2021: נורבגיה – Tix ייצג את המדינה ברוטרדם עם "Fallen Angel"

הקהל הנורבגי אמר את דברו – Tix גבר על חביבי החובבים Keiino, וייצג את המדינה באירוויזיון הקרוב. למעוניינים, ניתן להשלים פערים בפוסטים המסקרים את הקדם הנורבגי: טרומי גמר 1, 2, 3, 4, 5, שלב ההזדמנות השנייה וגמר הקדם.

המבצע
Tix הוא שם הבמה של Andreas Andresen Haukeland. הוא נולד ב-1993 ב-Bærum, נורבגיה. ב-2010 עשה לעצמו שם כמפיק בסצנת ה-Russ music, שהיא תת ז'אנר נורבגי של מוזיקה אלקטרונית, הכוללת השפעות מ-EDM, היפ-הופ וטכנו, וכוללת לרוב מילים פרובוקטיביות. ב-2015 הוא התפרסם בזכות היותו מפיק השיר "Sjeiken 2015". השיר השנוי במחלוקת הואשם בעידוד תרבות האונס. ב-2016 הוא הוציא את אלבומו הראשון והיחיד, "Dømt og berømt", אשר שהה 79 שבועות במצעד הנורבגי. ב-2017 כתב את "Game Time" עבור Flo Rida ואת "Sweet But Psycho" עבור Ava Max. באותה שנה הוא חימם את Justin Bieber, כאשר האחרון הופיע בנורבגיה. ב-2018 הוציא את הסינגל הראשון שלו כסולן, "Shotgun" ומאז התמקד בתמות ומילים יותר רציניות בשיריו. ב-2019 הגיע למקום הראשון במצעד הנורבגי עם השיר האוטוביוגרפי, "Jeg vil ikke leve". ב-2020 הגיע שוב למקום הראשון במצעד עם "Kaller på deg" ואחר כך עם "Karantene". באותה שנה היה לאמן המנוגן ביותר בפלטפורמות הסטרימינג בנורבגיה. הוא שפט באותה שנה באיידול הנורבגי. הפסיעה מסצנת ה-Russ music לשירים יותר אישיים הפכה אותו לפופולרי בקרב קהלים חדשים, והביאה לו הערכה מתעשיית המוזיקה והעיתונות המקומית. הוא זכה לשבחים על פתיחותו בנוגע לנושאים כמו בדידות, דיכאון ומחשבות אבדניות. Tix ידוע בזכות סגנון הלבוש המצועצע והצבעוני, הכולל מעיל פרווה, משקפי שמש וסרט שיער עם המילה "TIX" עליו. הוא מרכיב משקפי שמש כדי להסתיר עוויתות שיש לו בעיניים.
בפוסט שהעלה Tix השבוע הוא התנצל על מילות השיר שלו מ-2015, אשר כללו האדרת אונס. הוא ציין כי עברו 6 שנים מאז, וכי הוא השתנה בתור בנאדם. מוזיקת ה-Russ הייתה משמעותית עבורו בעבר, אך הוא לא חשב על ההשלכות ועשה את המוזיקה שעשה כי זה מה שהרגיש שמצפים ממנו. הוא ציין כי המוזיקה הזו נוצרה עבור קונטקסט מסוים והיא מתאימה למסיבות של אנשים צעירים שמשתכרים ומקיימים יחסי מין. לדבריו, הפופולריות שחווה מאז, הביאה עמה גם השפעה גדולה על הקהל, ובעקבות כך הרגיש אחריות לשנות את האופן שבו הוא כותב את המוזיקה שלו, שכן הוא מבין את האחריות בתור מודל לחיקוי.

