש לזה סיכוי לזכות? אולי כסוס שחור. יש לה קול חמוד מאד ולשיר יש קטע, של ערבוב בין מוזיקה קברטית, פולקית ואורבנית. מן פרודיה לא מודעת לעצמה ל-Billie Eilish. הופעה מצוינת וכיפית.

TIX – Fallen Angel – על גרסת הסטודיו כתבתי: "שם הבמה של Andreas Haukeland, אשר כתב את השיר בעצמו. כתב בעבר ל-Ava Max. שיר ראשון בנורבגית בקדם. אין אפילו בנייה של השיר, מתחילים ישר מ-100. יש כאן ניסיון לבנות להיט פופ, אבל השיר חסר ייחודיות לטעמי. הוא בנוי כדי לחזור כמה שיותר על הגשר והפזמון, ולהישאר זכיר באזני המאזין. גם כאן יש עלייה של חצי טון לפני הפזמון האחרון. זה מאד One Direction, ולא פרשי מספיק. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "Tix עולה בחליפת זהב וז'קט פרווה לבן עם כנפיים לבנות ענקיות. מלווים אותו 6 רקדנים, הלבושים כמלאכים שחורים. לא ברור איך לוקחים שיר יחסית מלודי ומדביקים לו הופעה כל כך מוגזמת והזויה. מה הפואנטה? הרקדנים קשורים אליו בשרשראות. אז מה היה לנו? שיר לא פרשי וגנרי עם הופעה מוגזמת שלא קשורה לכלום. זה לא השיר הכי גרוע של הערב, אבל ללא ספק ההופעה הכי גרועה. 3/5."
בהופעה החיה: הוא היה אחד הפייבוריטים הגדולים לזכייה הערב, אבל התרחק ממעמדו לאחר שהחליט לשיר באנגלית הערב. למה בעצם? זה לא שנורבגיה דובקת יותר מידי בשירים בנורבגית בתחרות. ההופעה הווקלית טובה, אבל לטעמי הולכת לאיבוד בשלל האימג'ים והפורפס המוגזמים על הבמה. ועדיין, זה כנראה הולך להיות בינו לבין KEiiNO.

Kaja Rode – Feel Again – על גרסת הסטודיו כתבתי: "השיר השמרני של הערב. בלדת פופ לא הכי אפנתית, אבל קליטה. זה מאד סקנדינבי, אבל משהו שהיינו מצפים לשמוע ב-1999, ולא ב-2021. הבית השני תופס קצב ואווירת פופ-דיסקו מיושנת. זה קצת Cher של תקופת "Believe"', קצת בלדת מלודיפסטיבלן בואכה 2002. מאכזב. 2/5."
בטרום הגמר כתבתי: "זה נראה כמו הופעת אירוויזיון, עם אאוטפיט אפור, שמתנפנף ברוח, ואורות לייזר כחולים ולבנים מאחורי Rode. באופן אירוני למדי, הפיינליסט האוטומטי היחיד הערב הוא השיר הגרוע של הערב. דיסקו-שלאגר לעוס לעייפה, מושר על ידי זמרת עם קול גרוני משהו, שמאבדת את קולה בתווים הגבוהים."
בהופעה החיה: היא נראית שונה מכפי שנראתה בטרום הגמר, מבחינת איפור ושיער. אני לא מזלזל ביכולותיה הקוליות, אבל כשיר מדובר באחד השירים החלשים של הערב. היינו שם, ראינו את זה. הפופ-שלאגר הזה היה רלבנטי לדקה וחצי אי שם ב-2003-4. לא עוד. באירוויזיון דבר כזה לא מעפיל לגמר. דרמטי מידי, לא מעניין מספיק. משהו שהייתי מצפה ממדינה מזרח אירופאית.