השיר
"Fallen Angel" נכתב על ידי Tix עצמו.
על השיר כתבתי: "…אין אפילו בנייה של השיר, מתחילים ישר מ-100. יש כאן ניסיון לבנות להיט פופ, אבל השיר חסר ייחודיות לטעמי. הוא בנוי כדי לחזור כמה שיותר על הגשר והפזמון, ולהישאר זכיר באזני המאזין. גם כאן יש עלייה של חצי טון לפני הפזמון האחרון. זה מאד One Direction, ולא פרשי מספיק. 3/5." בטרום הגמר כתבתי: "Tix עולה בחליפת זהב וז'קט פרווה לבן עם כנפיים לבנות ענקיות. מלווים אותו 6 רקדנים, הלבושים כמלאכים שחורים. לא ברור איך לוקחים שיר יחסית מלודי ומדביקים לו הופעה כל כך מוגזמת והזויה. מה הפואנטה? הרקדנים קשורים אליו בשרשראות. אז מה היה לנו? שיר לא פרשי וגנרי עם הופעה מוגזמת שלא קשורה לכלום. זה לא השיר הכי גרוע של הערב, אבל ללא ספק ההופעה הכי גרועה. 3/5." בגמר הקדם כתבתי: "הוא היה אחד הפייבוריטים הגדולים לזכייה הערב, אבל התרחק ממעמדו לאחר שהחליט לשיר באנגלית הערב. למה בעצם? זה לא שנורבגיה דובקת יותר מידי בשירים בנורבגית בתחרות. ההופעה הווקלית טובה, אבל לטעמי הולכת לאיבוד בשלל האימג'ים והפורפס המוגזמים על הבמה. ועדיין, זה כנראה הולך להיות בינו לבין KEiiNO." ואכן, Tix ו-KEiiNO עלו לגמר הזהב, אשר בו Tix קיבל את מרב הנקודות כמעט מכל אזור בנורבגיה למעט צפון המדינה.
השיר הוא בלדה עד מידטמפו פאוור פופ. השיר הושווה ל-"Right Here Right Now" של Vanessa Hudgens and Zac Efron, ל-"Anyone Of Us" של Gareth Gates, ל-"Last Christmas" של Wham ול-"Love Kills" של Roberto Bellarosa, השיר הבלגי לאירוויזיון 2013. אני אוסיף לרשימה גם את "This is Me" של Keala Settle.
השיר מתחיל כבלדת פופ פשוטה, אך המנונית. העיבוד כולל אלמנטים של אלקטרופופ ו-Breakbeat. בברייק שבין הפזמון לבית, להקת הליווי מופיעה עם Millenial Woop. בפזמון האחרון יש עלייה של חצי טון והפזמון מקבל עיבוי נפח באמצעות קולות זמרי הליווי. השיר לא מחדש דבר מבחינה מוזיקלית, ונשען על היותו בעל צליל מוכר, המנוני מאד, קליט ולא מאתגר.
השיר תואר כשיר אוטוביוגרפי. Tix, אשר עבר תקופה קשה, רוצה לעזור לרבים כמותו. הוא מדבר על כך שלא משנה כמה קשה, צריך לצאת מן האפלה למען הכלל. למרות שחלק מהמלאכים נזרקים מגן עדן, על שאר חבריו להמשיך ולעופף. על כל מכשול ניתן להתגבר. Tix, סבל בתור ילד מהתנכלות הוא נושא עמו את הצלקות. הוא חובש משקפי שמש להחביא את העוויתות בעיניו ומתחבר מאחורי מעיל פרווה מחמם ומנחם כמגן מפני בדידות. סרט השיער שעל ראשו מציג את המותג שהוא מייצג, שכן השם Tix בא מהמילה Tics, הטיקים שלו. הוא יצר סופר גיבור בשם Tix, שהוא בעל ביטחון עצמי מופרז וחסר פחד.
"Fallen angel", שם השיר, הוא מונח שמתאר מישהו שמרגיש מחוץ למקום שלו, מישהו שמרגיש שחטא ולכן גורש מגן עדן, מהמקום הטוב והמיטיב. יש במונח גם הרבה מן הרחמים העצמיים. בקונטקסט של השיר, ניתן להבין כי דובר השיר גורש מהמקום שמסמל אהבה. מושא השיר, אליה הוא שר עדיין נמצאת שם, עם שאר המלאכים. הוא לא שייך. הוא מרגיש, שכמלאך חוטא, הוא לא ראוי לאהבתה. היא עזרה לו בתקופות קשות, והוא לא רוצה לגרור אותה לחושך בו הוא נמצא.
Tix תחילה ציין שאם יזכה, הוא ייתן לקהל להכריע האם ישיר באירוויזיון באנגלית או בנורבגית. לאחר מכן, העניק ראיון שבו ציין כי השיר יבוצע בתחרות באנגלית. זו גם השפה שבה הוקלטה הופעת הגיבוי שלו לאירוויזיון.
נורבגיה צפויה להתמודד ב-18/05 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2021, וככל הנראה להעפיל בקלילות לגמר. בגמר אני מעריך שהשיר יסיים בטופ 10, אולי טופ 5, לכן אהמר על מקומות 5-8. לפי אתר ההימורים William Hill, השיר ממוקם במקום ה-13 בסיכויי הזכייה לצד אוקראינה וקפריסין.

מילות השיר, מתוך האתר genius.com, ולאחר מכן תרגומן לעברית:

Fallen Angel

What can I say? I can’t make her stay
When I know that she’s so far above
How could she ever love someone like me?
She’s out of reach

Here in the dark, inside the hole in my heart
I’m fighting all of my demons trying to tear me apart
And I’m still not sure what you ever saw in me

No, I’m a, I’m a fallen angel
And no matter where my heart is
There’s no way I’d ever reach up to heaven
To you

She’s so far out of this world
No way I could ever be with her
‘Cause I know heavens your home
That’s where angels belong
And it wouldn’t be fair, if I keep you down here

Here in the dark, inside the hole in my heart
I’m fighting all of my demons trying to tear me apart
And I’m still not sure what you ever saw in me

No, I’m a, I’m a fallen angel
Trying to fly, but I’m not able oh
And I need you to know
That it’s okay to let me go
‘Cause no matter where my heart is
There’s no way I’d ever reach up to heaven
To you

I’m a, I’m a fallen angel
Yeah, I’m a, I’m a fallen angel
And I’m still not sure what you ever saw in me

No, I’m a, I’m a fallen angel
Trying to fly, but I’m not able, so
Just let me go (I’m a, I’m a fallen angel)
‘Cause no matter where my heart is
There’s no way I’d ever reach up to heaven
To you

מלאך שנפל

מה אני יכול להגיד? אני לא יכול לגרום לה להישאר
כשאני יודע שהיא כל כך הרבה מעל
איך היא יכולה אי פעם לאהוב מישהו כמוני?
היא מחוץ להישג יד

כאן בחושך, בתוך החור שבלבי
אני נלחם בכל השדים שלי שמנסים לקרוע אותי לגזרים
ואני עדיין לא בטוח מה ראית בי אי פעם

לא, אני, אני מלאך שנפל
ולא משנה איפה הלב שלי נמצא
אין שום סיכוי שאגיע אי פעם לגן עדן
אלייך

היא כל כך רחוקה מחוץ לעולם הזה
בשום אופן לא אוכל להיות עמה
כי אני יודע שגן העדן הוא ביתך
לשם שייכים מלאכים
וזה לא יהיה הוגן, אם אחזיק אותך כאן למטה

כאן בחושך, בתוך החור שבלבי
אני נלחם בכל השדים שלי שמנסים לקרוע אותי לגזרים
ואני עדיין לא בטוח מה ראית בי אי פעם

לא, אני, אני מלאך שנפל
מנסה לטוס, אבל אני לא מסוגל, הו
ואני צריך שתדעי
שזה בסדר לתת לי ללכת
כי לא משנה איפה הלב שלי נמצא
אין שום סיכוי שאגיע אי פעם לגן עדן
אלייך

אני, אני מלאך שנפל
כן, אני, אני מלאך שנפל
ואני עדיין לא בטוח מה ראית בי אי פעם

לא, אני, אני מלאך שנפל
מנסה לטוס, אבל אני לא מסוגל, אז
רק תני לי ללכת (אני, אני מלאך שנפל)
כי לא משנה איפה הלב שלי נמצא
אין שום סיכוי שאגיע אי פעם לגן עדן
אלייך

גרסת הסטודיו של השיר:

הופעת השיר בקדם הנורבגי:

6 תגובות הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.