Rein Alexander – Eyes Wide Open – על גרסת הסטודיו כתבתי: " השיר מתחיל בדיבור. בבית הראשון השיר מתגלה כבלדת ג'יימס בונד, מה שלא הייתי מצפה מ-Alexander. מארש צבאי בגשר לוקח את השיר למקום אחר ומטעין את השיר בדרמה. בפזמון השיר כבר חותך לסגנון הבא, פופ המנוני, אבל שלושת הסגנונות לא מתחברים בהכרח למשהו קוהרנטי. ב-C Part, הזמר מפליא בקולו העמוק ומדגים לנו את הטווח הווקלי שלו. בלדה עד מידטמפו פופ, שמנותקת ממה שהולך היום, ונתפרה בכל הכוח כדי לשמש כקלישאה אירוויזיונית. 2/5."
בטרום הגמר כתבתי: "Alexander עולה לבמה הרבה יותר אלגנטי מהשנה שעברה, עם חליפה שחורה ושרשראות מזהב. סביבו שישה רקדנים בלבן. יש לי תחושה שהנורבגים יאהבו את זה ויצביעו לזה בגמר… כשיר זה מאד מהונדס ומנסה לרקוד על כמה חתונות במקביל. ההופעה קאמפית ומוגזמת כמו שחשבתי."
בהופעה החיה: איזה פחד. רק עכשיו שמתי לב שהוא עוטה עדשות שחורות, שמקנות לו מראה שטני משהו. זה דבילי כמו השיר שלו מהשנה שעברה, אבל כפי שציינתי אני חושש שזה יקבל הצבעות מהקהל, בעיקר מהדור המבוגר ומחובבי הקאמפ. אני חושב שהוא יעפיל לטופ 4, ואולי אף לטופ 2. תתפללו עמי שלא. הרקדנים הצעירים לבושים בלבן, עומדים מולו כקונטרסט ביותר ממובן אחד.

Imerika – I Can’t Escape – על גרסת הסטודיו כתבתי: "בלדת פופ מהוקצעת. קולה של Imerika מזכיר קצת את זה של Adele, והצליל הזכיר לי Vanessa Carlton, במלודיות שלו. זה קצת שמאלצי, אבל אני מעריך את המאמץ. ההפקה של השיר עובדת שעות נוספות עם תזמורת כלי מיתר, שנכנסת לפעולה ומטעינה עוד דרמה בשיר הרגשני הזה. זה יכול לעשות את אותו האפקט שעשה Kiim עם הבלדה שלו בשבוע שעבר."
בטרום הגמר כתבתי: "Imerika עולה בלבוש שחור פשוט ושיער בגווני בלונד-אדום. היא הפכה להיות חביבית חובבים, ואני מודה שזה לא ברור לי עד הסוף. ולמרות הכל, היא מוכרת משהו מאד אותנטי בהופעה, וזה מושך אותך. ההופעה מינימליסטית, חשופה ומשדרת משהו מאד אמיתי. אני מאד אופתע עכשיו אם זה לא ייקח את הערב."
בהופעה החיה: היא הפכה לחביבת חובבים בזכות הופעתה הבלתי אמצעית והאותנטית. תוסיפו לזה את העובדה שהשיר חביב ומלודי, כמו בלדה שכבר שמעתם בנעוריכם, והרי לכם הממי הלאומית. מטאפורית כמובן. זה מהשירים הטובים של הערב, גם אם בניקוי הפרפורמרית זה סתמי.

KEiiNO – Monument  – על גרסת הסטודיו כתבתי: "השיר נכתב על ידי חברי ההרכב ושני כותבים נוספים, אשר כולם היו מכותבי "Spirit in the Sky", השיר הנורבגי לאירוויזיון 2019, שהגיע למקום הראשון בהצבעת הקהל באירוויזיון, וסיים במקום השישי הכללי. השיר מתחיל ב-Joijk של Fred, ואז נכנס קולה של Alexandra. חובבים ניסו להשוות את זה לשווייץ 2013 ולמלטה 2016, אבל הם רחוקים מלקלוע. זה הרבה יותר אפקטיבי ממה שחלק מסוגלים להודות. בגשר יש חלק בסאמית, אפלולי משהו, והוא בונה דרמה לפזמון. השיר בנוי בצורה חכמה ואפקטיבית, הוא מאד המנוני. לא הייתי מהחובבים של "Spirit in the Sky", ואני מודה שזה קצת יותר חביב עליי, לפחות בהאזנה ראשונית. 3/5."
בטרום הגמר כתבתי: "אורות שוטפים את הבמה. חברי הלהקה לבושים בשחור. בחלק הראשון של השיר המצלמה מתמקדת ב-Alexandra Rotan, ושני החברים הנוספים נחשפים רק בפזמון. הם חוזרים מודעים לגמרי למעמדם כפייבוריטים, לאחר שזכו באהדת הקהל באירוויזיון. אני, כאמור, מחבב את זה יותר משירם מ-2019, אבל חושב שהוא פחות להיטי. זה מאד המנון סקנדינבי טיפוסי. אם הם יגיעו רחוק, זה רק בזכות זה שזוכרים אותה ולאו דווקא בזכות השיר. הופעה חזקה ואלגנטית."
בהופעה החיה: ה-פייבוריטים של הקדם, ומבחינת החובבים, אם הם לא זוכים, הולך להיות מלטדאון רציני. הם זכו בהצבעת הקהל באירוויזיון 2019 בתל אביב, אך סיימו במקום הראשון הכללי. הם חוזרים עכשיו עם שיר הרבה יותר מחושב ולכאורה עם הרבה יותר להפסיד. יש שם הכל – דרמה, כותרת זכירה, שירת Joik, ביטים אלקטרוניים, פזמון פופ קליט. חברי הלהקה לבושים בלבן ושחור, אך הלבן הוא הצבע העיקרי. נדמה כי כל רגע, כל תו וכל פריים מחושב.

Jorn – Faith Bloody Faith – על גרסת הסטודיו כתבתי: "השיר נכתב בין היתר על ידי Åge Sten Nilsen, סולן WigWam, נציגי 2005, ועל ידי המבצע עצמו. מזמן לא היה לנו איזה להיט רוק טוב. כמו שציפיתי, זה שלאגר זול עם הפקה רוקיסטית. מאד אוהב את הגיטרה החשמלית, אבל משהו שם מתאמץ מאד לרקוד על שתי חתונות, לדבר אל הבייס הרוקיסטי ואל החובבים חובבי המלודיה הקליטה בו זמנית. בשלב כלשהו נכנס כלי נגינה פרסי… זה כבר לרקוד על 3 חתונות. סתמי ונשכח. 2/5."
בטרום הגמר כתבתי: "הופעה טיפוסית של רוקר מזדקן, לא שיש בזה משהו רע. ההופעה נפתחת בצמד מלוות, המניעות את ידיהן, ובהמשך תתופפנה על תופים. הלהקה לבשה במיטב הקלישאות הנורדיות. אש ואור שוטפים את הבמה. יש ל-Jorn קול גדול, אבל זה פשוט שיר רע וקלישאתי. בשלב כלשהו הוא רוכב על שטיח פרסי, כאשר הצלילים הפרסיים מעטרים את המעבר בין הפזמון לבית."
בהופעה החיה: אני מצטער, אבל אני לא מסוגל לשמוע את קלישאת המטאל הארכאית הזו. האם יהיה לנו דאבל מטאליסטי הערב, אחרי זכיית Blind Channel בפינלנד. מסופקני, אבל Jorn יכול להיות הסינדרלה של הערב ולהעפיל ל-4 הגדולים. יש לו את הבייס של המצביעים ואת המיקום האחרון בסדר השירים. מה עוד צריך?

להלן דירוגי לשירי הקדם, המתעדכן לאחר ההופעות החיות:

 1. Emmy – Witch Woods
 2. Blåsemafian feat. Hazel – Let Loose
 3. Kiim – My Lonely Voice
 4. Imerika – I Can’t Escape
 5. KEiiNO – Monument
 6. Raylee – Hero
 7. Atle Pettersen – World on Fire
 8. TIX – Fallen Angel
 9. Stavangerkameratene – Who I Am
 10. Rein Alexander – Eyes Wide Open
 11. Kaja Rode – Feel Again
 12. Jorn – Faith Bloody Faith

הגיע זמן תוצאות! ארבעת המעפילים לגמר הזהב הם:
Blåsemafian feat. Hazel
Jorn
TIX
KEiiNO

טוב, אז קלעתי ל-3 מתוך 4. לא האמנתי ש-Blåsemafian feat. Hazel יעשו זאת.
במופע הביניים, Helene Bøksle.

ממשיכים לתוצאות. המעפילות לדו קרב הזהב הן:
KEiiNO
TIX

אז אלו הטופ 2 שהימרו עליהם מלכתחילה. בסיבוב האחרון ראשונים עולים להופיע KEiiNO ואחריהם TIX.

במופע הביניים, Ulrikke Brandstorp מבצעת את שירה החדש "Falling Apart".

הגיע זמן תוצאות: נציגי העבר מציגים את הקולות שקיבלו המתמודדים, בחלוקה לפי אזורים במדינה.
תחילה, הקולות מדרום נורבגיה:

1

הקולות ממרכז נורבגיה:

2

הקולות מצפון נורבגיה:

3

הקולות ממערב נורבגיה:

4

הקולות ממזרח נורבגיה:

5

בהצלחה ל-TIX ולנורבגיה ברוטרדם!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.